yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (18)
  • medya (0)

  1. Bugün Kadıköy'de bir parfümerinin önünden geçerken aklıma geldi eyeliner lazım diye. İçeride Pastel'in standını görünce girip bakayım dedim. Dipliner'ın fiyatını sordum 19.50 gibi bir şey söyledi kasadaki hatun. İçimden kesin Gratis'te daha ucuzdur dedim ama omzumdaki melek "boş ver ya ne kadar fark olabilir ki azıcık da küçük esnaf kazansın" dedi. Sonra dönerken dayanamadım yol üstündeki Gratis'e girip baktım ne kadarmış diye neredeyse 5 lira daha ucuzdu. İçime oturmadı değil hani. (gizlinot: :/ )

  14 temmuz 2015 22:43

  2. market alışverişlerimi küçük esnaftan yani mahalle bakkalından alırım. Özellikle sigara, meyve suyu vs. yi bakkaldan alırım herzaman. Ama bulamadığım yiyecekleri mecbur süpermarketlerden alıyorum . Keşke küçük esnaflar bitmese artık. Kapitalizm onların dükkanlarına kepenk indirmese. Keşke daha fazla katkı yapabilsek.

  15 temmuz 2015 01:14 15 temmuz 2015 01:15

  3. küçüğü büyüğü farketmez esnaftan nefret ederim. istisnalar tabii ki konu dışı, belirtmeme gerek yok, fakat esnaf denilen şey kadınların poposuna bakan, dedikodu yapan, kazıkçı, köylü kurnazı, azıcık tanıdık olunca seni kendi namusu sayan ama asılmaktan da geri durmayan, gereksiz muhabbetlere giren, güvenilmez kimselerdir.

  aldığın şey bozuk çıkarsa değiştirmemek için elinden geleni yapar, kötü iş yaparsa asla kabul etmez, hatasını telafi etmez, %80'i kavgacıdır. (bir zincir marketten ya da misal yapı marketten falan alışverişinizde böyle bi sorun asla yaşamazsınız. kaldı ki orada da çalışan elemanlar vardır, ordan alışveriş yapmanız onların işine de yarar)

  bir de bunların polisle bir olup adam döveni de bolca bulunur memlekette. ne de olsa "esnaf yeri geldiğinde polistir."

  not: irlandalı turistten dayak yiyen aksaray esnafı videosunu mütemadiyen meditasyon amaçlı izlerim.

  29 eylül 2015 18:17


  4. bizim buralarda bir kazıkçı bakkal var anlatamam süslüşler . tükkanını elinden alıp benim kazık atasım geliyor namıssıza . mümkün olduğunca bir şey almaktan kaçınıyorum .

  30 eylül 2015 11:12

  5. bir kutu yara bandına 3 tl istemiştir. şaka mısın kardeşim, yanı başında o kadar dev süpermarketler dururken bu neyin kafası ?

  1 ekim 2015 08:21

  6. bu zamana kadar "ay yazık küçük esnaf onlar; pis kapitalizm, kaka avm'ler yüzünden işlerinden oluyorlar" diyordum ama şimdi oh iyi oluyormuş diyorum.

  sipariş verirsin gelmez, türlü türlü yalanlar, bahaneler, gereksiz bir ciddiyetsizlik. ya hiç biri mi iş yapmayı bilmez. biz de iyi kötü iş yapıyoruz. müşterimize karşı sözümüzde duruyoruz. ne zaman küçük esnaftan alışveriş yapsam, acaba başıma neler gelecek diye oturup bekliyorum. iade vermek istesen ürünü almaz, ürün kusurlu olsa sen suçlu olursun, her durumda üste çıkmaya çalışır.

  öbür taraftan giderim avm'ye, alırım ürünümü. pahalı mı? indirim takip ederim. 30 gün içinde iade hakkım var, değiştirme hakkım var. hem de sorgusuz sualsiz. ürün deforme mi oldu, götürür değiştiririm. ne kafamı ağrıtacağım ya. önce iş yapmayı öğrensin o çakal küçük esnaf

  22 ağustos 2016 16:15

  7. iş bu entryu bolca eksi alacaktır dikkaaaat!

  valla şu "nerde o eski mahalle kültürü" minvalindeki geyiklerden tiksinti geldi! ülke gerçekleriyle az yüzleşin, ülkece bok çukurunda yuvarlanıyoruz ve gün itibariyle önceliğimiz güvenlik! senin o küçük esnaf mahalle bakkalı lolipop verdiği çocukları kasa arkasına alıyo haberin var mı, köyden getirtip sattığını iddia ettiği bulguru da fabrikasından çuvalla alıyo hacı bakkal amca! kasap ne eti satıyo biliyo musun marketten kilosu 5 lira ucuza alırken!?!?! kırtasiyeye çocuğunu yalnız gönderebiliyor musun, hangi küçük esnafın hangi suçtan hüküm alıp yeni yasayla serbest kaldığından haberin var mı küçük esnaf sevici!!!

  yaşasın güvenlikli merkezler!

  22 ağustos 2016 16:28


  8. her ne kadar sayıları azalmışsa da (yazar: caraazul )'a katılıyorum, benim çevremde de öyle iyi esnaflar var ve açıkçası çoğunluğun yaptığı hatalar onları töhmet altında bırakıyor. bana her sabah günaydın diyen, her gittiğimde sohbet eden, çocukların alacakları ürüne paraları yetmediğinde tamam önemli değil alın istediğinizi diyen, ekmek alacak parası olmayanlar için her sabah ve akşam fırının arka tarafına bir koli ekmek bırakan, çocuklarının düğününe komşusu bile olmayan müşterilerini davet edip hep beraber eğleniriz diyenbelaya, kötülüğe bulaşmayan insanlar.

  ha bunun yanında aşırı üçkağıtçı, saygısız, sorunlu olanları da var ve benim gördüğüme göre bu sorunlu esnaflar turistlerin olduğu, daha zengin semtlere gittikçe artıyor. öyle kötü davranışlarla da karşılaştım ki anlatmaya dilim varmaz. ürünü normal fiyatından 3 katına satan o yerlere hayatta gitmem, ne kadar uzakta olursa olsun market ararım.

  bu uçurumun nedeninin birazda maddi olduğunu düşünüyorum. aylık maaş almıyorlar o gün yaptığı satışa bağlı evine ne kadar götürebileceği, ay sonunda elinde ne kadar olabileceği. bu bilince sahip, işini seven ve önemseyen insanlar müşteriye saygılı oluyorlar ancak adamın tuzu kuruysa pek bir önemin yok onun için, istediğini yapıyor işte.

  benimde iyi oluyor dediğim zamanlar geliyor ancak ardından evimizin yanındaki lokantada bize karşı çok saygılı olan, işini doğru dürüst yapıp en yorgun olduğu zamanda bile efendiliğini kaybetmeyen aile işletmesine her gittiğimde geçiyor o düşünce.

  tamamen insanlarla alakalı. o nedenle ben memnun olduğum yerlerden alışveriş yapmaya devam ediyorum, olmadığım yerde ürünü almadan bile çıkıp gidiyorum, nedenini de belirtiyorum. bu kadar basit.

  22 ağustos 2016 17:45

  9. Her meslek grubunda olduğu gibi iyisi ve kötüsü vardır.kötüsünden alışveriş etmezsin tutunamaz bırakır işi iyisine sırf destek olmak için ekmek,kitap,bira gibi şeyleri marketten değil ondan alırsın.

  Benim çok sevdiğim sahaflar var bizzat alacağım kitapları biriktirir gider ondan alırım mağazanın yapmadığı indirimi kafasına göre yapar yanına bi de kitap hediye eder hatta gelen öğrenciye çay ısmarlayı teklif eder çay bedava değil ne biliyorsun anlat ben de öğreneyim der.

  Binanın altındaki bakkal oyun oynayan çocuklara suyu satmaz kendi damacanasından verir.maddi durumu iyi olmayan ailenin kapısına her gün dükkanı açarken ekmek bırakır kendisi söylemez ama herkes onun yaptığını bilir.

  Bir de çok bira alan gruba kuruyemiş hediye eden bir tekelci abimiz var kendi hiç içki içmeyen namazında niyazında bi adamdır ama bize hep gülerek afiyet olsun dikkatli için der.

  Bunların yanında kendisinden alışveriş yapmadığım ve yaptırmadığım dükkanın yanındaki lise çıkış saatinde kaldırıma dizilip gelip geçen kızları gözleriyle taciz eden,turisti kazıkladığını gülerek anlatan insanımsılar da var.

  İşinin hakkını veren küçük esnaf desteklenmeli yapmayan boykot edilmeli tıpkı büyük markalara yapıldığı gibi.

  22 ağustos 2016 17:46

  10. eminim içlerinde dürüst hakkıyla çalışan ekmek parasını kazanmaya çalışanlar vardır ama benim şanssızlığım mı bilmiyorum ben bu zamana kadar düzgününe rastlamadım:( en basiti mahalledeki bakkal.Bazen çok acil ekmek vs ihtiyaç olduğunda gidiyorum,hem biçok ürün tozlu pis ve hijyenik olmayan koşullarda,hem de normal fiyatının çok üstünde.Hadi onu da geçtim..Yaşadığım şehir tatil kenti (antalya).Bazen yürüyüş yapmak amacı ile çıkıyoruz ışıklar veya kaleiçi denilen turistlerin yoğun olduğu semtler var.Genelde dükkan önüne atılan küçük tabure sandalyelere oturup bütün kadınları taciz edercesine bakmalar mı dersiniz,laf atmalar mı dersiniz..böyle esnaflık mı olur Allah aşkına?? bi keresinde bi ayakkabıcıya girmiştik,adam dövmekten beter etti.Aman aman bi daha mı asla.Giderim avm'ye bol seçenekli,kurumsal,iade değişim gibi konularda sıkıntı yaşamayacağım yerlerden alışverişimi yaparım.

  23 ağustos 2016 09:19