sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (24)
 • medya (0)

1. vazgeçeceğimden değil ama şu islam üzerinden prim yapan, çok dindar görünüp kul hakkı yiyen tipleri gördükçe insan dinini sorguluyor gerçekten.

21 şubat 2018 19:31 23 şubat 2018 13:37

2. Yahudi ya da Hristiyan inancından vazgeçme sebeplerinden çok farklı değildir. Çünkü kusur islamda degil müslümandadır.

21 şubat 2018 20:47

3. çok kısa bir şey söyleyeceğim ama ondan önce özellikle belirtmek istiyorum, islam dininin tüm insanlığa gönderildiği gerek kuranda gerekse peygamber tarafından defalarca belirtilmiştir. bu noktada bir sıkıntımız yok, değil mi?

benim anlamadığım ve kafamın basmadığı ilk nokta insanlık için ilim irfan kitabı olan kuranda, hz. ayşe’nin peygamberi aldatmadığının neden sayfalarca anlatıldığı. ikincisi peygamberin halvetlerine ve bilumum eşleriyle olan ilişkilerine neden bu kadar yer verildiği. üçüncü ve son nokta ise deve ve tilki gibi çöl hayvanları anlatılırken penguen ve beyaz ayı gibi farklı iklimin hayvanlarına yer verilmeyişi ki bu madde ile ilgili o dönemin insanlarını korkutmamak için olabileceğini düşünsem de, başta belirttiğim gibi kuran tüm insanlığın kitabı. bu durumda allah kutuptaki kullarını insandan saymıyor mu diye düşünüyor insan. 

kısa dedim, uzun yazdım. hiçbir art niyetim yok bunları söylerken sadece benim kendimce acabalarım bunlar. bu noktada bana yardımcı olmak isterseniz de bir mesaj uzağınızdayım.

21 şubat 2018 21:22

4. Update edilmemesi

Ödül / performans oranının düşük olması

Yetersiz Türkçe yama desteği / farklı yorumlara açık olması

Tek bir kullanıcıya hitap etmesi / erkek kullanıcılar için uygun

21 şubat 2018 21:54

5. ailemin baskıları yüzünden sorgulamayı başladım.baskıladıkları şeylere tam olarak karşı çıkmasamda içten içe saçma bulduklarım oluyordu ama yetiştirilme tarzımdan dolayı bazı şeyleri saçma bulduğumu kabullenemiyordum.

bu saçma bulduğum şeyler genel olarak islami hükümlerin günümüze uygun olmaması,yalnızca geldiği döneme göre mantıklı bir din olmasıydı.

zamanla toplumun,ailemin öngördüğü düşünce yapısından sıyrıldım ve bana mantıklı gelmeyen şeylere bağlı olarak yaşamanın ne kadar gereksiz olduğunu fark ettim.

zina diye adlandırılan şeyleri yapmak kimine göre doğrudur kimine göre yanlış(gizlinot: ki bu dinle ne kadar alakalı olmalıdır tartışılır.),herkesin görüşü kendine ancak 2 kadının şahitliğinin bir erkeğinkine eşit oluşuna herhangi bir mantıklı açıklama bulunamaz.''Kadınlar duygusal ondan.''diyen oldu.''kadınlar erkekler kadar dışarıya çıkmadığı,sosyal hayatta bulunmadığı için.''diyen oldu.İlki zaten asla mantıklı bir açıklama değil,ikincisi ise bariz bir şekilde günümüze değil geçmişe uyan bir açıklama.

kuranın kadına erkekler üzerinden hitap ettiği çeviri farklılıkları yüzünden tartışılan bir konu,bunu saymıyorum ancak miras,şahitlik,kapanma gibi konular o dönemin şartına bağlı olarak getirilen hükümler ve dinlerin güncellenmesi gereken şeyler olduğunu aksi takdirde genel geçer iyilik-kötülük kavramları dışında herhangi bir şekilde,herhangi bir zaman diliminde geçerli olabilecek bir şey olduğunu düşünmüyorum.

Aslında geneli kadın-erkek eşitsizliğine dayanan şeyler ancak farz olan ibadetlerinden de kendime uzak bulduğum şeyler var.zekat oldukça mantıklı bir şey bence ancak haccın farz olması için herhangi bir sebep görmüyorum.Günde 5 vakit Tanrıya şükretmeyi de mantıklı bulmuyorum.

ben genel olarak herhangi bir dini inanca sahip olmayı kendime uygun görmüyorum ancak dindar olan ya da en azından belli bir inancı olan biri inandığı şeyi sorgulamalı.Haccını yapar ama o eşitsizliği nasıl göz ardı eder anlayamıyorum.

İslam daha çok kültürle harmanlanmış ve geldiği dönemi yansıtan bir inanç.İnanan inansın ancak ben ''araştırdğım ve islamda hiçbir yanlış görmedim.''diyen birine miras ve şahitlik sorulunca ''öyle bir şey yok...bence yok...var mı?ben araştırmadım,görmedim.'' diyeni bile gördüm.Kültürümüzden dolayı kopmak oldukça zor ancak derinlemesine araştırmanıza gerek yok,sadece dışarıdan yüzeysel bakmayı deneyin.Hataları görürsünüz.Eğer herhangi bir şekilde erkeğin sizden üstün görülmesini ya da erkek olarak herhangi bir gerekçe öne sürülmeksizin(gizlinot: çünkü sürülemez) sırf cinsiyetiniz için diğer insanlardan üstün görüldüğünüz bir dini kabul edebiliyorsanız,edin.

benimki aile baskısıyla başladı ve birçok kişinin de bu yüzden başlıyor ancak insanlarda ''ailen baskı yapmasa nefret etmez,güzelliklerini görüp severdin.''algısı oluşuyor.Ben herhangi bir dinden nefret etmiyorum ve ailemin baskısı benim bir şeyleri fark etmemi sağlayan bir etkenden başka bir şey değildi.Eğer baskı beni direk nefrete yöneltmiş olsaydı zaten sorgulamaya başladığım zamanda önce sevmeye çalışmaz direk redderdim.sadece sözde müslüman olan kişiler bile baskının bu yönde bir etkiye sahip olduğunu düşünerek savunmaya geçiyor ama asıl sebepleri anlatınca sanki ''ben müslümanım.''diyen onlar değilmiş gibi ''aa öyle mi?öyle bir şey mi varmış?''diyorlar.

21 şubat 2018 22:35 21 şubat 2018 22:37

6. Bir kere müslüman olduktan sonra müslümanlıktan (vicdanen) çıkılamayacağına veya dinden soğunduysa bunun sebebinin islam değil müslümanlar olduğuna katılmıyorum ben.

Bazı Müslümanların özellikle günümüzde ve spesifik olarak türkiyede bazı sapkınlık sınırlarını zorladıkları bir gerçek ve bu dinden soğumaya itebilir insanı fakat bunun dışında da çok sağlam sebepler olduğunu düşünüyorum.

Kendiminkileri de sıralamak istedim;

1) kadınlara karşı olan tutum

2) her şeyin erkeklere göre düzenlenmiş olması

3) peygamberin eş sayısı

4) sevişmenin ve ve bütün vücudu kapatmadan giyinmenin haram olması (bunların arkasındaki mantığı asla anlayamıyorum)

5) kuranın genelen erkeklere hitap etmesi

6) bilimsel çelişkiler

7) allahın bizzat kendi verdiği akıl ile düşünüp inanmamayı seçenlere karşı olan nefretçi tutum

8) kader kavramı (sonuçta allah istese herkesi müslüman yapabilirdi, neden bazı kullarını günahkar yaratıp sonsuz cehenneme mahkum ediyor?)

9) bunu geçenlerde okudum, suna benzer bişey; islamda tecavüz için bir maddenin olmadığı çünkü islamdaki cariye kavramının aslında tamamen tecavüz olması olayı. Bulursam medya ekleyeceğim. İslamda tecavüz için bir madde var mı bilmiyorum fakat cariye konusunu düşününce tecavüze girdiğini düşünüyorum bende, sonuçta cariyeler hür insanlar değil ve sahiplerinin nikahlı eşi gibi sayılıyorlar bu cinsellik mevzularında.

10) tanrının sürekli beni sevin bana ibadet edin modundaki egoist tavırları. Cidden bir tanrının egoist olmasını anlayamıyorum.

11) çok eşlilik saçmalığı

Şimdilik aklıma gelenler bunlar ilk etapta, ekleme yapabilirim.

12) kuranda yazan her -ama her- şeyin o aslında şöyle değil, bakın burda anlam yanlış çevrilmiş, öyle denmek istenmemiş, mecaz anlam kullanılmış denilerek istenilen her şeye uydurulabilmesi. Her çağa uygun bir dindir derken bunu mu kastettiler acaba diye düşünmüyor değilim.

13) kölelik kavramı

21 şubat 2018 22:44 23 şubat 2018 19:59

7. Gerçek islam adı altında kadının değersizleştirilmesi

21 şubat 2018 23:57

8. kendi kitabındaki tutarsızlıklar bile yeterlidir. inanmak istemedikten sonra bir çok sebep bulunabilir, adı üstünde inanç 

22 şubat 2018 12:19 22 şubat 2018 12:22

9. müslüman çocuklarını ezilmesin diye Gazze Şeridi'nin güneyinde Refah'ta İsrail Savunma Kuvvetlerine bağlı zırhlı bir buldozer tarafından öldürülmüş olan rachel corrie son noktam oldu.

islam dini önderleri hakkında;

"müslüman çocukları korumak için kendini tankların önüne attı ama yazık kendi müslüman olmadığı için cennet'e gidemeyecek." diye açıklamada bulunmuşlardı.

"rachel corrie gibi cesur ve sırf çocuklar ölmesin diye kendi hayatını feda eden biri cehennemlikse ve ben sırf müslüman olduğum için cennetliksem ortada bir yanlış var"

diye düşünmüştüm .

o gün dünyanın müslümanlar ve kafirler diye değil

iyi insanlar ve kötü insanlar olarak 2'ye ayrıldığı kafama iyice dank etti.

sorguladığım bir çok konu rachel corrie olayı ile son buldu.

22 şubat 2018 16:40

10. Kuranikerim’in eşcinselliğe bakış açısı.

Kuranikerim’in ve şerait kurallarının kadınlara bakış açısı.

Meşhur “Tanrı Yanılgısı” kitabını okumak

Görülen şiddetler , “cehennemde yanacaksın”lar...

Sokakta görülen , 5 yaşında ve türbanlı bir çocuk

22 şubat 2018 19:26