yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (92)
  • medya (10)

  92. Aşık olduğum saçtır. İstediğim gibi sonuçlanacağını bilsem perma yaptırırdım ama maalesef.

  23 ağustos 2019 17:29

  91. zahmettir. benimki daha çok dalgalıya yakını, 2b-2c arası. yıkanma ve kurutma şekline göre artıyor ve azalıyor dalgalar. düzgün şekillendirebildiysen efsane durur, ama bad hair day'i de bir o kadar berbattır. ortası yok. gününe göre ya supermodelsin, ya da kafanda bir saç yumağı.. modern sanat eseri gibi neresinden yorumlarsan artık. dalgalısı asla ve asla yıka çık değildir, müdahale etmezsen kafanı ele geçirir, bağımsız krallık kurar kafanda, bi daha da sözünü geçiremezsin yıkayana kadar. çözümü topuz ya da örgü.

  derttir. düz saçlı arkadaşlarım asla anlayamaz(gizlinot: o köpürmesi..) neden banyo yaptıktan sonra en az 3 saat evden çıkmamın mümkün olmadığını. saçına ürün sürmekten de huylanan bi insanım, yag ya da leave-in'imin de kesinlikle kalıntı bırakmaması, tamamen saçıma emilmesi lazım.(gizlinot: moroccanoil)(gizlinot: redken argan oil)(gizlinot: alterna caviar leave in treatment)(gizlinot: toni&guy leave-in)  

  geçen bi arkadaşla konuşuyoruz, nerde saçımı kestirsem temalı bir konuşma. malum yine yılın o zamanı geldi, çaresiz (gbkz: jean grey)'in kıvırcık saç kesebilen kuaför bulma çabaları... yılda bir kestiriyorum genelde, çünkü uzamıyor bu meret. aslında uzuyor da uzadığını anca fön çektirince anlıyorsun. kesim için normalde kıvırcık saç üzerine uzmanlaşmış bi markanın kuaförüne(gizlinot: ouidad) gidiyordum yurtdışında. ama daha makul bi yer arayışına girdim burda. arkadaş upuzun dümdüz saçlı olmanın getirdiği rahatlıkla, "gel seni benim kuaföre götüreyim yaa, 40 liraya fönlü kesiyor, çok da muhteşem" dedi. o an bi yutkundum, dünyalar başıma yıkıldı, buklelerimin ortasından çat diye kesip buklelerimi öldüren kuaförler bir bir geçti gözümün önünden film şeridi gibi.. neyse sözlük, çok duygusal çöküntü içindeyim şu anda.. aglamıyorum gözüme saç kaçti...(gizlinot: böhüüü)

  23 ağustos 2019 04:56

  90. nedense insanı özgüvenli gösteren saç. ben kıvırcık, büyük, kocaman saçlı olup da ortamın en özgüvenlisi olmayan bir kız görmedim. çok canlı kişilikleri oluyor gibime geliyor.

  23 ağustos 2019 00:42


  89. curly hair method ile gerçekten toparlanan saç türüdür. saçlarım uzun zamandır kullandığım şampuanlardan ve şekillendiricilerden dolayı oldukça yıpranmıştı. şampuanımı değiştirdim, sülfatsız şampuan kullanmaya başladım ama uygun şekillendirici hala bulamadım. güzel şekillendirici önerisi olan kıvırcık süslüler mesaj atarsa çok güzel olur

  22 ağustos 2019 14:38

  88. açılın açılın! yıllardır kıvırcıktan dert yanan ama son zamanlarda çareyi bulmuş biri geldi.

  benim saçlarım daha çok şu dalgasına dönük büklelere sahip. yani çok aşırı kıvırcık değil ama buklelerim var. daha doğrusu artık buklelerim var. eskiden şekilsiz saçma bi dağınıklık vardı kafamda. tabi yıllarca maşa yapa yapa, düzleştire düzleştire, hiç bakım-maske yapmayarak büklelelerimin içine ettiğim için olabilir bu dağınıklık. en son o kadar kötü hale gelmişti ki saçımın uçları düğüm düğüm oluyordu, çeke çeke açmam gerekiyordu. Yaklaşık 4 aydır bakım rutini oluşturdum ve büklelerim geri geldi. aynaya bakıp 'vay be benim de buklem varmış, ne güzelmiş saçım' diyebiliyorum artık. küçüklüğümden beri nefret ettiğim kıvırcıklarımla barıştım. peki neler yaptım? birkaç kişiye faydam dokunur belki diye anlatıyorum:

  - öncelikle benim saçımda boya yok. hiç boyamadım. ama şu saç açıcı spreylerden kullandım bir dönem ve gerçekten mahvetti saçlarımı. üstüne üstlük kumral saçlarımı turuncu yaptı. boya,saç acısı vs herhangi bir renk değiştirici kesinlikle kullanmıyorum.

  - kuaförde ciddi bir kesim yaptırdım. uçlardaki bütün kırıkları temizlettim (kulak hizamda artık saçlarım). büklelerin daha belirgin olması için hafif katlı bir kesim tercih ettim. özellikle önlerim aşırı yıpranmış olduğu için, hem de madem bu senede kıvırcık kahkul moda, gittim kahkul kestirdim.

  - sülfat, alkol, paraben, silikona eldeva. şampuan ve saç kremlerini temiz içerikli kullanıyorum.

  - 2 günde 1 banyo yaptım. her gün banyo yaparak saçımın daha da kurumasını istemedim. zaten doğası gereği kıvırcık saç diğer saçlara göre daha kurudur ve saçın beslenmesi için bir miktar yağa ihtiyacı vardır (hele ki bukleler için nem şart). o yüzden saçın yağlanmasına izin verdim.

  - tarama sadece saç kremliyken. diğer durumlarda tamamen yasak.

  - banyodan sonra mikrofiber havlu ile saçımın nemini aldım. besleyici yağ ve bükle belirleyici ürünleri bolca saçıma yedirdim.

  - asla ısı yok. masa, düzleştirici zaten yok. saçları soğuk suda yıkıyoruz ve mümkünse kendi halinde kurutmaya bırakıyoruz. ben kışın ıslak saçla duramadığım için vigo ile kurutma makinasının soğuk ayarında saçımı kurutuyorum.

  - kuruduktan sonra elektriklenmemesi için durulanmayan saç kremi kullanıyorum.

  - hafta 1 ya da 2 hindistan cevizi yağı, zeytinyağı, saç maskesi (değişmeli olarak) sürüp en az 1-2 saat bekledikten sonra yıkıyorum.

  bu rutinin benim kurtarıcım olduğunu söyleyebilirim. eskiden yıka-çık yapanlara o kadar özenirdim ki. çünkü önceden benim masasız saçım çalı süpürgesinden farksızdı.

  biraz uzun ve karışık anlatmış olabilirim. bu konu hakkında bayağı araştırma yaptığım için söylecek şeyim de çok fazla. en güzel bilgiler youtube'da. bizimkilerin reklam uğruna verdiği bilgiler değil de yabancı kanallardan 'curly hair journey' olarak arama yapıp oradaki bilgiler doğrultusunda ilerlemek daha yararlı olacaktır.

  18 ocak 2019 12:14

  87. Sahip olduğum saç stilidir. Ülkemin kuaförleri, itinayla her gördüğü kıvırcığa, katlı saç kesimini yapıştırıyor. Ama her kıvırcıkta bu tutmuyor işte. Mesela ben! Senelerce katlı kesimle gezdim. Ama saçın tepeme yığılıp, şemsiye gibi açılmasından başka bir şeye yaramadı. Kıvırcığım ve düz kesim istiyorum arkadaş, olamaz mı? Oldu ama zor oldu, sonunda bir kuaför itirazsız kesti de rahatladım. Bir de kahkül kesmeyen tipler var. Arkadaş niye kahkülüm olmasın ki? güzelce kesersen kıvırcık saçta da güzel kahküller olur. Hem de çok güzel olur.

  Bu arada evet, boyunu iyi ayarlamak için fönsüz kesilmesi gerekiyor. Hatta saç ıslanıp kıvrımını kaybedip düzleşince bile boyu konusunda yanıltabilir. Sonra banyo yapınca bir bakıyorsunuz ki enseniz açıkta. :) Tabi ben düz kesim istediğim için mecburen fön çekilip kesildi.

  Bir de kesim sonrası fön var. önceki kesimlerimde ıslatıp keserlerdi. Ben de köpük sürdürüp vigo ile kurutturdum ki bir kesim hatası varsa düzeltilebilsin. Çünkü kesim sonrası fön çekildiyse çok yanıltıyor insanı. Berbat bir kesimi bile güzel zannedebiliyorsunuz. Ta ki ilk banyoya kadar.

  Bakımına gelirsek de çok da özel şeyler uygulamıyorum. Zaten aktif dökülmem var. Onun için şampuanım var. Krem de kullanıyorum. Banyo sonrası pantene'in argan yağını sürüp öyle tarıyorum. Berbat bir şampuan denedim birkaç ay önce. Bunun sonucunda saçlarımda düğümler oluştu. Yağsız tarama gibi bir şansım yok. Kuruyken zaten hiç taramam. Isı da uygulamıyorum acil bir yere gitmeyeceksem. Kendi kendine kuruyor. Yalnız dışarı çıkacaksam mutlaka syoss'un köpüğünü sürerim. Ya da gliss'in bir saç kremi var, aşırı yıpranmış saçlar için olanı, onu sürüyorum. Bukle belirginleştirme gibi bir vaadi yok ama niyeyse şekil veriyor. Saçım açıcıya maruz kaldığı için iyi geliyor.

  Bir de uzasın diye gözüne bakıyorum, düz kestireceğim diye boyundan biraz feragat ettim. Uzayınca daha iyi görünecek diye umuyorum.

  17 ocak 2019 13:05 17 ocak 2019 13:09

  86. Evet kuru ve kıvırcıkken kesilmeli literatürde ancak bazen saçıma fön çektirdiğim için açıkçası ben düz kestiriyorum ve kıvırcıklarım düzenli zaten yamuk yumuk da olmuyor. Bu tamamen kendi tercihim, sadece doğal haliyle kullananlar ve saçı farklı hızda uzayanlar tabi ki kuru kestirmeliler.

  17 ocak 2019 12:41


  85. gür versiyonuna sahip olduğum saçtır.

  bakarsan bağ bakmazsan dağ olur.

  çoğu kıvırcık saçlı insan gibi küçükken ben de hiç sevmezdim saçlarımı. ağlardım hep. ergenlikte ve daha sonrasında bakım yapmaya, özen göstermeye başladıkça çok sevdim saçlarımı. o kadar seviyorum ki şimdi düzleştirmeye bile kıyamıyorum.

  çok dikkat çekiyorlar kesinlikle. tanımadığınız insanlar perma mı, kendi saçınız mı, dokunabilir miyim filan diye soruyorlar. mutlu oluyorum sözlük. bir de özel günlerde doğal kıvırcık saçı bazen toplayıp model yaparak, bazen salık halde bırakıp kullanmak çok güzel bir şey. (gizlinot: amma övdüm he) (gizlinot: öhm neyse)

  yalnız kıvırcık saçtan anlayan kuaför ben türkiye'de görmedim. oysa yurt dışında uzmanlık alanı kıvırcık saç olan salonlar bile var. kıvırcık saçların taranmadan, kendi buklelerinin şekline göre kuru şekilde kesilmesi gerekir. ama gel de anlat kuaföre, bir de güzel yapmasını bekle.

  16 ocak 2019 21:08

  84. perma yaptırdığım dönem deneyimlediğim, bence kullanımı çok rahat olan saç tipi. yıka köpükle çık. hiç şekil vermek için uğraşmaya gerek yok.

  27 temmuz 2018 00:42

  83. Küçükken çok gür ve inanılmaz kabarık saçlarım vardı. 8. sınıfta fön çektirmeye başlamıştım, kuaför yorulur ara verirdi. Sonra ara makas illetiyle tanıştık, saçlarım çok az kaldı. Liseden 4 ay öncesine kadar her gün düzleştirdim saçlarımı ve inanılmaz yıpranmışlardı. 4 ay önce işten çıkınca kuaföre girdim çene hizasında kestirdim, bundan sonra kesinlikle düzleştirmeyeceğim dedim. John frieda bukle belirgenleştirici seriden, şampuan, krem, sprey ve köpük aldım. Duştan çıkınca loreal’in mucizevi yağından bir pompa uyguluyorum saçıma, sonra tarayıp ayırıyorum. Spreyi her zaman kullanmıyorum, bir avuç köpüğü güzelce yedirip vigo ile çok az nemli kalana kadar kurutuyorum. En son bir de soğuk üfleme ile vigoluyorum. (gizlinot: etkisi var mı bilmiyorum tamamen duygusal) herkes çok beğeniyor saçlarımı hatta yakın çevrem sen bu zamana kadar neden düzleştirdin çok farklı bir havan var şimdi diyor. İlk başta sevmesem de ben de alıştım artık. Dün sabah düzleştirdim ama hiç sevemedim o görüntüyü iyice benimsemişim kıvırcık olmayı. Tek sıkıntım her sabah duş alıp bu saç yıkama, kremleme, köpüklemeyle uğraşmak. Sabah uyandığımda birbirine karışmış oluyor çünkü hepsi.

  26 temmuz 2018 16:53