yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (14)
  • medya (1)

  1. esasen hepimizin bildiği üzere ''evlenmeden önceki soyadı'' manasında kullanılan söz öbeği. yaşadığımız ülkedeki eril dilin hayatımıza kattığı bir başka muthiş kelimedir.

  evlenince kadının, erkeğin soyadını kullanması başlı başına bir problem zaten. o başka bir başlığın konusu olduğu için çok girmeyeceğim fakat kelimelerin gücüne inanıyorum. (link: http://www.suslusozluk.net/n/513331/ şurada) da belirtmiştim. dolayısıyla hymenin yırtılmasına göre belirlenmiş bir ayrımı asla kabul edemem.

  bankalar bile değiştirmeli bence, yahu 1 kelime fazla olsun, ''annenizin kızlık soyadı'' deme de ''annenizin evlenmeden önceki soyadı'' de.

  cümle içinde kullanılınca tüylerim diken diken oluyor.

  güzel gadın (yazar: femme ) vermiş ukteyi.

  14 ocak 2017 11:22

  2. evlenmiş = sevişmiş zihniyetinin ürünü saçma bir söz öbeği. Ama bunu değiştirmek yine biz kadınların elinde. Yukarıdaki yazara tamamen katılıyorum. Benim de önerim "bekarlık soyadı". Kızlık soyadı denilen her ortamda bekarlık soyadı olarak düzeltip söylüyorum. Bazen de şimdi ben nerden bileyim annem ilk cinsel deneyimini hangi soyadında yaşamış diye trolleyesim geliyor ama burası Türkiye diyip susuyorum. Sonuç olarak ataerkil sistemin bir başka sıçmığı.

  14 ocak 2017 13:13

  3. Ingilizce karsiligi maiden name olan, belki de ondan duz bir bicimde cevrilmis, evlenmeden onceki soyad.

  14 ocak 2017 15:41


  4. annenizin kızlık soyadıysa eğer konu bankaların çağrı merkezlerinin güvenlik amaçlı kullandığı harika bir şeydir. hele bir de annenizin kızlık soyadı uzun olup, yumuşak g gibi özel bir harf de barındırıyorsa ayrı bir problemdir. görüşmelerse evlere şenlik, zira türk insanı acayip yaratıcı cevaplar verebiliyor.

  14 ocak 2017 15:54

  5. Kızlık ne iğrenç bi kelime ya kızlık nedir? Kadın-kız ayrımı heryerde. Üstelik ileri sistem güvenlik sorularımızdan biri, yeminle 3.dünya ülkesi bile değiliz.

  14 ocak 2017 16:14

  6. başlığı bulunca çok sevindim ve keşke daha çok entry olsaydı dedim. bence üzerinde durulması gereken bir olay. beni o kadar çok irrite ediyor ki biri annenizin kızlık soyadı diye sorunca, eski soyadı demek istediniz sanırım diye düzeltiyorum.

  Bu kadınlar ne çekti be! Nerden tutsam elimde kalıyor.

  17 ocak 2017 12:46

  7. kızlık mızlık değil tabii benim bir soyadım var, o da ölene kadar değişmeyecek. Evlendim, eşimin soyadını da aldım, iki tane soyadım oldu. bilmem kaç yıl yaşamışım babamın soyadı ile, evlendim diye niye silip atayım ? atmayın kızlar, sahip çıkın kendinize.

  17 ocak 2017 22:39


  8. kız mıdır kadın mıdır bilemem zihniyetleri hep buralardan çıkıyor işte. benim neden cinsiyetim, kişiliğim, benliğim cinsel hayatıma göre yani bakire olup olmamama göre belirleniyor ki? oğlan bebek doğar erkek çocuğum oldu diye dolanırlar, kız bebek doğunca evlenene kadar kız çocucuğu o. neden? ben kabul etmiyorum. benim cinsel kimliğim yatak odamdan geçmiyor. siz de kabul etmeyin ki bu zihniyet azalarak bitsin.

  belki bir kesim için bu yazdıklarım çok fevri gelecek çünkü o kadar çok sindirdik ki erkeğin hep önde olmasını, soyadımıza bile onların karar vermesini, o başarılı erkeklerin arkasında olan kadın olmakla övünmeye koşulladılar bizi. sinmeyelim, koşullanmayalım ki bitsinler.

  18 ocak 2017 15:07

  9. Bugün ttnet müşteri hizmetleriyle konuşmam gerekti. Ve (yazar: rory ) nin de söylediği gibi müşteri hizmetleri temsilcisi bana annemin ''evlenmeden önceki soyadının'' 2.harfini sordu. Sanırım büyük firmalar artık bu duruma dikkat ediyorlar.

  18 ocak 2017 19:16

  10. evlenir evlenmez (gbkz: facebook)'ta aniden yerini kociş soyadına bırakan zavallı yavrucaktır.içinde lise kantininde tost yerken dedikodu yaptığın kankan,bakkaldan iki yumurta bi süt aldırttıran sizinkiler, sokaklarda salak salak dolaştığın ama zaaten pislik biri olan eski sevgilin, gece dışarı çıktığında dansetmekten ayaklarını ağrıtan o çok koptuğun şarkı, uykudan uyanıp karşındaki posterle gözgöze geldiğin, günlüğüne bir şeyler karaladığın anıların vardır.. bunu aniden değiştiren kişi acayip bi kimliksizlik durumunda olduğunu gözümüze sokar bu değişimle... eh evet işin içinde full nispet, birilerinden öç alma, kendini kanıtlama durumları vardır. evlenmeden önce artık nasıl bir hayatı varsa onu dibinden söküp atmak istiyor. bunu yapan kişi soyadını değiştirince bir takım istenmeyen tüylerden kurtulur gibi, istenmeyen özelliklerinden de kurtulduğunu sanıyor. evliliği çıkış noktası olarak gören kadınlar bi kendinize gelin yaaaa!! valla bak sonra çok mutsuz olursunuz. kuşlardan aldığım istatistiklere göre bunu ışık hızıyla değiştiren kadın, aynı hızla geri çeviriyormuş benden söylemesi...

  18 ocak 2017 20:59