girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (125)
  • medya (0)

125. Senelerdir yaşadığım bir sıkıntı olduğu için size bir kaç tüyo verebilirim diye düşündüm. Fakat öncelikle üstünü basa basa söylemek istediğim bir şey var. Üstte yazılan girdilerde kayısılı form çayı tarzı şeyler okudum, asla diyorum sayın süslüler. İçinde sinameki var bu form Çaylarının. Sinameki dediğimiz şey öyle bir bağımlılık yapıyor ki, vakti zamanında gittiğim diyetisyenim bir hastasının bunu içmeden asla tuvalete çıkamadığını, sürekli acillik olduğunu söylemişti. Kendinize bu kötülüğü yapmayın lütfen. Onun yerine direk kayısı yiyin. Çok kısa ve öz yazacağım/çalışacağım. (gizlinot: Olmayacak galiba swh )

Öncelikle beslenme düzeni. Kendinize bir beslenme düzeni oturtmalısınız. Yemeğinizi vaktinde yemeye, ara öğünleri yoğurtla yapmaya özen gösterin. Öğlen yemeklerinizde sadece baklagil tüketin. (gizlinot: Barbunya, nohut vs. Barbunya çok yardımcı oldu bana.)Meyve suyu tüketmeyin, direk meyveyi yiyin. Su tabii ki çok önemli yine, günde 2 litreden aşağı düşmeyin. Ben böyle durumlarda bol zeytinyağlı salata yiyorum.(gizlinot: Hoş ben çoban salata manyağıyım. Her gün yerim, belki de asıl bunun yardımı dokundu bana) Zeytinyağından korkmayın süslüler, sinemakinden kat ve kat daha iyidir. Her akşam sofraya bir kase salata koyun. İlla bir şeyler içmek istiyorum diyorsanız, yeşil çay için. Ben yeşil çay içmeye başlayınca düzene soktum kendimi diyebilirim. Bazen duphalac kullandım ki bu da yanlış aslında. Bağırsağa direk etki eden şeyler bağımlılık yapıyor. Gelelim bana göre en önemlisine, hareket. Öyle ki hareketsiz yaşadığım için uzun bir dönem korkunç zamanlar geçirdim. Ne kadar düzenli beslenirsem besleneyim asla rahat olamadım. Yeri geldi o gerginlik hissinden ağlaya ağlaya Lavman yaptım, yırtık oluştu sabahlara kadar acıdan ağladım. Bir şekilde atlattım. Yeri gelmişken lavmanın da aynı şekilde bağımlılık yapabileceğini söyleyeyim.

Her sabah aç karnına içtiğim bir kupa limonlu yeşil çayın beni böyle mutlu edeceğini hiç düşünmezdim.(gizlinot: Ayrıca günde 1 kupayla sınırlandırın) Gerçekten her türlü yararını görüyorum. Bu arada günde 1-2 defa tuvalete çıkılması en sağlıklısı süslüler. 1 hafta boyunca işkence çektiğimi bilirim. Denemesi bedava, hemde bağımlılık free!

27 mayıs 01:08

124. Roaccutane adlı sivilce ilacı çok afedersiniz kıçımdaki kakayı bile kuruttuğu için sürekli içinde bulunduğum durumdur. Anüs yırtılmalarım da cabası.

14 mart 18:48

123. sık sık yaşadığım durumdur. peki ben bununla nasıl başa çıkıyorum? yoğurt yiyorum ama prebiyotik/kombiyotik yoğurt olacak. annem bunların mayasını alıp mayalamıştı ilk başta. daha sonra kendi mayaladığı yoğurttan tekrar maya yapmaya devam etti ve mayayı sürekli yeniledi.

kayısı kurusu da aynı şekilde iyi geliyor. gün arasında iki üç tane yiyebilirsiniz. kesinlikle rahatlatıyor.

yiyecek dışında en iyi gelen şeylerden biri de hareket etmek. bu, en basitinden yürümek olabilir. ama tabi kabızlık durumunda bir doktora görünmek daha iyi olur. çünkü bütün bunları deneyip fayda alamayanlar da olabilir ve kabızlığın sebebi başka bir şey olabilir.

13 mart 19:46


122. Düzenli olarak kefir ve ev yoğurdu tüketmek. Hemen etki etmez ama sindirim sistemini düzene sokar. Zeytinyağı, bol yeşillik, akşamdan suda bekletilmiş günkurusu ve yulafı sık tüketmeye çalışın hızlı etki ediyor. 

13 mart 18:37

121. çok fazla yol denedim geçirmek için ama bence en kesin çözümü form çaylarından kayısılı olanı. 2 tane içince o kadar rahatlatıyor ki kabızlık sorunu çeken herkesin denemesini öneririm.

13 mart 17:14

120. çözümü "kefir"dir.

her gece yatmadan bir bardak kefir içmeyi alışkanlık haline getirirseniz bir süre sonra her sabah düzenli şekilde güzel güzel boşaltımınızı yapabilirsiniz. (gizlinot: based on a true story)

13 mart 13:35 13 mart 13:36

119. Lise 1'deyken ilk biyoloji dersimizde konu nerden açıldı bilmiyorum ama öğretmenimiz her gun ayni saatte mutlaka kakamizi yapmayı alışkanlık haline getirmemizi soylemisti. Biz de tabii ki ergenismuslar olarak gülmüştük. O da, 'şimdi gülüyorsunuz ama yaşınız ilerlediginde, her gün kakanizi yapmanin ne denli kiymetli bir sey oldugunu anlayacaksiniz.' demişti. Ah ah sevgili hocam, cok degil 27 yaşında anladim ne demek istediğini.

Ben yenmek icin ne yapıyorum? Kahvaltidan önce 2 yemek kaşığı ev yogurdunun icine yulaf ezmesi koyup yiyorum. Su içiyorum. Evde kepek, tam tahilli gibi ekmeklerden mutlaka bulunduruyorum, ekmek yiyeceksem onlardan tercih ediyorum. Et yemiyorum. Pilav olarak da bulguru tercih ediyorum. Buna ragmen hala saat gibi bir ritmim yok. :( lanet bir hastalik.

13 mart 10:49


118. kabızlığın sadece fiziksel değil, ruhsal-psikolojik olduğunu söyleyenler var. şöyle ki; kim hazmedemediği bir olay yaşarsa, o kişi kabızlık problemi çekermiş. ne kadar doğru bilemem, aslında oylarla katılıp katılmadığınızı belli etseniz ne güzel olur.

24 şubat 23:20

117. Lifli beslenme ve bol su içmeye rağmen sıkça karşılaşılan bir şikayetse kegel egzersizleri faydalı olabilir. İnternet aleminde nasıl yapacağınızı anlatan bir sürü video mevcut. Hem vajen kaslarını da sıkılaştırmış oluyorsunuz bir taşta iki kuş .

10 günden uzun süren ve aşırı rahatsızlık veren kabızlıklar içinse duphalac şurup. Tabi bunu her kabızlık yaşadığımızda kullanmamamız lazım bağırsakları tembelleştirip kısır döngüye sokabilir bizi.  Ayrıca fazla içince ishal yapar aman diyim.

24 şubat 20:49

116. Bol sebzeli beslenme, lif içeren gıdalardan yeteri kadar alma,makul düzey zeytinyağı tüketimi,günde 2-3 litre su içerek bir de her gün aç karnına mutlaka 200 gram ya ev yapımı yoğurt ya da kefir tüketerek ile önüne geçtiğim illet problem.

24 şubat 18:00 24 şubat 18:02