yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (49)
  • medya (0)

  49. intihar etmemeyi başaracağım sözlük. aklıma intihar planlarım geldikçe aşağıdaki hedeflerimi hatırlayacak ve burayı güncelleyeceğim:

  18 eylül 2022-18 aralık 2022 arası yapacaklarım:

  1. siyanür'den önce istanbul'da iş bulmak.

  2. 66 kilodan tekrar 48 kiloya düşmek.

  3. suadiye'de veya erenköy'de doğru dürüst ev bulabilmek.

  4. xbox almak.

  5. tekrar ielts vermek.

  6. ağladıkça ve kötü hissettikçe min haftada 3 gün spora gitmek.

  7. king charles spaniel edinmek.

  8. diplomayı almak.

  9. ayda 2 kitap bitirmek.

  10. cilt için asitlere başlamak ve dermatologa gitmek.

  11. dişleri tekrar beyazlatmak ve ortodontistle konuşmak.

  12. elmacık, çene ve dudak dolgusu yaptırmak.

  13. mide için gastroentrologa gitmek.

  14. lazer'e başlamak.

  15. üzgün hissettiğinde veya sinirlendiğinde salatalık yemek veya su içmek.

  16. yeni erkeklerle tanışıp hiçbirini siklememek.

  17. o'nu unutmak.

  18. geçmişi geçmişte bırakmak ve zaten bir ölümlü olduğunu unutmamak.

  başaracağım sözlük, her hafta güncelleyeceğim burayı.

  18 eylül 02:27

  48. "bu başlığa uğrayan yazarlara ve okuyuculara hitaben bir duyuru paylaşmak istiyorum:

  doktora çalışmalarımı intihar üzerine yürütüyorum.

  daha önce intihar girişiminde bulunmuş veya kendine zarar verme davranışları olan veya intihar etmeyi düşünmüş; intiharı bir şekilde aklından geçirmiş bireylere ulaşmaya çalışıyorum. ayrıca intihar girişiminde bulunmamış kişilerden de gelecek veriye ihtiyacım var. katılımcının 18 yaş üstü olması yeterli. başka bir kriter yok, psikiyatrik tanısı olan kişiler dahil herkes katılabilir.

  şu paylaşılabilir link üzerinden ankete erişim sağlayabilirsiniz:

  (link: https://tr.surveymonkey.com/r/intiharhakkinda https://tr.surveymonkey.com/r/intiharhakkinda)

  anketi aileniz, üye olduğunuz gruplar, arkadaş çevreniz, sosyal medya kanallarınız veya bu konuyla ilgilenebileceğini düşündüğünüz kişilerle, aklınıza gelen mecralarla paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmama aracı olabilir misiniz?

  desteğiniz için şimdiden teşekkür ederim."

  11 eylül 18:17 11 eylül 18:18

  47. bazen hadi bir cesaret diyorum, aynı doğan cüceloğlu'nun beyhan budak'la olan videosunda anlattığı gibi, onun da bir zamanlar düşündüğü gibi kendimi arabanın önüne bırakasım geliyor. sonra yazık değil mi diyorum, başta anneme, üzerimdeki onca emeğine, parmağım kanasa içinin gidişine. sonra arabanın sürücüsü ya suçlanırsa diyorum ya benim yüzümden travma yaşarsa. ailemin, annemin babamın onca emeğini, bana olan inançlarını işsizliğimle boşa çıkardım diyorum. en çok da kanıma dokunan başarılı bir öğrenciydim üniversiteye kadar. birinci olamasam da sınıfın ilklerindendim hep. ne ara bu duruma geldim, ne ara ücretsiz staj bile bulamaz durumunun içine düştüm bilmiyorum. kimse tarafından asla beğenilmeyecek gibi hissediyorum. parfümlerle avunuyorum, sporu deniyorum kendimi motive etmeye çalışıyorum. ailemin de yaşlı olması ve ölüme yaklaşmaları ise geceleri uyumamı engelliyor. hadi diyorum, en kolay ve acısız yolu tek başına iken gaz zehirlenmesi, uykunda habersiz iken bari bunu yapabilirsin. ama dünyada onca kötü insan bile yaşarken, biri sırf kırılmasın/incinmesin diye üç kez düşünen ben; hayatımı her saniye sonlandırma isteği içindeyim. bu bana, bu dünyaya haksızlık değil mi?

  21 mayıs 2021 02:23 21 mayıs 2021 02:29


  46. Eğer bir gün intihar kararı alırsam, öncesinde merak ettiğim her şeyi yapmaya çalışacağım belki hayata bağlayacak bir şey çıkar, tabi yapmaya yetecek piskoloji kalırsa.

  29 kasım 2020 00:02

  45. kendimi yok edemeyecek kadar büyük bir narsist olduğum için asla gerçekleştiremeyeceğim olay.

  Halbuki hep merak ederdim... Acaba nasıl bir his?

  26 eylül 2020 20:37

  44. "Hiç kimse intihara karar vermez, intihar bazılarına mahsustur, onların yaradılışında vardır. Herkesin yazgısı alnına yazılmıştır ya, intihar da bazı kimselerle birlikte doğmuştur. Ben yaşamı sürekli alaya aldım. Dünya, tüm bu insanlar; hepsi gözümde bir oyuncak, bir rezillik, boş ve anlamsız bir şeydir. Uyumak ve bir daha uyanmamak istiyorum. Rüya filan da görmek istemiyorum…"

  Sadık Hidayet’in yukarıdaki alıntıda paylaştığım satırlarını okuyunca kalakalmıştım çünkü hissettiğim duyguyu daha iyi tarif edebilecek başka bir şeye rastlamadım şimdiye kadar.

  Kendimi bildim bileli, abartmıyorum küçücük bir çocukken bile ne zaman öleceğimi düşünürdüm. Çok inançlı olduğum zamanlardan, inancımı tamamen yitirdiğim zamanlarda dahi beni korkutmadı ölüm fikri. Buna isteyen güçsüzlük desin, zayıflık desin. İntihar fikri hayatın güzelliklerine kör olmak gibi sanki. Bir köre ama şu renklerin güzelliğine bak diyemezsiniz. İntihar fikriyle yaşayan, yaşamla arasındaki ipleri koparmış birine lütfen yapma, yaşamaya devam etmek zorundasın diyemezsiniz.

  İçimde heves yok. Nefes aldığım her an, kendi varlığımın ağırlığı altında eziliyorum. Kimse bilmiyor böyle hissettiğimi. Dışarıdan bakan herkes hayat dolu olduğumu söylüyor. Espirili bir insanım, yardım severim, yalan söylemem, ihanet etmem kimseye. Benim zararım hep kendime… Herhangi bir umudum yok yaşamdan. Keyif almıyorum, gösterdiğim gibi eğlenmiyorum. Bunlardan birine bahsetmeye kalktığımda yardım almam gerektiğini söylüyorlar. Aldım. İnandım bana bunu söyleyenlere, gittim yardım diye yalvardım. Kaç doktor, kaç terapist, kaç klinik, yıllarca kaç kutu ilaç aldım. İşe yaramıyorlar. Yardımcı olamadılar.

  Neden mi bu yaşıma kadar geldim? Annem… Hep annemi düşündüm. Annem çok üzülür. Annem zaten üzgün bir kadın. Kendimi öldürerek onu daha fazla üzemem, bu acıyı ona yaşatamam. Kendi kendime ölmeyi bekliyorum. Doğal yollardan. Varlığımı taşımaktan bıktım. Aldığım her nefeste üzgün olmaktan yıldım. Yapamıyorum. İntihar bazılarına mahsustur…

  9 haziran 2020 15:56 10 haziran 2020 11:07

  43. Gerçekleştirmeyi düşünüyorum ama öldükten sonra cezalandırılmaktan veya daha kötü koşullarda tekrar dünyaya gelmekten korkuyorum. Akıbetim için bir işaret bekliyorum.

  8 haziran 2020 21:12


  42. bir canlının kendi hayatına son vermesiyle sonuçlanan eylem.

  intihar edenler için korkak, güçsüz, zayıf gibi şeyler denmesini çok anlamsız buluyorum. bir insan kendi hayatı hakkında karar verebilecek yetkiye sahip olmalı, bu kendi ölümüne sebep olsa bile. ayrıca yaşarken mutlu değilse, yaşamayı istemiyorsa, yaşamak için gerekli olan isteğini kaybetmişse ve ölmek istiyorsa bu kendi kararıdır. bence, bir insan kendi ölümünü seçebilme hakkına sahip olmalı. 

  girdiyi bir alıntıyla sonlandırmak istiyorum

  "insan doğası, sınırlı sevinç, üzüntü, acıya belli bir dereceye kadar katlanabiliyor ve bunun üstüne çıkınca mahvoluyor. burada sorun birinin zayıf ya da güçlü olması değil, ister psikolojik, ister fiziksel olsun, duyduğu üzüntünün miktarına tahammül edebilmesi ya da edememesi. bana göre yüksek ateşten ölen birine korkak demek ne kadar uygunsuzsa, yaşamına son veren biri korkaktır demek de o kadar tuhaf." genç werther'in acıları-johann wolfgang von goethe 

  8 haziran 2020 19:16

  41. hem yaşamayı çok arzu etmek, hem de bir an önce ölmek istemek. ikisi de aynı anda olur mu? oluyormuş. ölüm isteği bence derinlerde bir yerde aslında yaşama isteğini de barındırıyor. doğru orantı ya da ters orantı, bilinmez...

  6 şubat 2020 21:23 10 mart 16:11

  40. Bir yanda girdiye nokta koyup sandalyeyi tekmeleyecek yorumlar diğer yanda “başarısız(!)” intihar girişimlerini attention-whoreluk gibi görüp kınayanlar. Lütfen yaşayın.neler çözülüyor,neleri aşıyoruz,hayat o kadar çok boyutlu ki kimbilir nereden kötülük varken nereden iyilik oluşacak.

  Yardım alın.uçağa/pilota muhtaç olmadan havada durmayı beklemediğiniz gibi ne olursa olsun psikolojik desteğe ihtiyaç duymamak gibi gerçeküstü beklentiler yüklemeyin kendinize.

  19 eylül 2019 11:18