girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (30)
  • medya (0)

30. Kasım ayında gerçekleşen kız isteme seremonisinde baş rolünde olduğum olay. Aileler daha önce tanıştığı için biraz daha rahat geçti bizim için. fakat iki tarafta heyecanlı olduğu için bir zaman sonra daha daha nasılsınıza dönmedi değil. Oldukça heyecanlı olduğum bir gündü. Hem kendi ailemin hem de karşı tarafın zihniyetini bildiğim için benim için tatlı bir an, anı olarak kaldı. Kahve zamanını ayarlayamadım ve birden kahvelerinizi nasıl içersiniz diye dan diye sordum. Ama sadece erkek arkadaşımın kahvesini ben yaptım içine bol tuz atarak. Geri kalanı ablam ve kuzenim halletti. Tam olarak 3 kere istediler. Ama öyle ailemden olumsuz bir yanıt olmadı. Resmen cevap vermeyi unuttular ve arada kaynadı. 2 kere istendikten sonra bir baktık yüzükler takılmıştı. Daha sonra erkek arkadaşım yanıma geldi “obliviate ailen cevap vermedi ama” deyip güldü. Yüzükler takıldıktan sonra tekrar istediler ve ailemde olumlu cevap verdi. Yani bizim isteme olayımız tamamen formaliteden ibaretti ve kesinlikle çok tatlı bir anı olarak kaldı çünkü komik bir an yaşandı. Yıllardır tanıştığım insanların yanında ne yapacağını bilememek böyle birşey sanırım.

Edit:imla

12 şubat 22:28 13 şubat 02:18

29. beni istemeye geldiklerinde ‘izninizle kızımızı da ailemize katmaya geldik‘ denildi. diğer türlü söylense de dert etmezdim ama

20 ekim 2017 09:55

28. ben de artık tanık olduklarımdan yola çıkarak diyebilirim ki 'verdim gitti' tabiri en azından belirli bir çevrede kullanılmamaya başlandı. gençler konuşmuş anlaşmış hayırlısı olsun denip tokalaşma faslına geçiliyor. bunu hala eski usulle yapan kesimde de takdir edersiniz ki bunun gibi sembolik olaylardan çok daha köklü problemler var. buna sıra gelmez yani.

20 ekim 2017 09:43


27. Öyle demeyin aslında çok güzel bir şey olabilir lan evde kaldık diye bok atıyos.

19 ekim 2017 22:59

26. Bu olay ailelerin yemeğe çıkıp tanisip kaynasmalari haline gelmeye başlasa keşke.

Yani iki kişi karar vermiş hayatini birleştirmeye ailesi olsa da kimse bu durumu kabul etme gibi bir şeyden söz edemez.ciddi anlamda isteme,verme kelimeleri kullaniliyor mu bilmiyorum ama kullaniliyorsa zaten sacmaligin dibi,kimse birilerinin gönlü olsun diye kendini eşya yerine koyacak kadar dusmemeli.

Kisacasi bitmesi gereken bir sacmaliktan fazlasi değil.

19 ekim 2017 20:19

25. Ben birkaç kez bu ortamlarda bulunduğum ve arkadaşlarımdan da duyduğum kadarıyla bu devirde "verdim gitti" olayı çok da kalmadı diye düşünüyorum.aile büyükleri "çocuklar birbirini sevmişler , anlaşmışlar" şeklinde oluyor konuşmalar.

Bu geleneğe yeni bir isim konulmalı.mesela tuzlu kahve töreni :p ilişkinin resmiyete dökülmesi vs vs kız isteme kelimesini kullanmayalım yayalım bu fikri çevremize.

19 ekim 2017 11:34

24. tam bir saçmalık olmakla birlikte, o süreç başlayınca, giderayak babanızın kalbini kırmamak için yapıyorsunuz bunu. gelenek sürekli kendini üretiyor.

19 ekim 2017 11:07


23. kelimelere fazla takılıyormuşuz. takılmayacak mıydık pardon, bizi istemekten, almaktan, vermekten bahsediyorlar. 

madem sizde istemeli vermeli bir seremoni gerçekleşmiyor, o kız isteme değildir zaten. geçip de buraya "kız isteme" olayı için kelimelere takılıyorsunuz demek çok düşüncesizce. 

ayrıca istenip verilmiyorsanız ve bu durum yaşanacak olsa da memnun olmayacaksanız, izin vermeyecekseniz, kısacası ortadaki yanlışın farkındaysanız nasıl oluyor da hala bu "isteme" ismini uygun görebiliyorsunuz, kelimelere takılıyoruz diyip geçebiliyorsunuz? 

19 ekim 2017 10:24

22. abartıldığını düşünüyorum. o kadar istemede bulundum kimse kimseye mal muamelesi yapmadı. allahın emri anılır, kızınızla oğlumuzu evlendirmek istiyoruz denir. ben hep böyle gördüm. bizim hep büyükbabama gelindi ondan da duymadım verdim gitti diye. gençler madem anlaşmış bize de niyetlerini gerçekleştirmek düşer dedi hep. kelimelere fazla takılıyoruz.

18 ekim 2017 23:43

21. Bizde hiç verdim gitti falan denmiyor, haklarında hayırlısı olsun gençlerin onlar anlaşırsa olur diyorlar, ama verme niyetleri yoksa kızımız henüz evlenmeyi düşünmüyor diyorlar gzgshs

18 ekim 2017 23:15