sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (66)
 • medya (3)

66. doğma büyüme + baba tarafından 4 kuşak izmirliyim. evet çok abartılan bir şehir gibi gelebilir insanlara ama türkiyede herkes memleketini çok abartıyor bence, “benim sivasım her yerden güzel”, “ankarayı hiçbir yere değişmem” tarzı cümlelere hepimiz sıklıkla rastlıyoruzdur. izmirin farkı izmirli olmayanların da çok övdüğü bir yer, garip bir şekilde izmirliyim dediğinizde “ne güzel çok şanslısın” gibi bir karşılık alabiliyorsunuz, diğer şehirler için böyle bir yorum duymadım daha. istanbulla karşılaştırılması mantıksız geliyor çünkü istanbul türkiyenin en kalabalık şehri, metropol. izmirin böyle bir iddiası yok, kendi halinde denize kıyısı olan bir ege şehri. şuan güncel olarak istanbulda yaşasam da benim için yeri hep ayrı kalacak çünkü tüm hayatım orada geçti, ailem orda yaşıyor, her sokağında anılarım olan bir yer.

ayrıca bu kadar gündemde olması rahatsız ediyor bir yandan çünkü istanbuldan aşırı derecede göç almaya başladı. nüfus arttıkça -istanbulda yer kalmadığından da olabilir- her yere şehre oldukça alakasız kalan gökdelenimsi cisimler dikip deli gibi site yapmaya başladılar. keşke herkes overrated görse de bu kadar göç almasa artık yoksa 10 yıl sonra istanbul nasıl bittiyse izmir de bitecek, nefes alacak yer kalmayacak binalar ve insanlar yüzünden.

ayrıca evet istanbuldan çok daha küçük, şehir planlaması açısından da çok fazla kusuru var -bunda şehrin arazi yapısının da etkisi var- ama türkiyede en huzurlu yaşanacak şehirlerden biri olduğunu düşünüyorum. insanların sakinliği, birbirlerine hoşgörülü yaklaşmaları falan huzur veriyor bana. istanbula ilk geldiğimde yolda herkesin deli gibi hızlı yürüyerek bir yerlere yetişmeye çalıştığını görünce aşırı yadırgamıştım mesela, herkes birbirini eziyor ve arkasına bile bakmıyor toplu taşımada olsun, üst geçitlerde alt geçitlerde olsun her gün gördüğüm bir manzara bu. 

istanbulu da çok seviyorum, tarihi inanılmaz keyifli bir şehir, 4 senede daha göremediğim onlarca yeri var, keşfet keşfet bitmiyor. ama istanbul benim için koşuşturma, kariyer çabası, kendini kanıtlama yeriyken izmir arabaya atlayıp yarım saatte çeşmeye gidip haftasonu tatili yaptığım, bostanlı sahilde iki bira içip “oh be huzur varmış” dediğim yer. dediğim gibi herkesin memleketi kendine güzel. 

25 nisan 14:27

65. hayatımda bir kere gittim ama bana da overrated gibi geliyor. sadece turistik bi yerde olması ve chp hegemonyasında olması benim için orayı güzel yapıyor. insanları, denizi filan. evet güzel şehir ama çok aşırı abartılacak bi tarafı da yok. ama çelebilerdeki o bomba talısı neydi öyle yaa... sırf onun için bile tekrar gidebilirim. güzel şehir. bişey demiyorum ama çok abartmaya gerek yok.

edit: buarada istanbulda doğmuş büyümüş ama ankarada yaşamayı tercih etmiş biri olarak konuşuyorum çok da şey etmeyin benim düşüncelerimi yaani ehehe:)

25 nisan 13:49 25 nisan 13:49

64. Asla bir istanbul olamayan, mukayese edilmesinin bile komik olduğu şehir. İstanbul yaşayan, dünya üzerindeki metropollerle kıyaslanabilecek bir şehir. Her yanı tarih kokuyor. İzmir ise yazları içinde durarak değil ama etraf ilçere kaçarak bir tık daha hareketleniyor , onun dışında çok abartılıyor. Ama insanları derseniz orası ayrı. Şehri yaşanabilir kılan, bu kadar övülmesine sebep olan da bu bence.

Not:iki şehirde de yaşamış biri.

25 nisan 12:57

63. izmirde yaşayan biri olarak diyorum ne yazık ki overrated.

24 nisan 19:08

62. Çukurova’nın bağrından kopup izmir’e yerleşmiş bir bacınız olarak gözlemlerimi aktaracağım. 

Sahil şeritleri cok güzel.  düzenli semtler karşıyaka, mavişehir, bostanlıdan ibaret. Bunlar dısında yaşamaya değer bir yer göremedim. Kiralar çok gereksiz yüksek. İzban seferleride kesinlikle artırılmalı. İş çıkış saatleri muthiş rezillik yaşanıyor. Havalar ısındıkça daha çok sevmeye başladım seni izmir.

24 nisan 15:16

61. İzmir cennet gibi şehirsin. Belki şu ülkede yaşanabilecek sayılı şehirlerden birisin.

Nedendir bilinmez ama ben şu şehirde bir gün dahi mutlu olmadım ya içimde ukte kaldı...

15 ocak 23:11 18 ocak 14:32

60. doğduğum, büyüdüğüm ancak terkettiğim şehir. gezmediğim yeri azdır, bostanlı’dan başka güneşin o pembe mor batışının Türkiye’de daha güzel izlenebildiği bir yer daha yoktur. martılar ve pelikanların arasındaki küçük sandallar, gökten yağmış mor simlerin arasında yüzüyor gibi durur gün batarken. içinizi tuhaf bir huzurla kaplar bu şehir. türkiye’de kendinizi ait hissedebileceğiniz 2-3 şehirden biridir. burnumda tüttü. 

ama yine bir grev haberi okudum bugün. Haberi olmayan İzmirlilere iletmek maksadıyla yazıyorum. dün izban başlığına grevi yazmıştım, bugün de buraya yazayım. anladığım kadarıyla eshot otobüsleri de grevdeymiş. Grev sebepleri de dün izinsiz eylem yapıp Büyükşehir belediyesini basmaya çalışan işçilerin gördüğü muameleymiş. lol. Başka şehirde olsalar gözaltında hala dayak yiyorlardı şu an. Sonuçta istanbul’da gezi parkı’ndaki ağaçları koruyacağım diye, Basket şortu giyen çocuklar kör edildi plastik mermiyle. bir seçim öncesi bile bir akp şehrinde göremedik eylem. izmir dışında herkes lale devri yaşıyor, işçi sadece izmir’de Aç, enflasyon sadece izmir’de var sanki. sadece izmir pahalı, diğer şehirlerde millet 5+1 evlerle 100 lira kira veriyor sanki. 

Şimdi doğruya doğru. şöför ehliyet dışında bir eğitim sürecinden geçmeyen insan. en azından lise diploması yetiyor. Ama Bu ülkenin senelerce okuyan, dirsek çürüten öğretmeni aç. mühendisi aç. 3 kuruş için Sigortasız garsonluk yapanı var, sekreterlik yapanı var, inşaatta amelelik yapanı var. Atanmayı beklerken intihar eden var. hiç bir şehirde görmedik daha onların hakkı için eylem yaptığınızı yada destek verdiğinizi. 

genel olarak insanlar grevin habersiz olmasına sinirlenmişler anladığım kadarıyla. Bazı arkadaşlarım işe geç kalmış, bazıları şehir dışına çıkacakken otobüsünü kaçırmış. en çok da üniversite öğrencileri sinirli bu duruma. çünkü hem izban grevi hem de ESHOT grevi onların final haftalarına çarptı. normal zamanda olsa destekleyecekken, şu an arka arkaya yapılan bu grevlerin kasıtlı olduğunu düşünüyor hepsi. 

E aklın yolu bir. :) 

12 ocak 11:30

59. Türkiye'nin bir ili ve en kalabalık üçüncü şehri. 2017 TÜİK verilerine göre İzmir'in nüfusu 4.279.677'dir.

28 eylül 2018 12:18

58. 28-30 eylül tarihleri arasında (link: https://eksisozluk.com/28-eylul-2018-ege-kiyilarinda-beklenen-kasirga--5796733?p=1 kasırga uyarısı) yapılan ege şehirlerinden biri. etkisini kaybedebilir de diyorlar. inşallah kaybeder, özellikle sokak hayvanları için çok endişeliyim.

27 eylül 2018 15:52

57. Son girdide yazıldığı gibi özellikle son zamanlarda koku iyice arttı. İşin kötüsü hiçbir noktada kurtulamıyorsunuz bu kokudan eskiden sadece belli noktalarda olurdu. Ulaşım deseniz zaten berbat halde en yakın yere giderken bile eziyet çekiyoruz. Bilemiyorum altan.

8 eylül 2018 11:27