sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (96)
 • medya (12)

96. açılın açılın! yıllardır kıvırcıktan dert yanan ama son zamanlarda çareyi bulmuş biri geldi.

benim saçlarım daha çok şu dalgasına dönük büklelere sahip. yani çok aşırı kıvırcık değil ama buklelerim var. daha doğrusu artık buklelerim var. eskiden şekilsiz saçma bi dağınıklık vardı kafamda. tabi yıllarca maşa yapa yapa, düzleştire düzleştire, hiç bakım-maske yapmayarak büklelelerimin içine ettiğim için olabilir bu dağınıklık. en son o kadar kötü hale gelmişti ki saçımın uçları düğüm düğüm oluyordu, çeke çeke açmam gerekiyordu. Yaklaşık 4 aydır bakım rutini oluşturdum ve büklelerim geri geldi. aynaya bakıp 'vay be benim de buklem varmış, ne güzelmiş saçım' diyebiliyorum artık. küçüklüğümden beri nefret ettiğim kıvırcıklarımla barıştım. peki neler yaptım? birkaç kişiye faydam dokunur belki diye anlatıyorum:

- öncelikle benim saçımda boya yok. hiç boyamadım. ama şu saç açıcı spreylerden kullandım bir dönem ve gerçekten mahvetti saçlarımı. üstüne üstlük kumral saçlarımı turuncu yaptı. boya,saç acısı vs herhangi bir renk değiştirici kesinlikle kullanmıyorum.

- kuaförde ciddi bir kesim yaptırdım. uçlardaki bütün kırıkları temizlettim (kulak hizamda artık saçlarım). büklelerin daha belirgin olması için hafif katlı bir kesim tercih ettim. özellikle önlerim aşırı yıpranmış olduğu için, hem de madem bu senede kıvırcık kahkul moda, gittim kahkul kestirdim.

- sülfat, alkol, paraben, silikona eldeva. şampuan ve saç kremlerini temiz içerikli kullanıyorum.

- 2 günde 1 banyo yaptım. her gün banyo yaparak saçımın daha da kurumasını istemedim. zaten doğası gereği kıvırcık saç diğer saçlara göre daha kurudur ve saçın beslenmesi için bir miktar yağa ihtiyacı vardır (hele ki bukleler için nem şart). o yüzden saçın yağlanmasına izin verdim.

- tarama sadece saç kremliyken. diğer durumlarda tamamen yasak.

- banyodan sonra mikrofiber havlu ile saçımın nemini aldım. besleyici yağ ve bükle belirleyici ürünleri bolca saçıma yedirdim.

- asla ısı yok. masa, düzleştirici zaten yok. saçları soğuk suda yıkıyoruz ve mümkünse kendi halinde kurutmaya bırakıyoruz. ben kışın ıslak saçla duramadığım için vigo ile kurutma makinasının soğuk ayarında saçımı kurutuyorum.

- kuruduktan sonra elektriklenmemesi için durulanmayan saç kremi kullanıyorum.

- hafta 1 ya da 2 hindistan cevizi yağı, zeytinyağı, saç maskesi (değişmeli olarak) sürüp en az 1-2 saat bekledikten sonra yıkıyorum.

bu rutinin benim kurtarıcım olduğunu söyleyebilirim. eskiden yıka-çık yapanlara o kadar özenirdim ki. çünkü önceden benim masasız saçım çalı süpürgesinden farksızdı.

biraz uzun ve karışık anlatmış olabilirim. bu konu hakkında bayağı araştırma yaptığım için söylecek şeyim de çok fazla. en güzel bilgiler youtube'da. bizimkilerin reklam uğruna verdiği bilgiler değil de yabancı kanallardan 'curly hair journey' olarak arama yapıp oradaki bilgiler doğrultusunda ilerlemek daha yararlı olacaktır.

18 ocak 12:14

95. Sahip olduğum saç stilidir. Ülkemin kuaförleri, itinayla her gördüğü kıvırcığa, katlı saç kesimini yapıştırıyor. Ama her kıvırcıkta bu tutmuyor işte. Mesela ben! Senelerce katlı kesimle gezdim. Ama saçın tepeme yığılıp, şemsiye gibi açılmasından başka bir şeye yaramadı. Kıvırcığım ve düz kesim istiyorum arkadaş, olamaz mı? Oldu ama zor oldu, sonunda bir kuaför itirazsız kesti de rahatladım. Bir de kahkül kesmeyen tipler var. Arkadaş niye kahkülüm olmasın ki? güzelce kesersen kıvırcık saçta da güzel kahküller olur. Hem de çok güzel olur.

Bu arada evet, boyunu iyi ayarlamak için fönsüz kesilmesi gerekiyor. Hatta saç ıslanıp kıvrımını kaybedip düzleşince bile boyu konusunda yanıltabilir. Sonra banyo yapınca bir bakıyorsunuz ki enseniz açıkta. :) Tabi ben düz kesim istediğim için mecburen fön çekilip kesildi.

Bir de kesim sonrası fön var. önceki kesimlerimde ıslatıp keserlerdi. Ben de köpük sürdürüp vigo ile kurutturdum ki bir kesim hatası varsa düzeltilebilsin. Çünkü kesim sonrası fön çekildiyse çok yanıltıyor insanı. Berbat bir kesimi bile güzel zannedebiliyorsunuz. Ta ki ilk banyoya kadar.

Bakımına gelirsek de çok da özel şeyler uygulamıyorum. Zaten aktif dökülmem var. Onun için şampuanım var. Krem de kullanıyorum. Banyo sonrası pantene'in argan yağını sürüp öyle tarıyorum. Berbat bir şampuan denedim birkaç ay önce. Bunun sonucunda saçlarımda düğümler oluştu. Yağsız tarama gibi bir şansım yok. Kuruyken zaten hiç taramam. Isı da uygulamıyorum acil bir yere gitmeyeceksem. Kendi kendine kuruyor. Yalnız dışarı çıkacaksam mutlaka syoss'un köpüğünü sürerim. Ya da gliss'in bir saç kremi var, aşırı yıpranmış saçlar için olanı, onu sürüyorum. Bukle belirginleştirme gibi bir vaadi yok ama niyeyse şekil veriyor. Saçım açıcıya maruz kaldığı için iyi geliyor.

Bir de uzasın diye gözüne bakıyorum, düz kestireceğim diye boyundan biraz feragat ettim. Uzayınca daha iyi görünecek diye umuyorum.

17 ocak 13:05 17 ocak 13:09

94. Evet kuru ve kıvırcıkken kesilmeli literatürde ancak bazen saçıma fön çektirdiğim için açıkçası ben düz kestiriyorum ve kıvırcıklarım düzenli zaten yamuk yumuk da olmuyor. Bu tamamen kendi tercihim, sadece doğal haliyle kullananlar ve saçı farklı hızda uzayanlar tabi ki kuru kestirmeliler.

17 ocak 12:41

93. gür versiyonuna sahip olduğum saçtır.

bakarsan bağ bakmazsan dağ olur.

çoğu kıvırcık saçlı insan gibi küçükken ben de hiç sevmezdim saçlarımı. ağlardım hep. ergenlikte ve daha sonrasında bakım yapmaya, özen göstermeye başladıkça çok sevdim saçlarımı. o kadar seviyorum ki şimdi düzleştirmeye bile kıyamıyorum.

çok dikkat çekiyorlar kesinlikle. tanımadığınız insanlar perma mı, kendi saçınız mı, dokunabilir miyim filan diye soruyorlar. mutlu oluyorum sözlük. bir de özel günlerde doğal kıvırcık saçı bazen toplayıp model yaparak, bazen salık halde bırakıp kullanmak çok güzel bir şey. (gizlinot: amma övdüm he) (gizlinot: öhm neyse)

yalnız kıvırcık saçtan anlayan kuaför ben türkiye'de görmedim. oysa yurt dışında uzmanlık alanı kıvırcık saç olan salonlar bile var. kıvırcık saçların taranmadan, kendi buklelerinin şekline göre kuru şekilde kesilmesi gerekir. ama gel de anlat kuaföre, bir de güzel yapmasını bekle.

16 ocak 21:08

92. Aynı zamanda kurudur.

27 temmuz 2018 12:48

91. bazen öyle güzel oluyor ki dalgası ben hayran kalıyorum. bazı günler de tiftik tiftik.

yine de allah böyle vermiş, memnunum.

27 temmuz 2018 09:00

90. perma yaptırdığım dönem deneyimlediğim, bence kullanımı çok rahat olan saç tipi. yıka köpükle çık. hiç şekil vermek için uğraşmaya gerek yok.

27 temmuz 2018 00:42

89. Benim de sahip olduğum saç tipi. Liseye kadar hiç sevmez, hiç anlaşamazdım saçlarımla. Açık bıraksam çok kabarır iki kafam varmışcasına bir görüntü olur. Toplasam o küçük kıvırcık saçlar her yerden elektriklenir vs. Ama sonra şekillendirmeye başladıkça sevdim saçlarımı.

Banyodan sonra iki yanıma alıp kıvırıyorum ve öyle kurumasını bekliyorum başka hiç bir işlem yok vee holaa düzgün buklelerim ve ben aşk yaşıyoruz.

Tek şu kuruluğa bir çare bulamadım ben istiyorum ki parlak yumuşacık saçlarım olsun ama yok o yüzden düz saçlıların parlak saç görüntüsüne hep imrenirim.

26 temmuz 2018 16:41

88. Çoğu kıvırcık saçlı süslü gibi ben de küçükken hiç sevmezdim saçlarımı. Nasıl kullanmam gerektiğini bilmezdim. Banyo sonrası annem tarar, kuruturdu. Benim saçlar olurdu kabarık cadı stili. Tel tel.

 Sonra lisede jöleyi keşfettim ama fazla keşfetmiş olacağım ki bu defa da kafama yapışan, tuhaf bir saçım oldu. 

Üniversite hayatım boyunca düzleştirdim. Boyalar, yıpranmalar derken dört yıl geçti. Saçlarım iyice tuhaflaştı. 

Mesleğe başlamamla birlikte saçlarımı önce düzleştirmeme kararı aldım. Git gide kendini buldular. Öyle seviyorum ki artık saçlarımı yıllardır hiç düzleştirmedim, kıyamıyorum artık buklelerime. Uzun bir girdi olacak ama hazır başlığa gelmişken yaptığım bakımları da yazmak istiyorum. Malum kıvırcık saç demek ekstra ilgi isteyen saçlar demek :) 

Bugüne kadar şekillendirici olarak elidor 7/24 yeşil bukle belirginleştiren krem, pantene bukle belirginleşen krem, john frieda bb sprey kullandım. En memnun kaldığım elidor ve john frieda oldu. Saçlarım tam anlamıyla kalın bukleler şeklinde oluyor. 

Bunun dışında yaz aylarında gliserin ve Hindistan cevizi yağlı suyu spreyle saçlarıma püskürtüyorum ve inanılmaz bir nem ile birlikte güzel bukleler çıkıyor ortaya. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken eğer gliserin kullanıyorsak saçı kendi kendine kurumaya bırakmak. 

Kış aylarında elidor krem sürdüğüm saçlarımı vigo yardımı ile en düşük seviyede hafif nemli bırakıyorum. 

Bir de yardım çağrısında bulunayım yeri gelmişken: Anadolu yakasında kıvırcık saç kesmeyi gerçekten bilen bir kuaför öneriniz varsa lütfen mesaj atın zira çok çok ihtiyacım var. Yıllardır kuaför bulamadığım için kendim kırpıyorum minik minik ama bir şekle ihtiyacı var artık saçlarımın (: 

26 temmuz 2018 14:32

87. Bakım işlerini falan saldığım saç tipim, çok kuru ne yapsam kâr etmedi.

Küçükken şekil almayıp deli eden ve 2000lerin düz saç modası nedeniyle sevilmeyen, şuan ise göklere çıkarılan saç modeli.

Hayattaki en büyük kolaylığı sabah hiç çaba gostermeden, olduğu gibi evden çıkmam ve banyodan banyoya taramam. Ha bir de üniversitdeyken, şarjım falan bittiğinde arkadaşlarımın koca amfide beni arkam dönükken saçlarımdan tanıyarak bulması.

26 temmuz 2018 13:56 26 temmuz 2018 18:47