sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (47)
 • medya (2)

47. Sephora'dan indirim döneminde aldığım maskenin kapalı komedona sebep olduğunu düşünüyorum. Yaklaşık 3 haftadır yüzümde bu komedonlar, yediklerime son derece dikkat ettiğim halde geçmedi hala.

Maske: sephora masque serum lissant revitalisant - beyaz ambalajlı

14 mart 19:29

46. Çözümü mü bilmiyorum ama ne zaman az su içsem cildimi basıyor bu illetler bol su içmeye başladığımda yavaşça gidiyorlar. Sıkmamak tırnaklamamak gerek iki ay lekesiyle uğraşıyorsunuz sonra

13 mart 23:52

45. muhtemelen gerçek bir süt ürünleri sevdalısı olmamdan kaynaklı hem yüzümün yağlı bölgelerinde hem de göğsümde asla eksik olmayan irili ufaklı yuvarlak beyaz tümsekçikler. 20lerin ortalarına yaklaşırken sivilcelerden yeni kurtuldum diye sevinirken şimdi bunlarla uğraşmak zorunda olmak, asla pürüzsüzlüğü yakalayamamak gerçekten deli ediyor insanı. ama sırf pürüzsüz cilt için insan peyniri sütü yemeyi bırakabilir mi bilmiyorum, en azından benim cesaret edebileceğim bir şey değil pek. 

23 ocak 16:20

44. Off lanet. İlk 8. Sınıftayken belirdiler. Yüzümün her noktasında. Alın, yanak, çene, burun. Bir tane bile sivilce yok ama her yer pütür pütür. Yıllarca uğraştım, çok iyi dermatologlara gittim. Temizlediler, maske yapıp yolladılar. Ama 10 gün sonra yine aynıydı. Yıllar geçtikçe daha da azalıyodu ama hep vardı. Hatta bir tanıdığımız bunun için nefesi kuvvetli(!!!) bir kadına bile götürdü. Öyle bir çaresizlik.

Sonra üniversite dönemimde bir doktorun eline düştüm. Tez konusu roaccutanemış. Beni denek olarak kullanmış. Bir profesör neden geçmiyor soruma "komedona roaccutane verilmez, fayda sağlamaz, seni denek olarak kullanmış" dedi de öyle kurtuldum. 6 ay tedavi, Sıfır iyileşme, roaccutane serüvenim.

Sonuç; şu an yüzümde o sıkmaların, ilaçların bıraktığı bir sürü gözenek ve leke.

Verim aldıklarım effaclar k, dermapen, prp, kimyasal peeling oldu.

Hala mükemmel değil ama çok çok azaldı yüzlerceydi, şu an 10-15 tanedir.

22 aralık 2018 01:00 24 aralık 2018 09:34

43. yıllardır bıkmadan yılmadan çözüm aradığım cilt problemi.

bi kere bu kapalı komedonu kimseye anlatamazsınız. (başkalarına göre) dışardan görünmediği için problemi ifade edemezsiniz. benim deneyimim senelerdir böyle oldu yani. 

kullandığım her ürünü bu komedonlara çare olması amacıyla deniyordum. herhangi bir üründe istediğim etkiye ulaşamadım. ne zaman cildimin iyi göründüğünü hissetsem tepeden vuran bir ışıkta yine gerçeklerle yüzleşiyorum : ( özellikle çene bölgemde ve burun kenarımdaki çizgilerin çevresinde yerleşiyorlar. normalde de gözeneklerim oldukça açık ama komedonlar beni daha çok rahatsız ediyor.

ben de henüz kesin bir çare bulabilmiş değilim ama bu konu üzerine çok kafa yordum, çok ürün denedim. baya akne bloglarındaki yorumları diplerine kadar okudum. bi çok insan akne ve komedon problemi için süt ürünlerini bırakmayı öneriyordu. ben de en son çareyi çok sevdiğim süt ve süt ürünlerini tamamen kesmekte buldum. hala arada yüzümde tek tük komedonlar oluyor ama genel olarak butonlar azaldı veya boyutları oldukça küçüldü. eğer sizi gerçekten benim kadar rahatsız ediyorsa bu diyeti tavsiye edebilirim. kolay bi diyet değil ama 2-3 ay düzenli devam ederseniz farkı gözlemleyebilirsiniz. 

21 aralık 2018 17:08

42. sanırım bu başlık anlatım bozukluğu içeriyor çünkü benim bildiğim komedonun anlamı zaten ucu kapalı sivilce. yani şimdi kapalı ucu kapalı sivilce gibi bişey oldu bu.

21 aralık 2018 15:13

41. Her türlü nemlendirici gözeneklerimi kapatırken la roche posay effaclar duo hem böyle bir sorun yapmadı, hem de var olan pürüzleri de giderdi. En azından şimdi sadece sivilcelerle uğraşıyorum, önceki hali çekilir dert değildi. Yüz yıkama jeli olarak da effaclar serisini kullanıyorum. 2 günde bir neutrogena yeşil peelingini uyguluyorum. Çikolata ve karbonhidratı azalttığımda net şekilde azalıyorlar ayrıca.

21 aralık 2018 15:07

40. süslü sözlüğe üye olma sebebim, tam 2 yıl çektiğim dert... ama 3 aydır da tamamen halletmiş durumdayım. bu olaylar yaşanmadan önceki hiç uğraşmadan doğal pürüzsüz yüzüme geri döndüm. bu arada piyasadaki bütün ilaçlar, tonikler denendi falan. ergenlikte bile 1 tane sivilce çıkarmamış ben, bu olaylar sebebiyle aknetrent kullanmıştım hatta. çok cefalar çekildi ama bugünleri gördük sonunda.

nasıl çözdüm konusuna gelirsem: ev arkadaşım bu işe bu kadar mesai harcıyorsun para harcıyorsun, kafaya takıyorsun bari doğru düzgün bi kliniğe falan git dedi bana. aradım taradım bağdat caddesi'nde bir klinik buldum. doktorla oturduk. 1 seans hydrafacial önerdi önce. 1 tane de formül yazdılar eczacıya yaptırmam için. 30 yıldır bunu yazıyoruz dedi adam, başka bir çözümü yok bunun dedi. şimdi akşam yıkıyorum yüzümü, ardından verdikleri formülle temizliyorum. sonra normal hayatıma devam ediyorum, hiç bi ekstra peeling bişey bilmem ne bile yok. cildim yine mesela 2 sene öncesine göre yağlı, ben full kuru ciltliydim çünkü, ama komedon olmuyor artık.

öyle çözüldü işte. merak edenlere klinik doktor adı falan yazarım. süslüye bu entry'i borçluydum, yazmış olayım böylece :(

edit: bi de benim alnımdalardı böyle 6-7 tane belli bi bölgede. gün içinde elim çok gidiyodu oraya. şimdi biraz geçme trendine girince ben de bunlarla ilgilenmemeye başladım. ilgilenmedikçe daha da kaybolmaya başladı ve tamamen bitti. biraz da psikolojik yani mevzu. salın ilgilenmeyin gün içinde

21 aralık 2018 10:29 21 aralık 2018 10:33

39. acnelyse ve aylar süren light koter işlemleriyle çoğundan kurtulduğum sivilce türleri. ankarada yaşayanlar için; hacettepe üniversitesi hastanesi dermatoloji anabilim dalı bu işlemi yapıyor. alabilirseniz randevu alıp gitmenizi öneririm. 

edit: (ekleme) çoğundan çünkü totomu kaldırıp son işlemlerime gitmek zor geliyor bu aralar, gitsem hepsi bitecek :(

20 aralık 2018 23:24 20 aralık 2018 23:25

38. Pure beautynin white and bright temizleme köpüğü ve toniğini kullandıktan sonra yüzümü basmış can sıkıcı oluşumlar. Tonik mi yaptı köpük mü bilmiyorum, ikisini birlikte kullanırken oldu ve şimdi glikolik asitli ürünlerle biraz hafiflettim. Bunlarla ilgili söyleyebileceğim en hayati bilgi şudur, sıkmayın efendim. Sıkınca sivilceye evriliyor, hep öyle oluyor. Siz sıktıkça o da can sıkıyor. 

Süt ürünleriyle ilgisini bilmiyordum, ben hayatımın hiçbir döneminde süt ürünlerini kesmedim, hiçbir döneminde kesemem. Süt-peynir-yoğurt mu komedonsuz cilt mi derseniz, çok da düşünmeden süt-peynir-yoğurt derim. Roaccutane kullanılıyormuş yani yüzünüzdeki birkaç ufak pütür için bu kadar ciddi bir ilacı almaya gerek var mı sadece soruyorum. Bence yok çünkü.

20 aralık 2018 22:57