girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (236)
  • medya (7)

236. son zamanlarda model/manken arama veritabanına dönüşen uygulama.

19 temmuz 21:46

235. Topluluk kuralları gerçekten problemli bir uygulama. Mağdur iseniz geçmiş olsun. 

Geçenlerde fotoğrafımı kullanarak bir hesap açıldı. Şikayet ettim hemen beni taklit ediyor diye, kimliğimi yükledim durumu yazdım. Geri cevap geldi ‘hesap birisini taklit etmiyor, kandırma amacı gütmüyor bu sebeple kaldırmıyoruz’. Kandırma amacı gütmesi için sanırım benim adımı soyadımı kullanıp milleti dolandırması falan gerekiyor. Nasıl bir saçmalıksa bu. 

Buna rağmen bir arkadaşımın (kız blogger olmaya uğraşıyor) senelerdir emek verdiği hesabı çat diye şikayet üzerine kapatıldı. 20k takipçili hesabı kapattı instagram sebepsiz ama ben 10 takipçili hesabı kapattıramadım, ne diyebilirim ki... 

19 temmuz 21:22

234. Pazarlamada bireyselliğin kullanımının dozunun kaçırılması midemi bulandırıyor. Story, canlı yayın derken şimdi de soru sorma özelliği geldi.. Güncelleme sonrası herkese "sıradan olan da güzeldir, bir şeylerden de geri kalın lütfen" demek istiyorum.

11 temmuz 22:17


233. yeni gelen soru sorma özelliği ile dün geceden beri youtuber ve instablogger tayfası hunharca adeta marie claire dergisine röportaj veren celebrityler gibi soru sordurup,287346234 adet story ile onları yanıtlıyor.

sorum kendilerine;gerçekten kendinizi bu kadar önemli mi hissediyorsunuz?

11 temmuz 07:28 11 temmuz 07:29

232. son güncellemesiyle ciddi anlamda tadımı kaçıran uygulama. artık gözümde bir ask.fm bir connect.me bir musicallyden daha kaliteli değil.

11 temmuz 00:26

231. benim için yaptığım çizimleri paylaştığım bi platformdu. tabi sık olmayan aralıklarla kendimden de bi şeyler..

ama son zamanlarda yormaya başladı, artık sapık gibi. Milletin storylerini, canlı yayınlarını burnuma dayadığı yetmiyo gibi şimdi bi de kanal zımbırtısı filan çıkardı... sadece görsel paylaşıyoduk, mutluyduk. story filan yine neyse evet de, kullanılan bildirim grafikleriyle insanın gözüne gözüne sokulması çok rahatsız edici. insanları gizliyosun, yine bi şekilde çıkarıyo instagram karşına. o story'i sıka sıka görüceksin kaçarın yok canikom .d

kendim; hayatımı, giydiğimi, yediğimi, içtiğimi, sevgilimi, tatile gittiğimi paylaşmayan, gösterme gereği duymayan bi insanım, onun bunun içtiği frappeyi görmekten de yoruldum..

velhasıl sildim efenim. facebook'un da uygulamasını sildim, arada iletişeceğim zaman giriyorum bilgisayardan..

valla iyi böyle, telefon hiç vaktimi çalmamaya başladı, abuk subuk slime videosuna odaklandığımı biliyorum holly shit yani djlsjdjdkj

artık çizimlerimi gösterme gereği de duymuyorum, açarım 'behance' bakarım yoluma. bilen insanlar görsün yeter.

4 temmuz 13:40 4 temmuz 13:50

230. Hikayeleri izleyenleri neye göre sıraladığının gizemi hala çözülmemiş uygulama. Hoşlandığım beyi annemle kardeşimin arasına yerleştirerek şimdiden aileye alması bana bir işaret sanırım. (gizlinot: hadi inş )

17 haziran 14:31


229. Hikâye sessize alma özelliğinden sonra normal paylaşımları da sessize alma özelliği getirmesiyle beni oldukça mutlu etmiş uygulama. Instagram açma amacım beğendiğim, ilgi duyduğum konularda paylaşım yapan güzel hesapları ve arkadaslarimi takip etmekti. Ilk birkaç ay hatta sadece 20 hesap filan takip ediyordum, çok huzurlu zamanlardı :D ama sonradan tabi akrabalar, tanışık olmadığımız ama aynı okula gittiğimiz insanlar filan derken bir sürü sevmediğim insanı da takip etmek zorunda kaldım ama akışta hic yakınlığım olmayan insanların "mükemmel" hayatlarının reklam faaliyetlerini takip etmek de hiç ilgimi çekmiyordu. Şimdi bu sessize alma özelliği bayağı iyi oldu.

14 haziran 22:52 14 haziran 22:54

228. kapatası geliyor insanın.

ilk çıktığında millet otu, böceği, yemekleri falan çeker öyle amatör fotoğrafçı gibi takılırdı. Sonra selficiler çıktı, aşırı makyajlı hatunlar kameranın dibine girip sürekli dünya güzelleri gibi foto çekilmeye başladı. explore bölümünü değiştiridiler, ucuz türk vidyolarından, makyaj zımbırtılarından, türk ünlülerinden kaçarken şimdi sadece burada yaşıyorum diye iğrenç görsellere maruz kalıyorum. Ha birde böyle kısa parlement tipli herifler sponsor almış ( ya sen kimsin ki dallama, beş karış kaşınla, babet çorabla giydiğin kıl fışkıran makosenlerinle ne yapabilirsin ki) benim sayfamda akıyor, öff yani, bununda miyadı doldu.

8 haziran 11:52

227. facebook gibi instagram'ın da community guideline'larını gerçekten anlayamıyorum. explore'a bir video düştü (çünkü bir makyaj bloggeri paylaşmış..??). birisi bir başka insanı tren istasyonunda raylara atıyor, tekmeleyerek geri düşürüyor, o anda tren geçiyor ve düşen kişi duvarla tren arasına sıkışarak parçalanıp ölüyor. doğal olarak bu videoyu "violence/harm" işaretleyerek şikayet ettim, adam kıyma oluyor daha nasıl bir şiddet, nasıl bir zarar olabilir? yok arkadaş bu da şiddet videosu değilmiş meğer. daha önce de bir adamın kendini vurduğu videoyu şikayet etmiştim facebook'a, ona da self harm değil demişlerdi. adam öldü bro, öldü öldü tüfekle kafasını uçurdu ve öldü? Bu video yayınlandığında binlerce şikayet geldiğine eminim bunu gören tek şanslı tabii ki ben olamam. Sonrasında aynı video bir sürü haber sitesine düşünce de panik olup kaldırmışlardı. kanlar içinde canlı canlı yüzülen ya da telef olan hayvanlar, savaş bölgelerinde parçalanan insan videoları, yahu hiç birini kaldırmıyorlar, ne şikayet etsem sorun değil ya cevabı geliyor. adamın kafasını kesip yüklersen sorun yok, ama kafasını keserken bir de kadın meme ucu gösterirsen yooooo yoooo bu asla olamaz!

şiddet gibi çok net bir konuda bile bu kadar kötüyken, hate speech kısmına girmek dahi istemiyorum. sadece ingilizce olanları ayırt edebiliyorlar sanırım, ingilizce olmazsa "zehirleyeceksin geberteceksin bu Xleri", "bütün xler ydir" gibi yorumları hiç ellemiyorlar, halbuki bu ekiplerde çalışan türkler de var, anlıyorlar ne yazıldığını gayet iyi, bizzat biliyorum. kullanım koşullarına sadece 13+  kullanabilir, minor'lar kullanamaz yazdın diye vicdanını da komple askıya alıyorsun sanırım (13 yaş üstü bile olsa çocuklar çocuk, ve milyonlarca çocuk bu platformu kullanıyor). bizim bildiğimizi onlar da bal gibi biliyorlar, sırf bir kullanıcı sözleşmesine "aslında sen kullanamazsın" yazdıkları için bu kadar rahat olmaları akıl alır gibi değil gerçekten. üstelik bu şiddet içerikleri ifade özgürlüğü, yaratıcı içerik vs gibi bir şey de değil ki "yetişkin dünyasına ait şeyler çocuğunun bakmamasını kendin sağla" diyip işin içinden çıkasın? bu platformların popüler kültürü şekillendirdiği bu kadar netken, bu kadar sorumsuz olabilmelerine yine bu sabah da çok sinirliyim a dostlar.

8 haziran 05:06 8 haziran 08:12