sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (15)
 • medya (0)

15. kan alınırken ve hacamat yaptırırken vücudumdan kan çıkması bende fenalaşma hissi yaratıyor, kendimi kötü hissediyorum. kan değerlerim yerinde ama böyle bir sıkıntı var. yine de kan bağışı için uygunsam kan vermek isterim güzel bir eylem olduğunu düşünüyorum. bir gün bizlerin de ihtiyacı olabilir.

23 eylül 2018 18:56

14. Yaklaşık bir ay önce kan bağışı yaptım. Hiç bir sorun çıkmadı. Beni tek korkutan kan verdikten sonra iştah açılamasıydı. İştahim biraz açıldı Ama pek kilo almadım.

Bağış için gittiğinizde size bir form veriliyor, formu doldurduktan sonra sıraya alınıyorsunuz. Sıranız geldiğinde yüzük parmagınızdan minicik bir kan alınarak kan değerlerinize bakılıyor. Eğer kanınız yeterli ise kan bağışına başlanıyor. İşlem yaklaşık 8 dakika sürüyor, işlem sırasında hiç canınız acımıyor. Zaten alınan kan 350-400 ml falan sanırım, küçük bir poşet. 

Ben bir elim boşta olduğu için, o esnada telefonla falan ugrasmıştım, nasıl geçti anlamadım. 

İnsanı geçecekten manevi olarak doyuma ulaştıran bir şey. Kan verdiğim gün resmen pollyanna gibi gezdim, tüm gün yüzüm sebepsizce gülüyordu. 

Şartları sağlayan herkesin kan vermesini ve bu duyguyu yaşamasını isterdim.

Ek bilgi olarak;

-Yurtdışı çıkışları belli ülkeler haricinde Kan bağışına engel olmuyormuş artık.

Ben kan vermeden 2 ay önce yurtdısından dönmüştüm, sorun yok dediler.

- siz veya ailenizden herhangi bir kişi kızılay'a kan bağışladı ise (anne,baba,eş vs)

acil bir durumda aile üyelerine gereken kandan kesinlikle ücret alınmıyormuş. 

- Bonus; bacaklarımdaki selülit görünümü, kan verdikten sonra azaldı gibi geliyor. 

23 eylül 2018 16:36

13. 50 kg altında olanlara ek olarak, boyuna göre olması gereken ağırlıktan çok düşük olan kişiler tarafından da yapılamayan eylem.

(link: http://anh.gov.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=216:kimler-kan-verebilir&catid=27:sa-ki şu) linkte başka başka bir sürü ayrıntı mevcut.

23 şubat 2017 15:32

12. birinci derece akrabalar arasında kan nakli tercih edilmez. çünkü bir kişinin kanını aldığımız zaman o kan hücrelerine karşı duyarlılık oluşur. yarın öbür gün aynı kişiden organ nakli durumu söz konusu olursa, daha önceden duyarlılık oluştuğu için, vücut nakledilen organı reddeder. bu yüzden organ nakli şansını kaybetmemek için tercih edilmez.

23 şubat 2017 02:06

11. Hiçbir zaman yapamayacağım eylem. Çok zayıfım, kansızım, bir sürü ilaç kullanıyorum. Yani kanım daha kendime yetmiyor anlayacağınız...

Ama vermeyi çok isterdim. Mesela bu yaz organlarımı bağışlamayı düşünüyorum. Umarım bir sorun çıkmaz.

22 şubat 2017 19:30

10. 18 yaşımdayken kızılay'ın kan verme otobüsüne gitmiştik arkadaşlarımla. Herkesin kanı alındı mis gibi, benimle 10 dakika falan damar bulmak için uğraştılar, iki kolumda toplam 8-10 delik olmuştu. bi tane damar buldular sonunda ve alabildiler. Ama oradaki hemşire bana "lütfen sen bi daha kan vermeye gelme" diye şaka yapmıştı damar bulmaları çok uzun sürdüğü ve sürekli damarları deldiklerinden tansiyonum düştüğü için. Seneler sonra ameliyata girdiğimde ortaya çıktı ki damarlarım daire şeklinde borular değil daha eliptik yapıdaymış ve yüzeyden uzaktaymış, bu yüzden iğne bi taraftan girip diğer tarafından çıkabiliyormuş damarın.

Uzun lafın kısası, acil kan çağrılarında eğer daha önceden kolay bir şekilde kan veremediyseniz gitmeyin, etrafınızda damarları daha kolay bulunan tanıdıklarınıza söyleyin. Çünkü damarı bulmak için uğraşmaları bile o sırada acil bekleyen hasta için zaman kaybı oluyormuş.

22 şubat 2017 17:18

9. Asla yapamayacağım şey.

dövme yaptıralı 1 yıl olmaması, düzenli olarak kortizon dahil 3 ilaç kullanıyor olmam, astım hastası olmam, 50 kilonun altında olmam sebepleri bu konuda en büyük etken. bir yandan da iğne fobim var, iğne derimin altına girdiğinde bayılıyorum. (gizlinot: maalesef)

Edit: aslında kan iğneyle alınırken sorun yaşıyorum sanırım, ben de tam anlamış değilim. (gizlinot: swh)

22 şubat 2017 16:45 ed.23 şubat 2017 07:33

8. 0 rh - olarak senede 2-3 kez yaptığım eylem. kan grubumdan kaynaklı olarak hastanelerin devamlı olarak beni aramasına ne yazık ki çeşitli sebeplerle her zaman olumlu dönüş yapamamak ayrı bir vicdan yapıyor insanda. kadınların kan vermesinin sağlık için iyi olmadığı hakkındaki rivayet de yanlış bilgi. kan vermek hayat kurtarır, vicdanen rahatlatır, kutsaldır. veriniz.

22 şubat 2017 16:08 ed.23 şubat 2017 07:31

7. aslında bilinenin aksine 0 grubu genel verici değildir, cok acil durumlar harici tercih edilmez , çünkü 0 grubunun serumunda a ve b için antikor vardır ve ölüme götürebilecek kadar ciddi reaksiyon verebilir. tabi ki kırmızı kan hücreleri yani eritrosit süspansiyonu verilebilir ancak onun içinde de az miktarda serum bulunduğu için sadece acil durumlarda verilir.

22 şubat 2017 15:49

6. 1. Derece akrabalara kan verilmez değil de tercih edilmez daha doğru olur. Ama mecburiyet anında hiç bakılmaz ona. Hatta aciliyet anında gruba bile bakılmaz, genel alıcı verici kurallarına göre verilebilir. Ben daha önce acil bir durumda kardeşime kan verdim. Kan grubumuz nadir bulunan bir grup olduğu için sürekli ihtiyaç oluyor. Öyleki Kızılay da sürekli mesaj atıyor, ihtiyaç var diye.

22 şubat 2017 15:28

ilginizi çekebilecek benzer başlıklar