girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (7)
  • medya (1)

1. tatlı krizlerinin vazgeçilmez baş aktörü.

güzel bir tarifiniz varsa alırım süslüler. (gizlinot: (:)

19 nisan 2015 21:33

2. En sevdiğim tatlılardan biridir. Yanında azıcık da dondurma olursa şahane ötesi olur.

Glutensiz beslendiğimden, ben mısır irmiği ile yapıyorum.

*Yarım su bardağı mısır irmiği

*2-3 yemek kaşığı sıvıyağ

*1 su bardağı süt

*Yarım su bardağı toz şeker (ben çeyrek bardak koyuyorum)

Sıvıyağda irmiğin rengi değişene ve kokusu güzelleşene kadar kavurup, üzerine sütü ve şekeri döküp, kıvam alana kadar hızlı hızlı karıştırıyorum. Olsa da yesek.

20 nisan 2015 13:47

3. Neredeyse iki günde bir İrmik helvası yaptım son zamanlarda (bkz: Ders çalışmamak için yapılan anlamsız hareketler) Daha önce ilk defa geçen yaz burak zafer sırmaçekici'nin yemek programında verdiği tarifle denemiştim, süt ve bol tereyağı ile yapıyodu. bi de üstüne ben krema eklemiştim çünkü öyle bol yağlı kremalı ağır lezzetleri seviyorum diye ama bir süre helva yiyememiştim ağırdan öte bir şey olmuştu :d

Bu sefer deneysel takıldım kendi damak zevkime uygun olanını bulmaya çalıştım.

Su, yarı su yarı süt, tamamen süt, kavrulurken az tereyağı koyup(gizlinot: Sıvı yağ koymadım evde zeytinyağından bsşka sıvı yağ yoktu) kapattıktan sonra biraz daha fazla tereyağı koymayı denedim, kavrulurken çok kapattıktan sonra az tereyağı koymayı denedim. Az, orta, çok kavurmayı denedim. Sütle yaptıklarımda süt tereyağının tadını azalttı benim için tereyağı tadının gelmesi daha önemli.

En sevdiğim versiyonu: bol tereyağı ile 1 çay bardağı irmiği altın kahve oluncaya kadar kavurup üzerine 2 çay bardağı sıcak su ekliyorum. Onu çekince çaybardağının 3/4 ü şeker ekliyorum ilk önce kendini salıyor sonra çekiyor kendini. Sonra bir tatlı kaşığı kadar tereyağını minik minik üzerine koyuyorum hızlıca. Havlu kapatıp dinlendiriyorum. Sonra afiyetle yiyip, şekerim yükselip uyku bastırınca pişman oluyorum :d

9 mayıs 18:56


4. Ankara’da yaşayan süslüler, anatolium avm’ye yolunuz düşerse hacı şerifte dondurmalı irmik tatlısını mutlaka deneyin. İstanbul, izmir, bursa ve birkaç şehirde daha şubeleri var ama aynı derece lezzetli olur mu bilmiyorum. Benim hayatımda yediğim en güzel helva oydu. Bir de özçelikler aspava’da yemek üstüne ikram edilen helvaya bayılıyorum. Yiyin, yedirin.

9 mayıs 20:56

5. sıcakken bayıldığım, soğukken yüzüne bakmadığım tatlıdır.

9 mayıs 20:58

6. Soğukken de severim ancak sıcakken bir başka severim dediğim tatlı.

10 mayıs 02:01

7. en sevdiğim tatlılardan. içine veya üstüne vanilyalı dondurmayla muhteşem oluyor.

10 mayıs 16:47