girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (64)
  • medya (4)

64. bugünlerde (link: https://www.amazon.com/World-Atlas-Coffee-Explored-Explained/dp/1770854703/ref=sr_1_10?s=books&ie=UTF8&qid=1518598861&sr=1-10&keywords=coffee The World Atlas of Coffee: From Beans to Brewing -- Coffees Explored, Explained and Enjoyed) kitabını okuyorum.

uzun zamandır okumak istediğim bir rehber kitaptı, gerçekten elimden bırakamıyorum.

kahvenin tohum (çekirdek) halinden başlayıp eve gelen serüvenini anlatıyor kitap.

ben de kahve alırken ve kahveyi saklarken dikkat etmemiz gereken bazı detayları hem kitap dahilinde hem de kendi deneyimlerimle maddeler halinde sizinle paylaşmak istedim.

1-kahveyi alırken, mümkün olduğunca sadece kahve satan yerlerden almak gerekiyor, çünkü markette satılan kahvelerin ömürleri yaklaşık 2 yıl kadar gözükse de bunun anlamı bu kahve kavrulduktan sonra 2 sene boyunca insan sağlığına zarar vermez demek oluyor.

kısaca kaliteli olmuyor bu kahveler, aroma alamadığınız gibi tatları da yavan, odunsu, yanık oluyor. 

genel olarak kavrulmadan itibaren 1 ayın sonunda bozuluyor kahvenin tadı, dolayısı ile üzerinde kavrulma tarihi olan kahveler almanız aromaları yakalamanız konusunda faydalı olur.

kesin bir uzlaşma olmasa da ideali kavrulduktan sonra 1 ay içinde tüketmek kahveyi deniyor.

bir de sertlik dereceleri yazar bazı paketlerde bu aslında kahvenin acılığına atıftır, kahve acı ise iyidir diye yanlış bir algı gözlemledim ben, kahve acıysa çok kavrulmuş demektir (2 kere çatlamış) bu da aromaları yok edip, "roast" bir aroma katar kahveye yani esasında aroma peşinde iseniz çok kavrulmuş kahvelerden uzak durmanız gerekir, ki kafein oranı kavrulma ile ters orantılıdır.

bir de kahveyi çok kavurmanın sebebi genel olarak kalitesiz çekirdeğin üstünü kapamaya çalışmaktır.

2-kahvenizin izini sürebiliyorsanız muhtemelen elinizdeki iyi bir kahvedir, yani hangi çiftlik, hangi ülke, hangi ağaç, hasat zamanı bunları etiket üzerinde görebiliyor ya da satıcı aracılığı ile öğrenebiliyorsanız kahveniz değerli bir çekirdeğe sahip demektir çünkü bu iz sürme maliyetleri çok yüksek oluyor ve kahve çekirdeği ancak gerçekten kaliteli ise bu zahmete giriliyor.

3-kahveyi kavrulduktan sonra 1 ay içinde mümkünse tüketin demiştim yukarda, kahve alırken de mümkün olduğunca yeni kavrulmuş kahveler almakta fayda var, kavrulmanın üzerinden sadece bir haftaya yakın zaman geçmişse alabilirsiniz.

4-kahve çekirdeklerini evde taze taze kendiniz öğütürseniz, hem keyfi arttırıyor hem de kahve çekirdekleri daha geç bozuluyor.

ilk 4 madde ışığında ben kahvelerimi (link: https://www.kahvefabrikasi.com/yoresel-kahve-pmk16 kahve fabrikası'ndan) alıyorum, sipariş verdiğiniz günlerde kavruluyor ve 2 günde elinize ulaşıyor, üstelik çekirdeğin de izini sürebiliyorsunuz. bir de  (link: https://www.kronotrop.com.tr/tr/online-magaza/kahveler kronotrop) ve (link: https://www.petracoffee.com/products petra coffee) gibi seçenekler de var. bir de (link: https://www.espressoperfetto.com/collections/espresso-kahve yeni keşfim) bu biraz tadım konusuna girse de kahve paketlerinin üzerinde asidite, tatlılık oranları yazıyor (asidite-tatlılık ve acılık kahvede denge unsurları olarak kabul ediliyor) ve çekirdeğin elde edilme yöntemini, çiftliğin bölgesini ve en önemlisi çekirdeğin vasyasyonunu görebiliyorsunuz.

benim favorim tipica ve bourbon varyasyonlarıdır mesela. bunlar elbette arabica ağacının çekirdeğinin varyasyonlarıdır, robusta çekirdeği arabica'nın üst soyudur ve instant kahve dediğimiz nescafe türevlerinde kullanılır, yetiştirme maliyeti düşük ve verimi yüksektir ama iyi bir kahve çıkmaz robusta'dan.

bu nedenle instant kahvelerin lezzetsiz olduğu söylenir çünkü çekirdeği-ağacı kalitesizdir.

5-kahvenin mutlaka kuru, karanlık bir yerde saklanması gerekiyor, kullandığınız kabın ise hava almamasına özellikle dikkat etmelisiniz, kahve paketten çıkıp oksijen ile yoğun temasa geçtiği andan itibaren bozulmaya başlıyor.

kahveyi asla buzdolabında saklamamalısınız, bu kahvenin tadının diğer yiyecekler ile karışmasına neden oluyor ve kahvein ömrünü kısaltıyor.

eğer kahveyi uzun süre kullanmayacaksanız da havasını tamamen alıp buzluğa kaldırabilirsiniz.

özel kahve saklama kapları var tchibo'da, crate&barrel'da çok rastladım ancak benim her şeyi cam kapta saklama takıntım var bu nedenle (link: https://www.trendyol.com/Babylon-Kavanoz/UrunDetay/177541/41668188?gclid=Cj0KCQiA2Y_UBRCGARIsALglqQ2j-WP-IXekr5txBDQ2e5ttWph5DxAbUMH2zqxd_bAAQ7xdoPIltV0aAneaEALw_wcB bu hava geçirmez kavanozlarda) dolap içinde saklıyorum.

kahveyi alırken çok almamak da önemli tüketeceğiniz kadar alıp taze taze çekip içmekte fayda var.

6- kahve bozulurken 2 şekilde bozulur, birincisi doğal bozulma, yani zamanla aromalar uçar, ikincisinde ise kahve, nem ve oksijen ile temasa geçer ve kötü tatlar oluşturmaya başlar.

kahve, yavan, odunsu geliyorsa bozulmuş demektir, buradaki bozulmuş sizi zehirler anlamında değil kahvenin tadı artık iyi değil demektir.

kahve ne kadar kavrulmuşsa o kadar delikli olacağı için bozulma süresi o kadar çabuk olur.

7-son olarak da kahvenin dinlendirilmesi hususu var, kahve kavrulurken oluşan kimyasal reaksiyonlar nedeniyle içinde karbondioksit biriktirir, yeni kavrulmuş bir kahveyi birkaç gün dinlendirmek bu gazın uçuşuna zaman sağlar. bu nedenle yeni kavrulmuş kahveye sıcak su döküldüğünde kahve köpürür, birkaç gün beklerseniz gaz uzaklaştığı için kahvenin aromaları ortaya çıkar.

genel olarak kahve paketlerinde yuvarlak bir hava boşluğu görürsünüz bu karbondioksit gazının çıkışını kolaylaştırmak içindir.

kahve satın alırken yukarıdaki detaylara dikkat edip, saklarken de gerekli koşulları sağlarsanız kötü kahve içme olasılığını oldukça düşürmüş olursunuz.

14 şubat 12:31 19 şubat 12:07

63. düz sert sevmediğimden aromalısını arıyorum, (link: https://target.scene7.com/is/image/Target/50883693 şunu) starbucks getirse stoklarım valla

6 şubat 16:54

62. Reflüm sebebiyle azaltmak zorunda kaldığım yaşama sebebim:(

Seni seviyorum kahve ☕️ 

1 şubat 20:59


61. En sevdiğim şekli sade türk kahvesi olanı, onu da arkadaşlarla ve annemle muhabbet ederken eşlik etmesinden, fal bakarak eğlence katmasindan seviyorum, yani tadından çok hatrı için.

Nescafeleri içmeyi sevmiyorum, eskiden 2si 1 aradayi her gece uyumamak için içip sabaha kadar otursamda ve güzel anilarimiz olsa da (swh) cidden çamaşır suyu gibi tadı, artık beğenmiyorum.

French pressim olmadığı için çözülebilir kahve almayı tercih ediyorum ama ayrı eve ciktigimda ilk kahve makinası ve french press almak istiyorum:) bir de aromalı kahveler benim daha çok hoşuma gidiyor sanırım.

1 şubat 12:33

60. Filtresine bayıldığımdır. Selüliti kahve yapmaz krema yapar. İçtiğiniz 1 bardak kahve için 4 bardak su tüketirseniz hele hiçbir şey olmaz.

Edit: imla

1 şubat 08:38 1 şubat 11:30

59. benim için ayrı bir keyif, uykumu açması, sabah zinde tutması bir yana. hatta canım sıkkın olduğu zaman bir kahve yapayım da moralim düzelsin diyecek kadar çok seviyorum kahveyi. sabah sütlü filtre kahve yapıyorum evden çıkmadan. tüm gün başka kahve içmiyorum. akşamsa eve gelince sade bir türk kahvesi. hatta o türk kahvesi seansı ayrı bir mutluluk. resmen içime neşe geliyor. fakat geçenlerde bir arkadaşım kahve tüketimini haftada bire indirdiğini, selülit yaptığını söyledi. evet ben de biliyordum fazla kahve tüketmenin selülit yaptığını, çünkü kahve suyu tutuyormuş sanırım. ama günde iki kahveden ne olur ki? bu konuda fikri olanları mesaj kutuma bekliyorum.

1 şubat 08:26

58. Bu sıralar günde üç,dört öğün canımın çektiği şey. Adeta burnumda tütüyor. Fakat çarpıntı yapar uykumu kaçırır gibi bahanelerden ötürü sık tüketemiyorum. Ben özellikle taze çekilmiş kahveyle yapılan filtre kahvenin müptelasıyım. Fakat burda herkesin moka pot’u var beni o kadarcık kahve tatmin etmediğinden her zaman french press kahveyi tercih ediyorum. 

1 şubat 04:00


57. adını görünce bile kokusu burnuma gelip kahve içme isteği uyandıran müthiş şey. benim panzehirim. öğrenciyken bir hocam elimde ne zaman kahve görse, hmm yine kahve ha demeden yanımdan geçmezdi. bir gün yine karşılaştık, bu sefer gülümseyerek o bir panzehir dedi. düşündüm ve evet adam haklıydı. benim için kesinlikle bir panzehir oldu kahve. bağımlı mıyım henüz karar veremedim ama onsuz bir günüm bile geçmiyor. beni kendime getirip, gün içindeki negatif enerjimi alıp gidiyor. bir yerde zehrimi alıyor, daha ne isterim ki?(gizlinot: swh )

1 şubat 00:26

56. Kahve içtikten sonra uykunun önce açılıp sonra çok gelmesi kandaki kafeinin önce yükselip sonra eski seviyesine inmesinden kaynaklanıyormuş.

Ruslar kahve içerken fincanlarını tokuşturup "nazdrovya" derlermiş. Nazdrovya süslülerim!

31 ocak 23:37 31 ocak 23:48

55. Seviyorum ama sadece akşamları keyif için içiyorum. Sabah içmem, işte içmem. Kahve benim için keyif demek ve bu yüzden sıkışık zamanlarda içmem.

Türk kahvesini çok severim ama anam ya da en yakın arkadaşımla içerim o da dedikodu yaparken.

Evde akşamları tchibo makinesiyle yada french pressle yapıyorum.

Favori kahve karışımım. 1 bardak filtre kahveyi hazırlıyorum. (starbucks house blendle genelde) buna 1/3 ü kadar sıcak süt, 1 kesme şeker yada starbucksun vanilyalı şurubundan 1 tatlı kaşığı ve 1 tutam tarçın katıyorum.

Birde türk kahvesine 1-2 tane kakule atıyorum çok hoş bi aroma veriyor

Dün akşamda portakal kabuğunda denedim oda fena olmadı.

31 ocak 20:05 31 ocak 20:08