yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (8)
  • medya (0)

  8. türkler korelilerin dizilerini ,filmlerini örnek alıp çevirdikleri kadar müzik sektöründe k-pop örnek alınmalı diye düşünüyorum. Dans konusunda özellikle. Kore de bu kadar başarılı dansçılar var ve kore klipleri danslarıyla büyülüyor. Türkiye de de bu gelişmeli yani pop sanatçıları kendilerini bu yönde geliştirmeli bence. Hatta eminimki çok başarılı dansçılar vardır bu ülkede fakat göz önünde değiller. Yetenekli insanlar gölgelenmemeli desteklenmeli 💪

  11 eylül 03:03

  7. Başarılı buluyorum fakat özgün olduğunu düşünmüyorum

  10 eylül 12:44

  6. çok acımasız bir sektör. arkaplanda dönen olayları bir duysanız dudağınız uçuklar. kaliteli işler yapılsa da hepsi aynı fabrikadan çıkmış hissini üzerinizden atamıyorsunuz. zaten farklı olursanız çok zor kabul görüyorsunuz. böyle bir sistem.

  ama bts başka. onu ayrı tutuyorum kpop değil artık dünya çapında olduğundan.

  10 eylül 12:30

  5. (gizlinot: Sırf adamlar yakışıklı diye bu müzik dinlenir mi!?)

  10 eylül 03:24

  4. evde kendi kendine beste yapmaya çalışan bir tanıdığımın bilgisayarına indirdiği programlar vardı. adını hatırlamıyorum ama o programlardan biriyle bu tarz müzikleri evde kendiniz yapabilirsiniz. :) alta ritim koyup, istediğiniz enstrümanları filan ekleyip değişik müzikler çıkarabiliyorsunuz. ingilizceyle karışık anlamsız sözler de ekleyince oluverir yani.

  neyse demeye çalıştığım şu ki kpop kötü ve kalitesiz bulduğum bir müzik türü. ayrıca bu işin çocuk istismarı olduğunu düşünüyorum.

  1 yıl sonra gelen edit: şu an pc kaşısından BTS videosu izliyorum.

  31 ocak 2017 10:07 5 kasım 2018 09:53

  3. Dehşet bir sektör, yetenekli asyalı çocuklardan gruplar oluşturup bunları çeşitli süslemelerle genç yaşta sahneye çıkartıyorlar. Estetik ameliyatlardan tutun, aşırı sıkı diyetlere kadar. Günde bir öğün yemek yemeye izin verilmesi gibi. Menajer denen kişiler bu çocukların tepesinde durur yedikleri yemeklere kadar karışır, kimi zaman döverlermiş de. Tabii bu kısımlar asla yüksek sesle söylenmiyor.

  Kore halkı da internet ortamında canavara dönüşüyor. Hakarete varacak şekilde çirkin, kilolu, zayıf, yeteneksiz vb olduklarını söyleyen yorumları yapmaktan çekinmeyenleri var.

  Tüm bunların dışında dinlemesi güzeldir. Sahne olarak sizi doyurur. Beyoncé'nin konserlerini izlemek kadar keyif veriyor bana. Bigbang'den bahsedilmemiş, dünyaya duyulmasını sağlayan grup olarak kabul ediliyor.

  31 ocak 2017 00:59

  2. amerikan tarzı poptan çok farklı olduğuna inandığım türdür. bir kere endüstride hayatta kalabilmek için cidden çok çalışmak gerekir. çünkü inanılmaz kız-erkek grupları var, onların köklü hayran kitleleri var ve yeni bir grup kendi müziğini alıcıya sevdirmeli, şirketine iyi paralar kazandırmalı ki dağıtılmasın. bu yüzden kaliteli müzik, iyi dans ve şeker yüzler genelde kpop'a başlayanların ilk dikkatini çeken şeylerdir.

  şarkı söyleyen insanlara bu dünyada idol deniyor. ve idol olabilmek uzun bir çaylak (?) döneminin arkasından geliyor. yani genellikle ekranda gördüğünüz insanlar çıkış yapmadan önce bir büyük şirketin "trainee (stajyer?, çaylak?)" seçmelerine katılıyor, eğer geçerse ailelerinden ayrılıp, diğer traineelerle birlikte bir yurda konuluyor. bunlar çıkıştan önceki dönemde yarı sefil bir hayat yaşıyorlar, günlerinin 10 saatini (bu optimistik bir rakam) çalışarak geçiriyorlar ve çıkış öncesi hayatlarından bahsederken idoller genellikle aç yattıklarından çünkü paralarının olmadığından bahsediyorlar. çıkış yaptılar, bir hayran kitlesi oluşturdular bunun sonrasında ise comeback'ler geliyor. bu insanlar her yeni albümlerini çeşitli programlarda tanıtıyorlar arkasından tur falan yapıyorlar. sonra yetmiyor o albümü süsleyip yeni bir pakete koyup 3 kere daha satışa çıkarıyorlar. ve kpop stani olmakla western bir ünlün fanı olmak arasındaki en büyük fark kesinlikle idol-fan ilişkisidir. her gün yeni bir içerik gelir, bir video olur youtube'a konulan, bir selca olur, fancafe'deki bir post ya da vapp chati olur, her gün iletişim kurarlar ve fanlarını asla habersiz bırakmazlar.

  neyse bu böyle genel bir bakıştı. başta birazcık bu ne ya bu nasıl müzik anlaşılmıyor triplerine girilebilir, normaldir fakat bu kpop bir bataklık gibidir ve bir kere ayağınızı soktuğunuz an çıkamazsınız. tüm o gruplar şarkılar danslar sizi içine çeker. bu kadar konuştum bir iki şarkı bırakarak bu uzun girdiyi bitireyim:

  BTS (link: https://youtu.be/hmE9f-TEutc Blood Sweat & Tears ) -mesela bu grubun menajeri sanat felsefesinde yüksek lisans yapmış, grubun lideri korenin parlak çocukları denilen %1'lik dilimin içinde ve bu klip grubun önceki kliplerinde anlatılan bir hikayeyi devam ettiren şeylerle dolu hatta denilene göre çıkış şarkılarının kliplerinde duvarda yazılan yazılar bile bu hikayeye göndermeliymiş. klibin kendisi de sanat eserinden farksız gözümde...

  EXO (link: https://youtu.be/tbe3pe2BtwA LOTTO )

  Dean (link: https://youtu.be/3ze6drtwiE4 Bonnie & Clyde ) -bu solo bir sanatçı. genellikle böyle bir şey pek olmuyor herkes ya kadın grubunun içinde ya da erkek grubunun içinde olur (karma gruplar var ama nadir). diğer iki şarkının aksine bu biraz daha yavaş.

  kadın olarak sanırım HEIZE ve Suran'ı önerebilirim, yine solo sanatçılar. kişisel olarak kadın gruplarına bir türlü ısınamadığımdan önerilerime katamıyorum.

  önceleri ben de önyargılıydım ve asla dinlemem diyordum hatta anlamsız buluyordum her şeyi ama işin içine girince o her şey anlam kazanıyormuş...

  edit: bigbang'i nasıl bu girdiye almam ben de hayret ettim geri dönüp bakınca. kpop'u bence popüler yapan grupların başında geliyor. MADE (en son çıkan albümleri) çok duygusal ve içindeki tüm şarkılar kesinlikle favorilerim.

  31 ocak 2017 00:18 31 mayıs 2017 02:58

  1. korean pop'un kısaltması olan, kendi sektörüne sahip ve hayran kitlesi bayağı geniş bi müzik türü. film gibi klipleri,pahalı prodüksiyonları ve şarkıcılarının bağlandığı çok ağır şartlar içeren sözleşmeleri dışında pek bilgim yok. ama türkiyede bile özellikle ergen/lise çağındaki kızlarımızdan yoğun ilgi gördüğüne şahit oldum, demek ki iyi iş çıkarıyolar.

  (yazar: senora) uktesiydi.

  30 ocak 2017 22:54