girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (4)
  • medya (0)

1. küresel ısınma, sera etkisinin sonucunda,dünya üzerinde yıllık ortalama sıcaklıklarda görülen artışa denilse de etkileri ve sonuçları bakımından basit bir sıcaklık artışı gibi algılanması hatalı ve eksik olur.

küresel ısınmanın sonucu küresel iklim değişikliğidir.

artan karbon salınımı, sanayininin etkileri, artan nüfusun enerji ve yiyecek ihtiyacının getirdiği yükler, artan radyasyon, havada artan nem, bilinçsiz tüketim sera etkisini arttırmaktadır. sera etkisi küresel ısınmayı arttırmakta ilk belirgin değişiklik mevsimsel etkilerde olmaktadır. kısa vadede etkileri şiddetli hava olayları olsa da orta/uzun vade öngörüleri oldukça korkutucudur.

küresel ısınma sonucu buzullar hızla erimekte. bu eriyen buzulların yarattığı akım, gulf stream gibi diğer su akımlarında yavașlamalara ve sıcaklık düşüşlerine neden oluyor. bunun sonucu olarak buharlaşma değişiyor. bugün sıcaklık artsa bile sonuçta denge bozulacak ve tıpkı ortaçağdaki gibi avrupada küçük buzul çağı yaşanacak. açlık ve hastalık artacak, büyük nüfus kayıpları yaşanacak. birçok yerde karalar yok olacak. (gizlinot: mesela ada ülkesi tuvalu çok kısa bir süre içinde sular altında kalacak, kendilerine yaşayacak ülke arıyorlar.) dünyanın bir kısmı sular altında kalırken, bir kısmı çölleşmeyle uğraşacak. gıda fiyatları artacak, su çok zor bulunacak, bunların sonucu iç karışıklar ve savaşlar çıkacak. hayvan ve bitki popülasyonunda ciddi değişikler olacak, ekosistemin ahengi bozulacak.

gerçekleşmesi muhtemel kötü senaryolardan bazıları böyle. kimi uzmanlar iş işten çoktan geçti diyor, kimileri hala bir şey yapabiliriz.

malumunuz g20 (gizlinot: dünyanın gelişmiş 20 ülkesi) küresel iklim değişikliğiyle gündemiyle toplandı ama ekonomi vs ekoloji olunca siyaset genelde benden sonrası tufan diyor (gizlinot: bu manidar olmuş) ayrıca unutmamak küresel ısınmayı reddeden gruplar bile var, amerikada oldukça yaygın ve etkililer. kyoto protokolu deseniz adı var sallayanı pek yok.

peki bireysel olarak ne yapabiliriz derseniz en geniş tanımla tüketiminizi azaltıp, doğayla uyumlu yaşamak dileyebilirim. biraz açarsak;

* otomobil kullanımını azaltmak, toplu taşımaya mümkünse bisiklet gibi çevreci yöntemlere yönelmek

* enerji tüketimini azaltmak, yenilenebilir enerjilere yönelmek

* ambalaj kullanımı azaltmak

* büyük baş hayvanlarda sera etkisini arttırdığı için et tüketimini azaltmak

* geri dönüşüme önem vermek

* tükettiğimiz ürünleri en yakın kaynaktan sağlayarak enerji tasarrufuna katkı sağlamak

* su tüketimini azaltmak

* deodorant kullanmamak

(gizlinot: buraya yazdıklarım küçük bilgi kırıntıları, daha kapsamlı şeyler yazacak uzman arkadaşlar mutlaka vardır, lütfen yazın) (gizlinot: eksiğim muhakkak var, hatam varsa uyarırsanız düzeltirim)

ukte (yazar: sezrar)

10 nisan 2016 21:23

2. pakize suda, programı için erzurum'a gider ve halktan birine sorar. amca, küresel ısınma hakkında ne düşünüyorsun. amca der ki, küreseli bilmiyorum ama sobanın yerini hiçbir şey tutmiyir. büyüksün amca, gerçekten soba gibisi yok. pisliği oluyor ama ısıtması bi harika.

küresel ısınmaya gelince: doğa, birgün verdiklerini geri alacaktı. kıyamet alametleri dedikleri biraz da doymak bilmeyen insanoğlunun ürünü.

10 nisan 2016 21:33

3. tek cümle ile doğanın intikamı. neden - sonuç iliskisinin gerçek örneği.

10 nisan 2016 23:23


4. dünyanın ortalama sıcaklığının artıyor olması demektir. şöyle ki kutupların -50 derecesi ile ekvatora yakın en sıcak +45 derecelerin (kıta karasalında yapılan ölçümler) ortalamasındaki artış. bölgesel, mevsimsel değişiklik önemli değildir. yıl boyunca dünyanın ortalama sıcaklığı sabit kalmalıdır. kalmadığı zamanlarda dünya buzul çağlarını yaşadı. yine olacak, durdurmazsak hızla dünyamızı ısıtacağız. bütün avrupa buzullarla kaplanacakken orta afrikada sıcak çöl iklimi yaşayacağız. fakat hala durdurulabilir seviyede. geri döndürmek için çok çabalayacağız ama önce durdurmalıyız. durmazsak mı? yanılmıyorsam 100milyon yıldan fazla dünyada hüküm sürmüş en gelişkin canlı olan dinozorların neslini tüketen şey dünyaya çarpan bir meteordu. ortaya çıkan sera gazı dünyanın öyle ısınmasına sebep oldu ki sadece yerin altlarına sığınabilen kemirgenler ve diğer küçük kara canlıları hayatta kalabildi. dinozorların bunun için yapabilecek bir şeyi yoktu doğal afetti. peki bizler? biz insanlar bu afeti kendi ellerimizle yaratıyoruz. yaşayabileceğimiz yek bir dünya olduğunu hatırlayıp üzerimize düşeni yapmak zorundayız.

yapabileceklerimiz:

1- endüstriyel tüketimini hemen yarın yarıya indir. fabrikasyon olan her şeyin tüketimini minimumda tutarsan karbon ayak izin küçülür. giyim, kozmetik, paketli gıda (abur-cubur), besi hayvanı (doğal otlak yerine tarım arazilerine ekilen hayvan yemi ile beslenen büyükbaş ve kümes hayvanı), palm yağı içeren her şey, mobilya, teknolojik aletler, ihtiyaç duyulanın ötesinde satın alınan her şey... endüstriyel tüketimdir ve dünyadaki toplam tüketimi yarıya dahi indirsek küresel ısınma durdurulabilir.

2- yarından itibaren fosil yakıt yakan otomobilini kullanma. iğrenç biliyorum ama toplu taşıma kullan, iyileşmesi için yerel yönetimlere baskı yap, bisiklet edin, sen başlarsan 10 kişi daha başlar, farkındalık yarat. hibrit ya sa elektirikli araçlara yönel, yenilenebilir ol.

3- evinin ısı kaybını önle, ısınmak için fosil yakıt tüketimini azalt.

4- türkiye elektiriğinin %70ini fosil yakıt olan ithal doğal gaz ve enerjisi düşük yerli maden linyit kömüründen elde eder. elektrikte tasarrufa git bu tüketimin önüne geç, yenilenebilir enerji tüketimine yani ges, hes (rant için tahribat yaratan küçük ölçekli olanlara değil) ve res için destek ver. a+++ beyaz eşyalara, led ampullere geç. elektrik tüketimini 1/3e düşürmen demek yeni termik santraller açılmayacak mevcuttakiler üretim kapasitesini düşürecek, daha az fosil yakıt yakılacak demek. hatta sadece ges’lee ile ihtiyacı karşılayabileceğiz demek. 

5- dönüştürülebilir atıklarını çöpe değil dönüşüme gönder. ambalaj atıkları çöp değildir. poşet tüketimini sıfıra indir kendi alışveriş torbanı kullan. 

6- nükleere değil yenilenebilir enerjiye yatırım yapan siyasi oluşumları destekleyin. mevcut hükümet türkiye’nin %25 elektrik üretimini nükleer santral yatırımına yaparken sadece %3 güneş enerjisi %1 rüzgar enerjisi yatırımı yapmakta. hibrit ve elektrikli araçlara vergi indirimi uygulayacağı yere ek tüketim vergisi koyması da cabası.

hunharca tüketmeye devam ettikçe ormanları yakıp palm yağı, hayvan yemi üretimi için tarım alanı açmaya devam ediyoruz. yakılan yağmur ormanlarındaki canlı hayatı yok ettiğimiz gibi kendi çocuklarımızın geleceğini yok ediyoruz. okyanus sıcaklıkları artıyor, türler değişiyor. okyanuslar atmosferdeki karbondioksitin 1/3ini tutar, sonrasında yağmur ormanları gelir. sistemi bozuyoruz.

kurtulabiliriz. modern hayatımızı yarı yarıya yavaşlatırsak, sadece tüketim alışkanlıklarımızı iyiye çevirebilirsek dünyamızı kurtarabiliriz.

17 mart 18:47