yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (13)
  • medya (0)

  13. kan alınırken ve hacamat yaptırırken vücudumdan kan çıkması bende fenalaşma hissi yaratıyor, kendimi kötü hissediyorum. kan değerlerim yerinde ama böyle bir sıkıntı var. yine de kan bağışı için uygunsam kan vermek isterim güzel bir eylem olduğunu düşünüyorum. bir gün bizlerin de ihtiyacı olabilir.

  23 eylül 2018 18:56

  12. 50 kg altında olanlara ek olarak, boyuna göre olması gereken ağırlıktan çok düşük olan kişiler tarafından da yapılamayan eylem.

  (link: http://anh.gov.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=216:kimler-kan-verebilir&catid=27:sa-ki şu) linkte başka başka bir sürü ayrıntı mevcut.

  23 şubat 2017 15:32

  11. birinci derece akrabalar arasında kan nakli tercih edilmez. çünkü bir kişinin kanını aldığımız zaman o kan hücrelerine karşı duyarlılık oluşur. yarın öbür gün aynı kişiden organ nakli durumu söz konusu olursa, daha önceden duyarlılık oluştuğu için, vücut nakledilen organı reddeder. bu yüzden organ nakli şansını kaybetmemek için tercih edilmez.

  23 şubat 2017 02:06

  10. Hiçbir zaman yapamayacağım eylem. Çok zayıfım, kansızım, bir sürü ilaç kullanıyorum. Yani kanım daha kendime yetmiyor anlayacağınız...

  Ama vermeyi çok isterdim. Mesela bu yaz organlarımı bağışlamayı düşünüyorum. Umarım bir sorun çıkmaz.

  22 şubat 2017 19:30

  9. Asla yapamayacağım şey.

  dövme yaptıralı 1 yıl olmaması, düzenli olarak kortizon dahil 3 ilaç kullanıyor olmam, astım hastası olmam, 50 kilonun altında olmam sebepleri bu konuda en büyük etken. bir yandan da iğne fobim var, iğne derimin altına girdiğinde bayılıyorum. (gizlinot: maalesef)

  Edit: aslında kan iğneyle alınırken sorun yaşıyorum sanırım, ben de tam anlamış değilim. (gizlinot: swh)

  22 şubat 2017 16:45 ed.23 şubat 2017 07:33

  8. 0 rh - olarak senede 2-3 kez yaptığım eylem. kan grubumdan kaynaklı olarak hastanelerin devamlı olarak beni aramasına ne yazık ki çeşitli sebeplerle her zaman olumlu dönüş yapamamak ayrı bir vicdan yapıyor insanda. kadınların kan vermesinin sağlık için iyi olmadığı hakkındaki rivayet de yanlış bilgi. kan vermek hayat kurtarır, vicdanen rahatlatır, kutsaldır. veriniz.

  22 şubat 2017 16:08 ed.23 şubat 2017 07:31

  7. aslında bilinenin aksine 0 grubu genel verici değildir, cok acil durumlar harici tercih edilmez , çünkü 0 grubunun serumunda a ve b için antikor vardır ve ölüme götürebilecek kadar ciddi reaksiyon verebilir. tabi ki kırmızı kan hücreleri yani eritrosit süspansiyonu verilebilir ancak onun içinde de az miktarda serum bulunduğu için sadece acil durumlarda verilir.

  22 şubat 2017 15:49

  6. 1. Derece akrabalara kan verilmez değil de tercih edilmez daha doğru olur. Ama mecburiyet anında hiç bakılmaz ona. Hatta aciliyet anında gruba bile bakılmaz, genel alıcı verici kurallarına göre verilebilir. Ben daha önce acil bir durumda kardeşime kan verdim. Kan grubumuz nadir bulunan bir grup olduğu için sürekli ihtiyaç oluyor. Öyleki Kızılay da sürekli mesaj atıyor, ihtiyaç var diye.

  22 şubat 2017 15:28

  5. Dün yeni bir bilgi öğrendim bu konuda. Kişi birinci derece kan hısımlarına kan veremiyormuş(anne, baba, kardeş, çocuk). Nedeni ise genetik hastalıklara tehlike oluşturmasıymış bu durumun. Eğer nadir bulunan bir kanınız varsa çevrenizde yaşayan kişilerden kanı sizinle aynı olanları rehbere bu bilgiyle kaydetmek acil bir durum olması durumunda işinize oldukça yarayacaktır. (Mesela ben nasılsa kardeşim ve babamla aynıyız birbirimize veririz diye düşünüyordum bunu çevremdekilere soruyorum o günden beri )

  22 şubat 2017 12:20

  4. Kış aylarında kan bağışları azaldığına dair mesaj geldi o yüzden burada gündeme girmesi için paylaşıyorum.

  Düzenli olarak yaptığım eylem. Ayrıca kızılayın kan verenler için fidan dikme kampanyası var. Her kan verdiğinizde bir fidan dikiliyor ve bu size bildiriliyor. Eger tarafima sms ile haber verilmesini istiyorum seçeneğini işaretlerseniz kan verdiğinizden itibaren her üç ayda bir mesaj geliyor şu kadar süre geçti sizi bekliyoruz diye. Erkekler üç ayda bir kadınlar dört ayda bir kan verebiliyor. hamile değilseniz ve kan değerleriniz yeterli ise haftada bir kere lösemi hastaları için trombosit alımı yapıyorlar. Ancak eğer kırmızı kan vermişseniz trombosit bağışı için bu tarihten itibaren bir ay beklemeniz gerekiyor.

  Ek bilgi: Kan alım merkezlerinin bazılarında ilik donörü olabilmek için örnek alıyorlar.

  23 ocak 2017 18:10 23 ocak 2017 18:11

  ilginizi çekebilecek benzer başlıklar