yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (21)
  • medya (0)

  21. zayıflamak için gerekliliği prensipte doğrudur çünkü giren kalori, çıkan kalorinizden düşükse, yani cico'nuz (calorie in-calorie out) eksiyse zayıflarsınız, bunun istisnası yok.

  burada yanlış olarak açıklanmaya çalışılan şey, giren kalorinin niteliğinin, çıkan kalorinin niceliğini etkileyecek olması. yemeklerimizin glisemik indeksi, makro/mikro besin değerleri çıkan kaloriyi etkiliyor, örneğin 1000 kalorilik bir burgeri ve sebzeyi sindirmek için vücut aynı kaloriyi harcamıyor.

  "kalori açığınız" olduğu sürece burgerle de zayıflarsınız, ancak sebzeyle beslenmekten çok daha uzun sürer. dümdüz kalori saymanın dezavantajı özetle bu.

  Düzeltme:imla

  11 mart 2018 21:13 12 mart 2018 01:37

  20. oldukça yanlış bir kilo verme/alma/koruma yöntemidir. bilimsel araştırmalara göre açıklayacağım;

  Almost every packaged food today features calorie counts in its label. Most of these counts are inaccurate because they are based on a system of averages that ignores the complexity of digestion. Recent research reveals that how many calories we extract from food depends on which species we eat, how we prepare our food, which bacteria are in our gut and how much energy we use to digest different foods. 

   

  benim incelediğim kaynakta yazan bu bilgiye göre, kalorisini bilip de günlük yediğimiz gıda listesine eklediğimiz gıdalar aslında hatalı çünkü bu kalori yemeği nasıl hazırladığımıza, hangi türü tükettiğimize ve hatta sindirim sistemimizdeki bakteri türü ve miktarına göre bile değişiklik gösteriyor. 

  sindirim-enerji metabolizmamız net sayılarla belirtmek için fazla karmaşık. üstelik kalori saymak insanı oldukça yanlış bir beslenme sistemine itiyor. öğlen bir sürü şey yiyip akşam yemeğinde gerekenden az yemekle öğlen ve akşam yemeklerinde dengeli bir şekilde beslenmek insan metabolizmasında aynı etkiyi yaratmaz. 

  bunun yerine vücut tipinize göre (endomorf-eksomorf-mesomorf olarak internette araştırabilirsiniz) bir porsiyon kontrolünü takip etmek. örneğin mesomorf bir kadın her öğününde yaklaşık 1 avuç içi boyutunda protein, 1 yumruk boyutunda sebze, 1 avuç dolusu karbonhidrat temelli gıda (lifli sebzeler veya pilav gibi), 1 başparmağı kadar da sağlıklı yağ tüketmeli. ben eğer sabah kahvaltısında 2 avuç dolusu mısır gevreği, öğlen yemeğinde 2 avuç içi boyutu tavuk, akşam yemeğinde 2 yumruk boyutu salata yersem metabolizmam karmakarışık olur. vücudumuz ne yiyeceğimizi akşama kadar bekleyip akşam “tamam bütün kalorileri koydum çalışmaya başlayabilirsin” diyince başlamıyor sindirmeye. ne yiyorsanız o anda başlıyor.

  11 mart 2018 16:35

  19. direkt olarak yanlıştır diye nitelendirmenin çok yerinde olmadığını düşünüyorum. şu konuda artık hepimiz hemfikiriz, öncelikle önemli olan kalorisinden ziyade besin değeri. 100 kaloriyi tarçınlı, kakaolu muz dilimleri yiyerek de alabilirsiniz, gofret yiyerek de alabilirsiniz. yalnızca kalori hesabı ile ilerlendiği zaman kilo verilebilir. doğrudur, kabaca matematik hesabıyla yediğinizden fazlasını yaktığınızda vücudun açığı kapatmak adına kendi depolarını yakmaya başladığını söyleyebiliriz. ancak o kalorinin nerden alındığı da bir o kadar önemli, glisemik indeksi düşük besinlerle iştahınızı daha iyi kontrol edebilirken günlük alacağınız kaloriyi junk food olarak nitelendirdiğimiz besinlerden alıyorsanız bu durum hem kan şekeriniz sürekli dalgalanacağından hem şekeri yedikçe daha fazlasına ihtiyaç duyduğumuzdan bu durum işkence haline dönüşecektir.

  peki besin değeri mühim dedik ama porsiyon kontrolü de önemli özellikle kilo kaybı gibi bir amacınız varsa. ne kadar sağlıklı da olsa tükettiğimiz besinlerin de bir kalorisi var. kalori hesabı olmadan insan farkına varamayabiliyor yediklerinin. instagramda caloriefixes isminde bir sayfa var. bakmanızı öneririm, iki yulaflı yoğurt kasesi örneğin, biri 200 kalori diğeri olmuş 600. bakarsanız ikisi de sağlıklı ama içine eklenen yağlı tohumların, meyvelerin miktarı vs. gibi etkenler müthiş fark yaratıyor. sağlıklı besleniyorum ama kilo veremiyorum diyorsanız kalori takibi yapmanızı öneririm, daha bilinçli yemenizi sağlıyor.

  11 mart 2018 10:10


  18. Doğruluğu yanlışlığı hakkında hiçbir bilgim yok ama kalori saymak beni frenliyor. Yeter çok yedin bugünlük kapat dükkanı diyorum. Kilo da veriyorum bu yöntemle. Tabii kilo vercem diyip çok çok düşük kalorili beslenmeyin sakın vücudun dengesini alt üst edersiniz. 

  10 mart 2018 23:28

  17. bu konuda söyleyecek bir iki şeyim var. doğru/yanlış veya bilimsel/hurafe bilmem. ben bir yıldır bu şekilde hiç spor yapmadan sadece arada yürüyüş yaparak zayıflıyorum. ne sarktım ne de sağlığıma herhangi bir şey oldu. cheat dönemlerimde de kilomu koruyorum. doğru gıdalarla beslenip saymak önemli etken sadece. saymaktan kastım da, artık hangi gıdanın az çok kaç kalori olduğunu biliyorum ezberledim. ne kadar yediysem aşağı yukarı şu kadar almışımdır, 24 saat içerisinde dehidrasyon yapmazsam bir kilo olarak dönecek diye hesaplarda bulunuyorum çok yediysem. ve gerçekten de doğru tahminde bulunuyorum. insanın kendi vücudunu bilmesi önemli. kimi spor yapar zayıflar, kimi de benim gibi zayıflar. dediğim gibi doğruluğu veya yanlışlığı olan bir şey değil.

  10 mart 2018 23:26

  16. Şu yanlış bu doğru diye bir şey olduğunu düşünmüyorum. Herkesin bünyesi ona uygun zayıflama yöntemi farklı ama ben kalori sayarak 14 kilo verdim 2 yıl önce. Sadece her yöntemi olduğu gibi bu yöntemi de doğru kullanmak önemli. Matematiksel olarak herkesin bünyesinin ihtiyacı olan kalori miktarı var ve bundan az alınca otomatikman zayıflıyorsunuz. Körü körüne kalori saymakla bir yere varamazsınız. Bilinçli bir şekilde saymak gerekiyor tabiki. Besinlerin sadece kalori değerini değil besin değerini yağ karbonhidrat protein oranını bilmek de önemli.Ancak bu yöntemin bende tek sıkıntısı bir süre sonra takıntıya dönüşmesi oldu. Artık bir şey yiyecekken direk kalorisine bakma ihtiyacı hissediyorum. Siz bunun takıntıya dönmesine izin vermeyin

  10 mart 2018 23:14 10 mart 2018 23:15

  15. yanlıştır. şimdiye kadar kiminle bu tartışmaya girsem "öff ne (gbkz: halt) yersen ye" seviyesine geldiğim için uzatmadan neden yanlış olduğunu açıklamaya çalışacağım.

  bu konuda kaynağım (gbkz: tahıl beyin), (gbkz: ayşegül çoruhlu), (gbkz: canan karatay), (gbkz: ümit aktaş). Tahıl beyini yazan adam nöroloji uzman doktor, canan karatay kardiyolog, ayşegül çoruhlu ne uzman doktoruydu unuttum ama üstüne moleküler biyoloji masterı okuyup hücresel metabolizmaya odaklanmış, hücrenin mitokondrisine nasıl enerji sokarız diye kafa yoran birisi, ümit aktaş ise fitoterapi alanında uzman doktor. 

  hepsi de kendi alanında karşılaştıkları hastalıklarda şeker metabolizmasını suçlu olarak gösteriyor. örneğin (gbkz: tahıl beyin)'de demans (bunama), parkinson, alzheimer gibi nörodejeneratif hastalıklar ve şeker metabolizması üzerine çok ilginç çalışmalar anlatılıyor. aynı şekilde canan karatay damarı tıkayan şeyin yağ değil karblar, yani (gbkz: glisemik endeks)'i yüksek gıdalar olduğunu söylüyor, bunları bilimsel çalışmalara ve klinik deneyimlerinde elde ettiği sonuçlara dayandırıyor.

  şeker metabolizması kabaca şöyle bir şey. hücrenin kullandığı enerji birimi glikoz. yediğimiz şeylerin glikoza (gbkz: nasıl) çevrildiği işi çok önemli, çünkü bizim bir endokrin sistemimiz var. o yüzden 1 kilo toz şeker yutunca bunun hücreye gireceğinin garantisi yok, hormonlar dur bakalım diyor. burda önemli kriter o besinin (gbkz: glisemik endeks)'i. glisemik endeks, 100 üzerinden puanlanıyor ve sofra şekerinin puanı tüm dünyada her alanda bir standart olarak 100 kabul ediliyor. glisemik endeks aslında alınan besinin kan şekerini yükseltme hızının bir ölçüsü. örneğin, 3 gr saf şeker içeren sofra şekeri yediğinizde şekeriniz aniden yükseliyor, o 3 gr'ı kanınıza (atıyorum) yarım saatte sokuyorsunuz. ama 3 gr saf şeker içeren patates'i yediğinizde, o 3 gr 45 dk'da kanınıza karışarak kan şekerinizi yükseltiyor. glisemik endeks o yüzden içindeki şekerin (gbkz: miktarına) göre değil, (gbkz: kan şekerini yükseltme hızına) göre belirleniyor.

  bu kan şekerinin yükselmesi ve onu tetikleyen hormonlar, 2.cil yoldan hormonlarla tetiklenen başka hormonlar ve etkileri üzerine yukarıda bahsettiğim yazarların ve daha da fazlasının tonla çalışması var. sadece ilk aşamasının bir parçasından bahsedecek olursak; kan şekeri hızlıca yükseldiğinde vücut insülin salgalayarak kandaki fazla şekeri dokulara atmaya başlıyor. dolayısıyla, sizin enerjiye ihtiyacınız varken, örneğin beyninize daha az enerji taşınıyor. burada şeker sonrası gelen rehavet, yorgunluk ve uyku hali başlıyor. beyin dışında ise enerji gereken yerlere yeterince glikoz taşınmadığı, onun yerine insülin yüzünden depoya atıldığı için metabolizma hızınız düşüyor. kilo alıyorsunuz. ne yeseniz yarıyor çünkü yediğiniz şeyler vücut için çöp. genel enerjiniz düşüyor.

  not: uzun yıllar boyunca kan şekerinizi böyle yüksek tuttuğunuzda, vücut sürekli salgılanan insüline alışarak insüline karşı bir direnç sergiliyor. tip 2 diyabet denen (gbkz: insülin direnci) bu şekilde ortaya çıkıyor. tabii ki kilo vermeyi engelleyen fizyolojik sorunların başında (gbkz: insülin direnci) geliyor.

  kalori saydığınızda, yani harcadığınızdan daha az enerji almaya başladığınızda vücudu biraz hayatta kalma moduna sokuyorsunuz. o insülin hep var. onu depoya atmaya devam ediyor, ama sürekli ekside olduğu için mevcut depoları boşaltma yoluna gidiyor. tabii ki mevcut depoları boşaltma mekanizmasıyla kandaki şekeri kullanma mekanizması, 1.nin aleyhine bir şekilde farklı işliyor. örneğin, 1000 kalori yüksek glisemik endeksli beslendiğiniz zaman 1 ayda 5 kilo verirken, 1000 kalori düşük glisemik endeksli beslendiğinizde 1 ayda 7 kilo verip her yerden inceliyorsunuz. bonus olarak, yukarıdaki yazarların uyardığı hastalıklara yakalanma riskiniz azalıyor. damak zevkiniz değişiyor, enerjiniz yükseliyor. dolayısıyla sürdürülebilir bir değişime ilk adımı atmış oluyorsunuz.

  hala 40 kalorilik çikolatayla 40 kalorilik fındığın aynı olduğunu, vücutta aynı şekilde muamele gördüğünü düşünüyorsanız, sori ama baya cahilsiniz. yıl 2018. geçen yıl ortaya çıkan bir bilimsel modelin insanlık tarihinin en kısa süresinde çürütüldüğü ve demode olduğu bir dönemde yaşıyoruz. 30 yıldır kalori sayan insanları dinlemeyin. yıllardır aynı şeyleri söyleyen kimseyi dinlemeyin. öptüm gıdınızdan. 

  edit: bazı yazım hataları giderildi, not eklendi.

  10 mart 2018 17:57 10 mart 2018 21:50


  14. ocak-mayıs ayı tarihleri arasında zayıflamak için uyguladığım yöntem.gerçekten de işe yaramış ve sporla beraber yürütüp 12 kilo vermiştim.ben sevdim kendisini.farkındalığımı arttırdığını söyleyebilirim.bir dilim pasta yiyip kaloriye doyacağıma,kadın gibi('adam gibi' tabirini kullanmak istemiyorum) sebze yemeğimi, yanına yoğurdumu yiyip midemi doyurmayı öğretti bana.hayat gibi kilo vermenin de tercihlerden ibaret olduğunu:) bir süre sonra sıktığını da itiraf edemeden duramıcam bu yüzden yaklaşık 3 aydır bıraktım.kalori saymayı bıraktıktan sonra ne kadar spor yapsam da kiloların gitmediğini gördüm malesef.ideal kiloma düşene kadar tekrardan başlamaya karar verdim.hadi bakalım hayırlısı :)

  18 ağustos 2017 18:28

  13. ergenliğe ilk girdiğimde birden çok hızlı kilo almıştım. vermek için bu yöntemi kullanarak 10 kilo verdim.

  17 ağustos 2017 22:58

  12. yaklaşık iki haftadır fat secret isimli app ile yaptığım şey.

  önce fiziksel özelliklerimi girip hedefimi yazdım. yaklaşık 7 kg almak istediğimi belirttim ama bunun olmayacağını biliyordum çünkü kısa zamanda 7 kg almam pek mümkün değil. metabolizmamın hızlı çalıştığını düşünüyorum. geçtiğimiz dört sene boyunca senede sadece 1 kg alabildim. 

  her neyse bana hedef olarak 2500 kcal yazdı. şu ana kadar hiç o çizgiye gelemedim. yemekten kusacak hale gelsem de olmuyor. midem mi çok küçük anlamıyorum ama ben doyuyorum. hadi diyorum biraz daha zorlayayım kendimi, bu sefer de kusarım falan diye korkuyorum. olmazsa da akışına bıraktım artık. 

  not: benim hormonlarımla ilgili bir problemim yok. zayıflığımın yeme bozukluğuna ve yetersizliğine bağlı olduğunu söyledi doktorlar. bu nedenle öncelikle doktor kontrolünden geçmenin daha sağlıklı olacağını düşünüyorum. kilo almak veya vermek, ikisinde de gerekli testler yapılmalı.

  17 ağustos 2017 22:56