sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (79)
  • medya (0)

  1. ekşi'de görüp buraya kopyaladığım başlık. beğendiğim bir giriyi de beraberinde yazıyorum, alıntıdır:

  çarpıtmalarla dolu argümanlar sunan erkekleri görüyoruz. siz kendinizi akıllı mı sanıyosunuz lan?

  1- bak en çok da şunu yazmışlar "erkek o kadar çalışıyo, eziliyo işte, hanımı da onu hoş tutsun, hizmet etsin ne var?" sen kadının neden ev hanımı olduğunu var sayıyorsun? çakal seniii. erkek dediğiniz varlıkların çoğu, karısı da çalıştığı halde, işten gelince karısının önüne yemek koymasını, sonra sofrayı kaldırmasını, sonra çay demlemesini, meyve servis etmesini, eğer çocukları varsa annenin çocukların ödevlerini yaptırmasını, beslenmelerini hazırlamasını, pijamalarını giydirip yatırmasını bekliyor. o esnada herif ne yapıyor? maç izliyor, kanepede yan gelip yatıyor. bakın size rakamlarla geliyorum: çalışan erkeklerin ev ve çocuk bakımına ayırdıkları ortalama süre günde 43 dakika iken, çalışan kadınların ev ve çocuk bakımına ayırdıkları süre günde 4 saat 3 dakika. yuh! yuh ulan! (araştırma kadriye bakırcı'ya ait, makalesinin adı “hangi çalışma hukuku? aile dostu mu, kadın dostu mu?”, isteyen rakamları kontrol etsin)

  2- aslında başlık bunla da ilgili değil, kız çocuklarına yıkılan işlerle ilgili. bakın hiç lafı uzatmaya gerek yok, "anne ne baktın bana kılavuzı" diye reklam vardı, bildiniz mi? (hatırlamayan tıklasın) işte o reklamda "zigon dağıt" bakışı vardı. erkek çocuklar (hatta mobilyalarla alakası olmadıysa yetişkin erkekler bile) zigonun ne olduğunu dahi bilmezken, kız çocuklar bunu küçücükken öğrenir. çünkü zigon dağıtmak, peçete taşımak, kolonya tutmak onların görevidir. yaş ilerledikçe mutfakta çırak, temizlikte yamak da olur. oğlan çocuk mu? o esnada ya top teper, ya bisiklet sürer.

  3- "bu toprakların kültürü böyle yeaaa" teşekkür ederiz kaptan obvious. söylediğin iyi oldu. acaba bizim değiştirmeye çalıştığımız da o ataerkil, iğrenç, eşitsiz kültür olabilir mi? ama ben senin bunu niye söylediğini biliyorum. senin derdin bundan şikayetçi olmak ve düzeltmek değil, normalleştirmek, "böyle gelmiş böyle gider" havası yaratmak. bak sinirleniyorum, ulan geri zekalı, kız kardeşin sofrayı toplarken tabak taşısan seni hapse mi atıyorlar acaba "bu toprakların kültürü bu" diye? eşinle birlikte ev işi yapınca arkadaşların senle "kılıbık" diye dalga geçer diye mi korkuyorsun yoksa? öyle arkadaşların varsa, hatayı çevrene doldurduğun insanlarda araman lazım belki de?

  4- son madde de akılsız hemcinslerime gelsin. "ay naalakası var, benim yeğenler öyle değil, bizim evde hiç böyle diil". bravo canısı ya. sizde öyle değilmiş ya, tamam o zaman, ülkecenek düze çıkmışız demek ki. kapatıp gidelim biz? ya siz nasıl fildişi kulelerde yaşıyorsunuz acaba? evet, benim evimde de annemle babam çalıştığı için her işi ortak yaptılar, babam yemek de yaptı, cam da sildi, beslenmemi de hazırladı, ödevime de yardım etti, halı da silkti (çünkü olması gereken buydu zaten) ama ben şimdi bundan yola çıkıp ülkenin genelinde olan duruma nasıl yok derim? kör müyüm? mal mıyım? bu kadar bencil olmayın, herkes sizinle aynı şansa sahip değil.

  (link: https://eksisozluk.com/entry/55788589 alıntı sahibi)

  24 nisan 2016 16:14

  2. çocukluğumdan beri bu duruma baş kaldırdığım için asi ve hatta tembel olarak yaftalanmama sebep olan saçma ötesi bir beklenti.

  24 nisan 2016 16:25

  3. Sen genç kızsın yapıcaksın tabi, sen genç kızsın kalk yap diyen herkesin ağzının ortasına terliği yapıstırasım var.

  24 nisan 2016 17:06

  4. toplumun kanayan yarası.

  erkek evlatlar paşadır aslandır koçtur. ama ne bir bardak su verebilirler,ne bir tabak yıkayabilirler. yataklarını bile toplamaz çoraplarını kirli sepetine atamazlar !

  kız evlatlar şımarıktır eksiktir kendini koruyamaz aklı eremez. ama evi silip süpürürler,her yere gidip evin işini halledebilirler,bunun üstüne anne babanın sözünden çıkamazlar.

  sonrada kızın olsun taştan olsun, kız evlat has evlat masalları okurlar. la madem kıymetliyiz neden her bir bokunuzu biz temizliyoruz?

  sözde modern,sözde eşitlikçi olan en kayırmadığını düşünen aile bile kayırıyor arkadaşlar içiniz rahat olsun (!)

  herifin altında arabası var ondan bir yere gidip alması gereken şeyi benim dolmuşla yada yürüyerek gidip almamı isteyebiliyorlar bir sıkıntısı olmamasına rağmen.istediğin kadar harçlıkta ayırma okulda ayırma. ayırıyosun işte.

  24 nisan 2016 17:19

  5. aha gunluk kin kotami bosaltmam icin guzel bir baslik.cok afedersiniz ama anasini sattigimin seyinde bir insan evladi olmaz mi lan bunu soylemeyen.reglim yatiyorum bi mucize olsada yumurtaliklarim pacalarimdan aksa diye dusunurken 'kalk feridun amcanlar geldi cay demle' ,'ne yatiyon oyle camasirlari as','caylari yinele,tabaklarida hazirla','sofrayi topladinmi?' heee bende hizmetciydim.ergen biyikli ogullariniza soyleyin once onu.bir salata yapmaktan mahrum erkek evlat yetistiriyosunuz bide matah gibi kizlarinizdan hizmet bekliyosunuz.ayni sey babam icin bile gecerli.bir salata yapsan elinemi yapisir,sofraya giderken icecek gotursen falan.aman erkeksiniz ya bir yerlerinizden eksilir.allah askina burda erkek cocugu olan annelere sesleniyorum erkek cocugu is yapmaz algisini cocugunuza sakin empoze etmeyin.kalksin yemek yapsin,yeri geldiginde copu bosaltsin,supurge yapsin.gocunmasin yani.kari isi deyip hayvan gibi yatmasin.biz kizlarin zaten misafir gelince ya da misafirlige gidince bi halsizligi bile olamaz di mi

  24 nisan 2016 17:43

  6. Annemden hizmet etmek icin dogmadim sukur. Elbette aileme, sevdiklerime yardim ederim ama bu hizmet degildir. Umuyorumki ileride is ve evlilik hayatinda da boyle olucak. Evliligin kadina hizmet et, yemek yap, temizlik yap gibi gorevleri emrettigini dusunmuyorum. Eger benim isim yoksa ben yaparim ama ayni derecede evin diger sakinide bunlarin sorumluluguna sahiptir diye dusunuyorum.

  24 nisan 2016 17:53

  7. annesinden öyle görmüş erkeklerin, kayınvalidesinin kendisini ezmesine izin vermiş kadınların ortaya çıkardığı boktan bir düşünce. asla ama asla hizmet etmem. hele zorla hiç. kayınvalidem dedi diye bir işi yapmam veya evde kocam mutlu olsun diye işler yapmam. içimden gelmediği takdirde başkalarını memnun etmek için mutlu hanım kız maskesi takmam. siz de yapmayın hayatınızı başkalarının isteklerine göre şekillendirip kendinizi ezdirmeyin.

  hizmetçiliği kabul edenler eksileyebilir, ezilen sizsiniz sonuçta (gizlinot: swf)

  24 nisan 2016 18:26 25 nisan 2016 00:21

  8. gücünü ataerkil kafadan alan babam ve oğluna aşık annemle ettiğim tonla kavga sonucu artık bizim evde beklenmeyendir. babam arada "annene acımıyor musun?" diye ajitasyon yapar ama cevabım belli: "oğlunun payına düşen işi yapıyorsa benim payıma düşeni de yapabilir." kardeşim o bilgisayarın basından kalkıp yardıma gelmeden tek bir çamaşır dahi asmıyorum. belki evde kalırım ama elin oğluna kölelik etmekten evladır. ama bu kadının görevi diyen "kadın"lara da kusura bakmayın saygı duyamıyorum. sen ikinci sınıf insan olmayı kabul etmişsen tabi yüklerler sana angarya işleri.

  evlilik içinde ev işlerini kadına yıkmaya gelince de, hadi eskiden kadın evde oturur erkek para kazanırmış. iş bölümü açısından bir yere kadar kabul edilebilir. ama modern zaman dedik, kadının ekonomik özgürlüğü dedik bilmem ne dedik çalışma hayatına girdik ama ev işleri hala bizde. e ne anladım bu işten. çalışmayayım sadece ev işi yapayım koca da bana baksın o zaman. " hem evde hem işte hem de döşekte fazla mesai oh ne ala ya" demiş emel müftüoğlu(ybkz: swh ) . sözün özü ezdirmeyin kendinizi kız kardeşlerim

  24 nisan 2016 22:03

  9. erkek evlendiği kadın ona hizmet etsin istiyosa, hizmetçisiyle evlensin.

  24 nisan 2016 22:36

  10. ben bu kafa yüzünden evlenmiyorum, hatta ilişki bile başlatmıyorum. yıllarım misafir manyağı annemin gelen gideninin zıkkımlandıklarını toplamakla, bayramda çoğundan hoşlanmadığım akrabalarımıza sofra kurup bulaşık yıkamakla geçti. o kadar iğreniyorum ki misafirden, arkadaşlarıma bile söylüyordum evlenirsem ya da kendi evim olursa öyle misafirliğe geleceğinizi düşünmeyin diye. dediğimi de yapıyorum, dışarıda görüşüyorum. alınan alınabilir, küsen küsebilir umrumda değil. hele çocuklu misafir as-la.

  bu benim içimde yer etmiş bir iğrenme. bu yüzden hiçbir kadın ev hanımı olmamalı, hayatta başka başka şeylerden tatmin sağlamalı.

  biriyle tanışınca aklıma direkt anası geliyor, bi bahaneyle gelip evime yayılma ihtimalini, benden hizmet bekleme ihtimalini, oğlunun da ben içeride yemekle bulaşıkla cebelleşirken g.tünü devirip yatma ihtimalini düşünüyorum, türk erkeğiyle evleneceğime bekar ölmeye razıyım gerçekten. içlerinden nadir olan yakışıklılarına denk gelmişseniz bile inanmayın, o güzel yüzün ardında yemeğini yiyip geğirdikten sonra bulaşığı size bırakıp bi de çay bekleyecek hayvanlar var.

  edit: bir arkadaş "bana kız olduğum için hizmet etmem gerektiğini söyleyen yine kadınlar oldu hep" gibi bir şey demiş, o da tipik türk kadınlığından kaynaklanıyor işte, ben çok ezildim o da ezilsin kafası. kızı olsanız bile fark etmiyor.

  24 nisan 2016 22:54 24 nisan 2016 23:52