kız isteme seremonisi

girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (38)
  • medya (0)

38. Kasım ayında gerçekleşen kız isteme seremonisinde baş rolünde olduğum olay. Aileler daha önce tanıştığı için biraz daha rahat geçti bizim için. fakat iki tarafta heyecanlı olduğu için bir zaman sonra daha daha nasılsınıza dönmedi değil. Oldukça heyecanlı olduğum bir gündü. Hem kendi ailemin hem de karşı tarafın zihniyetini bildiğim için benim için tatlı bir an, anı olarak kaldı. Kahve zamanını ayarlayamadım ve birden kahvelerinizi nasıl içersiniz diye dan diye sordum. Ama sadece erkek arkadaşımın kahvesini ben yaptım içine bol tuz atarak. Geri kalanı ablam ve kuzenim halletti. Tam olarak 3 kere istediler. Ama öyle ailemden olumsuz bir yanıt olmadı. Resmen cevap vermeyi unuttular ve arada kaynadı. 2 kere istendikten sonra bir baktık yüzükler takılmıştı. Daha sonra erkek arkadaşım yanıma geldi “obliviate ailen cevap vermedi ama” deyip güldü. Yüzükler takıldıktan sonra tekrar istediler ve ailemde olumlu cevap verdi. Yani bizim isteme olayımız tamamen formaliteden ibaretti ve kesinlikle çok tatlı bir anı olarak kaldı çünkü komik bir an yaşandı. Yıllardır tanıştığım insanların yanında ne yapacağını bilememek böyle birşey sanırım.

Edit:imla

12 şubat 22:28 13 şubat 02:18

37. beni klasik o meşhur cümle ile istediler. Bababmdan cevap olarak bir sessizlik, sonra bir kez daha istediler yine uzun bir sessizlik. sonra bir daha istediler ve yine sessizlik, en son kayınvalidem bir cevap vermeyecek misiniz dedi. o zaman babam annemin elini tutup eşim cevap versin dedi. hemen kayınvalidem atladı olur mu biz size sorduk falan diye. canım babacığımda ha eşim ha ben bir fark yok dedi. Annemde gençler birbirlerini seviyorlar ve evlenmek istiyorlar bize laf düşmez hayırlı olsun demişti. Canım babam o kadar sever beni, ayrılmak istemedi hiç benden:) Hatta nişanımızın yıldönümünde nikahımız oldu, ondan bir hafta sonra da düğünümüz olacaktı. Bababcığım nikahtan sonra da ne aceleniz var nikahın yıl dönümünde de düğün yapalım işte demişti :)

20 ekim 2017 13:19

36. beni istemeye geldiklerinde ‘izninizle kızımızı da ailemize katmaya geldik‘ denildi. diğer türlü söylense de dert etmezdim ama

20 ekim 2017 09:55


35. ben de artık tanık olduklarımdan yola çıkarak diyebilirim ki 'verdim gitti' tabiri en azından belirli bir çevrede kullanılmamaya başlandı. gençler konuşmuş anlaşmış hayırlısı olsun denip tokalaşma faslına geçiliyor. bunu hala eski usulle yapan kesimde de takdir edersiniz ki bunun gibi sembolik olaylardan çok daha köklü problemler var. buna sıra gelmez yani.

20 ekim 2017 09:43

34. Öyle demeyin aslında çok güzel bir şey olabilir lan evde kaldık diye bok atıyos.

19 ekim 2017 22:59

33. Çok mu duyar kasmaya başladık acaba. Yani taksici çok yaşayın dediğinde bi anlık 'teşekkürler sizde görün' diyoruz mesela ama adamı bi daha nerde görcez allaşkına? Yani bazı şeyler sadece 'lafta' sadece 'adet,gelenek' olarak kalmış. Yani bırakın bi günlüğüne de öyle olsun. Verdik gitti olayı 'ailecek konuştuk,düşündük, onlar karar vermiş bizim için de uygundur,rızamız var' demek mesela. Ki bana bu yaşıma kadar en güzel hayatı yaşatmaya çalışmış annem ve babamın tabii ki rızaları önemli. Ama neden ille altında başka bir şey aranıyor anlamış değilim.

19 ekim 2017 20:44

32. Bu olay ailelerin yemeğe çıkıp tanisip kaynasmalari haline gelmeye başlasa keşke.

Yani iki kişi karar vermiş hayatini birleştirmeye ailesi olsa da kimse bu durumu kabul etme gibi bir şeyden söz edemez.ciddi anlamda isteme,verme kelimeleri kullaniliyor mu bilmiyorum ama kullaniliyorsa zaten sacmaligin dibi,kimse birilerinin gönlü olsun diye kendini eşya yerine koyacak kadar dusmemeli.

Kisacasi bitmesi gereken bir sacmaliktan fazlasi değil.

19 ekim 2017 20:19


31. Ben birkaç kez bu ortamlarda bulunduğum ve arkadaşlarımdan da duyduğum kadarıyla bu devirde "verdim gitti" olayı çok da kalmadı diye düşünüyorum.aile büyükleri "çocuklar birbirini sevmişler , anlaşmışlar" şeklinde oluyor konuşmalar.

Bu geleneğe yeni bir isim konulmalı.mesela tuzlu kahve töreni :p ilişkinin resmiyete dökülmesi vs vs kız isteme kelimesini kullanmayalım yayalım bu fikri çevremize.

19 ekim 2017 11:34

30. tam bir saçmalık olmakla birlikte, o süreç başlayınca, giderayak babanızın kalbini kırmamak için yapıyorsunuz bunu. gelenek sürekli kendini üretiyor.

19 ekim 2017 11:07

29. bunu yapan bunu da yapti (bkz: muftulere nikah yetkisi). 

madem aileler tanisip kaynasmak istiyor; bir lokasyon ayarlanir, yiyilir, icilir, tanisilir. 

boyle kabiz ortamlara ne gerek var? iki aile de komik duruma dusuyor.

"cocuklar birbirini gormus begenmissssss....." ooeeeh. kustum. 

toplum kadinlari pardon bekar kadinlari bir birey olarak kabullenmekte zorlaniyorsa boyle "seremoniler" iste sebep. 

kadin dogar, buyur, okur, calisir, kendi ayaklari ustunde durur ama evlenmek istedigi zaman baba evinden "seremoni" ile istenir-alinir. yahut hic evlenmek istemiyorsa baba evinde durur kendi evi bile ol(a)maz.

bunlari asmadan daha coook duyariz "kadinlar is aradigi icin issizlik cok, kadin erkek esitligi fitrata ters......"

"siz nasil uygun gorurseniz bibicigim"

bir silkeninin de kendinize gelin. bu nedir?

19 ekim 2017 10:33