yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (15)
  • medya (0)

  15. Doktoru iyi seçmek lazım ağrımayan dişi ağrıtır. Endodontist bulmak zor iyisini bulmak daha zordur

  14 ocak 18:38

  14. neredeyse ön dişlerim hariç hepsinde kanal tedavisi var. dişlerimi kurtaran mucizevi tedavidir. hiç uyuşturulmadan yaptırıyorum ve acıda yok.iyi ellerde yapılmalı tabi.

  13 ocak 22:42

  13. Kanal tedavili disimi ikinci kez yaptirmam gerektigi söylendi. Oysa hic agrim yoktu. Dis kökünde lezyon var tekrarlansın denildi. Bi yığın para döküp yaptirdim lezyon boyutu fazlasıyla büyümüş.. doktor dolgusunu yaparken bu beceremediğini implant yapılması gerekli ama simdi o iş masraflı olur şimdilik dursun bizim için onemli olan ağrı olmaması dedi.. yahu zaten zerre agri çekmiyordum sen elledin elleyeli hafif hafif ağrımaya başladı!! Dişçiler beni delirtti..

  13 kasım 2019 20:47


  12. 2. Defa yaptırdığım olay. Çok korktuğum için yaptıran herkesle konuşmuştum herkes çok Farklı şeyler söyledi kimisi acıyor kimisi acımıyor dedi ve anladım ki hepsi doğruymuş. Çünkü 2. Kanal teDavim ilkinin aksine baya sorunlu ve ağrılı geçti. Dişin durumu da çok etkiliyor. İlk dişim tek kanallıydı ve çürüme kronik olduğu için beni hiç zorlamadı ve kanal boyu kısaydı. 2. Dişim ise darbe sonucu kırıldı ve akut enfekte haldeydi. Zaten gecelerce ağrıyordu ve duramıyordum yaptırırken de çok ağrıdı kanal boyu 24mm ve dardı üç kanallı azı dişimdi. Tedavi sırasında çok şiddetli anlık ağırlar hissettim lokal anestezi yapılmasına rağmen ama şunu söyleyebilirim yaptırmadan önceki diş ağrımın yanında çok hafif kalır o Ağrı. üç gün oluyor ve hala hafif de olsa Ağrı var umarım geçer. Ne olursa olsun 6 ayda bir diş hekimine muayene olmalıyız süslüler yoksa sonuçları çok yıkıcı olabiliyor. Korkularım da boşaymış çünkü korkudan o diş ağrısını çekmek Akıl karı değil . 

  13 kasım 2019 10:31

  11. Bugün yaptırdığım tedavi. Öncesinde çok panik olup araştırdığım için ben de buraya yazayım tecrübelerimi. Diş hekimi  fobim vardır ve şöyle bir sorunum daha var ağzıma yabancı bir cisim girdiğinde aşırı midem bulanır. Neyse korka korka gittim diş hekimime ki arkadaşım olur bana iki azı dişine kanal yapmalıyız, dört yirmilik dişin de gömülü onlar da cerrahi operasyonla alınmalı diyince ufak çaplı bir kalp krizi geçirir gibi oldum. Dişlerimi düzenli fırçalarım diş ipi kullanırım yıllardır ama çürümüş işte korktuğum ve şu zamana kadar ağrımadığı için de kontrole gitmedim. Siz lütfen gidin. Aslında benim sorunum o aletler falan değil iğne aşırı derecede canımı acıtıyor neden bilmiyorum. Neyse daha fazla uzatmayayım. Bir hafta antibiyotik kullandıktan sonra tekrar gittim. Gittim ama titreye titreye önce dişimi uyuşturmak için iğne yapıldı farklı Farklı yerlere ve aşırı acıdı ama bu tamamen kişisel iğne fobiniz yoksa rahat olun. Ben acıdan titriyorum iğne yapılınca. Sonra bildiğiniz gibi dişi oyuyor ve kanalları temizleyip sinirleri alıyor hekim. Sonrasını hiç hissetmedim sinirlerim tuttuğu aletin ucunda duruyordu. Ne ara aldı temizledi falan hiç anlamadım. Demek istediğim korkanlar varsa ve iğne fobiniz yoksa hiç korkmayın o diş ağrısının yanında bu acı hiçbir şey değil. Haftaya bir tane daha var Farklı olursa ağrısı  yazacağım buraya. 

  30 ekim 2019 17:51

  10. dün yaptırdığım tedavi.

  özel bir muayenehanede yaptırdım, oldukça başarılı geçti. işlem sırasında kullanılan tüm aletlere dikkatli baktım olur da kırılırsa bileyim diye. hepsi sağlamdı.

  anestezinin etkisi bende yaklaşık beş saat sürdü. anesteziye dayanıklı bir bünyem var, 3-4 kez iğne yapıldı. uyuşukluğun geçmesi de uzun sürdü haliyle.

  kaplama yaptırmayı önerdi diş hekimim. sanırım onu da yaptıracağım :c

  not: anestezi sürecinde ağzı yüzü kaymış firdevs hanım gibi gezdim

  2 ağustos 2019 23:46 3 ağustos 2019 12:49

  9. 2 kere yaptırdım. ikisinde de hiçbir acı yaşamadım, iğneyle uyuşturma kısmı hariç. ilki için 4 seans gittim, ikincisi tek seansta halloldu.

  11 ağustos 2018 12:06


  8. hiçkimsenin mecbur kalmasını istemediğim, risk payı yüksek, dişin ömrünü kısaltan bir tedavi şeklidir.

  bazı insanlar "çok çok çok" şanslı olabiliyor tabii. ben de aynen önüne ardına bakmadan "aman canım, doktordur ne olacak yapar" diye düşünüp eve en yakın doktoru seçmiştim. işte tüm bu kolaycılığımla aşırı korumacı davrandığım için olmadı...

  bir ürünü bile almadan bin tane soru soruyoruz sırasında, ama dişiniz -ve de böyle önemli bir işlem- için önünüze gelene gitmeyi, zor durumda ve acı içinde bile olsanız kimseye tavsiye etmem mümkün değil.

  22 temmuz 2017 01:10 12 mart 2018 05:18

  7. Bende iltihap yapan olay

  21 temmuz 2017 23:51

  6. köprüden önceki son çıkıştır... dişinizin durumuna göre iyice düşünme kaldırır. yeri vardır kanal tedavisi derdinizi bitirir, yeri vardır o dişi direkt çektirmeniz daha iyidir, kanal tedavisi yaptırmaya kalkışmak diş eti enfeksiyonu gibi ekstra sorunlara yol açabilir. kimi durumlardaysa dişi kendi haline bırakmakla daha karlı çıkabilirsiniz.

  buradaki kriter (gbkz: ağrı). diş ağrıyorsa ve daha fazla dolgu yapılamıyorsa, çektirmek de ihtimal dışıysa son çare kanal. muhakkak endodontist yani kanal tedavisi uzmanı yapmalıdır, ve o da işinde iyi biri olmalı, acele etmeden özenli çalışmalıdır. benim işine çok güvendiğim bir endodontist (yoğun bir adam olduğu için) şu acele yüzünden dişimin içinde eğe kırmış. eğe, diş köklerini temizlemek için soktukları ince çubuklar demek. kanaldan sonra o dişte sorun geçmeyince, ki aylarca mücadele ettim, en sonunda çektirdim. çektikten sonra görüp fark ettik bunu, o eğe diş kökünü delip geçmiş, dişin en tepesinden yukarı çıkıyordu. çok da incecik bir şeydi, ve vücut belli ki onu eritmeye çalışmış, ama nafile. koskoca azı dişimdi, iyice inceleyip bana aylarca çektirdiği eziyet yüzünden de normal çöp gibi atmaya kıyamadım, bahçeye gömdüm.

  bundan öncesinde bir de normal diş hekimine yaptırdığım normal kanal tecrübem var, hani seans seans süren. dişim en başlarda iyileşecek gibi oldu, sonra ağrılar çok arttı, ve hayatımda hiç başıma gelmemiş türde bir diş eti enfeksiyonu alevlendi o bölgede birden. diş kökü eğri olduğu için eğeler diplere dek ulaşıp temizleyememiş, ölü ve iltihaplanan sinirler de çevre dokulara yayılmış. o dişi aceleyle nasıl çektirdiğimi şaşırdım. oysa böyle zor dişlerde (kökü eğimli vb.) endodontist tarafından doğru yapılacak bir kanal tedavisi o dişi kurtarırdı.

  şimdi bugünlerdeyse en az 1 kanal tedavisi daha yaptırmam gerekiyor. haliyle 3,5 atıyorum. sonrasını düşündüğümden ama, ne olacak diye. hiç uğraşmadan direkt çektirsem mi bile diye düşünüyorum, bu defa da implant süreci durduruyor beni.

  doktor seçiminiz öyle önemli ki anlatamam. benim durumumda çok oldu. yapılan ama düzgün şekilde yapılamayan işler yüzünden kurtarılabilecek dişlerimi kaybettim. şu anda başıma tarak arıyorum.

  21 temmuz 2017 17:16