girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (11)
  • medya (0)

1. Babamdır. Eve eşya gerekse yabancı sermaye kazanacağına kendi ülkem kazansın der. Belki diğerlerine göre daha az kaliteli ürün alır ama en azından türkiyedeki işçilerin kazanmasına katkısı olur.

Her ne kadar türkiyede üretim çok olmasada, yabancı markaların türkiyede üretim yapan fabrikaları varsa onu tercih ediyoruz ailecek. Çünkü fabrikada çalışanlar kendi insanımız, üretimde kullanılan malzemelerin bazılarıda türk mühendislerin tarafından geliştiriliyor.

Özellikle elektonik ve beyaz eşya alacak olursak beko'dan alırız hep. Kendi kendimize bu ekonomi çarkına katkı sağlamak istiyoruz. Ne kadar olursa artık.

26 haziran 20:23 26 haziran 20:29

2. Evime camasir ve bulasik makinasi alirken ısrarla beko almak istedim. Almanya'da yaşıyorum, her iki alisveriste de baska ürün satmak istediler ısrar ettim. Ve cok da memnunum iki makinadan da. Iyi ki türk mali diye ısrar etmisim.

Edit: eksileri hic anlayamadim bekoyu boykot mu ediyorsunuz nedir?? Eksileyen biri aydinlatirsa sevinirim.

26 haziran 21:09 27 haziran 23:12

3. diğer markaları almayıp, yurtdışından aldığı parçaları birleştirerek "yerli üretim telefon" diye kaktırmaya çalışan, servisi berbat, kendisi berbat telefonları kullanalım diye devlete "yabancı telefonlardan ekstra vergi alınsın ki benimki daha çok satsın" diyen vestel de buna dahil mi diye merak ettiren başlık.

26 haziran 21:27


4. Aynı kalitede olduğu varsayılırsa eğer, Nispeten daha uygun fiyatlı olduğundan mantıklı insandır fikrimce. 

27 haziran 03:10

5. Milletim kazansın diyen, vatansever insandır, annemdir. Yıllardır eve türk malı olmayan deterjanları almaz. Sadece deterjan değil, gıdanın da türk marka olmasına dikkat eder. Eğer birimiz yabancı mal almışsak, o aldığın şey sana kurşun olarak geri dönebilir der ve kursağınızda bırakır. Ben kendisi kadar keskin çizgilerde ilerleyemiyorum ama annemi tebrik ediyorum.

27 haziran 22:40

6. Bundan sonra olmak için ekstra çaba harcayacağım insan türü. Ekonomi için en azından elimden geleni yapacağım. 

28 haziran 02:45

7. ithal/yerli takılmadan fiyat/performans oranı en yüksek olana yöneliyorum. Yerli firmaların çoğu da hacı hoca takımına ait, çok da şeyetmemek lazım bence.

28 haziran 02:49


8. en basitinden inditex grupları yerine trendyolmilla veya muadilleri tercih edilebilir. yerel butikler, addax vs... mesela bershka’da gördüğüm önü halka fermuarlı crop topları her butikte görüyorum artık. çoğu şeyi de öyle. hem bir nevi tasarruf, hem de ekonomiye destek.

28 haziran 02:51

9. Yurt dışından aldığım 10 şeyin 8’inde made in turkey etiketi görmemle yapmaya başladığım eylemdir. El kremi bile türkiye üretimiyse, biz bunları üretebilecek ham maddelere sahipsek neden ithal ürün alayım ki? 

28 haziran 03:02

10. En asil duyguların insanıdır. (gizlinot: hahsjajsj) 

28 haziran 13:12