yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (17)
  • medya (2)

  1. Keşke hiç kimse ölmese, savaş sebebiyle zor şartlarda yurtlarından ayrılmasa... Ancak benim de bu olayda sinirlendiğim bir taraf var. bakıyorum 1-2 saattir facebook'da paylaşımlara üst tarafta bu çocukcağızın cansız bedeni altta yunus çoğu insan başında neymiş efendim? hayvanlara gösterilen değeri insanlara gösterseymişiz. Yahu bu ülkede, dünyada insanların hayvanlara ne kötülükler, işkencelerde bulunduğu belli. Bu fotoğrafı bu şekilde yansıtan oluşumu da kınıyorum. İnsanların akılları yerinde değil gerçekten neyle neyi değerlendireceklerini, kıyaslayacaklarını bilemiyorlar.

  2 eylül 2015 23:49 ed.3 eylül 2015 22:31

  2. dostoyevski'nin ''Bir çocuğun ölümünü görmektense evrene geliş biletimi iade etmek isterim." sözündeki, duyguları bize anlatan, yaşatan yavru..

  dünya nın ne kadar kirli, acımasız, adaletsiz olduğu gösteren acı bir tablodur..

  2 eylül 2015 23:55

  3. "...Öyle bir ölsem

  Öyle bir ölsem çocuklar

  Size hiç ölüm kalmasa"

  3 eylül 2015 00:00


  4. Suriyelilerin durumunu acı ama en gerçekçi haliyle gözler önüne koyan fotoğraf oldu bu. çok acı cidden insan bakmaya dayanamıyor, ama düşündüğümüzde şehirlerde yollarda para dilenen sokaklarda çöp kenarlarında yaşayan o kadar çok suriyeli çocuk var ki.. daha yeni ankara metrosunda suriyeli çocuğun güvenlik dahil yaka paça dövüldüğü videoyu izledim.

  Birey olarak bile yapabileceğimiz o kadar çok şey var ki

  Yolda gördüğümüz yüzlerce suriyeliye iğrenerek bakmayarak iyi bir yerden başlayabiliriz mesela

  3 eylül 2015 00:29 3 eylül 2015 02:00

  5. İkiyüzlülüğümüzün kanıtı.

  Affedersiniz de,

  "Ay çok Pisler"

  "Kalabalıklar"

  "Bize ne, kaçmasalardı"

  "Nefret ediyorum, defolup gitsinler"

  "Görmek zorunda mıyım?"

  "O çocuklar peşimden ayrılmıyorlar." diye yırtınanlar değil mi bugün bu yavrunun ölü haline şiir yazanlar?

  Kendi çocuğuyla kıyaslayıp aslında yine kendi çocuğuna ağlayanlar?

  Yarın trafikte kırmızı ışık yanarken size mendil satmaya çalışan Suriyeli o çocuğu yine azarlayacaksınız. Polisin biri, birkaç tane esnaf boka benzeyen hırslarını yine bir Suriyeli çocuktan çıkaracak.

  Bu yavru bu şekilde değil de yarın metroda dilenerek karşımıza çıksa insan yerine koymayacak, kıçımızı dönüp gidecektik. Böyleyiz işte. Bir ölüm haberine 2 gün ağlar, "insanlık öldü" diye pöykürür, 3. Gün toparlanırız. samimiyetimize sağlık.

  Ekleme: biri de yazmış ki "tamam çocuk ölmüş kötü ama bilmemkaçyılönce bla bla blalar bizim dedelerimizi kestiler. Türkler Hep iyi niyetinden kaybediyor."

  Senin dedeni sevsinler.

  Sen de rahat uyu çocuk. Kurtuldun nihayet.

  3 eylül 2015 00:53 3 eylül 2015 09:10

  6. yazık ki.yine o kafalarımızdaki bazı değerler yüzünden olayları şeffaf değerlendiremez hale gelmişiz.

  benim gözümde çocuk çocuktur. çocuklar üzerinden iyi çocuk kötü çocuk farklılaştırması yapamam.

  yukarıdaki metro olayından bahseden yazarın genel bir yorum yaptığını düşünmek istiyorum çünkü şu görüntüyü haklı çıkaracak net bir düşünce olamaz. (link: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/29959522.asp link)

  bu çocuğun 1 ay 2 ay sonraki halini görmek bu kadar mı zor? ülkenin başındaki insanlar şuursuzca ülkeye aldılar diye biz de bize ne almasalardı diyip kenara mı çekilicez yine en kolayı seçerek?

  her zaman olduğu gibi önlem almak yerine olay olduktan sonra mı duyarlı olmamız gerek?

  ben bir çocuğu azarlayamam hele sokaklarda yaşayan bir çocuğu asla bu bir tercih meselesi değil asıl duyarlılığın kendisidir.

  sosyal dışlanmayı hiç yaşamadığımız için empatiden de yoksunuz maalesef.

  Toplumsal olaylarda net bir görüşümüz olmalıdır evet. o da saf insanlıktır amasız.

  3 eylül 2015 01:44 3 eylül 2015 01:44

  7. özgürlük mavi sularda yüzen küçücük bir kayıktı belki de senin için çocuk.

  onu da batırdılar.

  3 eylül 2015 09:26


  8. bunca acıya, ölüme, bebeklerin üzerine yağan bombalara rağmen hala 'devlet bize bakmıyo suriyelilere vereyo' diyen insanlara sormak istiyorum. senin cebinde ki üç beş lira dursun ya da cebine üç kuruş fazla girsin diye insanlar hayat mücadelesi verip ölsün öyle mi? çocuklar denizde boğulup karaya vursun hiç sorun yok yeter ki ben daha çok yiyim daha çok kazanayım devlet bana daha çok baksın öyle mi? bahsettiğimiz şey savaş savaş. insanlar gerçekten o kadar ironik ki. ben bütün samimiyetimle şunu söylüyorum. o bebekleri çocukları kadınları yaşlıları zulümden ve savaştan kurtarmak için ne gerekiyorsa yapılsın. ben oturduğum yerden siyasi demogoji yapıcam diye insanlar ölmesin.bunun belki maddi bir bedeli olabilir evet. ama ülkem adına sağladığı onur paha biçilemez (gizlinot: hoş onur için değil bir insanlık görevi olarak görüyorum ama illa kazanç bekleyen zihniyet için söylüyorum). komşusu olan diğer tüm ülkelerin tutumlarına rağmen ben ülkem adına bunu bir vazife olarak görüyorum. ve bizlerin yaşacağı hiçbir kaybın onlarınkinin yanında incir çekirdeği bile sayılmayacak boyutta olduğuna eminim.

  3 eylül 2015 10:24 11 şubat 2016 10:57

  9. Bu çocuk üzerinden şehirde tehlike yaratan suriyelilerden şikayet edenlere laf atmak asıl demagojidir. Zaten suriyeliler alınmasın demiyorum ama işe giderken dilencilerden dolayı yürüyemeyecek hale geldim, hepsi alınsın, ancak bunun düzenli bir şekilde yapılması gerek. Yoksa ben de biliyorum onların ne acılar çektiğini, kaçmak zorunda olduklarını. 6 ay önce suriyeli dükkan sahipleriyle bir proje yapmıştık, işte benim evimin olduğu sokak diye bir video gösterdi. Ellerine geçirdiklerini öldürüyorlardı, izleyemedim. Onlar suriye'de de varlıklı oldukları için burda sıkıntı çekmiyorlar, çocukların hepsi okula gidiyorlarmış, türkçeleri çok iyiymiş. Ama ya diğerleri? Durduğum yerde elimden cüzdanımı kaptırmak zorunda mıyım? Ben de güvende olmak istiyorum, bütün kartlarımı tek tek yeniletmek zorunda kalmamak, asgari ücretin altındaki üç kuruşluk maaşımla kendi ihtiyaçlarımı karşılamak istiyorum. Montunu yere atıp kaçan çocuğun değil. Evet, haram olsun. Devlet benim vergilerimle onları doyurmak zorunda, benim elimde olan üç kuruşun bana kalmasını sağlamak zorunda. Öyle kapıları açtık, herkes geldi yihu demekle olmuyor.

  3 eylül 2015 10:42

  10. Siyasi konularda yazmıcam diyip yine dayanamıyorum. O çocuğun katili hepimiziz. Barınma, yemek sorunlarını çözmeden sınırlarımızı açtığımız için, Savaş'a silah yardımı yaptığımız için, bunların Hesabını soramadığımız için, yolda gördüğümüz Suriyelilere küçümseyerek baktığımız, onlardan iğrendiğimiz için, ramazanda 30 gün Oruç tutup hala açın halinden anlayamadığımız için, Bu kadar suç yetmezmiş gibi bi de bundan hala prim elde ettiğimiz için. 2 gün sonra sosyal medyadaki profiller normale dönecek ve insanlar yine yemek fotoğrafları paylaşmaya devam edecek. Gereksiz duyar kasmaya gerek yok, insan Olmayı Öğrenelim yeter.

  3 eylül 2015 10:46