girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (7)
  • medya (7)

7. ben dahil herkesin aklına doğal olarak ilk etapta dekorasyonu getirmiş fakat aslında çok da sevilen bir moda stilidir.

dekorasyona bir daha değinmişken, eames koltuk ve iskemlelere bir bakın isterim.

neyse modaya geri dönelim. siyah, gri ve beyaz renklerin hakim olduğu minimal giyim tarzıdır. renk ve desenden çok farklı doku ve ölçülere önem verir. özensiz ve maskülen şıklığın mihenk taşıdır iskandinav modası.

şaka bir yana, avrupa'yı ele geçirmiş akım da diyebiliriz. berlin, londra ve paris gibi şehirler kendi dokularını korumakla birlikte büyük ölçüde iskandinav akımını moda alışkanlıkları içine yedirmiş durumdalar. belçika tamamen ele geçirilmiş durumda. güney henüz akdeniz esintilerini sürdürmeye devam ediyor.

benim en sevdiğim parçası da yazın ortaya çıkarılan ve gerek kot pantolon paçaları kıvrılmak suretiyle, gerek tiril tiril bir eteğin altına çoraplar eşliğinde giyilen (bkz: swedish hasbeens) şandeletlerdir.

iskandinav kızlarında çok güzel gözükse de ben giydiğimde o gün kendime yeterince özen göstermemişim de canım giyinmek istememiş izlenimi uyandırdığı bir gerçektir. ben sanırım meme ve kalçadan kaybediyorum. ya da beceriksizim.

edit: (link: https://www.routesnorth.com/shopping/swedish-fashion-how-to-dress-like-a-swede/ markalarin) listesini bu linkte bulabilirsiniz.

ilgili medya:
5
12 şubat 20:55 12 şubat 20:58

6. az ve öz, genelde işlevsel ve vurucu hatlara sahip, bi okadar da kaba olmayan naif tasarımlardan oluşan stildir.

ek olarak süppper bir atölye / mağaza olarak (link: https://www.designtorget.se/ designtorget) efsanedir. kungsgatan'daki şubesi çok güzel ve büyük sayılır, (gbkz: ahlens) e yakın..

12 şubat 17:17

5. iskandinav tasarım anlayışı türkiye'de retro ve minimalizm ile sıklıkla karıştırılıyor bence de.

iskandinav tasarımları, çarpıcı, özgün ve yalın olur, renk kullanımından kaçılmaz, sanılanın aksine her şey huş rengi, her yer beyaz da değildir her zaman. yine çok yanlış anlaşıldığını düşündüğüm dekorasyonda minimalizmde ise amaç az ama özlüktür, şık olan az eşya-çok yarar mantığı güdülür, kullanılan malzemeler çelik, krom ve plastiktir, geniş alan yaratmaya, basit ama işlevli görünmeye odaklıdır ama iskandinav tasarım yelpazesi çok geniştir, kahve ürünleri satan (bkz: bodum), tarak, makas satan (bkz: hay design), dünyanın en güzel tasarımlı hoparlörlerini satan (bkz: bang&olufsen)'e kadar.

en basitinden (link: https://www.bolia.com bolia'ya) bakabilirsiniz.

bir de bu tasarım sıklıkla orman kaplı coğrafyanın ürünü olarak rustik ögeler de içerir.

doğal malzemeleri doğal renklerinde kullanmak yaygındır, yünler, mdf değil gerçek ağaçlar, yeşil mermerler, bakırlar, lacivertler, altın rengi, yeşil yapraklı çiçekler, ilham veren doğa ve hasret kalınan güneş aslında bu stile. minimalizm ise tasarım anlayışına fazlasıyla yansır bunu gözardı edemeyiz ancak ikisi aynı şey değildir, bu nedenle ikea tam olarak iskandinav stilinde eşyalar satmaz, iskandinav tasarımı mobilyalar nispeten pahalıdır.

ancak dünyada da olay öyle bir boyuta geldi ki düz olan, tasarım içermeyen, üzerinde geyik, dağ olan hemen her şey iskandinav stili diye pazarlanmaya başladı.

tasarım anlayışını kafanızda daha iyi canlandırmak için aşağıdaki linkleri inceleyebilirsiniz. çizgilere, renklere, malzemelere bakarsanız olayın beyaz renk, huş rengi kullanımından fazlası olduğunu belli bir zarafet içerdiğini görebilirsiniz, amaç salt kullanım değil burada, aynı zamanda ince çizgileri olan şık parçalar.

(link: https://www.fermliving.com fermliving)

(link: https://fjordfiesta.com fjyordfiesta)

(link: http://www.brostecopenhagen.com broste)

(link: https://menu.as/# menu) 

ikea'nın aksine bu kendine özgü stili h&m home kısımlarında uygun fiyatları olarak yakalayabilirsiniz. ikea daha yeni yeni bu dekorasyon anlayışına uygun niş ürünler tasarlamaya başladı.

12 şubat 12:26 12 şubat 12:39


4. açılın mimar geldi :)

(dediklerim %100 doğru olmayabilir 5 yıllık tecrübemden öğrendiğim kadarıyla...)

minimalizm ile iskandinav stil benzer olmasının yanısıra aynı şeyler değildir.

iskandinav stilinde "minimal tasarımlı" aksesuarlara bolca yer verilir. çerçevelerin içinde "motto" denilebilecek sözler, rahatlatıcı soft renkli resimler ya da fotoğraflar, mumlar, modern tasarımlı biblolar, battaniyeler, led (yılbaşı ışıkları gibi) dekor aydınlatmalar vs. iskandinav stilde bolca kullanılır. minimal stilde ise aksesuar minimumda (tercihen hiç) kullanılmaz.

iskandinav dekorasyonda malzemeler kendi doğal renklerinde kullanılmaya özen gösterilir. örneğin ahşapsa ahşap olarak kullanılır. minimalizmde o ahşap deseni-dokusu istenmez ve genelde pürüzsüz, tek renkli lake yüzeyler kullanılır.

iskandinav dekorasyonda ayrıca belirli alanları vurgulamak amacı ile canlı renkler kullanılabilir ya da genel olarak mobilyalarda soft renkler kullanılabilir.

ha bi de iskandinav stili, iskadinav ülkelerinin genellikle soğuk ve karanlık olması sebebiyle ortamı daha aydınlık ve sıcak göstermek amacıyla ortaya çıkmıştır. Bu nedenle sıcak aydınlatma rengi, beyazın sıcak alt tonları vs kullanılır. Minimalizmde ise renk istenmez ve genelde soğuk tonlar tercih edilir.

Kişisel tercihim iskandinav stille country stilini karıştırıp seviyorum :)

12 şubat 12:02

3. göze çok hoş gelen fakat bana sürdürülebilirliğini sorgulatan stildir.

o beyazlar hep beyaz kalır mı?

odalar hep derli toplu olur mu?

türkiye'de ikea'dan başka buna uygun ürünler satan yer var mı?

canımız sıkılır mı o kadar minimallikten..?

allah'tan henüz ev dekorasyon aşamasında değilim ama keşke kendi evim olsa bi denesem. çocuklu ev için de zor görünüyor.

12 şubat 11:48

2. Şu ara dekorasyonla bayağı haşır neşir birisi olarak, en beğendiğim stillerin başında geliyor. Minimalist ve modern görünümün buluştuğu adres. Benim gibi sadelik sevenlere uygun diyebilirim. Genel olarak nötr renkler kullanılıyor.Ben evimin temasını gri, lacivert ve beyaz olarak kullanacağım. Kendi evimde bol bol yer vereceğim stil. Dekor ve tadilat bittikten sonra birkaç resim paylaşacağım :)

12 şubat 11:37

1. ev dekorasyonunda bolca beyaz, mini bitkiler, led ışıklar ve moda kitapları ile elde edilebilecek stil. en iyi örnekleri ve evinize uygulama yolları için (link: http://eleganceist.com/iskandinav-tarzi-dekorasyon-instagram-evleri/ şunlara) göz atabilirsiniz. ben çok seviyorum da aile ile yaşayınca olmuyor pek, anca odama.

12 aralık 2017 13:51