sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (96)
  • medya (11)

  96. Ancak sahip olanın zorluğunu bilebileceği, baş belası saç tipidir. Öncelikle bu saçtan verim alabilmek için iyi bir kuaför bulup, iyi bir kesim yaptırmalısınız. Bu saç genelde kuru yapılı olduğundan elektriklenmeye ve kırılmaya oldukça müsait oluyor. Hiç ısı uygulamasanız hatta taramasanız bile bir şekilde yine çatallaşıyor ve kuru olduğu için o çatallar rezalet bir hal alıyor. Sonra, iyi ürünler kullanmanız lazım. İyi bir saç köpüğü şu an indirimde 25-30 liradan başlıyor ve yazın 2 günde bir saç yıkadığımızı düşünürsek o köpük maksimum 1 ay dayanıyor. Yani aslında maliyetli de bir saç. Üstelik tek maliyeti para da değil, zamanınızı da alıyor. Düz saçlı olanlar sabah uyanır uyanmaz evden çıkabilmenin ne kadar değerli bir şey olduğunu bilemezler. Eğer geceden banyo yaptıysanız sabah uyandığınızda saçınızın bir tarafının kabarık bir tarafının yapışık olması neredeyse kaçınılmaz. Sabah banyo yaparsanız da o saçı köpüklemek, vigo ile kurutmak ve şekil vermeye çalışmak gibi dertleriniz olacaktır. Ancak düz saç öyle mi, kurula çık ya da yıkan çık. Kıvırcık saç davulun sesi gibidir, dışardan güzel görünüyor kabul ancak içi de sahibini yakıyor.

  24 haziran 10:29

  95. Galiba sonradan sevmeyen bir ben kalmışım. 28 yaşımdayım, hala düz saç için yapmayacağım şey yok. Duştan çıkınca güzel olan ancak yastık gördüğü an onun şeklini alan, ertesi gün lahana gibi bir kafaya sahip olmanıza sebep olan saç türüdür. At kuyruğu yapsam alnımın orada minik kıvırcık tülü tülü saçlar çıkıyor, salsam zaten ayrı dert. Seneler önce kalıcı düz işlemi de iyice mahvetmişti saçımı. Ben kıvırcık saçtan hiç hazetmiyorum.

  24 haziran 03:49

  94. saçlarını boyamadan önce düzleştirmesi gereken saç şekli. nedeni ise hacminden dolayı daha fazla boya gidecek olmasıdır ayrıca renk eşitliği daha iyi sağlanır. bir kıvırcık saçlı arkadaşımın saçını boyarken düzleştirdim ve 2 kutu boya tasarruf ettim. ayrıca bukleleri belirginse ışıltıları çok iyi gösterir.

  23 haziran 20:34

  93. açılın açılın! yıllardır kıvırcıktan dert yanan ama son zamanlarda çareyi bulmuş biri geldi.

  benim saçlarım daha çok şu dalgasına dönük büklelere sahip. yani çok aşırı kıvırcık değil ama buklelerim var. daha doğrusu artık buklelerim var. eskiden şekilsiz saçma bi dağınıklık vardı kafamda. tabi yıllarca maşa yapa yapa, düzleştire düzleştire, hiç bakım-maske yapmayarak büklelelerimin içine ettiğim için olabilir bu dağınıklık. en son o kadar kötü hale gelmişti ki saçımın uçları düğüm düğüm oluyordu, çeke çeke açmam gerekiyordu. Yaklaşık 4 aydır bakım rutini oluşturdum ve büklelerim geri geldi. aynaya bakıp 'vay be benim de buklem varmış, ne güzelmiş saçım' diyebiliyorum artık. küçüklüğümden beri nefret ettiğim kıvırcıklarımla barıştım. peki neler yaptım? birkaç kişiye faydam dokunur belki diye anlatıyorum:

  - öncelikle benim saçımda boya yok. hiç boyamadım. ama şu saç açıcı spreylerden kullandım bir dönem ve gerçekten mahvetti saçlarımı. üstüne üstlük kumral saçlarımı turuncu yaptı. boya,saç acısı vs herhangi bir renk değiştirici kesinlikle kullanmıyorum.

  - kuaförde ciddi bir kesim yaptırdım. uçlardaki bütün kırıkları temizlettim (kulak hizamda artık saçlarım). büklelerin daha belirgin olması için hafif katlı bir kesim tercih ettim. özellikle önlerim aşırı yıpranmış olduğu için, hem de madem bu senede kıvırcık kahkul moda, gittim kahkul kestirdim.

  - sülfat, alkol, paraben, silikona eldeva. şampuan ve saç kremlerini temiz içerikli kullanıyorum.

  - 2 günde 1 banyo yaptım. her gün banyo yaparak saçımın daha da kurumasını istemedim. zaten doğası gereği kıvırcık saç diğer saçlara göre daha kurudur ve saçın beslenmesi için bir miktar yağa ihtiyacı vardır (hele ki bukleler için nem şart). o yüzden saçın yağlanmasına izin verdim.

  - tarama sadece saç kremliyken. diğer durumlarda tamamen yasak.

  - banyodan sonra mikrofiber havlu ile saçımın nemini aldım. besleyici yağ ve bükle belirleyici ürünleri bolca saçıma yedirdim.

  - asla ısı yok. masa, düzleştirici zaten yok. saçları soğuk suda yıkıyoruz ve mümkünse kendi halinde kurutmaya bırakıyoruz. ben kışın ıslak saçla duramadığım için vigo ile kurutma makinasının soğuk ayarında saçımı kurutuyorum.

  - kuruduktan sonra elektriklenmemesi için durulanmayan saç kremi kullanıyorum.

  - hafta 1 ya da 2 hindistan cevizi yağı, zeytinyağı, saç maskesi (değişmeli olarak) sürüp en az 1-2 saat bekledikten sonra yıkıyorum.

  bu rutinin benim kurtarıcım olduğunu söyleyebilirim. eskiden yıka-çık yapanlara o kadar özenirdim ki. çünkü önceden benim masasız saçım çalı süpürgesinden farksızdı.

  biraz uzun ve karışık anlatmış olabilirim. bu konu hakkında bayağı araştırma yaptığım için söylecek şeyim de çok fazla. en güzel bilgiler youtube'da. bizimkilerin reklam uğruna verdiği bilgiler değil de yabancı kanallardan 'curly hair journey' olarak arama yapıp oradaki bilgiler doğrultusunda ilerlemek daha yararlı olacaktır.

  18 ocak 12:14

  92. Sahip olduğum saç stilidir. Ülkemin kuaförleri, itinayla her gördüğü kıvırcığa, katlı saç kesimini yapıştırıyor. Ama her kıvırcıkta bu tutmuyor işte. Mesela ben! Senelerce katlı kesimle gezdim. Ama saçın tepeme yığılıp, şemsiye gibi açılmasından başka bir şeye yaramadı. Kıvırcığım ve düz kesim istiyorum arkadaş, olamaz mı? Oldu ama zor oldu, sonunda bir kuaför itirazsız kesti de rahatladım. Bir de kahkül kesmeyen tipler var. Arkadaş niye kahkülüm olmasın ki? güzelce kesersen kıvırcık saçta da güzel kahküller olur. Hem de çok güzel olur.

  Bu arada evet, boyunu iyi ayarlamak için fönsüz kesilmesi gerekiyor. Hatta saç ıslanıp kıvrımını kaybedip düzleşince bile boyu konusunda yanıltabilir. Sonra banyo yapınca bir bakıyorsunuz ki enseniz açıkta. :) Tabi ben düz kesim istediğim için mecburen fön çekilip kesildi.

  Bir de kesim sonrası fön var. önceki kesimlerimde ıslatıp keserlerdi. Ben de köpük sürdürüp vigo ile kurutturdum ki bir kesim hatası varsa düzeltilebilsin. Çünkü kesim sonrası fön çekildiyse çok yanıltıyor insanı. Berbat bir kesimi bile güzel zannedebiliyorsunuz. Ta ki ilk banyoya kadar.

  Bakımına gelirsek de çok da özel şeyler uygulamıyorum. Zaten aktif dökülmem var. Onun için şampuanım var. Krem de kullanıyorum. Banyo sonrası pantene'in argan yağını sürüp öyle tarıyorum. Berbat bir şampuan denedim birkaç ay önce. Bunun sonucunda saçlarımda düğümler oluştu. Yağsız tarama gibi bir şansım yok. Kuruyken zaten hiç taramam. Isı da uygulamıyorum acil bir yere gitmeyeceksem. Kendi kendine kuruyor. Yalnız dışarı çıkacaksam mutlaka syoss'un köpüğünü sürerim. Ya da gliss'in bir saç kremi var, aşırı yıpranmış saçlar için olanı, onu sürüyorum. Bukle belirginleştirme gibi bir vaadi yok ama niyeyse şekil veriyor. Saçım açıcıya maruz kaldığı için iyi geliyor.

  Bir de uzasın diye gözüne bakıyorum, düz kestireceğim diye boyundan biraz feragat ettim. Uzayınca daha iyi görünecek diye umuyorum.

  17 ocak 13:05 17 ocak 13:09

  91. Evet kuru ve kıvırcıkken kesilmeli literatürde ancak bazen saçıma fön çektirdiğim için açıkçası ben düz kestiriyorum ve kıvırcıklarım düzenli zaten yamuk yumuk da olmuyor. Bu tamamen kendi tercihim, sadece doğal haliyle kullananlar ve saçı farklı hızda uzayanlar tabi ki kuru kestirmeliler.

  17 ocak 12:41

  90. gür versiyonuna sahip olduğum saçtır.

  bakarsan bağ bakmazsan dağ olur.

  çoğu kıvırcık saçlı insan gibi küçükken ben de hiç sevmezdim saçlarımı. ağlardım hep. ergenlikte ve daha sonrasında bakım yapmaya, özen göstermeye başladıkça çok sevdim saçlarımı. o kadar seviyorum ki şimdi düzleştirmeye bile kıyamıyorum.

  çok dikkat çekiyorlar kesinlikle. tanımadığınız insanlar perma mı, kendi saçınız mı, dokunabilir miyim filan diye soruyorlar. mutlu oluyorum sözlük. bir de özel günlerde doğal kıvırcık saçı bazen toplayıp model yaparak, bazen salık halde bırakıp kullanmak çok güzel bir şey. (gizlinot: amma övdüm he) (gizlinot: öhm neyse)

  yalnız kıvırcık saçtan anlayan kuaför ben türkiye'de görmedim. oysa yurt dışında uzmanlık alanı kıvırcık saç olan salonlar bile var. kıvırcık saçların taranmadan, kendi buklelerinin şekline göre kuru şekilde kesilmesi gerekir. ama gel de anlat kuaföre, bir de güzel yapmasını bekle.

  16 ocak 21:08

  89. Aynı zamanda kurudur.

  27 temmuz 2018 12:48

  88. bazen öyle güzel oluyor ki dalgası ben hayran kalıyorum. bazı günler de tiftik tiftik.

  yine de allah böyle vermiş, memnunum.

  27 temmuz 2018 09:00

  87. perma yaptırdığım dönem deneyimlediğim, bence kullanımı çok rahat olan saç tipi. yıka köpükle çık. hiç şekil vermek için uğraşmaya gerek yok.

  27 temmuz 2018 00:42