yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (13)
  • medya (0)

  13. Doktoru iyi seçmek lazım ağrımayan dişi ağrıtır. Endodontist bulmak zor iyisini bulmak daha zordur

  14 ocak 18:38

  12. 2. Defa yaptırdığım olay. Çok korktuğum için yaptıran herkesle konuşmuştum herkes çok Farklı şeyler söyledi kimisi acıyor kimisi acımıyor dedi ve anladım ki hepsi doğruymuş. Çünkü 2. Kanal teDavim ilkinin aksine baya sorunlu ve ağrılı geçti. Dişin durumu da çok etkiliyor. İlk dişim tek kanallıydı ve çürüme kronik olduğu için beni hiç zorlamadı ve kanal boyu kısaydı. 2. Dişim ise darbe sonucu kırıldı ve akut enfekte haldeydi. Zaten gecelerce ağrıyordu ve duramıyordum yaptırırken de çok ağrıdı kanal boyu 24mm ve dardı üç kanallı azı dişimdi. Tedavi sırasında çok şiddetli anlık ağırlar hissettim lokal anestezi yapılmasına rağmen ama şunu söyleyebilirim yaptırmadan önceki diş ağrımın yanında çok hafif kalır o Ağrı. üç gün oluyor ve hala hafif de olsa Ağrı var umarım geçer. Ne olursa olsun 6 ayda bir diş hekimine muayene olmalıyız süslüler yoksa sonuçları çok yıkıcı olabiliyor. Korkularım da boşaymış çünkü korkudan o diş ağrısını çekmek Akıl karı değil . 

  13 kasım 2019 10:31

  11. Bugün yaptırdığım tedavi. Öncesinde çok panik olup araştırdığım için ben de buraya yazayım tecrübelerimi. Diş hekimi  fobim vardır ve şöyle bir sorunum daha var ağzıma yabancı bir cisim girdiğinde aşırı midem bulanır. Neyse korka korka gittim diş hekimime ki arkadaşım olur bana iki azı dişine kanal yapmalıyız, dört yirmilik dişin de gömülü onlar da cerrahi operasyonla alınmalı diyince ufak çaplı bir kalp krizi geçirir gibi oldum. Dişlerimi düzenli fırçalarım diş ipi kullanırım yıllardır ama çürümüş işte korktuğum ve şu zamana kadar ağrımadığı için de kontrole gitmedim. Siz lütfen gidin. Aslında benim sorunum o aletler falan değil iğne aşırı derecede canımı acıtıyor neden bilmiyorum. Neyse daha fazla uzatmayayım. Bir hafta antibiyotik kullandıktan sonra tekrar gittim. Gittim ama titreye titreye önce dişimi uyuşturmak için iğne yapıldı farklı Farklı yerlere ve aşırı acıdı ama bu tamamen kişisel iğne fobiniz yoksa rahat olun. Ben acıdan titriyorum iğne yapılınca. Sonra bildiğiniz gibi dişi oyuyor ve kanalları temizleyip sinirleri alıyor hekim. Sonrasını hiç hissetmedim sinirlerim tuttuğu aletin ucunda duruyordu. Ne ara aldı temizledi falan hiç anlamadım. Demek istediğim korkanlar varsa ve iğne fobiniz yoksa hiç korkmayın o diş ağrısının yanında bu acı hiçbir şey değil. Haftaya bir tane daha var Farklı olursa ağrısı  yazacağım buraya. 

  30 ekim 2019 17:51


  10. dün yaptırdığım tedavi.

  özel bir muayenehanede yaptırdım, oldukça başarılı geçti. işlem sırasında kullanılan tüm aletlere dikkatli baktım olur da kırılırsa bileyim diye. hepsi sağlamdı.

  anestezinin etkisi bende yaklaşık beş saat sürdü. anesteziye dayanıklı bir bünyem var, 3-4 kez iğne yapıldı. uyuşukluğun geçmesi de uzun sürdü haliyle.

  kaplama yaptırmayı önerdi diş hekimim. sanırım onu da yaptıracağım :c

  not: anestezi sürecinde ağzı yüzü kaymış firdevs hanım gibi gezdim

  2 ağustos 2019 23:46 3 ağustos 2019 12:49

  9. 2 kere yaptırdım. ikisinde de hiçbir acı yaşamadım, iğneyle uyuşturma kısmı hariç. ilki için 4 seans gittim, ikincisi tek seansta halloldu.

  11 ağustos 2018 12:06

  8. hiçkimsenin mecbur kalmasını istemediğim, risk payı yüksek, dişin ömrünü kısaltan bir tedavi şeklidir.

  bazı insanlar "çok çok çok" şanslı olabiliyor tabii. ben de aynen önüne ardına bakmadan "aman canım, doktordur ne olacak yapar" diye düşünüp eve en yakın doktoru seçmiştim. işte tüm bu kolaycılığımla aşırı korumacı davrandığım için olmadı...

  bir ürünü bile almadan bin tane soru soruyoruz sırasında, ama dişiniz -ve de böyle önemli bir işlem- için önünüze gelene gitmeyi, zor durumda ve acı içinde bile olsanız kimseye tavsiye etmem mümkün değil.

  22 temmuz 2017 01:10 12 mart 2018 05:18

  7. Bende iltihap yapan olay

  21 temmuz 2017 23:51


  6. köprüden önceki son çıkıştır... dişinizin durumuna göre iyice düşünme kaldırır. yeri vardır kanal tedavisi derdinizi bitirir, yeri vardır o dişi direkt çektirmeniz daha iyidir, kanal tedavisi yaptırmaya kalkışmak diş eti enfeksiyonu gibi ekstra sorunlara yol açabilir. kimi durumlardaysa dişi kendi haline bırakmakla daha karlı çıkabilirsiniz.

  buradaki kriter (gbkz: ağrı). diş ağrıyorsa ve daha fazla dolgu yapılamıyorsa, çektirmek de ihtimal dışıysa son çare kanal. muhakkak endodontist yani kanal tedavisi uzmanı yapmalıdır, ve o da işinde iyi biri olmalı, acele etmeden özenli çalışmalıdır. benim işine çok güvendiğim bir endodontist (yoğun bir adam olduğu için) şu acele yüzünden dişimin içinde eğe kırmış. eğe, diş köklerini temizlemek için soktukları ince çubuklar demek. kanaldan sonra o dişte sorun geçmeyince, ki aylarca mücadele ettim, en sonunda çektirdim. çektikten sonra görüp fark ettik bunu, o eğe diş kökünü delip geçmiş, dişin en tepesinden yukarı çıkıyordu. çok da incecik bir şeydi, ve vücut belli ki onu eritmeye çalışmış, ama nafile. koskoca azı dişimdi, iyice inceleyip bana aylarca çektirdiği eziyet yüzünden de normal çöp gibi atmaya kıyamadım, bahçeye gömdüm.

  bundan öncesinde bir de normal diş hekimine yaptırdığım normal kanal tecrübem var, hani seans seans süren. dişim en başlarda iyileşecek gibi oldu, sonra ağrılar çok arttı, ve hayatımda hiç başıma gelmemiş türde bir diş eti enfeksiyonu alevlendi o bölgede birden. diş kökü eğri olduğu için eğeler diplere dek ulaşıp temizleyememiş, ölü ve iltihaplanan sinirler de çevre dokulara yayılmış. o dişi aceleyle nasıl çektirdiğimi şaşırdım. oysa böyle zor dişlerde (kökü eğimli vb.) endodontist tarafından doğru yapılacak bir kanal tedavisi o dişi kurtarırdı.

  şimdi bugünlerdeyse en az 1 kanal tedavisi daha yaptırmam gerekiyor. haliyle 3,5 atıyorum. sonrasını düşündüğümden ama, ne olacak diye. hiç uğraşmadan direkt çektirsem mi bile diye düşünüyorum, bu defa da implant süreci durduruyor beni.

  doktor seçiminiz öyle önemli ki anlatamam. benim durumumda çok oldu. yapılan ama düzgün şekilde yapılamayan işler yüzünden kurtarılabilecek dişlerimi kaybettim. şu anda başıma tarak arıyorum.

  21 temmuz 2017 17:16

  5. geçtiğimiz aylarda yaptırmış olduğum tedavi.

  durup dururken bir akşam inanılmaz bir diş ağrısı çekmeye başladım. öncesinde ne bir sızlama ne bir şey. diş ağrısı diyorum ama çenem ağrıyor gibi böyle değişik. ertesi gün hemen doktora gittim. dolgulu dişime vurduğu anda ağrı başladı. dedi buraya kanal tedavisi yapmak gerek. bende değişik bir dişçi fobisi var. gitmek, koltuğa oturmak değil ama işleme başlama aşaması inanılmaz tedirgin ediyor beni. mesela göz damlası damlatırken de aynı sorunu yaşıyorum. gözümü asla açamıyorum geriliyorum.

  doktor bu gerginliğin bilinciyle inanılmaz sempatik yaklaştı her aşamayı detaylıca anlattı ve yaparken şimdi şunu yapıyorum bunu yapıyorum şeklinde belirtti. istediğin an durabilirim elini kaldırman yeter dedi, rahatlattı. uzun süreli bir tedavi olacağını belirtmişti zaten ama 3 günde bitirdik. eli o kadar hafif ki son gün 2 saat oturdum koltukta aralıksız. doktor şaşırdı o kadar uzun yorulmadan oturmama (gizlinot: yorulmadan oturmak derken ağzım açık komple 2 saat boyunca ondan bahsediyorum) .

  ilk gün dolgu temizleme, dişi temizleme ve kanalları açmaya başlama aşaması vardı. geçici bir dolgu yaptı ve gece ağrım olursa kendisini arayabileceğimi, hafif bir ağrı kesici kullanabileceğimi söyledi. hiç ağrım olmadı. 1 gün arayla tekrar çağırmıştı gittiğimde geçici dolguyu temizleyip açmaya başladığı kanalları kontrol etti. iğne yapmayalım demişti ama iğnesiz canım acıdığı için bir sonraki gelişimde iğne yapacağını söyledi. sanırım iğne çok sık yapmak istedikleri bir şey değil, uyuşturucu sonuçta fazlası ters etki yapıyordur belki bilemiyorum. tam hatırlamıyorum ama sanırım biraz şişme olduğu için antibiyotik verdi. o günde geçici dolgu ile geri döndüm ve yine hiç ağrım olmadı. 2 gün sonra tekrar gittim ama nasıl rahatım. dolguyu çıkardı kanalları açtı, hatta bir kanalım dar olduğu için biraz uğraştı ama sıfır acısız işlemi tamamladık. yan dişimde çürük başlangıcı olduğu için onu bile temizledi kanal tedavisi sonrası. ağrın olabilir, bir hafta çok yüklenmemeye çalış dedi ama yine hiç ağrım olmadı. 2 hafta kadar çok sert bir şey yediğimde sızı da değil ama ona benzer bir his yaşadım o kadar.

  sizi anlayıp ona göre hareket eden, sizi rahatlatan ve işini iyi yapan, sadece sonuca odaklanmadan sürecide düşünüp hareket eden bir doktorla kolay geçebilecek bir tedavi olduğunu düşünüyorum. benim canım çok tatlıdır, acı eşiğim yüksek değildir. buna rağmen ne koltukta ne sonrasında acı ağrı çekmedim. avrupa yakasında dişci arayanlara önerebilirim isterlerse. kendisine ait bir yeri var.

  12 aralık 2016 14:53

  4. Dislerimizi fircalamadigimiz icin çürüğün dişin hayatinin attiği pulpaya kadar ulaşmasindan, aşiri derecede bruksizmden kaynakli surekli baski gelen diş kökünün iltihaplanmasindan (gizlinot: Kİ BU UZUN VADEDE OLUR) bazi zamanlar da düşüp kirdiğimiz dişimizin kiriginin pulpaya kadar ulaşması ya da travma kaynaklı kök ucunun iltihaplanmasından sebep yapilan tedavidir. Bazi durumlarda dişi cekmeden evvelki adimdir. Bazi durumlar dediğim kanal dolgulu dişin amputasyonla elden geldigince ağizda tutulmasi gibi tedaviler de vardir. Kanal dolgusunda diş köklerindeki kanalciklarda bulunan sinirler alinir. Bu islem acili olmaz çünkü anestezi altında yapılır. (gizlinot: anestezi olmadan yapılması mümkün olmayan bir tedavidir.) ama böyle bazen ziv seklinde o sinirin, dişinizi hayata bağlayan o bağin koptuğu ani hissedersiniz. Kanal dolgulu bir diş kayip degildir. Ancak ne kadar özenli, doğru ve steril yapilmis da olsa o dişin eninde sonunda sorun cikarmayacagi gercegini degistirmez. Kanal dolgusu yapilmis dişin hayat damarlari koparilmis oldugundan renklenme olacaktir. Bu dişin içi epey oyulmus oldugundan ve renklenme (kararma) sorunundan dolayi kaplanmasi gerekebilir. bu da yine dişin ömrünü uzatabilecek bir çözümdür.

  şimdi hepimiz o ellerimizdeki abur cuburu yere bırakıp süt, havuç filan yiyoruz. zira kanal dolgusu hasta için ne kadar ızdırap ise hekim için de onu asiste eden kişi için de ayrı ızdıraptır. asdfghjklş

  8 aralık 2016 16:13 8 aralık 2016 16:24