yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (14)
  • medya (0)

  1. akp hükümetinin yeni icraatı. şimdi de emekçinin üç kuruş tazminatına göz dikmişler belli ki. geçtiğimiz günlerde güzide ekonomi bakanımız, milli damat berat albayrak beyefendi buyurdu ki, tazminatlarımızı almak için de yıllarca bekleyecekmişiz. emekli olamazsak da alamayacağız benim anladığım kadarıyla (20 yıl gibi bir zaman dilimi söz konusu sanırım). normalde de doğru düzgün işlemeyen bir sistem vardı. işveren çalışanı tazminat alamasın diye elinden gelen bütün katakullileri çeviriyordu, şimdi hiç gerek kalmadı. zaten alamayacağız. yine işçi, emekçi değil işveren ve keseyi doldurma peşinde olan zenginlerin korunması dikkatinizi çekti mi? çeksin. daha çok çeksin. ülkede satılacak bir şey kalmadıysa demek ki, küçük hesaplara girişmişler. bundan sonrası oksijen vergisi alınması falan, bekleyip görelim.

  11 nisan 2019 09:38

  2. devletin kasası tım tıkır olunca,satacak kurum,arsa,vs.kalmayınca çalışanın alın terine göz dikenlerin kararıdır.önümüzde ki 5 yıl boyunca seçim yok,5 yılda neler neler gelecek başımıza birlikte izleyip,göreceğiz.

  11 nisan 2019 19:05

  3. çalışmayın fakirler siz de çalın çırpın zengin olun daha ne iş deyip uğraşıyorsunuz demek bu. kendimizi geçtik doğmamış çocuğumuzu borçtan nasıl kurtarırız onun hesabını yapıyoruz resmen. günümüz şartlarında işten çıkarılmak her çalışanın endişeyle beklediği bir şey harika ekonomimiz sayesinde. bugün çıkarıldım diyelim paranın yarısını ben 15 yıl sonra alsam ne olur almasam ne olur 15 yıla kim öle kim kala. paranın tamamını da 56 yaşında veya emekli olunca alacakmışız. oldu gözlerim doldu damat beycim sen görmezden geliyorsun belli ama basbayağı hak gasbı var burada. benim paramı bana vermekten kaçınıyorsun bir de bunu reform diye çıkıp açıklıyorsun. japonya'da olsa adamlar bunu çıkıp söylemeye utanır gider harakiri yapar daha iyi ya.

  11 nisan 2019 19:50


  4. Kıdem tazminatları bir fonda tutulacak,

  10 seneden önce işçi işten çıkarılırsa, tazminat alamayacak,

  Eğer 10 senesi dolmuşsa tazminat alabilecek ama bilin bakalım nasıl ?

  Sadece yarısını ve ev veya araba alma taahhütünde bulunursa.

  Onun dışındaki şartlarda yalnızca emekli olunca alabilecek, yaş 65?

  Bir de bes zorunluluğu konusu var ona hiç girmek istemiyorum şuan.

  Yani damat diyor ki bundan sonra babayı alırsınız.

  İnşallah tüm sendikalar konu hakkında dik duruşunu bozmaz da hayata geçmez eğer öyle olursa vay işçinin haline.

  11 nisan 2019 20:23

  5. Türk-iş sendikası başkanının kesin bir dille kabul etmeyeceklerini belirttiği uygulamadır, sendikanın genel duruşunu beğenmesem de konu hakkındaki duruşu taktire şayan.

  Bilmeyenler için Türk-iş türkiyenin en büyük ve iktidara yakınlığı ile bilinen sendikasıdır.

  12 nisan 2019 19:59

  6. kendini imha etme yolunda bi adım daha atarsın akepe.

  13 nisan 2019 17:28

  7. Gel ağzımızdaki lokmayı da al bi o kaldı ya. Gerçekten yaklaşık 40 sene çalışıp sonunda küçük bir güvence olarak bir ev, araba alacak insanlar (bunun gibi örnek çeşitlendirilebilir). En çok vergiyi isçiden alacaksın, en çok onu hor göreceksin, yaşatmadığın haksızlık kalmayacak. Vicdanlı olun azıcık ya. 

  14 nisan 2019 01:27


  8. bu kıdem tazminatının fona devredilmesi muhabbeti pek yeni değil, senelerdir ısıtıp ısıtıp gündeme getirilen bir konu ve sendikalar şiddetle karşı çıkıyor. ben mevzuyu disk cephesinden takip etmiştim daha önce, karşı çıkma gerekçeleri haklıydı.

  mevcut sistemde biliyorsunuz, kıdem tazminatı iş sözleşmesinin işçi tarafından haklı veya işveren tarafından haksız feshi halinde derhal ödenmek zorunda. yeni sistemle ilgili ortada paylaşılan bir yasa tasarısı yok, konu tamamen eski yasa tasarıları etrafından dönüyor. fonda biriken paranın bireysel emeklilikte olduğu gibi 56 yaşında veya emekli olunduğunda ya da ilk defa konut alacaklar için yarısını alma imkanı tanınacağı vs. vs.

  oturup üzerinde etraflıca düşünmedim ama akp başından beri az az olmakla birlikte bilhassa son yıllarda müthiş bir işçi karşıtı politika güdüyor. enteresan da geliyor, en yüksek oy kaynağı çalışmayan ev kadınlarıyla birlikte mavi yaka olan bir partinin bu iki segmente ait hakları birer birer elinden almaya yönelik hamleler yapması akıl alır gibi değil.

  grev hakkı ortadan kaldırılmış gibi bir şey, evet anayasal olarak hala görünürde böyle bir hak var ama pratikte ortadan kaldırılmış halde. kıdem tazminatının zamanaşımı 10 yıl iken bunu da önce 5 yıla çektiler, şimdi de ilk defa fona devretme konusunda bu kadar ciddi görünüyorlar. bunu muhtemelen işçiye bakın artık kıdem tazminatınız devlet güvencesinde yalanıyla yutturacaklar ama hangi devlet güvencesi ya? bu ülkede kayıtdışı istihdam korkunç yüksek rakamlarda, kayıtdışı çalışan bir işçi mahkemede her türlü delille iş yerinde çalıştığını ispat edebilirken tazminatların fona devredilmesi halinde fonda hiç birikmemiş olan parayı nereden alacak? velev ki kayıtlı çalışan, bu durumda maaşın kayıtlarda ne kadar gösterildiği sorunu ortaya çıkacak. yine primleri gerçek maaşları üzerinden yatmayan milyonlarca işçinin çalıştığı bir ülkede, işçi mahkemede resmi kayıtların aksine yine her türlü delille gerçek ücretini ispatlayabilir haldeydi, fon olasılığında düşük maaştan birikmiş kıdem tazminatını gerçek ücret skalasına çekmeyi nasıl başaracak? fonda hiç birikmemiş olan para kimden tazmin edilecek, devletten mi? geçiniz.

  işçi devleti fonlama mekanizması değildir, emek devlete ek kaynak yaratma mercii hiç değildir. nereden bakarsan bak, kıdem tazminatlarının fona devredilmesinin tek adı emek sömürüsü.

  14 nisan 2019 03:00 14 nisan 2019 03:03

  9. Bunu gundeme getireni pasa yapip carmiha gererler insallah :/eksileyenin kidemi yansin,baskasi yesin onun kidemini.bu neyin eksisi be??

  14 nisan 2019 09:39 14 nisan 2019 15:15

  10. Rte’nin sonunu hazırlayacak olan karar olur. Türk milletinin bir dinine iki parasına dokunma derler. Bir ülkede ayağa kaldırmamanız gereken birkaç grup vardır. Emekçiler de bunlardan biri. Dünyadaki ayaklanmalara bakarsanız çoğunda emekçilerin rolü büyüktür. Bu insanlar sizin ihale kaptırdığınız milyonluk şirketlere benzemez. Bu insanlar yıllardır size ve sizin politikalarınıza katlanıyorsa emekli olduğunda alacağı parayı kaptırmamak içindir. Bence denemeyin damat berat bey.

  14 nisan 2019 10:06 14 nisan 2019 10:13