girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (3)
  • medya (0)

3. Romanlarini her gordugumde keske okumamis olsaydim da ilk defa okuyo olsaydim dedigim cok sevdigim yazar. En bilinen eseri ask ve gururdur. Ama digerleri de en az onun.kadar guzeldir. Kitaplari bir cok dizi ve filme uyarlanmistir. Hemen hemen hepsini izledim ama en sevdigim keira knightleyin basrolde oldugu ask ve gurur uyarlamasidir. Tavsiye ederim.

12 mart 19:30

2. En sevdiğim romanı açık ara emma'dır. Zaten austen'da bu kitabı için gözbebeğim demiştir.

Birde ikna'yı çok severim çoğu kişi adını pek bilmese de. Türkçeye ikinci şans olarak çevrilmiştir. Bu kitabın filmide muhteşemdir.

Austen kitaplarını bir eleştirmen ingiliz yemek mensüne benzetmişti.

Sense and sensibility soğuk bir çorba

Gurur ve önyaegı bol baharatlı ve acılı et yemeği gibi... şimdi hatırlayamamadım hangisi için ne dediğini eğer o yazıyı bulursam editlerim.

29 ocak 2016 23:04

1. 19. yüzyılda yaşamış İngiliz roman yazarı.

dönemindeki kadınlara oranla babasının desteği ile iyi bir eğitim almış ve ilk romanını 14 yaşındayken yazmaya başlamıştır. romantik bir üslup ile kaleme aldığı eserlerinde kadın haklarına yer veren ilk yazarlardan biridir. aldığı evlenme tekliflerini geri çevirmiş ve 42 yaşında ölene kadar ailesiyle beraber yaşamıştır.

2011 yılında kendisinin hayatını anlatan Becoming Jane filmi çekilmiştir.

romanlarının baş kahramanları hep kadındır ve kendisi hiç evlenmese de karakterleri aşk evliliği yaparak mutluluğa kavuşurlar.

ayrıca romanlarının isimleri çeviri hatalarına da kurban gitmiştir. Sense and Sensibility romanı sağduyu ve duyarlılık'ın yanı sıra Aşk ve Yaşam; Pride and Prejudice romanı gurur ve önyargı'nın yanı sıra aşk ve gurur; Persuasion romanı ikna'nın yanı sıra inanç adıyla da çevrilmiş ve basılmıştır.

eserleri:

Sense and Sensibility - Sağduyu ve Duyarlılık - 1811

Pride and Prejudice - Gurur ve Ön Yargı - 1813

Mansfield Park - Mansfield Park'ı - 1814

Emma - 1815

Northanger Abbey - Northanger Manastırı - 1818

Persuasion - İkna - 1818

ukte sahibi (yazar: pinkoplaque )

29 ocak 2016 22:50