yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (47)
  • medya (0)

  1. Çok açık: düşünmeyi reddetmek.

  Mesela islam ülkesi olarak bizim ülkemiz,

  İlköğretim sınıfının din kültürü ve ahlak bilgisi dersinde öğrencilerine bir hikaye anlatmadan önce 'aranızda alevi olan var mı?' Diye soran öğretmenlerle,

  Bir kişi 'İnançsızım' dediği için, insanları bir otelde kıstırıp yakarak öldüren, bunu kutlayan canilerle,

  Evde Fotoğrafa, resime, kedi köpek beslemeye günah diyen, 'hamile kadın sokağa çıkmaz' fetvaları veren, ramazan ayında cafeleri basıp oruç tutmayan insanları linç eden yobazlarla iyi bile gelişmiş.

  'Afedersiniz ermeni BİLE dediler' zihniyetindeki insanlarla ancak bu kadar.

  18 aralık 2014 05:49

  2. islamı tam manasıyla yaşayamadığımız içindir. kuran'ın ilk ayeti "oku" olduğu halde anne baba çocuğunu okutmuyorsa, hz. ali "bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum" diyerek ilim'e yönelmeyi işaret ettiği halde kimse kendini geliştirmek adına bir çaba sarfetmiyorsa, peygamber efendimiz " “Çin’de de olsa ilmi arayınız. Çünkü ilim öğrenmek her Müslüman’a farzdır. Melekler, yaptıkları işten hoşlandıkları ilim talebeleri için kanatlarını yere sererler.” hadisini görmezden geliyorsa, zengin olduğu halde zekatını vermiyorsa, namaz kıldığı halde kul hakkı yiyorsa, allahu ekber diye bağırarak müslüman kardeşini öldürüyorsa, bunda islamın suçu yoktur insanların dinlerini işlerine nasıl geliyorsa öyle yaşadıkları için bu duruma düşüyorlar. ayrıca müslüman olmayanları hor görmek günah olduğu gibi inanislari dogrultusunda giyinen kusanan insanlarida hor görmek aynı ölçüde yanlıştır, olaya tek taraflı bakmamak lazım çünkü bu ülkede sadece başı kapalı diye üniversiteye alınmayanlar, üniversite odalarına kapatılanlar, diploma törenlerine çıkarılmayanlar da vardı sözde çağdaş geçinen zihniyet insanların giyimine kuşamına karışıp yıllarca aşağıladılar bunları yapanlarda bana göre çağdaş olduğunu zanneden yobazlardır.

  18 aralık 2014 10:38 18 aralık 2014 13:07

  3. skolastik düşücenin hakim olduğu orta çağ avrupası nasıl karanlık bir dönem geçirdi ve nihayet rönenasla birlikte rasyonel düşünce biçimi ortaya çıktıysa, islam ülkelerinin geri kalmalarının temel sebebi, benzer bir şekilde, dogmatik düşüncelerdir. farklı çıkan her sesi kesmek (gizlinot: bkz: cihat farzdır, işid eylemleri, taliban eylemleri), hurafelere inanmak, temel kanıtlanmış bilimsel gerçeklere sırt çevirmek (gizlinot: bkz: evrim teorisini maymundan gelmek sanmak) bilimsel gelişmelerin önünü günah, haram vb. benzeri sebeplerle kısıtlamak başlıca sebepler arasında gösterilebilir.

  ilk ayet olarak adlandırılan "oku" öğretisine bile sadece dini amaçla okumak tabiki, bilimsel gelişme falan hikaye diyen müslümanlar vardır. (gizlinot: evet hem de bu ülkede yaşıyorlar) bu insanlara göre zaten cennete sadece müslümanlar gidebilecektir ve geriye kalan, kabaca bir hesapla %77 lik (link: http://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%9Clkelere_g%C3%B6re_M%C3%BCsl%C3%BCman_n%C3%BCfusu kesim), cennete giremeyecektir. o yüzden yapılan gelişmelerin bu çoğunluğa göre zaten bir önemi yoktur.

  çoğunlukla sürü psikolojisine göre hareket eden, ve aslında savundukları şeylerle alakası olmayan bir biçimde kültür/gelenekler o şekilde olageldiği için o şekilde yaşayan binlerce insan tahlil yapmak, yeni fikir üretmek gibi eylemlerde bulunamaz zaten. ona öğretileni uygulamaya yönelik, kolaycılığa alışmış bir sistemden geçerek asimile olmuştur bile çoktan. farklı seslere tahammülü olmayan bir çarktır bu.

  özetle rasyonel düşünce biçimi doğru bir eğitimle geliştirilip, yeni fikirlere açık mutlu toplumlar yaratmadıkça, (link: http://galeri8.uludagsozluk.com/470/hindistan-%C4%B1n-mars-a-insans%C4%B1z-uzay-arac%C4%B1-g%C3%B6ndermesi_523306.png marsa uzay aracı gönderen hindistan) ın yanında, "kızlı erkekli yurtları ayıracağız" düşüncesiyle yaşamaya mecbur kalırız.

  19 aralık 2014 16:26 19 aralık 2014 16:31

  4. islam dini hristiyanlık dünyasının geçirdiği evreleri yaklaşık 600 yıl daha geriden takip ediyor. şu an türkiye'de olmasa bile diğer islam ülkeleri avrupa'nın ortaçağını yaşıyor. yani islam ülkeleri de belki bir kaç yüzyıl sonra bağnazlıktan kurtulabilir. ben en azından öyle umut ediyorum.

  19 aralık 2014 16:38 19 aralık 2014 16:39

  5. Özellikle hanefilerde biat kültürünün ve köle ahlakının hayatın her alanına etki ediyor olması.

  Şu yutubculara "ölüreeem kurban olurumm!!" Yazan salakların da aynı zihniyetten beslendiğini düşünüyorum. İngilizce ve fransızca konuşan vloggerları takip ediyorum, onların da ergen hayranları var "seni seviyorum, sen farklısın, çok güzel olmuşsun." Vs. yazıyorlar hep. Hiç kimse "ölürüm, geberirim" yazmamış; dikkatimi çekti bu durum.

  Tayyip için kefeniyle ölmeye gelenler bile daha akıllı bunlardan. En azından adam yol yaptdafdqjahajshjsj

  24 haziran 2015 11:48 24 haziran 2015 11:50

  6. bence sıcaktan, yoksa bu kadar saçmalamalarının akıl alır tarafı yok. Bak Norveç'e İsveç'e püfür püfür, adamlar atomu bölüp çekirdek tokuşturuyolar. Bizde hala sakız orucu bozar mı hocam...

  24 haziran 2015 14:29

  7. Internette bir yazı vardı, nelerin orucu bozmayacağı ve kimlerle sevişilebileceği konusunda ortak bir sonuca varabilseler, gelişmeye başlayacaklar diyordu. Bence de çok saçma mevzulara takmaktan ilerleme kaydedilemiyor. Öncelikle bizden olmayana veya olup da kuralllara bizim gibi yaklaşmayanlara saygı ve hoşgörü gerekiyor. Sonra da saçma sapan fikir beyan edenleri dinlememek. elinde bir kaynağın var işte onun yorumu bunun söylemi bir şey ifade etmemeli.

  24 haziran 2015 14:40

  8. "hocam şimdi oruçluyken çocuğumu öpsem orucum bozulur mu?" zihniyetiyle geri kalmaya mahkum toplum/topluluklardır.

  24 haziran 2015 15:09 24 haziran 2015 15:20

  9. O günah bu günah diye sevişememek, içememek, eğlenememek. Ondan sonra adamların kafaları hep çükünde. Yok karım öldükten kaç saat sonra sevişmek günah, yok başı açık kadın kiralık ev gibidir... daha çoğaltılır bu örnekler. Akıl hep sekste olunca beyinde bir şey üretmeye yer kalmıyor. Kısaca geri kalma sebebi bi sevişip rahatlayamamak.

  24 haziran 2015 15:50 24 haziran 2015 17:20

  10. ağaçlar eğri durunca allaha namaz kılıyor, bak rüku da duruyor diyen, gök gürleyince, arı vızıldayınca allahın adını anıyor diyen insanlar bunlar. gidip o ağacın neden eğri durduğunu, neden gök gürlediğini mi araştıracak allasen. allah hepsini tastamam yapmış, ne gereği var araştırmaya.

  hatta: "korku ve ümit vermek için size şimşeği gösterendir, yağmur yüklü bulutları meydana getirendir. Gök gürlemesi O’na hamd ederek tespih eder. " (Ra,d -13)

  24 haziran 2015 15:54