yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (14)
  • medya (0)

  14. Basitçe anlatmak gerekirse

  1- geçmişimizi karaladılar, tarihimizi siyaset yaptılar

  2- bugünümüzü çaldılar

  3- yakın geleceğimizi çaldılar

  4-uzak geleceğe de göz diktiler.

  Fon sağlamak işçinin işi değildir. Bugün el koyulan o para, yillar içinde kağıt üstünde o kadar büyüyecek ki ödenmesi imkansiz halde olacak. Biz gittikten sonra ne olursa olsun kafası tam da vatansever kafası evet. Yerseniz. Siz yemezsiniz ama yiyecek bir %50 var.

  14 nisan 16:16

  13. Tarkanın filmlerindeki gemide kürek çeken köleler gibi hissettiren reform(!), yakında onlar gibi önümüze kurtlu pirinç lapasıyla kuru ekmek atılınca mutlu olacağız.

  14 nisan 12:04

  12. Emeklilik bu kadar geç bir zamanda olurken kendilerince en iyi yatırım. Bizim emeğimize ipotek koymaktır kısaca bu. Benim birikimimde bilmediğim ellerin söz sahibi olması ki bir de bunun bes ile birleştirme düşüncesi var. Bana zaten rahat bir emeklilik sağlamıyorken gençliğimi de hiç ediyor.

  14 nisan 11:31

  11. Rte’nin sonunu hazırlayacak olan karar olur. Türk milletinin bir dinine iki parasına dokunma derler. Bir ülkede ayağa kaldırmamanız gereken birkaç grup vardır. Emekçiler de bunlardan biri. Dünyadaki ayaklanmalara bakarsanız çoğunda emekçilerin rolü büyüktür. Bu insanlar sizin ihale kaptırdığınız milyonluk şirketlere benzemez. Bu insanlar yıllardır size ve sizin politikalarınıza katlanıyorsa emekli olduğunda alacağı parayı kaptırmamak içindir. Bence denemeyin damat berat bey.

  14 nisan 10:06 14 nisan 10:13

  10. Bunu gundeme getireni pasa yapip carmiha gererler insallah :/eksileyenin kidemi yansin,baskasi yesin onun kidemini.bu neyin eksisi be??

  14 nisan 09:39 14 nisan 15:15

  9. bu kıdem tazminatının fona devredilmesi muhabbeti pek yeni değil, senelerdir ısıtıp ısıtıp gündeme getirilen bir konu ve sendikalar şiddetle karşı çıkıyor. ben mevzuyu disk cephesinden takip etmiştim daha önce, karşı çıkma gerekçeleri haklıydı.

  mevcut sistemde biliyorsunuz, kıdem tazminatı iş sözleşmesinin işçi tarafından haklı veya işveren tarafından haksız feshi halinde derhal ödenmek zorunda. yeni sistemle ilgili ortada paylaşılan bir yasa tasarısı yok, konu tamamen eski yasa tasarıları etrafından dönüyor. fonda biriken paranın bireysel emeklilikte olduğu gibi 56 yaşında veya emekli olunduğunda ya da ilk defa konut alacaklar için yarısını alma imkanı tanınacağı vs. vs.

  oturup üzerinde etraflıca düşünmedim ama akp başından beri az az olmakla birlikte bilhassa son yıllarda müthiş bir işçi karşıtı politika güdüyor. enteresan da geliyor, en yüksek oy kaynağı çalışmayan ev kadınlarıyla birlikte mavi yaka olan bir partinin bu iki segmente ait hakları birer birer elinden almaya yönelik hamleler yapması akıl alır gibi değil.

  grev hakkı ortadan kaldırılmış gibi bir şey, evet anayasal olarak hala görünürde böyle bir hak var ama pratikte ortadan kaldırılmış halde. kıdem tazminatının zamanaşımı 10 yıl iken bunu da önce 5 yıla çektiler, şimdi de ilk defa fona devretme konusunda bu kadar ciddi görünüyorlar. bunu muhtemelen işçiye bakın artık kıdem tazminatınız devlet güvencesinde yalanıyla yutturacaklar ama hangi devlet güvencesi ya? bu ülkede kayıtdışı istihdam korkunç yüksek rakamlarda, kayıtdışı çalışan bir işçi mahkemede her türlü delille iş yerinde çalıştığını ispat edebilirken tazminatların fona devredilmesi halinde fonda hiç birikmemiş olan parayı nereden alacak? velev ki kayıtlı çalışan, bu durumda maaşın kayıtlarda ne kadar gösterildiği sorunu ortaya çıkacak. yine primleri gerçek maaşları üzerinden yatmayan milyonlarca işçinin çalıştığı bir ülkede, işçi mahkemede resmi kayıtların aksine yine her türlü delille gerçek ücretini ispatlayabilir haldeydi, fon olasılığında düşük maaştan birikmiş kıdem tazminatını gerçek ücret skalasına çekmeyi nasıl başaracak? fonda hiç birikmemiş olan para kimden tazmin edilecek, devletten mi? geçiniz.

  işçi devleti fonlama mekanizması değildir, emek devlete ek kaynak yaratma mercii hiç değildir. nereden bakarsan bak, kıdem tazminatlarının fona devredilmesinin tek adı emek sömürüsü.

  14 nisan 03:00 14 nisan 03:03

  8. Gel ağzımızdaki lokmayı da al bi o kaldı ya. Gerçekten yaklaşık 40 sene çalışıp sonunda küçük bir güvence olarak bir ev, araba alacak insanlar (bunun gibi örnek çeşitlendirilebilir). En çok vergiyi isçiden alacaksın, en çok onu hor göreceksin, yaşatmadığın haksızlık kalmayacak. Vicdanlı olun azıcık ya. 

  14 nisan 01:27

  7. kendini imha etme yolunda bi adım daha atarsın akepe.

  13 nisan 17:28

  6. aynı işyerinde 12 yıldır çalışıyorum. işter çıkarılır da kıdem tazminatımı alamazsam gidip mecliste çıplak eylem yapıcam.

  12 nisan 20:33

  5. Türk-iş sendikası başkanının kesin bir dille kabul etmeyeceklerini belirttiği uygulamadır, sendikanın genel duruşunu beğenmesem de konu hakkındaki duruşu taktire şayan.

  Bilmeyenler için Türk-iş türkiyenin en büyük ve iktidara yakınlığı ile bilinen sendikasıdır.

  12 nisan 19:59