yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (9)
  • medya (0)

  1. yapabilenlerimiz eve kapanmışken online alışveriş kimileri tarafından ''çalışmak zorunda olan kuryelerin hayatını tehlikeye atmak'' olarak tanımlanıyor. Birkaç gündür aklımı kurcalayan ikilem, öncelikle süslü yazarlarından birinin şuan bulamadığım bir girdisinde evine gelen kuryenin onu ''siz eve kapanmışsınız şimdi sipariş vererek bizim sağlığımızla oynuyorsunuz'' yazdığını görmemle başladı (hatırladığım kadarıyla girdiyi yazan kişi çok utanıp üzülmüştü). Başta adamın saygısızlığına sinirlendim; sonra altında olduğu stresi düşünüp biraz hak verdim; sonra kendini çalışmak zorunda bırakan hayat şartlarına, ona kendisini koruması için gerekli olan imkanı sağlamayan asıl kişilere yöneltmesi gereken öfkesini bunu yapamadığından dolayı sipariş götürdüğü bir kadından çıkarmasına sinir olarak bitirdim. Bu sabah da internette dolaşırken gittiği evlerde virüs muamelesi görüp sürekli ellerini dezenfekte etmeye zorlanan bir kuryenin ellerinin fotoğrafını gördüm. Korkunç bir şekilde tahriş olmuş ve yaralarla dolmuştu. E tabii yorumlarda da herkes sadece zorunlu olan alışverişlerin internetten yapılmasını savunuyordu. Ama benim de hak verdiğim şekilde bir çok kişi de zorunlu ihtiyaçların online alışveriş sektöründe çok çok küçük bir bölümü oluşturduğunu, eğer insanlar diğer çok da zorunlu olmayan şeyleri almayı toptan bırakırsa mevcut düzenin bunu kaldıramayacağını ve işten çıkarmaların başlayacağını yazmıştı. Sonuç olarak ben kararsız kaldım şu içinde bulunduğumuz yarı karantinada online alışveriş yapıp yapmamak konusunda. Sipariş verirsem bir insanın hayatını tehlikeye mi atmış olurum yoksa alışverişlerimi hep internetten yapıyorken bırakırsam bu insanların işlerini kaybetmesine katkıda mı bulunmuş olurum? Bilemiyorum.

  7 nisan 2020 17:51

  2. yapmadığım eylemdir.gerekmedikçe de kimsenin yapmamasını rica ediyorum.

  8 nisan 2020 17:33

  3. sadece iki kere getirden sipariş verdim, kuryenin eldiveni maskesi yoktu. kendimi korkunç hissettim. bu yükü almak istemiyorum, birileri alışveriş yapacak biliyorum ama ben bu insanların benim yüzümden virüs riski taşımasını istemiyorum. yapmamaya karar verdim.

  ama bir yandan da işverenlere güvenmediğim için kimse almazsa bu insanlar işten çıkarılır mı diye de korkuyorum. gerçekten sadece geçsin istiyorum şu virüs, mahvoluyoruz böyle böyle.

  8 nisan 2020 22:39


  4. Hala sırf canı sıkıldı bir şeyler almak istedi diye gereksiz bir ton elbise,kıyafet sipariş edenlere söylüyorum. Abi siz gerizekalı mısınız?

  8 nisan 2020 23:47

  5. Şu 1 aylık süreçte gıda, temizlik ve vitamin takviyesi dışında bir şey almadım. Gerçekten bir süre ne giysiye ne makyaj malzemesine ihtiyacımız var. Bir de spor malzemesi almıştım fakat gelmedi. Beden ve akıl sağlığı için yapmakta zarar görmüyorum ama trendyol milla butiğinden bir şey almadan da yaşayabilirim.

  9 nisan 2020 00:45

  6. Biz alışveriş yapmazsak insanlar işinden olur diyenler için (link: https://www.hurriyet.com.tr/gundem/son-dakika-haberi-isten-cikarma-3-ay-yasaklaniyor-41490043 İşçi çıkarmak yasaklandı)

  2-3 ay trendyolmilladan alışveriş yapmasanız ölmezsiniz bence

  9 nisan 2020 00:59

  7. Alışveriş bağımlısı bir insan olarak yazıyorum,tüm maaşımı online alışveriş sitelerine gömen dürtüsel olarak kontrol edemediğim son 3 yıldan sonra, en son Mart ayinin13 unde alışveriş yaptım.her şeyden o kadar gereksiz ve fazla satın almış olmam sonucu elimdeki stokları kullanmak daha insani geliyor. Hatta şu dönem daha önceleri bayılarak takip ettiğim insanların link kaydır storyleri kanıma dokunuyor.bakin bunu her şeyden milyon tane alan asla kendini durduramayan bir insan olarak söylüyorum ki bu benim için de şaşırtıcı ama şu an on tane pijama almazsak da olur. Şu an eve trambolin almasak da olur şu an ne zaman giyeceğimiz belli olmayan o kıyafetleri ayakkabıyı almasak da olur. Şu an elimizde milyon tane olan alliktan stoklamasak da olur.eskiden kargo arabaları görünce pavlovun iti moduna giren bir insan olarak evin penceresinden gördüğüm her kargo arabası kalbimde bir yara açıyor.dilerim bu günler bir an önce biter.

  9 nisan 2020 03:03 9 nisan 2020 03:10


  8. Mümkün olduğunca yapılmamalı. Bu ülkede insan hayatı bu kadar değersiz olmamalı. Emek bu kadar ucuz olmamalı. 3 kişinin yapacağı işi 1 kişi, o da sağlıksız koşullarla yapmamalı.

  9 nisan 2020 22:03

  9. bundan tee kaç ay önce bir mayoya like atmışım, dün bildirim geldi "beğendiğin ürüne indirim geldi" diye. sildim, bi kaç saat sonra tekrar geldi. girip bakayım dedim, sonra bir baktım satın al kısmına gelmişim kart bilgilerini giriyorum. bi an durdum kendi kendime dedim ki "ulan daha dışarı çıkamıyorsun ne mayosu saçmalama."

  ve almaktan vazgeçtim, bildirimleri de sessize aldım. cidden aklınızda yokken bile bu uygulamalar sizi sürekli bir tüketime itiyor. bu dönem daha da arttı gelen bildirim sayısı.

  mesela hiç aklımda yoktu mayo almak ama dünden beri "yeni mayoya ihtiyacım var, bikini bakayım" diye söyleniyorum. asıl sorun online alışveriş uygulamaları, bu kesin. en iyi çözüm sessize almak ya da uygulamayı silmek olacak.

  9 nisan 2020 23:11