girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (230)
  • medya (7)

230. Nazarımda resmen insanların arasına nifak sokan dedikodu kumkuması olan sosyal medya platformu.

17 haziran 20:37

229. Hikayeleri izleyenleri neye göre sıraladığının gizemi hala çözülmemiş uygulama. Hoşlandığım beyi annemle kardeşimin arasına yerleştirerek şimdiden aileye alması bana bir işaret sanırım. (gizlinot: hadi inş )

17 haziran 14:31

228. Herkesin tatil hikayeleri ve fotoğrafları ile anlık olarak içimi baydıran uygulama. Param yok arkadaş vurmayın yüzüme fakirliğimi. Bu yazda evdeyim.

14 haziran 23:25


227. Hikâye sessize alma özelliğinden sonra normal paylaşımları da sessize alma özelliği getirmesiyle beni oldukça mutlu etmiş uygulama. Instagram açma amacım beğendiğim, ilgi duyduğum konularda paylaşım yapan güzel hesapları ve arkadaslarimi takip etmekti. Ilk birkaç ay hatta sadece 20 hesap filan takip ediyordum, çok huzurlu zamanlardı :D ama sonradan tabi akrabalar, tanışık olmadığımız ama aynı okula gittiğimiz insanlar filan derken bir sürü sevmediğim insanı da takip etmek zorunda kaldım ama akışta hic yakınlığım olmayan insanların "mükemmel" hayatlarının reklam faaliyetlerini takip etmek de hiç ilgimi çekmiyordu. Şimdi bu sessize alma özelliği bayağı iyi oldu.

14 haziran 22:52 14 haziran 22:54

226. kapatası geliyor insanın.

ilk çıktığında millet otu, böceği, yemekleri falan çeker öyle amatör fotoğrafçı gibi takılırdı. Sonra selficiler çıktı, aşırı makyajlı hatunlar kameranın dibine girip sürekli dünya güzelleri gibi foto çekilmeye başladı. explore bölümünü değiştiridiler, ucuz türk vidyolarından, makyaj zımbırtılarından, türk ünlülerinden kaçarken şimdi sadece burada yaşıyorum diye iğrenç görsellere maruz kalıyorum. Ha birde böyle kısa parlement tipli herifler sponsor almış ( ya sen kimsin ki dallama, beş karış kaşınla, babet çorabla giydiğin kıl fışkıran makosenlerinle ne yapabilirsin ki) benim sayfamda akıyor, öff yani, bununda miyadı doldu.

8 haziran 11:52

225. facebook gibi instagram'ın da community guideline'larını gerçekten anlayamıyorum. explore'a bir video düştü (çünkü bir makyaj bloggeri paylaşmış..??). birisi bir başka insanı tren istasyonunda raylara atıyor, tekmeleyerek geri düşürüyor, o anda tren geçiyor ve düşen kişi duvarla tren arasına sıkışarak parçalanıp ölüyor. doğal olarak bu videoyu "violence/harm" işaretleyerek şikayet ettim, adam kıyma oluyor daha nasıl bir şiddet, nasıl bir zarar olabilir? yok arkadaş bu da şiddet videosu değilmiş meğer. daha önce de bir adamın kendini vurduğu videoyu şikayet etmiştim facebook'a, ona da self harm değil demişlerdi. adam öldü bro, öldü öldü tüfekle kafasını uçurdu ve öldü? Bu video yayınlandığında binlerce şikayet geldiğine eminim bunu gören tek şanslı tabii ki ben olamam. Sonrasında aynı video bir sürü haber sitesine düşünce de panik olup kaldırmışlardı. kanlar içinde canlı canlı yüzülen ya da telef olan hayvanlar, savaş bölgelerinde parçalanan insan videoları, yahu hiç birini kaldırmıyorlar, ne şikayet etsem sorun değil ya cevabı geliyor. adamın kafasını kesip yüklersen sorun yok, ama kafasını keserken bir de kadın meme ucu gösterirsen yooooo yoooo bu asla olamaz!

şiddet gibi çok net bir konuda bile bu kadar kötüyken, hate speech kısmına girmek dahi istemiyorum. sadece ingilizce olanları ayırt edebiliyorlar sanırım, ingilizce olmazsa "zehirleyeceksin geberteceksin bu Xleri", "bütün xler ydir" gibi yorumları hiç ellemiyorlar, halbuki bu ekiplerde çalışan türkler de var, anlıyorlar ne yazıldığını gayet iyi, bizzat biliyorum. kullanım koşullarına sadece 13+  kullanabilir, minor'lar kullanamaz yazdın diye vicdanını da komple askıya alıyorsun sanırım (13 yaş üstü bile olsa çocuklar çocuk, ve milyonlarca çocuk bu platformu kullanıyor). bizim bildiğimizi onlar da bal gibi biliyorlar, sırf bir kullanıcı sözleşmesine "aslında sen kullanamazsın" yazdıkları için bu kadar rahat olmaları akıl alır gibi değil gerçekten. üstelik bu şiddet içerikleri ifade özgürlüğü, yaratıcı içerik vs gibi bir şey de değil ki "yetişkin dünyasına ait şeyler çocuğunun bakmamasını kendin sağla" diyip işin içinden çıkasın? bu platformların popüler kültürü şekillendirdiği bu kadar netken, bu kadar sorumsuz olabilmelerine yine bu sabah da çok sinirliyim a dostlar.

8 haziran 05:06 8 haziran 08:12

224. instagram için yaşamadığınız sürece sorun teşkil etmeyen uygulama. sırf instagrama fotoğraf atmak için gezip tozan bir insan değilseniz, tam tersi gezip dolaştığınız yerleri arada bir çekip yüklüyorsanız problem olmuyor.

ben aksine motive oluyorum instagramda. eğlenceli capsler, videolar, hikayeler izliyorum. diyet ve sağlıklı beslenme hesaplarını takip ediyorum. arkadaşlarım neler yapmış nerelere gitmiş görüyorum, hoşuma gidiyor bu. başkalarının hayatları güzel diye üzülmek biraz garip.

özeniyoruz evet ama herkesin maddi durumu ve yaşam biçimi farklı. normal hayatta da bu böyle. ayrıca kimse orada göründüğü kadar mükemmel veya mutlu değil. bunun bilincinde olup kullanıldığında sizi yıpratmayacaktır diye düşünüyorum.

edit: imla

7 mayıs 16:32 7 mayıs 16:32


223. gereksiz yere taşlanan sosyal medya platformu.

şimdi bir çok kişi söylediklerimden hoşlanmayacak ama buraya bakıp herkes geziyor herkes iyi yerlerde diye depresyona giriyorsanız ruhsal anlamda çok da sağlıklı sayılmazsınız bence. instagramdaki insanlara bakıp depresyona girmekle gerçek hayatta etrafınızdaki insanlara bakıp off her şeyi çok güzel niye benim bundan yok, bak şu arkadaş ne kadar çok geziyor ben niye gezemiyorum diye üzülmeniz arasında hiçbir fark yok. ben bu bakışı sağlıklı bulamıyorum üzgünüm. sürekli mutluluk paylaşılıyor niye insanlar mutsuzluklarını da paylaşmıyor diyen bir kitle var bir de. onlara sadece şunu sormak istiyorum. siz reel hayatınızda tanımadığınız insanlara sorunlarınızı açıyor musunuz?

ha zamanla bağımlılığa dönüşüyor mu dönüşüyor ben de bir ara sürekli instagramda akışı yenilerken buluyordum kendimi ama durumu fark edince buna biraz müdahale ettim ve geliştirdiğimi de düşünüyorum kendimi.

düzgün şekilde kullanılırsa gayet verimli olan bir sosyal medya platformudur kendisi.

6 mayıs 18:38

222. “Kullandığım dönem mutsuzdum. Herkes geziyor, herkes spor yapıp sağlıklı besleniyor, herkes eğleniyor, herkes mutlu gibi geliyordu. Ben de geziyordum ama onlar kadar değil, ben de eğleniyordum ama onlar kadar değil. 

Kapattıktan sonra depresyonum ciddi ölçüde azaldı, özgüvenim geri geldi. Yemek yerken fotoğrafını çekip hava atmak zorunda değilim artık. Yaptığım aktiviteyi yaşıyorum, konseri telefon kamerasıyla çekmeme gerek yok.”

Alıntıdır. 

6 mayıs 14:35

221. 3 seneyi geçti kullanmıyorum.sadece instagram değil hiçbir sosyal medyam yok.

O zamanlar telefonum iyiydi şuan sadece whatsapp kaldırabilen bi telefon kullanıyorum. Megapikseli falan da öyle matah değil. fotoğraf düzenleme tarzında uygulamalar da yok. Süslü sözlük,whatsapp ve haber okumak internetle olan bağım.

Çok rahatım.

Artık instagram paylaşımlarının samimiyetten yoksun olduğunu düşünüyorum. Tamam isteyen istediği yerini programla inceltir burnunu kaldırır vs yükler kime ne,ama ben bunları görmek istemiyorum. Gerçeklikten uzaklaşılmış yaşam beni sıkıyor.

Yeterince problemlerimiz yokmuş gibi stalk hastalığı,niye beğendi/beğenmedi, niye takip etti/etmedi,görülme sırası neye göre..gibi sorunlar çıkartmak insanı yorar ve mutsuz eder.çok fazla önemsememek lazım.fakat instagram için yaşıyor diyebileceğim insan sayısı hayli fazla maalesef. Bunlar benim fikirlerim tabii.

6 mayıs 13:50