sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (7)
 • medya (0)

1. Hazır (gbkz: hangi milletin şoparısın testi)nde kübalı çıkmışken “ülkemi” biraz tanıtayım dedim. ortaokul yıllarımdan beri gitmenin hayalini kurmama rağmen bir türlü gidip göremediğim fakir, gururlu ve güzel küba, karayipler’de yer alan bir ada ülkesi.

Kristof Kolomb’un 1492’de keşfettiği Küba uzun yıllar İspanya’nın sömürgesi olduktan sonra İspanya-ABD savaşı’nda ispanya’nın yenilgisi sonrası abd’nin yönetiminde söz sahibi olduğu “sözde” bağımsız bir ülke haline geliyor. Abd güdümüyle başa geçen diktatörlerin yönetiminde kumarhane ve fuhuş merkezi haline gelen, ekonomisi gitgide batağa saplanan ülke 26 Temmuz 1953’de Moncado Kışlası baskını ile başlayan ve 1 Ocak 1959’da dönemin diktatörü Batista’nın yönetimi (gbkz: Fidel Castro), (gbkz: Che Guavera) ve yoldaşlarına bırakması ile sonuçlanan Küba devrimi ile birlikte sosyalizm ile yönetilen bugünkü tek partili dönemine başlıyor.

Devrim sonrası toprak reformları ve Rusya’nın verdiği ekonomik destekle kısa sürede atılım yapan Küba’nın arası abd ile doğal olarak her zaman gergin oluyor ve ülkeye uzun yıllardan beri ambargo uygulanıyor. Soğuk Savaş dönemi sonrası Rusya’nın da desteğini çekmesi ile dar boğaza giren küba ilerleyen dönemde diğer sosyalist güney amerika ülkeleri ve avrupa birliği ile yakınlaşıyor ve özel sektöre de kontrollü olarak izin vermeye başlıyor. Yine de şu anda üretim araçlarının büyük bir kısmı devlet kontrolünde,Tarım, hayvancılık ve turizm başlıca gelir kaynakları. Ülkeye uygulanan ambargo nedeniyle küba’da evler, binalar, arabalar 1960’larda donup kalmış gibi. İnsanlar bir eşyayı 2 sene kullanıp sırf sıkıldılar diye modelini değiştirmiyorlar. Tamir edip çocuklarına bırakıyorlar ve onlar da kendi çocuklarına bırakıyor. Ev ve eşya kısıtlı olduğu için evlenen çiftler genelde erkek veya kadının ailesinin yanında yaşıyor. Bir kaç kuşak bir arada ortak eşyalarla yaşıyorlar. Ülkede zeytin yetişmediğinden sabun kısıtlı. Devlet tarafından herkese yetecek kadar sabun veriliyor ama halk ülkeye gelen turistlerden otellerde kullandıkları şampuan, sabun gibi şeyleri rica edebiliyor yada kağıt ambargosu olduğu için kalem kağıt isteyebiliyorlar. Yeni kitap da basılamıyor mevcutlar kopyalanarak çoğaltılıyor. Bu kadar yoksunluğun içinde doğan her bebeğe devlet tarafından bedava süt sağlanıyor. Eğitim tamamen bedava. Çocuklar ve gençler için piyano, bale, yüzme okulları var ve bunlar da yine bedava. Ülkede fakirlik var ama dinlencilik yada turistlere yönelik taciz, hırsızlık gibi olaylar asla yok.

Küba’da gezilmesi görülmesi gereken yerler başta başkent Havana, ayrıca Küba devrimi’nin en önemli şehirlerinden ve Che Guavera’nın da mozelesinin bulunduğu Santa Clara, güney sahilindeki Trinidad ve deniz,güneş,kum arıyorsanız da Varadero sahili diğer görülmesi gereken yerler arasında. Küba mutfağının pek bir aktraksiyonu yok deniyor ama rom ve puro keyfi yapıp Hemingway’i anmamak da olmaz.

Fidel castro ölmeden gidip görülmesi konusunda herkes hem fikir ama maalesef türkiye’den direkt uçuş yok. En ucuz ulaşım şekli ise rus havayolları ile moskova aktarmalı uzun bir uçuşu göze almak. 2015 yılında 1 mayıs öncesi gidip kutlamaları da orada görerek dönmek ise her sene olduğu gibi bu sene de en büyük hayalim.

Ukte (yazar: beaucoup)

17 ekim 2014 12:56

2. fakir ama gururlu insanların olduğu ülke (gizlinot: ben de hangi milletin şoparısın testinde kübalı çıktım ihi)

17 ekim 2014 13:16

3. gitmek istediğim ülkeler arasında 2.sırada olan güzel ülke.(gizlinot: 1.si yunanistan )

sosyalist rejim, insanların kendi kendine tontik tontik yaşaması, yaşam enerjileri... (yazar: cinnamon ) gibi benim de en büyük hayalim 1 mayısı ilerde bir gün küba'da kutlamak. evrencim yazıyosun dimi bunları?

17 ekim 2014 13:56

4. carmen diye bi film izlemiştim. oradaki kadınlar tam bi afetti. hele puro fabrikasında çalışan kadınlar üstsüzlüğü, esas panpişin genital bölge kılları ıyk dedirtti. bu film sansürlü izleseydim iyiydi. bazısı kadınları için kıllı bıyıklı der, bilemiyorum. gitmedim. ama çoğrafya açısından tam benlik. oh sıcak. fekat gelgelelim ülke dışa kapalı.

17 ekim 2014 19:25

5. Örnek sağlık ve eğitim sistemine sahip ülke. İlk gençlik yıllarımdan beri hayallerimi süsler.

11 temmuz 2015 17:23

6. cafelerde çalışanların bile devlet memuru olduğu ülke. abd ile uçuşlar başlatılmış artık.

11 temmuz 2015 17:46

7. Gidip hatun kişilerin bacaklarinda sardiklari purolari içmek istediğim ülke

11 temmuz 2015 18:44