yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (28)
  • medya (0)

  1. Çok heyecanlı geçen herkesin bir tuhaflaştığı gün. Benim aynı zamanda nişan da olmuştu.

  ** saçımı ve makyajımı kuaförde yaptırdım. Kıyafetim nar çiçeği rengi, uzun, yandan yırtmaçlı bir tuvaletti. Bcbg max azria'dan almıştım. Ayakkabılarım ise nine west'tin burnu açık, ön kısmı platform, ince topuklu dore bir modeliydi.

  **ocak ayında her yerde kar varken müstakbel damat ter içinde geldi ve bütün gece ismail türüt modundaydı.

  **o kadar insana kahve yapmak istemediğimden sadece erkek tarafına kahve yapıp bizim tarafa hazır türk kahvesini sıcak su ile karıştırıp verdim. Tuzlu kahve yapmak istiyordum ama annem engel oldu.

  ** daha kahveyi verip kıçımı sandalyeye koyamadan çat diye istediler. Sessizce "noluyo lan" dedim istemsizce sonra da duydular diye çok korktum.

  ** aileler birbirini tanımaya çalışırken babam "yaklaşık sekiz kardeşiz" gibi saçma cümleler kurdu ve beni istediklerinde hayatında ilk kez "allah'ın dediği olur" dedi, ben şok:)

  ** süper zeka teyzem nişan pastamızın üstüne mum ve maytap dikmişti.

  Neticede verdiler tabii kızı, ya ne yapacaklardı turşusunu mu kuracaklardı?

  20 ekim 2014 21:42 20 ekim 2014 22:05

  2. (yazar: drputaneska ) gibi ben de gülmeden yapamam o ortamlarda. herkesin birbirine mutlaka ''nasılsın'' diye sorduğu sahne bile gülmek için yeterli. sorulmadık kimse kalmaz, kimse atlanmaz. bir istemede böyle olur bir de bayramlarda.

  29 kasım 2014 17:45

  3. Duyduğum en saçma şeylerdendir kendisi.Aileleri tanıştırırsın;çok minik bir grup içinde nişanınız olur,ardından nikahını düğünü yaparsın.Kınadır sözdür bence gereksiz ama bizim millet bayağı düşkün binlerce liralık masraf yapıp daha evlendikleri gün 40 milyar borçla hayata başlamaya ondan yapılıyor.Kız istemenin amacı farklıdır aslında,bende karşıyım buna.Kız verilecek bir eşya,alınacak bir buzdolabı değildir.Kimden neyi istemek ben anlayamadım ancak bayılıyor bu tür ritüellere insanlar;kızı alalım,tuzlu kahve içip saçma bir geleneği sürdürelim,6 aya evlenirler onu da kırmızı kuşağıyla alırız,kutu açılımını da bizim küçük oğlana yaptırırız oh mutlu mesut yaşarlar,bir yıla da torun aldık mı kucağımıza bizden alası yok!

  Bu bizim geleneğimiz,adettendir;ıncıktır cıncıktır.Geçiniz efendim bunları,bakış açınız ve biraz da ailenizin size kakaladığı şeyler.Damada borçları geçirelim,kız tarafına şunları aldıralım derken,kız tarafının ailesi-oğlanın ailesi ve evlenenler olarak 3 ailede telef oluyor;kavgalar gırla ondan sonra.

  8 ekim 2015 20:59


  4. iş görüşmelerimde bile bu kadar kabız bir ortam görmedim. kim "yeaa bizimki çok rahat geçti yeaa" dese kusura bakmasın ama yine de bir nebze kabızdır. anneler babalar daha önceden tanışıyor olsa dahi inceden o kabızlık hissedilir. kaç kere kabız dedim bilmiyorum ama kabız işte tek kelimeyle.

  erkek tarafı mağrur durmaya, kız tarafı burnundan kıl aldırmamaya çalışır. bizim kültürümüzde var bu. yeni jenerasyon bunu büyük ölçüde kıracak. şu an 20'li yaşlarda olanlar da öyle ama bu kasılmaların son kurbanları umarım şu an 20'li yaşlarımızda olan bizler oluruz. bizden sonrakiler çekmesinler bari.

  ha, ben zevk almadım ama bu tuzlu kahve ve herkesin birbirine "siz nasılsınız?" diye sorduğu ortamdan aşırı eğlenenler de oluyor. benim sinirim bozulmuştu gülmemek için kendimi zor tuttum mesela. bitse de kurtulsam diye hissettim.

  bu kasıntı muhabbetlere, ufak tefek aksiliklere rağmen yine de hayatımın en güzel günlerinden biriydi çünkü emek verdiğiniz ilişkiniz level atlıyor gibi hissediyorsunuz ve üzerinize bunun rahatlığı geliyor.

  kısaca: süreci sıkıntılı ama sonucu rahatlamalı bir seramoni. tadını çıkarın diyemeyeceğim çünkü stresten çıkmıyor tad falan. ama sonra hatırlayıp tebessüm ediyorsunuz ve güzel bir anı olarak hafızanıza yer ediyor.

  8 ekim 2015 21:09

  5. bugün ekşi'de debe'ye giren entrylerden birinin konusu.

  https://eksisozluk.com/entry/62938724

  yalnız, ne ağır ayar vermiş abla, saygı duydum.

  15 eylül 2016 16:16

  6. utangaç bir insan olarak herkesin gözümün içine bakacağı, alttan alttan yorum yapacağı bu tip seremonilerden çekiniyorum ve nefret ediyorum.

  15 eylül 2016 17:34

  7. iki tarafin da ailelerinin birbirini taniyip gerceklesecek evlilige rizalarini gostermelerini iceren seremonidir. Kizinizi oglumuza istiyoruz derken erkegin ailesinin yapilacak evlilige acik rizalari dile getirilmis olur. Kizin ailesi de ayni sekilde buna onay verir veya vermez. aslinda kiz babasindan degil ailesinden istenir ama aile meclisinin sozcusu baba olur. That's all.

  15 eylül 2016 19:10


  8. Bir kadının bir adama "verilmesi" konusunda aile büyükleri düzeyinde yapılan görüşmelerdir.

  Benim yaşadığım örneğinde klasik ritüeller pek olmadı aileler geleneksel gayet ama bu tip şeyler evliliğin iki insan arasında karara varılan bir konu haline gelmesiyle anlamını yitiriyor. Kendi adıma anlamlı gelmiyor. Nitekim benim yaşadığım örnekte de daha çok ailelerin tanışması şeklindeydi.

  15 eylül 2016 19:19 15 eylül 2016 19:23

  9. baştan sona anlamsız olay. kadın istenip alınan verilen bir mal değildir. iki taraf da yetişkin bireyler ise, hayatlarını birleştirmek, beraber yaşamak istiyorlarsa gayet de kendi başlarına evlenebilirler. ailelerin tanışması görüşmesi olur, kadının bir eşya gibi istenmesi ve verilmesi olmaz. bence.

  15 eylül 2016 21:10

  10. 'babasından kızı alma' 'kızımızı verdik'''bizim oğlana kız aldık' düşüncesinde yapılması anlamsız bence seven sever isteyen yapar bazıları bu düşüncede değil aile ortamında tanışma konuşma vs anlamında yapar ben babasından kızı istiyoruz düşüncesine karşıyım herkesin kendi tercihi ama hayatımda son yapacağım şeylerden biridir benim (gizlinot: babasından kızı aldıkmış allah allah taksitte yaptı mı bare fiş almasaydınız ya ucuza gelirdi)

  16 eylül 2016 15:44