yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (22)
  • medya (3)

  22. bu ülkede çok zor çok. regl olması, giyinmesi, geçinmesi, okuması... yaşaması zor direkt.

  15 eylül 11:56

  21. Ankara'nın en nezih semtlerinden birinde (gizlinot: Çayyolu) dahi saat 22.30da yürüyüş yaparken tedirgin olmak. Kaldı ki taytın üzerine uzun tişört gitmek, belime hirka bağlamak gibi saçma şeyler de yapıyorum. Sanki iyi bir önlemmiş, hayvana bile hallenen tiplerden beni korurmuş gibi. Dün gece yürüyüş yaparken şunu düşündüm. Bir araştırmada kadınlara, bir geceliğine erkeklerin hepsi evinde oturmak zorunda olsa ne yapardınız sorusu gelmiş, eğer yanlış hatırlamıyorsam %90 lı bir oranda geceden sabaha kadar yürümek,sokaklarda gezmek gibi cevaplar verilmiş. Bu bir lüks olmamalı bir insan evladı için ama işte bu coğrafyada kadınlar için çoğu şey lüks.

  Bir de kilo alıp verdiğimizde, cildimiz bozulduğunda, saçlarımız şekil almadığında erkeklere göre daha fazla dert etmemiz, etmek zorunda bırakılmamız.

  İş,ev, ilişkiler, çocuk büyütme, bakımlı ve becerikli olma, birikim yapma gibi birden çok konu ve alanda bize yüklenen görevleri başarıyla yerine getirebilmemizin beklenmesi. Öteki türlü eksik hissettirilmemiz. Daha say say bitmez de neyse.

  5 temmuz 2021 09:03

  20. Bir toplumsal rol olarak kadın hakkında söyleyecek çok söz var ama bu ülkede yaşanan olaylar yüzünden sözün boğazda düğümlendiği ve tükendiği çok zaman oluyor. 

  Kadınlık denen şey bu ülkede evlendikten hemen sonra başlayan, çocuk doğurduktan sonra ise biten bir şey. Çünkü evlenmeden önce insan dişisi için kullanılan bazı kavramlar: kızlık zarı, kızlık soyismi filan. Yani kadınlığı anca bekareti kaybetmekle kazanabilirsin (Zafer gibi görünen yenilgi?), onda da meşru ve makul olanı nikah ve düğün sonrası koca kısmıyla tecrübe edileni ve ana baba dahil herkesin bildiği gece gerçekleşenidir. Çok tuhaf değil mi? Gelelim kadınlığın bittiği anneliğin başladığı o döneme. Artık bir kadın değilsindir. Önceliğin çocuğundur. Ona layıkıyla bakman meselesi herkesin endişesi olmuştur. Emzirmenden kucakta taşımana, işe dönmenden, işe dönmemene, çorabından bezine her şeyin senden daha doğrusunun bilindiği ve kendini yetersiz hissettiğin ama bir yandan da anneliğin getirdiği o kutsallığın üstüne boca edildiği karanlık bir döneme girmişsindir. Kadınlığının, cinselliğinin, arzularının geri planda bırakıldığı bir dönemdir bu. Evladının yetişkinliğe geçene kadarki süreçte her daim yanındaki destek aparatısındır. Saçın süpürgedir. Maslow'un ihtiyaçlar piramidindeki kendini gerçekleştirme eylemi de anne olmanla tamamlanmıştır senin için. Daha fazlası yoktur artık. Yolun sonudur ve doğurgan olan biri için en güzel finaldir işte. Ne kadar da the handmaid's tale değil mi?

  Yoksa doğuştan ya da sonradan sahip olduğumuz kadınlığımızla bir derdimiz yok. Bizim derdimiz erkeklerin üstümüzde kurduğu tahakküm. Bize yüklenen adillikten ve insanlıktan uzak roller. Adı aile olan ve birliğinin korunması için çok çaba sarfedilen bu içi çürük kurum asıl problem. O kurumun içinde kadından beklenen hizmetçilik problem. 

  Yoksa Kadınlık güzel şey şu erkekler olmasa. 

  4 temmuz 2021 22:52


  19. Hayvanların, kız erkek ayırt edilmeksizin çocukların, bebeklerin bile tecavüze uğradığı Türkiye'de kadın olmak bir an bile güvende olmamaktır. En kötüsü de ne yaparsanız yapın bu iğrenç zihniyetten kaçmak mümkün değildir. Sabıkası olan, karısını öldüren, tecavüzcü insanların çoğu sokaklarda.

  Hepsi yetmez gibi "Gece dışarıda ne işi varmış?", "O da neden açık giyinmiş?", "Kızın o saatte oğlanın evinde ne işi varmış?" Diyen insanlar var. Sanane? Ne olursa olsun bu tarz olaylarda haklı tarafı tecavüzcü yapmaya çalışan rezil bir zihniyet ülkemizde fazlasıyla mevcut. Kendi başlarına gelmeden de kesinlikle empati kuramayacaklar. Tecavüzcü sapıklardan hiç bir farkları yok.

  4 temmuz 2021 19:45

  18. Bu ülkede kadın olmak, yobaz kesimin çok bilmişleri tarafından sürekli yargılanmaktır.

  Ahmet Maranki denilen sözde yazar;

  Kadınlar biblo gibidir, kadınlar çalışmamalı ve sosyal yaşamdan uzak tutulmalıdır diye buyurmuş!!

  O da yetmemiş, kadının evi kocasının yanıdır demiş!!

  İstiyorlar ki ot gibi yaşayalım, vursunlar ölelim, dövsünler susalım!

  Kadın olarak cumhuriyet devrimlerinin değerini bilmeli ve özgür bir birey olduğumuzu hep hatırlamalıyız.

  Bizler erkeklerle eşit haklara sahibiz. Bunu bilerek sosyal yaşamda var olmaya devam etmeliyiz.

  (link: https://tele1.com.tr/gerici-akit-yazari-kadin-evdeki-biblo-gibidir-sosyal-hayattan-uzak-tutulmalidir-85123/ haber linki)

  20 eylül 2019 15:19

  17. bir erkekle aynı rahatlığa ve özgürlük anlayışına sahip olma durumunda cinsiyetçi küfürlere maruz kalmaktır.

  16 eylül 2017 21:50

  16. dün bbc'de dinlediğim bir haberde yanlış hatırlamıyorsam bangladeş'te boşanma oranlarından ve boşanma taleplerinin %70'den fazlasının kadınlardan geldiğinden bahsedildi ve bu konuda iki kadınla ropörtaj yaptılar. bu arada bangladeş'te önceden şer'i hukuk uygulanıyormuş, yani erkekler üç kere "boş ol" diyerek boşanabiliyormuş ama otoriteler bunu sonradan yasaklamış.

  hikayesini anlatan iki kadın da kocalarından sürekli şiddet görmüşler ve boşanmak bir kadın için tabu olduğundan katlanmak zorunda kalmışlar. evlilikleri boyunca etraflarında akrabalarının hepsi erkeğini elinde tutamıyorsan bu senin yeterince kadın olmadığın anlamına gelir yaklaşımına sahipmiş. kadınların ikisi de gözleri önünde aldatılmış. adamlardan biri karısının kardeşinin kızıyla birlikte olmaya başlamış. yani hem dayak yemiş, hem toplumda hor görülmüş, hem aldatılmışlar. dayaklar artık dayanılmaz hale gelince de boşanmışlar. ikisi de hayatlarında verdikleri en doğru karar olduğunu söylediler. bir tanesi toplumsal baskıyı filan hiç umursamıyor, yalnız başıma daha iyiyim diyor.

  türkiyede kadın olmak başlığına yazılanları görünce dünyanın başka bir coğrafyasında kadın olmak üzerine bir örnek vermek istedim. durum bu.

  5 ocak 2017 10:18


  15. Bizim ülkemizde kadın doğar namusundan babası sorumludur evlenir namusu kocasına devredilir doğurur oğlunun namusu oluverir. Kadın kendi namusunun sahibi olacak kadar değer sahibi değildir bu topraklarda. Kendi bedeninden sorumlu birileri vardır giyeceğine, gideceğine hep başkaları kadar verir. En çağdaş ailelerde bile bunu görürsünüz oğlunun kız arkadaşının eve gelmesinden memnun olan anne baba kızıyla böyle bir olaya ilişki ciddi değilse yaklaşmaz bile. Hep bir ayrımcılıkla karşılaşılır.

  Anadolu'nun tutucu bir şehrinde büyümedim baya kozmopolit sayılacak bir yerde büyüdüm alman, rus komşularımız var. Ben bu koşullarda bu durumu bu kadar hissediyorsam konyada, kayderide işler nasıldır düşünemiyorum.

  Güncel düşününce mesela bayram ziyaretlerine bakın evdeki erkekler misafir gibi oturup hizmet beklerken kızlar şirket çalışanı gibi hizmete koşulur.

  Hep savunduğum bir görüş var bu durumun suçlusu yine kadınlar. Kadın erkek çocuğunu kızından farklı yetiştirirse çocukluklarında abisiyle kardeşiyle itişen kızına 'şiii sen kızsın hanım hanımcık dur.' (gizlinot: mesela annem sen kalk başka yere otur derdi bana ) derse kızı büyüdüğünde oğluyla eşit sorumluluklar vermek yerine kızını oğluna, kocasına hizmetçi atarsa böyle sürer gider bu düzen.

  o kız da ben böyle yetiştim diye kızını öyle yetiştirecek.

  Bizi taciz eden, aşağılayan erkekleri de biz yetiştiriyoruz. Ben böyle gördüm demeyi bırakmazsak oğlumuzu kızımızdan farklı yetiştirirsek bu 'kadın olmak' tanımları böyle sürer gider.

  Kadın olmak dünyayı değiştirebilme gücünü taşımaktır.

  Kadın doğurgandır dünyaya kadınlar yön verir. şikayet etmeyi bırakıp bilinçaltımıza işlenen o tabuları, gelenekleri yıkmalıyız tertemiz, eşit nesiller yetiştirmeliyiz.

  13 eylül 2016 13:16

  14. http://9gag.com/gag/aOqzNBR

  özetle, nasıl görünürseniz görünün eleştiriliyorsunuz temalı bir görsel.

  13 eylül 2016 12:49

  13. toplumun dayattığı şekilde yaşamak zorunda olandır. aksi takdirde yolludur, kaşardır ya da fahişedir.

  1 mart 2016 22:33