yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (59)
  • medya (4)

  59. saçlarım kıvırcık kuru gür diplerde yıllardır uğraştığım egzama var .Egzama için stresle atak yaptığı için azalsa da kesın çözüm bulamadım (doktora gidip eczaneden de ilaç kullanmama ragmen ).şimdi davinesin kepek şampuanını aldım deneyıp yeniden yorum yaparım.

  Saçlarım için organix in hindistan cevizli şampuanı ve davinesin kuru saçlar için şampuanı.Davines bitkisel olduğu için köpürmüyor tek başına kullanamyıorum saçlarım çok gür.O yüzden ilk şampuan organix 2.şampuan davines ve bekletiyorum dibinde şampuanı beslesın diye..

  Krem kullanmadan saçlarım önceden açılmazdı fakat tangle teezer tarak aldıktan sonra şampuanlı şekilde tarayabiliyorum çok büyük rahatlık oldu.Kuru olarak da hafif nemli olarak da zerre acıtmadan açıyor saçlarımı.Evet pahalı ama değiyor.

  Banyo sonrası pantene nemlendirici krem (bittikten sonra davines saç bakım yağı almayı düşünüyorum) onun üzerine dışarı çıkıyorsam davines kıvırcık saçlar için şekillendirici krem.Bu zamana kadar kullandığım en güzel şekillendirici köpüklerle uğraşmaktan gına gelmişti çok memnun kaldım bukleleri çok güzel belirginleştiriyor.

  26 mart 13:01 26 mart 13:01

  58. Kendi tecrübelerimi anlatacağım, ancak bir kıvırcık saç sahibi herkes bilir ki kıvırcık saçın günü gününe uymaz, her kıvırcık saç da aynı değildir. Benim tavsiyelerim daha çok her kıvırcık saç tipine uygulanabilir, her durumda ve koşula uyarlanabilir tavsiyeler olacak. Tabi bu tavsiyelerin tam tersini yapıp mutlu olan da vardır, her zaman olduğu gibi (gizlinot: hayat tavsiyesi vermişim sanki :).

  Öncelikle kıvırcık saçla ilgili beklentilerinizi iyi bilin: Ne kadar zaman ve bütçe ayırabilirsiniz? Eğer zamanınız yoksa ya da bütçe olarak çok para ayırmak istemiyorsanız veya henüz ne yapacağınızı bilmiyorsanız önerilerim şu şekilde:

  1.Kullandığınız ve saçınıza iyi geldiğini bildiğiniz, mümkünse ulaşılabilir olan şampuanınızın içeriğine bakın ve daha az şampuan kullanmaya başlayın. İlk başta tuhaf gelecek (temiz değilmiş gibi), ama unutmayalım ki her şey kararında daha yararlı. Eğer şampuanınızın içeriği sülfatlı silikonlu ise kaçınmakta fayda var ama eğer saçınızı dökmüyor, söndürmüyor veya kurutup sertleştirmiyorsa daha az kullanırsınız, hemen ürün aramaya gerek yok. Zaten amacımız daha az masraf, alışveriş. Zaten saçınız iyileştikçe daha temiz içerikli ürünlere yönelirsiniz. Temiz içerik derken Ewg ye bakabilir ya da kıvırcık kız onaylı olup olmamasından faydalanabilirsiniz. Ancak bu kıvırcık saç metoduna uygun değilse ama saçınıza uygunsa elbette ki kullanabilirsiniz.

  2. Saçınız doğal yağıyla daha parlak daha doğal olacaktır: saçınızı sık sık yıkamayın, haftada mümkünse 3'ü geçmeyin. Bunun dışında yıkamadığınız günlerde ek ürün kullanmayı çok sağlıklı bulmuyorum, benim saçımı hemen ağırlaştırıp sertleştiriyorlar.

  3.Kendinizi hemen ürüne boğmayın. Yoksa hem bütçe hem zaman olarak sizi zorlayabilir.Piyasada çeşit çeşit ürün var:şampuan, saç kremi, saç maskesi, saç yağı, saç köpüğü, saç maskesi...Size ve saçınıza uygun 1 şampuan 1 maske 1 şekillendirme aracı (jöle veya köpük) benim için yeterli, belki siz bir şampuan bir yağ bir jöleyle daha rahat edeceksiniz. Bu aşamada çok büyük harcamalar yapıp çok büyük miktarda ürün almayın. Memnun olduğunuzu keşfedene kadar seyahat boyu alabilirsiniz, hem bütçe olarak da zorlamaz.

  4. Saçınız ihtiyacı nem nem nem...Her koşulda iyi geliyor. Nemi azaltacak her türlü işlemden kaçının: maşa, düzleştirme, fön... Saçınızı boyatacak veya boyatıyorsanız, saçın nemini asla kesmeyin mümkünse aşama aşama hafif hafif işlem uygulayın. İlk defa boyatacaksanız önce saçınıza uygun bir düzen oluşturun sonra boyatın, eğer çok yıpranmışsa uzun süre sizin için doğru ürünler kullanarak saçınızı sağlıklı formuna getirin, sonra boyatın.

  5. Bu madde önemli: kıvırcık saç kesmesini bilen, bakımını bilen bir kuaför bulun.Uzun vadede hem para hem zaman kazandırır.Saçımı ısrarla düzleştirmeye çalışan mı ararsın, keratin bakım yapayım saçların azcık düzleşsin diyen mi...Saçı katlı kesemeyen bile gördüm. Kıvırcık saçını beğendiğiniz bir tanıdığınıza sorabilirsiniz, en kötü kuaförünüze isteklerinizi açıkça belirtirsiniz o sizi yönlendirir. Saçınızın kesimi her güne uygun, saçınızın hava alıp sağlıklı bir biçimde kabarıp şekil aldığı bir formda olmalı.

  6. Çok söylenen klasik 2 önerim daha var: Daha soğuk su kullanın yıkarken ve kuruması için havlu yerine pamuk bir tişört kullanın. Klasik ama etkisi büyüktür. Özellikle soğuk suda daha bir parlıyorlar, tabi ben kaynar suyla duş almaya alıştığımdan ancak ılık suya geçebildim.

  7. Saçınıza nazik davranın, yapıştırmayın.Kabarması da kötü bir şey değil, hatta istediğimiz bir şey. Yaptığınız her hareket saçınıza hava aldırmalı ve saç uçlarını kırmamalı.Ben hep elimle tararım, ancak ayda bir küçük ince dişli bir tarakla düğümlerimi açmak, nefes aldırmak için nazikçe uzun uzun tararım. Tararken önerim önce elinize açın, sonra tarakla uçlardan başlayıp tarayın.Saçınızı kurutmayabilirsiniz ama benim gibi kurutmayınca başınız ağrıyorsa azıcık saçınızı oda sıcaklığında bekletip özel kurutma makinesi başlığı ile, düşük ısıda, yüzde sekseni kuruyana kadar kullanabilirsiniz.

  8. Son olarak saçınızı sevin, harika bir saçınız var. Saçınız her zaman şekilli ve capcanlı olamaz ama her formu özel ve güzeldir.Saçınız eğer çok yıpranmışsa hemen eski haline gelmeyecektir ama uzun vadede mutlaka faydalarını görürsünüz.En kötü güzel bir şapka takar bir de şıkır şıkır makyaj yaparsınız olur biter.

  25 mart 12:58 25 mart 13:04

  57. daha önce bakımımı yazmıştım: 

  (link: https://www.suslusozluk.com/kıvırcık-saç-bakımı?i=1099359 buradan ulaşabilirsiniz )

   

  sonunda bir mikrofiber havlu da edindim. 

  kardeşimin saçları benimki kadar olmada da (benimki 3b/3c arası kıvırcık onunki 2c/3a), ilk olarak onda kurutma bonesini denedik. başta suyu iyice kurutamadığımız için biraz kötü oldu ama saçın şıp şıp damlayan suyunu alıp tekrar deneyince vigodan bile iyi bir şekilde saçı elektriklenmedi. ilk defa gördüğüm bir şey oldu bu, onun saçları çok nemsiz ve cansız olduğu için elektriklenmeden kurutmak onun için bir hayaldi. kurutma bonesini görsele ekliyorum, ben dolap’tan bir profilden aldım. 

  kurutmadan önce yağ ile köklerine de masaj yapıyorum bazen, benim köklerim de kuru olduğu için daha hızlı uzamasına yardımcı oluyor.  

  edit:çok tuhaf ama fotoğraf yayından kaldırılmış. bana herhangi bir mesaj gelmedi bunun hakkında. anlayamadım neden kaldırıldı. 

  11 aralık 2019 20:21 12 aralık 2019 13:26


  56. 3b-3c arası kıvırcık saçlarım var. 

  her zaman beline kadar uzatabilen, binlerce kez boyatıp da yumuşacık saçlara sahip olabilen instamodeller görüyorum ve çok kıskanıyorum açıkçası, ben daha saçımı kelimenin tam manasıyla tarayamıyorum bile. nedenini bilmediğim bir biçimde uçlarında hiç kırık olmamasına rağmen (2 hafta önce kestirdim daha) karışıyorlar, taranırken çok fazla saçım dökülüyor. 

  sanırım şöyle bir olay var, istersem john frieda’nın kendisini saçlarıma bakmam için getirtsem buranın suyunu değiştirmedikçe saçlarım sürekli taranamayacak bir biçimde karışacak, burada bir musluk takıldıktan 1-2 ay sonra kireçten renk atıyor. 

  neyse. türkiye’deki hayli kısıtlı içeriğe rağmen curly girl method uygulamaya çalışıyorum. sülfatsız şampuan olarak unibaby kullanıyorum. saç kremi olarak silikon içermeyen herhangi bir şey kafi geliyor bana, en son 90% doğal içeriğe sahip çilek ve naneli bir şey kullanmıştım. 

  uzun saplı tangle teezer kullanıyorum. ama daha önce belirttiğim gibi tarayamıyorum eğer gözüm dönüp saçımı yolacak raddeye gelmediysem. 

  benim genel olarak diğerlerinden farklı yaptığım bir şey var. kendi refresher spreyimi hazırlamak. birçok benden daha bilgili süslü yol göstermiş pantene belirgin bukleleler ile suyu, şunu ve bunu karıştırın diye ama benim saçlarım onu kullandığım takdirde mantar gibi kökten yana doğru açılıyor. 

  ben şöyle yapıyorum: 

  dolduracağım şişenin yarısı su. 

  evdeki aloe veramın bir yaprağı. 

  1/2 tatlı kaşığı jojoba yağı. 

  birkaç damla çay ağacı yağı. 

  birkaç damla lavanta. (koku vermesi ve mikrobu kırması için. başka bir yağ önerisine de açığım) 

  üç damla nane yağı. 

  altı damla badem yağı. 

  ikinci gün bukleleri yenilemek için de bu spreyi kullanıyorum. 

  ayrıca bu başlığın en beğenilen girdisindeki yöntemi uygulamaya başladım bugün, pek beceremedim mikrofiber havlu eksikliğinden ama olsun. cidden yumuşattı saçlarımı birazcık. 

  bir de saç kurutma balonu buldum sonunda bir yerden, gelince de onu deneyeceğim. sonuçlar yüz güldürücü olursa eğer, burayı bir reçete edasıyla editlerim ve sınıflarım. 

  ilgili medya:
  1
  2 aralık 2019 22:49

  55. mayonez maskesi.

  5 6 yıl sürekli düzleştirdim ve sonunda buklelerimi kaybettim. Kıvırcık saçlı halimi bilmiyordum bile, annem hep saçımı ferihanın annesi gibi örerdi. Ergenlik zamanlarımda düzleştirip durdum, düzleştirici yıpratıyor diye fön çekmeyi öğrendim. Ama bi süre sonra aşırı yorucu gelmeye başladı hem benim için hem saçlarım için. Bıraktığımda saçlarım aşırı şekilsizdi, uçlar dümdüz boylar dalgalı alt kısımlar kıvırcık falan. Sonra youtube dan afrika kökenli kadınların nasıl bakım yaptığını araştırmaya başladım ve get back your curls diye saçına mayonez süren kadınları gördüm. Denedim ve saçlarım parladı, inanılmaz nemlendi ve devam ettikçe hatırlamadığım kadar kıvırcık saçlı olduğumu öğrendim. Hala özel bi günde fön çektirmek zorunda kalmışsam mayonez maskesini yaptığımda fönün negatif etkilerinden kurtuluyorum. 

  9 eylül 2019 09:02

  54. Saçlarım kıvırcığa yakın dalgalı ve saçlarımı omuz üstü kestirdiğimden beri hep düz fön çekerek kullanıyordum ki yazın bunun nasıl bir eziyet olduğunu çeken bilir. Neyse saçlarımı da sarıya boyattığımdan artık ısıya biraz ara vermeye karar verip dalgalarımı belirginleştirmek için türlü türlü ürünler alıp kullandım high end - drug store ürünlerin sonunda çok memnun kaldığım yıka çık ürünlerimi buldum. Duştan sonra pantene onarıcı ve koruyucu yağ 3-4 pompa yediriyorum. Sonra cosmed keratin spreyi sıkıp üzerine pantene belirgin bukleler bakım kremiyle buklelerimi sıkıp üzerinden got2b twisted köpükle geçip kendi halinde kurumaya bırakıyorum biraz kuruduktan sonra hacmini kaybetmesin diye vigoyla hafif diplerini kurutunca harika belirgin elektriklenmeyen bukleler kısa sarı saçta resmen kurtarıcım oldu. Mutlaka deneyin ben bu ürünleri oturmak için çok uğraştım maksat herkesin işine yarasın. 

  Düzenleme: yabancı kıvırcık saçlı kızların rutinlerinde görmüşsünüzdür curl refresher spreyler ikici üçüncü gün duş alamadan bukle belirginleştirmek için ne yazık ki ülkemizde bu segmentte ürün yok ve bugün tamamen kafamdan göz kararı yapıp buklelerimin üçüncü gün halini muhteşemleştiren tarifimi paylaşıyorum; küçük sprey şişesinin yüzde seksen civarına kadar içme suyu koydum üzerine biraz gül suyu ekledim yüzde 15 civarı biraz da pantene belirgin bukleler bakım kreminden ekledim şöyle bir çalkalayıp bozulan buklelere sıktım sonuç inanılmaz mutlaka mutlaka!!

  23 haziran 2019 13:18 24 haziran 2019 14:18

  53. İnanılmaz kuru ve kıvırcık saçlara sahibim. Saçlarımda sürekli bir elektriklenme problemi vardı ve buklelerim yıkamadan bir gün sonra şeklini kaybediyordu. Bu yüzden sürekli kıvırcık saç için en iyi bakım yöntemlerini araştırıyordum, curly girl method diye bir şeye denk geldim, bu günlerde bunu uygulamaya çalışıyorum. İlk önce sls içeren şampuan kullanmayı bıraktım, şampuanı sadece saç diplerime, bir kere uyguluyorum, daha sonrasında saçımı saç maskesi veya saç kremi ile aynı şampuanlar gibi diplere masaj yaparak yıkıyorum, saç derisindeki yağı çözen şeyin saça masaj yapmak olduğu söyleniyor, sonrasında bunu iyice arındırıyorum. Saçın nemsiz olduğu için elektriklendiği ve saç kremi-maskeleriyle şampuanların içeriğinin büyük oranda aynı olduğuna, şampuanların içindeki slsnin bukleleri bozduğu inanışına dayanılarak bu işlem yapılıyor.  Duştan sonra daima mikrofiber havlu kullanıyor , mümkün olduğunca saçımı kurutmuyorum, body shop’ın hindistan cevizli metal kutudaki bukle şekillendiricisiyle de saçım nemliyken buklelerimi şekillendiriyorum. Haftada bir derin nemlendirme için hindistan cevizi, shea ve çörek otu yağı ile maske yapıp saçımda bekletiyorum. Bu aralar bu yöntemle buklelerim gerçekten form aldı fakat şimdi şampuan yerine de co-wash denilen krem formdaki saç temizleyicilerine geçmeyi düşünüyorum. Onu da denedikten sonra editleyeceğim. 

  26 şubat 2019 17:20


  52. saçım 3a kıvırcık, kalın telli ve kuru.

  eskiden hiç takmazdım ama boyattıktan sonra elimden geldiğince nazik davranmaya çalışıyorum saçıma. dalan d'olive'in saç kremi ile co-wash yapıyorum. haftada bir kere l'oréal'in elseve color vive serisinden krem şampuanıyla şampuanlıyorum. aynı seriden saç maskesini de haftada iki kere kullanıyorum.

  duştan sonra l'oréal'in saç güzelleştirici kremlerinden kahverengi kapaklı olanını kullanıyorum şekillendirici niyetine. sonra da kendi kendine kurumasını bekliyorum. neyse ki çabuk kuruyor. çabuk hastalanan biri olmadığım için kışın da bu şekilde kendi kendine kurumasını bekleyebiliyorum.

  8 eylül 2018 18:53

  51. 24 yaşıma ayak basana kadar türlü türlü şeyler denedim bunun için kısmet bugüneymiş. Ben buna kendimce çözüm buldum süslüler :) saçlarım kıvırcığımsıdır (gizlinot: dalgalı değil kıvırcık da değil ortası ama kıvırcığa daha yakın :D) tek yapmanız gereken duştan sonraki suyu saça hapsetmek. Yani banyonuz bitince direk ıpıslak saçlarınızı havluya sarmadan önce herhangi bir durulanmayan saç kremini (gizlinot: klasik elidor pantene 7/24 vs türevleri) saçınıza yediriyorsunuz. Banyodan sonraki saç kremi sürme rutinini saçınızı havluya sarmadan önce yapıyorsunuz yani. Bunu yaparken saçınızdan bildiğiniz sular damlıyor ıpıslak olduğu için. Ama söz konusu tüyo bu zaten :) saç tellerinizi saran krem suyun buharlaşıp saçınızdan ayrılmasını önlüyor yani hapsediyor. Daha sonra saçlarınızı sarıp klasik banyo sonrası rutininizi yapabilirsiniz. Fakat saçlar banyoda taranmalı. banyodan çıkınca yapacağınız tek şey o havluyu açıp köpük yağ vs ne varsa saçınızıa onları uygulamak :) işte size 3-4 gün elektriklenmeyi kesecek yöntem. Kesinlikle denemelisiniz. O saç üstlerindeki pörsümüş görüntü yok oluyor

  18 ağustos 2018 19:18

  50. 3a kıvırcık saçlara sahibim. yaklaşık 5 sene her günüm saçımı düzleştirmek/fön çekmekle geçti. o kadar ısıyı yemekten kıvrılmaz halde geldiler.

  geçen yaz uğraşmaktan usandım. 1 senedir ne saçımı kuruttum ne de düzleştirdim. yalan olmasın toplam 5 kez fön çektirmişimdir. 2 ayda tüm kıvırcıklarım kendine geldi.

  marketlerde satılan pantene gibi şampuanların hepsini bıraktım. üzerinde kıvırcık saçlar için yazan şampuanlar tercih ettim. ogx coconut curls şampuanını ve saç kremini kullanmaya başladım. serum olarak da aynı serinin hindistanceviz yağlı saç serumu vardı, onu kullandım. 3-4 kutu bitirmişimdir her birinden. john freida'nın da kıvırcık saçlar serisi var onu da tavsiye edebilirim.

  ha bir de saç kremi yerine saç maskesi kullanıyorum son 6 aydır. kıvırcık saç nemsiz saç demek, saç kremlerindeki nem yetersiz geliyor bana. maske kullanmaya geçince saçımın kabarıklığı geçti. her gün duşa giriyorum ama her girdiğimde şampuan kullanmıyorum. onun yerine saçımın o anki nem durumuna göre ya maske kullanıyorum ya da ıslatıp çıkıyorum.

  onun dışında saçı kendi haline bırakıyorum. alışkanlık olmuş, duştan çıkar çıkmaz serum sürüp geniş dişli tarakla tarayıp kendi halinde kurumasını bekliyorum. gün geliyor kar kış demeden sırılsıklam saçlarla dışarı çıkıyorum. kıvırcık saç zordur, zorluğu da narinliğindendir. ne kadar ellerseniz o kadar agresifleşir. kendi haline bırakın en iyisi.

  6 ağustos 2018 23:00