yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (119)
  • medya (1)

  119. Her zamanki gibi kadınları ilgilendirmesine rağmen genelde erkeklerin yorum yaptığı şeydir.(hiç şaşırmadık).

  Kürtaj bir haktır ve hamile kalan kadın dışında hiç kimseyi ilgilendirmez. Hiç bir kadın "oh yaşasın hamile kaldım şimdi gidip aldıracağım" kafasında değildir. Yani bunu kimse güle oynaya yaptırmaz. Fiziksel ve özellikle psikolojik olarak insanı yıpratan ve hakkında konuşulurken son derece hassas olunması gereken bir operasyondur.

  Gerçekten yıl 2019 hala bu konu tartışılıyor.

  24 ağustos 2019 14:50

  118. Benim bedenim benim kararım diyorum. Kocamın çocuğu da olsa doğurmak zorunda değilim. Kaldı ki yasal bir güvence olmadan sevgilimin, nişanlımın yada allah korusun bana zorla dokunan bir adamın çocuğunu asla doğurmam. Ölürüm daha iyi. Bazen evli çiftlerde erkek taraf da kadın doğurmak istemiyorsa ilişki sırasında bi işler çevirip hamile bırakabiliyor. Bazı kadınlarda saf diyor korunduk ama yinede oldu. Korunmaya ekstra özen gösterdikten sonra sorun olacağını zannetmiyorum. Hazır olmadığım bir çocuğu evlilik dahilinde olsa bile doğurmak zorunda değilim. Çok meraklıysa alsın kendisi doğursun. Adam mı istiyor devlet mi istiyor bilemem artık. Devlet çok meraklıysa alsın kendi doğursun baksın madem. Kürtajın yasaklanması ancak merdiven altı uygulamalara zemin hazırlar. Kürtaj insanlık var olduğundan beri var olan bir olgudur. 

  24 ağustos 2019 14:11

  117. ABD'nin eyaletlerinden biri olan alabama'da senatodaki 25 erkeğin ķararı ile kürtaj yasaklandı. Ensest yada tecavüz durumu olsa bile kürtaj yasak. Şimdıye kadar yapılan en katı yasalardan biriymiş. O kadar korkunç ve üzücü ki. Ne desem bilemiyorum.

  Edit:imla

  16 mayıs 2019 00:11 16 mayıs 2019 09:02


  116. istenmeyen yada tehlikeli gebelikleri sonlandırmak adına uygulanan işlem.  

  Erkek arkadaşımın kızkardeşi geçenlerde bu operasyonu geçirdi. Doğum kontrol yöntemlerini (gizlinot: Doğum kontrol hapı ve prezervatif) istikrarla kullanmasına rağmen hamile kalmış, kendisi evli ve çocuğu yok. ancak ne kendisi ne de eşi çocuk sevmiyor ve istemiyorlar. Seks de sadece üremek için uygulanan bir faaliyet olmadığına göre, kararlarıyla ilgili kimseye hesap vermek durumunda değiller. aileleri durumu biliyor ve tuhaf karşılamıyor. Ben de çocuk sahibi olmayı, en azından kendim doğurarak düşünmüyorum. yarın birgün hamile kalırsam da kürtaj olacağım, çünkü doğurmak ve nüfusa katkıda bulunmak istemiyorum. anne olmak istediğim zaman, annesi olmayan bir çocuğu evlat edineceğim. benim kararım bu yönde. Ha siz 50 tane doğurmak ister ve doğurursunuz, Hakkınız ve özgürlüğünüzdür tabii ki, doğurun. Benim ne yapacağıma karışamaz, dil uzatamazsınız. Bu kadar basit. 

  bu durumla ilgili son zamanlarda internette çok şeye denk gelip okuyunca düşüncelerimi yazayım dedim. 

  pro-life mevzusu bence çok saçma. Canlı, kendi başına nefes alabilen bir bebeği öldürmek değil bu çünkü, ortada bir cinayet yok. “kendi vücudunuz hakkında istediğiniz özgürlüğe sahipsiniz ancak hamile olduğunuz bebek adına değil” şeklinde yazılar okudum hep. ancak bebek sürecini tamamlayıp doğana kadar annenin vücudundaki ondan beslenen bir parazit gibi. dolayısıyla evet, hamile kalan bir kadının da vücudunu, sağlığını etkiliyor bu durum. 

  istemeyen hiç bir kadın doğurmak zorunda olmamalı. her türlü korunma yöntemini kullanıp hamile kalanlar da var. sizin “inançlarınıza” uymuyor diye kimse hamilelik sürecini atlatmak ve istemediği bir bebeğe annelik etmek zorunda değil. yada doğurduktan sonra yetimhaneye bırakıp, milyonlarca annesiz çocuk yığınına katkı yaptığını bilerek yaşamak zorunda değil. 

  bunu açıklayan çok temiz bir soru var aslında. ikisini aynı anda kurtaramayacak bir durumdayken, yanan bir binadan 5 sene önce döllenmiş 1000 embriyoyu mu kurtarırsınız, yoksa 5 yaşındaki 1 adet çocuğu mu? çocuğu seçtiyseniz, doğabilecek 1000 adet “embriyo çocuğu” gözden çıkardınız demektir. Neden canlı ve hayattaki çocuğu seçer bir insan, bin tane embriyo yerine? Kalkıp “embriyoları kurtarırım” diyecek şuursuzluktaysanız zaten size anlatacak birşeyim yok da. Dolayısıyla doğmuş, kendi başına nefes alabilen bir canlının öldürülmesi durumu değildir kürtaj. Doğmamış, sizsiz hayatta kalamayacak bir canlıyı, çeşitli sebeplerden istemediğinize karar verip, durumu sonlandırmaktır. 

  bu konuda atıp tutan erkekleri seri tokatlamak istiyorum. Kardeş rahmin var mı senin? ne zaman doğurursun, o zaman konuşursun. Doğuramıyor musun çüklü arkadaşım? anlamayacağın konularda ahkam kesmeyeceksin.

  kürtaj olan kadınları ezikleyip, dışlayan, “günah, ayıp, sevişmeyi biliyorsan doğurmayı da bileceksin” diyen kadınlara ise acıyarak bakıyorum. gerçekten acıyorum, allah akıl fikir versin, zekasızlığın, empatisizliğin bu seviyeleri çok zor. 

  ben olmadan hayatta kalamıyorsa, bana ve vücuduma bağımlı, benden beslenirken beni hasta ediyorsa da tıbbi anlamda parazit demektir. gereksiz duygusallıklara girmeyin. kimse yeni doğan ünitesine girip çocukları bıçakladığı YoK. 

  zaten kadınlar olarak başımızda milyon tane dert var, içimizdeki çocuğu ne yapacağımızı da size sormayalım isterseniz. 

  22 ocak 2019 20:28

  115. herkes doktor, herkes psikoterapist, herkes anne, olmadı adayı zira default geliyor annelik ha bir de herkes kutsal. bitemediniz ya gerçekten. ne çok kesilecek ahkamınız ne içi boş fikriniz varmış ortalığa saçmak için beklediğiniz. isteyen tıbbi ve hukuki hakları çerçevesinde kürtaj yaptırır, manevi yükünden ki o da herkes için geçerli değil yine bizzat kendisi sorumludur. size de anca buraya gelip böyle bol acındırma soslu ve nefret söylemli saçmalamak düşer işte. 

  11 ocak 2018 13:39 11 ocak 2018 13:40

  114. Sevişmeyin diyenleri gösteren başlık. Elf gözlerim neler görüyor!?!!

    

  Arkadaşlar sevişmeyin, tuhaf mısınız nesiniz sevişmek yalnızca çocuk istediğinizde olabilecek bir eylem. Çocuk istemeden sevişenlere anlam veremiyorum.

  Tanım: o an doğsa yaşayabilecek kapasitesi olmayan fetüsün ana rahminden alınması işlemi. 

  11 ocak 2018 09:10

  113. --not: aşağıdaki fotoğraflar biraz sarsıcı olabilir, hassassanız açmayın. hamilelik testi yaptırmadığınız halde böyle bir şüpheniz varsa bu başlığı okumayın!-- --

  işte sadece fetüs dediğimiz şey: (link: https://www.jesus-is-savior.com/Evils%20in%20America/Abortion%20is%20Murder/abortion_107.jpg )

  9 haftalık: (link: https://www.abortionno.org/wp-content/gallery/abortion-pictures/09w04_medium.jpg )

  8 haftalık: (link: http://www.abortiontv.org/images/gallery/abortion_photos/08w_medium.jpg )

  11 haftalık düşürülmüş bebek (bu foto kürtaj değildir): (link: https://lifesite-cache.s3.amazonaws.com/images/made/images/remote/https_s3.amazonaws.com/lifesite/Miscellaneous/11_week_fetus_810_500_55_s_c1.jpg )

  kürtaj türkiye'de 10 haftaya kadar yasaldır, bu önemli bir bilgidir, ayrıca sizin de hakkınızdır.

  kişisel konumuma gelince: kürtaj tam bir gri bölge. yanlış ya da doğru diyemezsiniz. beni çok korkutan, hislerimi de ayağa kaldıran bir şey bu. bu açıdan hiçbir kaygı gütmeden savunabileceğim bir işlem değil. gerektiği halde bu işlemi yaptırma hakkınızı savunuyorum hepsi bu.

  kondom dahil hiçbir korunma yöntemi -doğru kullanılsa dahi- yüzde yüz korunma sağlamıyor. risklerin bilincinde olunması gerektiğini düşünüyorum. olaya bu açıdan bakınca, istenmeyen bir hamilelik durumunda kürtaj yaptırmak eğer sizi gerçekten madden ve manen çok rahatsız edecekse, yani böyle bir durumda her şeyin astarı yüzünden pahalıya gelecekse, maalesef yüzde yüz güvenli tek yöntem, sizin hayattaki konumunuz ve şartlarınız eğer gerektiği halde kürtajı desteklemeyecekse seksten uzak durmaktır. "ben kendimi öldürürüm" ya da "beni öldürürler" diyorsanız, cinselliği -evli ya da bekar fark etmez fakat- hangi şartlar altında, kiminle yaşadığınız büyük önem kazanıyor.

  11 ocak 2018 08:43 13 şubat 2018 04:35


  112. İçinde geliştiği canlıya benzediği için kürtajla çıkarılan bebeğe ‘ayağı baya bebek ayağı ya..:(‘ denecek kadar akıl izan fukaralığı görünce beynim kulaklarımdan akacak gibi oluyor.

  Evet baya bebek şeklinde bir oluşum. Üç cm boyutlarında.

  Patisi mi olacaktı kardaş ben anlamıyorum sizi ya. İnsanın içinden çıkıyor neye benzeyecekti ya? Valla anlamıyorum ben delireceğim. 

  Şekli oluştu insanı andırıyor diye üç cm ebadındaki, varlığı henüz oluşmamış, ana karnı dışında hayatta kalacak konumun takınına bile gelmemiş, henüz bir hücre topluluğu olan fetusu aldırmak Cinayet, ama onu layık olmadığı hayata getirip ömür boyu sürünmesi, annesi tararınfan horlanması, veya psikolojisinin bozulması, yahut fakirlik çekmesi, eğitim alamaması, topluma zararlı bir birey yetişmesi pırıl pırıl, güzel bi durum. 

  Bütün dünyaa buna inansa, hayat bayram olsaaa. 

  Ana karnını hatırlayıp çay eşliğinde güle eğlene anlatan, ha işte bu osurdukça ben dört dönerdim içeride faln diye neşeyle anlatan bir allahın kulunu göreyim diyeceğim ki lan galiba cinayet olabilir.

  O henüz Yaşamıyor sevgili romantikler. O doktor bile tövbe etti, ağladı, bebek anne karnında çığlık atar halde kıvranıyordu falan hikayeleri resmen birisinin gtünün sol veya sağ lobundan uydurduğu goygoy storyler.

  Aranızda belki de Yüzüne diş macunu falan süren insanlar var, geri çekilmeyi doğum kontrol sananlar var, sizlerden bunu bilmenizi beklemek çok oluyor biliyorum ama yine de insanı yaşatan ümit be sjdkskl.

  Ne desem olmayacak. Bari cinayet gibi kallavi lafları çevirmeyin ortada. Bana göre yanlış, bize ters deyin ne bileyim. İnsan haksız olduğu konuda bu kdar nasıl kasılır helal. 

  11 ocak 2018 07:45 11 ocak 2018 07:47

  111. ikinci girdimi girdireceksiniz bana. ama çok sinirlendim.

  farklı bir örnek vermek istiyorum. bir ilişki içindesiniz. bir şeyler beklemediğiniz gibi gitti ve hamile kaldınız. sevdiğiniz adam da bir hıyar çıktı, dedi "ben bu çocuğu kabul edemem". ne yaparsınız? eğer meryem uzerli gibiyseniz, o çocuğa sahip çıkacak, tek başına ana olacak gücünüz, maddi durumunuz, psikolojiniz varsa, kendinize inanıyorsanız bebeğinizi doğururdunuz belki. ya bu saydıklarıma sahip değilseniz ve kürtaj olmak zorunda kalsaydınız? adam çocuğu reddederken hiç katil değil, ama siz belki de sadece kötü şartlarda ve kötü psikolojiyle büyüyen bir çocuk yetiştirmek istemediğiniz için katilsiniz. oldu canım.

  yarın bir gün başımıza ne geleceğini bilemiyoruz. insanların burda çok büyük atıp tuttuklarını görüyorum, inşallah büyük konuştuklarınız başınıza gelmez. ben inançlı biri olarak, dinin kürtajı doğru bulmadığını biliyoruz, "aslaaaa kürtaj yaptırmam" diyemiyorum açıkçası. yarın öbür gün başımıza neler geleceğini bilemeyiz.

  sizin düşünceniz farklı olabilir, ama bu bir haktır. türkiye cumhuriyeti sizin düşüncelerinize veyahut dini düşüncelere göre işleyen bir devlet değil, laik ve demokratiktir. (gizlinot: evet yakın zamanlarda anayasa çalıştım evet.s)

  herkesi empatiye davet ediyorum. lütfen.

  11 ocak 2018 00:12

  110. ilişki sırasında boşver ya korunmayalım ben kürtajla hallederim 2 dkda gibi düşüncesi olan normal bir insan olduğunu düşünmüyorum.

  Bu ülkede kürtaj yasaklanırsa kadın ölümleri net şekilde artar.kürtaj doğum kontrol yöntemi değildir ama bebek beklenmiyorsa ve beklenmediği halde bir aksilik çıkıp hamile kalındıysa kadının en doğal hakkıdır.  yarın sokakta başımıza ne geleceği belli değil allah korusun,bu ülkede ne yazık ki sizin bedeninize sizden izinsiz dokunmaya çalışan insanlar var.kürtaj haktır ve kadınların elinden alınamaz.

  Günahı sevabı kişinin kendiyledir ne devlet sahiplenir ne komşu.

  10 ocak 2018 21:27