sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (29)
 • medya (3)

1. kadına şiddeti uygulayan erkeği yine bir erkek sorguladığı, yargıladığı için ve yasalarda da kadına empati olmadığı için sona ereceğine inanmıyorum.

bırakın erkekleri, kadınlar bile şiddete, tecavüze uğrayan kadını, çocuğu sorgulayabiliyor; ne işi varmış orada, alkollü müymüş fln fln...

ben çıplak gezsem kime ne, bu bana tecavüz edeni haklı mı gösterir?

önce kafaları değiştirmek lazım. yoksa ne kadınlara şiddet biter ne çocuklara!

20 mart 2015 10:29

2. hiçbir kadın şiddet görmemeli, hatası ne olursa olsun.

türkiye'de her gün gazetelerde kadına şiddet haberlerini görmek mümkün. biraz önce hürriyet'teki (link: http://webtv.hurriyet.com.tr/haber/genc-kadina-siddeti-amator-kamera-goruntuledi_119609?hid=30065916 şu video) sabah sabah tepemi attırdı. sıfat bulamadığım kişi, eskişehir'de sokak ortasında sevgilisini saçından çekerek yerde sürüklüyor, tekmeliyor, öldürmekle tehdit ediyor. kadın da "aşkım, hayatım n'olur yapma" diye bağırıyor. bunun gibi heriflerin ya hapishaneye, ya da tımarhaneye bir daha çıkmamak üzere kapatılması lazım ve biz kadınlar da sevgili/eş seçimlerimizde daha dikkatli davranmalıyız.

14 eylül 2015 10:02

3. kadına şiddet demektense erkek şiddeti demeliyiz bence; çocuklara, siyasi suçlulara,lgbtilere, kadınlara, erkeklere, ,göçmenlere karşı şiddetin sebebi erkek egemen toplum zihniyetidir. Erkek şiddeti dememiz için erkeğin uyguladığı şiddet olması da gerekmez; annenin çocuğu dövmesi de erkek şiddetidir çünkü erkek'lik' algısı ve güç kullanma tecrübesi ve deneyimiyle süzülerek kadından çocuğa geçmiştir. devletin şiddetini aynı mantıkla değerlendirebiliriz bence.

erkek şiddetine hayır!

14 eylül 2015 10:57

4. genelde erkek şiddeti üzerinde duruyoruz. kısmen de haklıyız aslında.ama işin bir de psikolojik şiddeti var.

üst komşunuzdan duyuyorsunuz dayak yiyen kadının çığlıklarını, ya da annenizden biliyorsunuz, bekli de kendinizden.

belki de yan komşumuzun her sabah gülümseyerek günaydın diyen 12 yaşındaki kızı tecavüze uğruyor. ruh hali bozulmamış raporu tutuşturuyorlar eline. kızlık zarı bozulmuş ya gerisi ne hacet! kuyruk sallamıştır kesin diyor annesi , babası, teyzesi.

cinsellik sınırınızı kendiniz belirlediğinizde, seks hayatınızı oluşturduğunuzda orospu,yollu,fahişe oluyorsunuz . anneniz, babanız, teyzeniz tarafından.

çocuğunuz olmuyorsa eksik kadınsınız siz zaten. yarımsınız. hele güzel yemek yapmayı da mı bilmiyorsunuz. kocanızın dışarıda ' gönül eğlendirmesini' hakkettiniz artık. susun ve kollarını sıvayıp bulaşığın başına.

aman yavrum boşver erkek adam o. döner dolaşır yine evine gelir diyor anneniz,babanız,teyzeniz.

annemizin ,babamızın,teyzemizin, toplumun bize dayattığı rolleri kabul etmeyelim artık. yapabiliriz süslüler başkaldırmak zor değil.

22 kasım 2015 22:46

5. Yer: adana Gazipaşa starbucks

Tarih: 15 Mayıs 2016

Eşimle kahve içiyorduk. Lavaboya girdim ve birkaç saniye geçmeden birisi kapıyı açmaya çalıştı. Zaten kitlediğim için pek oralı olmadım. Bir dakika bile geçmeden " ne yapıyor bu içerde ya makyaj falan mı yapıyor! " diyen bir erkek sesi yükseldi ve kapıyı çaldı. Bu arada içerde iki dakika bile geçirmedim. Kapıyı açıp çıktım ve kapının dibinde bir adam (!) Ve 11-12 yaşlarında bir kız çocuğu... " siz geldiğinizde içeri yeni girmiştim ve makyaj yapmıyordum. Normal bir süre geçirdim yani içerde dedim. " " ya sus sersem sersem konuşma! " diye karşılık verdi adam. Bayağı bağırıyor ama. Elim ayağım titredi. Dışarı çıkarken suratımdan bi terslik olduğunu anlayan eşime önce anlatmak istemesem de anlatmak zorunda kaldım. Derken adam bozuntusu kızıyla birlikte dışarı çıktı. Suratıma dik dik bakıyor. Dayanamayıp " bir kadınla nasıl konuşulması gerektiğini öğrenin bence, kız çocuk yetiştiiyorsunuz " dedim ve adam üstüme yürüyüp dişlerini sıkarak " uzatma ablacım " dedi. Elini bana doğru uzatıyor falan... Eşim araya girip adama müdahale edip haddini bildirmese yani o an yanımda olmasa çok büyük ihtimalle bana vuracaktı. Büyük ihtimalle çocuk babasını tanıyor ki " nolur baba " diye koluna yapıştı adamın.

Saatlerce kendime gelemedim. Bu adam çocuk sahibi, çocuk yetiştiriyor. Bu adam baba, koca, veli... sabahtan beri aklımdan çıkmıyor. Elli tane senaryo kurdum kafamda. Ya yalnız olsaydım, ya adam bana ya da eşime telafi edilemeyecek bir zarar verseydi? Ya bu adam eşine ve kızına da şiddet uyguluyorsa? Ya bu adam öğretmense, polisse, doktorsa?

Allah' ım sen bu ülkede ruh sağlığımızı, canımızı koru. İğreniyorum...

15 mayıs 2016 20:31

6. gündemimizi sürekli bir şekilde meşgul eden başlık.

evet hepimiz üzülüyoruz bir şeyler yapmak istiyoruz.

belki şiddete uğruyoruz, çare için bir yerlere bakıyoruz.bulamıyoruz.

çaresiz kalıyoruz, şiddetin dozu artıyor.

ve en sonunda ölüyoruz. onu da huzurla yapamıyoruz.

belki çare için buraya bakanlar olur diye izleyebilincek hukuki yol yardımı buraya toplamaya çalıştım.

bu alanın uzmanı değilim. uzmanı olanları da buraya bekliyorum.

en başta şunu belirtmek istiyorum verilebilecek cezaların çok bir caydırıcılığı yok o yüzden kendimizi koruma altına almamız gerekiyor.

- polise gidip şikayette bulunmak istiyorum denilecek, orada tutanak tutulacak.

-tutanak tutulduğu sırada vücutta belirgin darp izi varsa muayane istenecek, hem fiziksel hem muayene bu basamak oldukça önemli

-tutanak tutulurken her şey utanmadan sıkılmadan anlatılmalı savcı inceleyeceği için bu adım da oldukça önemli

-tutanak tutulduktan sonra imzalamadan önce bir kez okuyup sorun yoksa imzalamalı mümkünse kopyası istenmeli.

- şiddet aile içiyse bununla ilgili bir form oluyormuş doldurmayı talep et.

- bu süreçte kendi can güvenliğinden emin değilse sığınma da talep edilebilir.

-avukat içinse bulunan ilin barosuna gidilip adli yardım talep edilebilir. bir kaç belge sonrası ücretsiz avukat yardımcı olabiliyormuş.

- yine bu süreçte ildeki veya ülke geneli kadın koruma dernekleriyle irtibata geçilebilir.

dediğim gibi çok uzmanı olmadığım bir konu yanlışım eksiğim varsa el birliğiyle derlenip toplanıp bilgi için bu başlık altında toplanabilir.

sağlıcakla kalın.

17 ağustos 2016 22:40

7. sadece 2016 yılının ilk 8.5 ayında 153 kadının ölümüne neden olan bir beladır. (link: http://www.anitsayac.com/?year=2016 anıt sayaç) ta 2008 yılından günümüze kadar şiddet nedeniyle hayatını kaybettiği sadece "bilinen" kadınların isimleri mevcut. isimlerin üzerine tıklarsanız bu kadınlar hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. boşanma talebi, "namus", transfobi, boktan tartışmalar gibi sebeplerle canına kıyılan on binlerce kadın.

sadece fiziksel değil, hepimiz gün içinde gerek psikolojik (mobbing, erkek arkadaş/eş tarafından hayatına müdahale ya da aşağılanma vs.), gerek sesli tacizlere uğrayarak şiddete maruz kalmıyor muyuz? hangi kadın hayatında hiç şiddete maruz kalmadığını iddia edebilir ki?

lütfen kendinizi koruyun arkadaşlar. size şiddet uygulayan, en basitinden ne giyeceğinize ve nereye gideceğinize sürekli müdahale eden erkeklere hayatınızda yer vermeyin. "hayır" demeyi öğrenin. siz istemediğiniz halde sizinle seks yapmak isteyen, sizi "sevişmezsek bu ilişkiyi devam ettiremem" gibi blöflerle çelmeye çalışan erkeklere hayatınızda yer vermeyin. seks yapmak istiyorsanız yapın, ama "siz" istediğiniz için yapın. sizin başınızı mı kapatmak istiyor, gönderin o kişiyi hayatınızdan. "siz" kendiniz başınızı kapatmak istiyorsanız kapatın, başkası istediği için değil. "çok kilo aldın şu haline bak ayı gibi oldun" diyen erkeğe hayatınızda yer vermeyin. "okuyup napacaksın " diye eğitiminize engel olmayan çalışan erkeğe hayatınızda yer vermeyin. bakın bunlar belki küçük şeyler, ama siz bunlara izin verir, boyun eğerseniz karşınızdaki canavarı büyütürsünüz. bizi kimse koruyamıyor arkadaşlar. bu yüzden biz kendimizi korumak zorundayız. varsın paranoyak desinler, "kezban" desinler, "frijit" desinler, boşverin. elimizden bir şeyin gelmediği olaylar başımıza gelemez mi, tabii ki gelebilir. şiddet nedeniyle ölen kadınların birçoğu ellerinde olmayan sebeplerden dolayı artık aramızda yoklar. ama aramızda olup evinde şiddet gören hepinizin en az bir yakını vardır. bilerek ve isteyerek o kişilerden olmayalım. şiddete boyun eğmeyelim.

17 ağustos 2016 23:18

8. Bugün sözlü taciz versiyonuna uğradığım şiddet. Yolda yürüyoduk annemle hızlı, karşıdan gelen adam benim yanımdan geçerken "içinde ne var" dedi sanırım, tam emin değilim günahını almiyim ama büyük ihtimalle öyle dedi. Ve ben güçlü kuvvetli olmama rağmen dönüp de "ne diyon lan sen" deyip ittiremedim o şerefsizi. Duymazdan gelip yola devam ettim. Allah kahretsin böylelerini ya!!

Edit: o an elim kolum bağlanıyo sanki hiçbi şey yapamıyorum, şaşkınlıktan ve öfkeden. Sonra da bi şey yapmadım diye kendime kızıyorum delicesine!

17 ağustos 2016 23:23 17 ağustos 2016 23:27

9. belki bir çoğunuz okudunuz ve biliyorsunuz, fakat yine de hem okumamış olanlara ulaşmak hemde kafamızda iyice bir yer etmesi amacıyla bu yazıyı buraya bırakıyorum. alıntıdır.

1) vücudun en sert ve dayanıklı bölgesi olduğu için en iyi silahınız dirseğinizdir, kullanacak kadar yakınsanız, dirseğinizi savunma silahı olarak kullanınız.

2) hırsız sizden cüzdanınızı istiyorsa, cüzdanı ona vermeyiniz. bunun yerine, cüzdanı uzak bir yere fırlatmayı deneyiniz. hırsız sizden çok cüzdanla ilgilenirse, ters istikamete doğru hızla kaçınız.

3) herhangi bir şekilde bir arabanın bagajında kilitli kalırsanız, ayağınızla arka farları kırıp çıkartmaya çalışın. oluşan boşluktan elinizi dışarı çıkarıp elinizi sallayarak dikkat çekmeniz mümkün olabilir. aracın şöfürü elinizi göremez, fakat arkadan gelen araçları sizin zor durumda olduğunu fark edebilir.

4) özellikle kadın sürücüler, iş çıkışı, alışveriş v.b. faaliyetlerden sonra, arabalarına binip bir şeylerle uğraşma eğilimindeler (çanta düzeltme, makyaj tazeleme, cüzdan yerleştirme, fatura kontrolü gibi). bunu yapmayınız. bu zaman, kötü niyetli kişilere aracın sağ veya arka koltuğuna binip, başınıza bir silah tutma zamanı ve imkanı verir. aracınıza biner binmez kapıları kitleyip, hemen hareket ediniz.

5) arcınıza park yerlerinde veya evinizin önünde binerken dikkat etmeniz için birkaç öneri:

a) aracınıza binmeden sağınıza, solunuza, arkanıza, ön ve arka koltuklarına ve yerlerine bakarak etrafı şüpheli durumlar-kişiler için kontrol edelim.

b) şayet aracınızın yanına büyük bir kamyon veya tır park etmişse, aracınıza şöför kapısından değil, yan kapıdan giriş yapınız. birçok seri katilin, kurban kendi aracına binerken, kurbanlarını büyük araçların içine çektikleri tespit edilmiştir.

c) aracınızın yanına park etmiş olan aracın yan koltuğunda tek başına bir erkek oturuyorsa, belki alışveriş merkezine geri dönmek, sonra geri gelmek veya bir güvenlik görevlisinin sizi izlemesini rica etmek uygun olacaktır. unutmayınız ki, temkinli olmak, pişman olmaktan daha iyidir. hatta paranoid olmak, ölmüş olmaktan daha iyidir!

6) merdivenleri kullanmaktansa, asansörü tercih ediniz. ıssız merdivenler ve merdiven boşlukları her tür suç ve şiddet için uygun mekanlardır-özellikle de geceleri.

7) saldırganın bir silahı varsa ve siz onun kontrolü altında değilseniz, kaçınız. onun sizi kaçarken vurma ihtimali 100 atışta 4'dür. vursa bile, kurşunun yaşamsal bir organa gelme ihtimali daha da düşüktür. koşarak kaçınız, hatta yapabilirseniz, zig zag çizerek kaçınız.

8) kadınlar olarak çok duygusal ve sempatik yaklaşımlarımız olmaktadır. bu devirlerde bundan vazgeçin. bazı seri katiller bunu kullanmak için, ayağı kırılmış, bastona ihtiyacı olan, sakat kişiler rolünü oynamaktadır. aracına binmesine yardımcı olmanızı isteyebilir ve orada sizi yeni kurbanına çevirebilir.

9) son bir güvenlik uyarısı daha : son zamanlarda katil veya hırsızlar, kurban seçtikleri ve yalnız olduklarını bildikleri kadınların kapısının önüne, bebek veya çocuk ağlaması kaydedilmiş teypler bırakıyormuş. bu sesi duyan kadınlar meraktan veya merhametten kapıyı açtığında saldırıya uğrayabilirler. lütfen her tür olağan dışı ses, gürültü v.s.'de mutlaka önce yardım çağırınız.

18 ağustos 2016 03:04

10. http://www.hurriyet.com.tr/iki-erkek-sokakta-genc-ogretmeni-yumrukladi-40225460

18 eylül 2016 10:02