girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (232)
  • medya (7)

232. instagram için yaşamadığınız sürece sorun teşkil etmeyen uygulama. sırf instagrama fotoğraf atmak için gezip tozan bir insan değilseniz, tam tersi gezip dolaştığınız yerleri arada bir çekip yüklüyorsanız problem olmuyor.

ben aksine motive oluyorum instagramda. eğlenceli capsler, videolar, hikayeler izliyorum. diyet ve sağlıklı beslenme hesaplarını takip ediyorum. arkadaşlarım neler yapmış nerelere gitmiş görüyorum, hoşuma gidiyor bu. başkalarının hayatları güzel diye üzülmek biraz garip.

özeniyoruz evet ama herkesin maddi durumu ve yaşam biçimi farklı. normal hayatta da bu böyle. ayrıca kimse orada göründüğü kadar mükemmel veya mutlu değil. bunun bilincinde olup kullanıldığında sizi yıpratmayacaktır diye düşünüyorum.

edit: imla

7 mayıs 16:32 7 mayıs 16:32

231. gereksiz yere taşlanan sosyal medya platformu.

şimdi bir çok kişi söylediklerimden hoşlanmayacak ama buraya bakıp herkes geziyor herkes iyi yerlerde diye depresyona giriyorsanız ruhsal anlamda çok da sağlıklı sayılmazsınız bence. instagramdaki insanlara bakıp depresyona girmekle gerçek hayatta etrafınızdaki insanlara bakıp off her şeyi çok güzel niye benim bundan yok, bak şu arkadaş ne kadar çok geziyor ben niye gezemiyorum diye üzülmeniz arasında hiçbir fark yok. ben bu bakışı sağlıklı bulamıyorum üzgünüm. sürekli mutluluk paylaşılıyor niye insanlar mutsuzluklarını da paylaşmıyor diyen bir kitle var bir de. onlara sadece şunu sormak istiyorum. siz reel hayatınızda tanımadığınız insanlara sorunlarınızı açıyor musunuz?

ha zamanla bağımlılığa dönüşüyor mu dönüşüyor ben de bir ara sürekli instagramda akışı yenilerken buluyordum kendimi ama durumu fark edince buna biraz müdahale ettim ve geliştirdiğimi de düşünüyorum kendimi.

düzgün şekilde kullanılırsa gayet verimli olan bir sosyal medya platformudur kendisi.

6 mayıs 18:38

230. “Kullandığım dönem mutsuzdum. Herkes geziyor, herkes spor yapıp sağlıklı besleniyor, herkes eğleniyor, herkes mutlu gibi geliyordu. Ben de geziyordum ama onlar kadar değil, ben de eğleniyordum ama onlar kadar değil. 

Kapattıktan sonra depresyonum ciddi ölçüde azaldı, özgüvenim geri geldi. Yemek yerken fotoğrafını çekip hava atmak zorunda değilim artık. Yaptığım aktiviteyi yaşıyorum, konseri telefon kamerasıyla çekmeme gerek yok.”

Alıntıdır. 

6 mayıs 14:35


229. 3 seneyi geçti kullanmıyorum.sadece instagram değil hiçbir sosyal medyam yok.

O zamanlar telefonum iyiydi şuan sadece whatsapp kaldırabilen bi telefon kullanıyorum. Megapikseli falan da öyle matah değil. fotoğraf düzenleme tarzında uygulamalar da yok. Süslü sözlük,whatsapp ve haber okumak internetle olan bağım.

Çok rahatım.

Artık instagram paylaşımlarının samimiyetten yoksun olduğunu düşünüyorum. Tamam isteyen istediği yerini programla inceltir burnunu kaldırır vs yükler kime ne,ama ben bunları görmek istemiyorum. Gerçeklikten uzaklaşılmış yaşam beni sıkıyor.

Yeterince problemlerimiz yokmuş gibi stalk hastalığı,niye beğendi/beğenmedi, niye takip etti/etmedi,görülme sırası neye göre..gibi sorunlar çıkartmak insanı yorar ve mutsuz eder.çok fazla önemsememek lazım.fakat instagram için yaşıyor diyebileceğim insan sayısı hayli fazla maalesef. Bunlar benim fikirlerim tabii.

6 mayıs 13:50

228. Bence iyi bir gözlemci için altın değerinde bir uygulama. Buraya konulan fotoğraflarla bir kişinin nasıl biri olduğunu büyük ölçüde anlayabilirsiniz. bu dediğimi anlamsız bulabilirsiniz ve diyebilirsiniz ki zaten oraya çoğunluk yaşamadığı hayatları koyuyor. Ortalama zekaya sahip veya ortalama zekanın üzerindeyseniz neyin neden konduğunu kavrayabilirsiniz zaten. Çevremizdekilerin çoğu orta veya orta alt zekalı insanlardan oluşuyor(aşağılamak veya küçük görmek için demedim bunu). Özellikle kişiyi çözümlemeye yetecek düzeyde veriyi uygulamaya yükleyenler orta ve orta altı grupta. Ha ben ne yapayım insanların analizini derseniz de saygı duyarım.

Benim az sayıda takip ettiğim kisi var yakın zamanda bunu iyice azaltmayı düşünüyorum çünkü ne yaptığı ilgimi çeken az sayıda insan var. Açıkçası benim ne yaptığımın da insanların ilgisini çektiğini düşünmüyorum.

6 mayıs 13:16

227. Descartes’ın bir sözü var : “ İyi yaşayan, iyi gizlenendir.” diye. Kendi yaşamına bakıldığında da 13 kasaba ve 24 ev değiştirdiğini okumuştum, yakın bir arkadaşı dışında kimse bilmiyormuş nerede yaşadığını. Ben bu sözü ile ne demek istediğini ilk duyduğumda anlayamamıştım. Arkadaşlarımın ısrarıyla bir hesap açtım. Epeydir gözlem yapıyorum. Kendi arkadaş çevreme baktığımda, gerçekten entelektüel düzeyi yüksek,  sosyo-ekonomik düzeyi iyi olan insanların daha az ve daha kaliteli ama tam tersi durumda olan insanların daha fazla ve daha kalitesiz içerikli paylaşım yaptıklarını düşünüyorum. Yani ideal benliği ile gerçek benliği arasındaki fark uçurumlar kadar olan arkadaşlarım bu sosyal medya ağını daha fazla kullanıyor, daha fazla onaylanma ihtiyacına sahipler. Burada bir ödül yani like bağımlılığı da söz konusu. Descartes’ı şimdi anlıyorum.

Bence güzel ve takip edilesi hesaplar var, iş için pekala kullanılabilir ama bu esnada keşfet kısmı yüzünden bir sürü çöp bilgiye maruz kalma durumu var. En iyisi dozunda kullanmak.

6 mayıs 02:28

226. instagram instagram olmadan önce fotoğraf düzenleme uygulaması sanıp indirdiğim uygulama. o yüzden hiç açmadım diyemiyorum ama hiç kullanmadım. yaşadığım şeyleri insanlara duyurmamak hoşuma gidiyor. mesela bir arkadaşınla/arkadaş grubunla buluşuyorsun illaki o fotoğraflar paylaşılacak, altına gereksiz samimi cümleler kurulacak. yine dolaylı olarak biriyle aran açıldığında da ay fotoğrafını beğenmesem mi ya da takipten mi çıkarsam soruları doğuyor. oysaki gerçek hayatta bunların bir karşılığı yok. bazen sosyal medyanın büyüttüğü sorunlar aslında bir gülümseme bir sıcaklıkla çözülebilecek kadar basit oluyor. buna karşılık ise gördüğümüz hesaplar insan kavramından çok uzak. o yüzden yazarken/yaşatırken de gerçekten çok soyutlanıyoruz. insanları hesaplarından takip ederseniz çoğu arkadaşlıkları, çoğu pozları, yansıttıkları duruş üzerlerine oturmuyor. gezdiği yerleri çektiği fotoğraflarda gören insanlar olduğunu düşünüyorum. artık whatsapp profili bile fazla önemsemiyorum. çünkü o fotoğraf sadece o anı yaşadığım insanlarda kalacak. o yüzden ilk çekilen hep yeterli oluyor (gizlinot: herkes güzel çıksın diye on dakika boyunca gülümserken sıfatımız bozulmuyor :d)

edit: başkası bu kadar yazsa okur muydum emin değilim sorry süslüler.

6 mayıs 00:31 6 mayıs 00:35


225. uzun bir süre önce kapattığım, gösterişli storylerden, “bakın ne yiyorum”culardan, abuk subuk selfielerden, yapmacık hayatlardan oluşan bir uygulama. kendimi hiç bu kadar özgür hissetmemiştim.

5 mayıs 23:20

224. 2 hafta önce 4 sene aradan sonra tekrardan hesap açtığım sosyal medya mecrası. o zamanlar bir şeyleri instagram için yapmaya başladığımı farkedip bunaldığım için kapatma kararı almıştım. şimdi eski arkadaşlarımla ufakta olsa bağlantı kurabilmek, sıkıldığımda kafa dağıtmak adına (gizlinot: aktif kullandığım sosyal medya hesabım yok, snapchat’i yakın olduğum 5-6 kişi için facebook ise kulübün etkinlikleri için kullanıyorum.) açmış bulundum fakat uygulamayı indirdiğim günden beri telefonu günde 2 kez şarj ediyorum ve 7 gb internetten ay sonu en az 2-3 gb artarken şimdi 15 günü 2 gb ile geçirmek durumundayım. pişman mıyım bilemedim durup düşünüyorum...

5 mayıs 23:04

223. keşke 2013 yılındaki sadece fotoğraf ve video paylaşma işleviyle kalsaydı dediğim aplikasyon. o zaman kâr amacı güdülmüyordu ve instagram'i para olarak gören insanlar yoktu. şimdi ise reklamlar, iş birlikleri, sponsorluklar ile tadı kaçtı bence. story olayını ise ben seviyorum. zaten story ile instagram diğer sosyal medya platformlarını geçti. ama dediğim gibi keşke ilk zamanlarındaki gibi doğal, kişisel, basit bir uygulama olarak kalsaydı. 2013'de buralar dutluktu diyesim var. (gizlinot: swh)

5 mayıs 22:48