sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (5)
 • medya (0)

5. euro-zone sınırları içerisinde en büyük üçüncü, dünya nominal gayri safi hasıla sıralamasında ise en büyük sekizinci ekonomiye sahip ülke.

istatistiki sıralamalarda çok güçlü olarak görülen italya'da, bir de ülkede dönen ve toplam gayri safi yurt içi hasılanın yüzde on beşinden fazlasına yakın, vergilendirilmemiş yani hiç kayıt altına alınmamış yasadışı bir gelir var. ki bu rakam türkiye'nin net dış borç stoğu ile hemen hemen eşit. büyüklüğü korkutucu olan bu kayıtdışı ekonominin muhtemel sebepleri hala varlığını sürdüren italyan mafyaları, uyuşturucu ticareti ve avrupaya yasadışı yollarla gelen birçok göçmenin ilk durağı olan ülke olduğu için insan ticareti.

ha bir de kruvasana, makarnaya, pizzaya rağmen dünyanın en sağlıklı insanlarının ülkesi. (link: http://www.independent.co.uk/news/world/europe/italy-worlds-healthiest-country-earth-economy-issues-sierra-leone-global-health-index-uk-us-a7740346.html tıktık)

25 şubat 2018 18:17 25 şubat 2018 18:23

4. Güzelim ülke, şu günlerde Starbucks'ın topraklarına girmesiyle konuşuluyor. Evet, ne yazık ki İtalya'da da (link: http://www.fooduristik.com/italyada-starbucks-aciliyor/ Starbucks) açılıyor. İlk şubeyi de 2018 yılında Milano'da açmaya hazırlanıyorlar. İtalyanların hiç sıcak bakmadığı ortada.

3 mart 2017 17:36

3. (link: http://www.suslusozluk.net/n/535266/ şu) saçmalıktan sonra bir yenisine daha imza atan ülke.

mahkeme, okula ojeyle gittiği ve "çok efemine" sayıldığı için (gizlinot: kime göre?) 13 yaşındaki bir oğlan çocuğunun bu durumunu "kışkırtıcı bir şekilde çocuğun efeminitesini tetikleme" gerekçesiyle annesinin "suçu" olarak kabul edip günde 12 saat annesinden uzak durması gerektiğine karar vermiş. alkış.

16 ocak 2017 15:11 16 ocak 2017 15:55

2. hemcins çiftler için sivil ortaklık kabul edilmesine rağmen evlat edinmenin yalnızca düzcinsel çiftler için geçerli olduğu; bir gey çiftin taşıyıcı anne ile anlaşarak annenin iki ayrı yumurtasını iki ayrı ebeveynin dölleyerek dünyaya getirdikleri çift yumurta ikizi iki kardeşi yasal olarak kardeş, biyolojik olmayan çocukları da ebeveynlerin "gerçek" çocuğu olmadığı gerekçesiyle bebeklerin doğum belgelerini çıkarmayı reddeden ve durumu babaların yalnızca kendi biyolojik çocuğunu evlat edinebilmesine kadar düzenlemeye çalışıp hem aile kavramına hem bacak arasına burnunu sokan ülke.

(gizlinot: türkiye'ye bakıldığında buna da şükür, orası ayrı.)

13 ocak 2017 11:02

1. roma - çok kalabalık, turist kalabalığından başka bir şey yok ama görülmesi gerekiyor, ulaşım kolay sadece 2 tane metro hattı var gece 10 da metro kapanıyor, hatta metronun bu kadar az olmasının sebebi nereyi kazsalar tarihi eser çıkması, fakat otobüs var ama genelde yürüyerek daha mantıklı. f

vatikan- romaya gitmişken tabi en az yarım gün vatikana gidiyor, kılık kıyafet sınırlamasına da dikkat edin, papaya benden selam söyleyin (gizlinot: swh)

floransa - 2 gün veriyorum floransaya, santa maria del fioresinden, ispanyol merdivenlerine, genelde nehrin aşağısını gezmiyorlar fakat floransayı floransa yapan medici ailesinin evi, tarihi eserleri ve boboli bahçesi gezilmeye değer, tabi nehrin üstü de, ufizzi müzesine önceden yer ayırtıp gitmenizi tavsiye ederim orjinal heykel ve resimler bu müzede ve 4 saatte geziliyor.

venedik - 1 gün yeterli, venediği gezip adalarda 2-3 saat geçirmek yeterli oluyor zaten, murano ve burano adasına tekneyle geçiliyor. bol bol vitrin gezin, zaten gözünü alamıyor insan.

milano - bir süre burada yaşadım en iyi pizzacının bile adını verebilirim, duomo'su gotik sanatının harika bir örneği, kesinlikle üst katına çıkılıp milano manzarası izlenmeli ve galleria da alışveriş yapılmalı. her köşesini ayrı severim. hem moda şehri, hemde öğrenci. bol bol happy hours var, metro ağı çok kullanışlı.

milanoya 1 er saat uzaklıkta pek kişi tarafından bilinmeyen 2 yer tavsiye edeceğim, birisi bergamo. italyada yediğim en güzel dondurmayı yedim, şehir 2 ye ayrılıyor eski ve yeni diye, gerisini siz araştırın :)

diğeri stresa, italyanın en kuzeyinde bir belde, 2 tane ünlü ada var gölde, birisi isola bella, borromean adalarından birisi, bu adada zamanında napoleon un bile kaldığı harika sanat eserleriyle dolu bir saray var.

verona- romeo ve juliet nın aşkı, julietin evini görmek istiyorum derseniz gidilmesi gereken bir yer.

napoli - gitmişken uğrayın diye burayı sırf pompeii için söylüyorum, tarihe ve romaya ilginiz varsa gidilmesi gerekilen bir yer, bir şehir nasıl küller altında kalır görün. bu arada napoliye uğramışken lacrima christi yani isanın göz yaşı anlamına gelen, isanın asıldığı topraklardan keşişler tarafından getirilip pompeii de lavlar arasında yetişen üzümlerden yapılan şarabı almayı unutmayın.

toskana bölgesinde siena şehri, unesco tarafından dünya kültür mirası listesindedir, tam bir ortaçağ şehri, şehir mahallelere ayrılmıştır ve her yıl geleneksel olarak palio denilen ünlü bir at yarışı geleneği vardır. 2 temmuz ve 16 ağustosta düzenlenir. her bir at, adı verilen 17 mahalleden birini simgeler.

benden bu kadar.

22 haziran 2016 22:26