sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (68)
 • medya (2)

68. girdilerde şayet düzeltme gereken yerler varsa yazarın düzeltmesi için girdilerin gönderildiği yer. Tanımı yaptığıma göre maruzatıma geçiyorum.

Kabinde girdi düzenlememek için oldukça dikkat ederim girdilerimi yazarken, şimdiye kadar da oldukça başarılıydım. Kabine giden girdilerim oldu tabii, nerelerde bir düzeltme yapmam gerektiğini anladım ve sildim uğraşmayıp. Bugün yanlış bkz dolayısıyla kabinde bir girdimi(gizlinot: Makyaj koleksiyonuna dair bir başlık var ya hani, işte oraya yazdığım girdimi) gördüm. Uzunca süre baktım, yok yani bkz kullanmamışım. Hatta ben şimdiye kadar hiçbir girdide bkz kullanmadım, vallahi eminim. Gizlinot mu acaba bkz sayıldı diye düşündüm ama gizlinot'un da içini gayet düzgün şekilde doldurmuştum. Ürünlerimi adlarıyla ve hatta numaralarıyla bile yazmışım.

Şaşırtıyorsun sözlük, çok şaşırtıyorsun.

30 kasım 19:19

67. Son zamanlarda sürekli bildirimi gelen, ancak açtığımda “kabin boş oh ferahlık” falan yazısını gördüğüm sözlük sekmesi. Artık süslüler kabine giren girdileri oyluyorlar ya, Sanırım ben kabine atılan girdimi düzeltemeden diğer süslüler bir şutla topu ağlardan uzaklaştırıyorlar. 

ben de arada kabine gelen girdileri oyluyorum da, gördüğüm şikayetler o kadar komik ki. Hadi şikayet edenlerin saçma sebeplerini geçtim, modlar hangi kafayla bu şikayetleri kabul edip girdileri kabine alıyorlar? 

Örneğin kısa bir paragraflık bir girdi yazmış süslü, girdide de yazım kuralları, noktalamalar falan çiçek gibi. Şikayet sebebi “sonuna nokta koymayı unutmuş.” Gerçekten. Tüm girdiyi düzgün yazmış ve sadece sonuna nokta koymayı unutmuş. Sonra ‘ölçüsüz smiley kullanımı” var, iki nokta parantez nasıl bir ölçüsüzlükse artık? Hfkfkdld ya kızım siz iyi misiniz? Ben de kendimi yazım kurallarına takıntılı bilirdim, lol ya hakikaten. 

Hiç noktalamasız yazılan upuzun girdilere arka arkaya eksi verdim diye 18 gün (gizlinot: allah kimseyi modların eline düşürmesin, no merhamet no cry bacım) askıya alınmıştım hatta. Beğenmediysen ver eksiyi geç. Yok Şikayet edecek kadar rahatsız ediyorsa bu noktalamalar, yazım yanlışları falan, girdi sahibine bir tatlı dilli mesajınıza bakar. 

karşıma düşen kabin girdisinde sadece 1-2 noktalama hatası varsa ve eğer seksist, aşağılayıcı ifade yada şahsa yönelik küfür barındırmıyorsa, ben kabine uygun değil şıkkını işaretliyorum şahsen. İmlâ hatası herkeste olur, çoğumuz mobilden giriyoruz sonuçta. 

16 ekim 17:03

66. "girdiniz içeriği okumayı zorlaştıracak seviyede yazım/dilbilgisi hataları içermesi sebebi ile geçici olarak yayından kaldırıldı."

imla kılavuzu mu yazıyoruz?

Madem öyle; Türk Dili ve Edebiyatı mezunuyum, redaksiyon kadrosuna alınmak istiyorum! moderatörlerim ilgisine, bilgisine!

12 ekim 16:15 12 ekim 16:16


65. en sevdiğim film müziği ile ilgili bir girdimde masum 1 (bir) tanecik kalp koymuştum,

ve bu girdim ölçüsüz smiley kullanımı olarak kabine gitmiş.

1 tanecik kalp smileysi mi ölçüsüz?

üzdün.

28 eylül 02:50 28 eylül 03:13

64. Pötibör bisküvi yazdım diye girdim kabine gönderilmiş ve kendilerince "petibör" olarak düzeltilmiş.Markanın orjinali öyle sevgili sözlük yöneticileri önce araştırmanızı sonra girdilerimizi kabine göndermenizi öneriyorum.

24 eylül 16:09

63. İmla hatası nedeniyle devamlı maruz kaldığım yer. Noktası virgülü kelimesi nedir ya ? Anlaşılır değilse eyvallah ama inanın girdi yazasım gelmiyor artık bu yüzden. 

24 eylül 13:39

62. birinin bana ve devrik cümlelerime takarak; üşenmeden; 4628283 adet entrymi gönderdiği yer. Sorun değil, türkçem gelişiyor. 

22 eylül 20:58


61. girdiniz kabine gitti diye üzülmeyin artık. biliyorum çok can sıkıcı bir durum ama şunu da unutmayın ki bu sözlükte bazı kemikleşmiş düşüncelerin dışında bir fikir beyan ettiğiniz anda eksi yağmuruna tutulacaksınızdır. eksi, artı önemli olmamalı. mühim olan düşüncelerinizi belirtmeniz (gizlinot: güzel bir üslup ve saygı tabii önemli burada). ama şunu belirtmeden geçmek istemiyorum ki şikayet edilen girdilerin çoğu yazım hatalarından, ölçüsüz "smiley" kullanımından geliyor. düzgün yazarsanız sadece eksilenirsiniz, fikrinizi biri beğenmedi diye kabine gitmez. böyle bir seçenek yok zaten.

19 eylül 21:10 19 eylül 21:17

60. (yazar: Sessizsedasiz) o kadar haklı ki... 

Kurallara uyulup yazılan girdiler gördüm. Kadın, kilosunu yazmış zayıf olduğundan kıskananlar eksileye eksileye kabine göndermişler. Bu olay böyleydi diye hatırlıyorum. İçler acısı durum...

Not: eksilemeye devam bu girdiyi de kabine yollatırsınız belki. 

Edit: düzenleme. 

19 eylül 20:46 19 eylül 20:51

59. random gülüş koymam nedeniyle kabine gitmiş bir girdim. kendi kendime bayağı güldüm çünkü burada ne aldığım eksi oyları ne de kabine gitmiş girdiyi umursarım. "burası whatsapp mı" yazmışlar not olarak. o zaman ben de cevaben şöyle bir şey yazıyorum. ha ha ha. oldu mu şimdi?

burası whatsapp değil ama burası sözlük kurallarının uygulandığı bir platform da değil üzgünüm. göz kanatan girdilerden geçilmiyor akışta. cinsiyetçi başlıklar, kadınlar kulübünden hallice soru cevap aparatı, asla kullanılmayan noktalama işaretleri hangi kurallara uyuyor? sanki bana kaşgarlı mahmud.

19 eylül 15:17