girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (9)
  • medya (0)

9. Diğer arkadaşların da söylediği gibi, internetten almanıza gerek olmayan, kediler için yararlı bir bitkidir.

Aktara gidip yemlik (kavrulmamış) buğday tohumu alın. 100 gram işinizi görecektir. Genelde 1-1.5 lira tutuyor. Bunları bir saksıya dikip toprağın nemli kalmasını sağlayın, bir hafta içinde büyüyüp yeşerecektir.

Buğday çimi kediniz için olduğu kadar sizin için de yararlı. Tazeyken kesip salatanıza, içeceklerinize katabilirsiniz. Antioksidan etkisi var ve beni tok da tutuyor. Bir sğre önce bütün nişantaşı kafelerinde 'çim suyu' diye minicik shot bardaklarında suyu satılan bitki budur, bildiğimiz buğdayın çimi. Yani kediniz için ekerken, kendiniz için de bir saksı ekerseniz, mutfağınızda tutup hem dekor olarak hem de yemeklerinize katmak için kullanabilirsiniz.

Buğday çimi kısa sürede sararır. Ektiğiniz çimi en fazla 2 hafta kullanabilirsiniz. Bu yüzden belli aralıklarla söküp yrniden dikmeniz gerekir. Çimlenme sürecini beklemek istemiyorsanız, birisi iyice geliştiğinde bir tane daha ekersiniz, ilki solana dek ikincisi yeşerir, otsuz kalmazsınız ☺.

16 eylül 11:01

8. İki kedim var, ikisi de yemek dışında her şeyi yapmıştır herhalde. En çok kumunu eşelemeyi sevdiler. Onun dışında da çok hızlı bir şekilde kurudu maalesef bitki. 

16 eylül 03:21

7. ben bunu kedime aldım. biraz yedi yedi sonra gidip lap diye üstüne oturdu çimlerin. çimler dümdüz oldu tabi. ertesi gün otları tek tek kaldırıp yemeye çalışıyordu şişko ama nafile.

15 eylül 22:16


6. aslında olayı mideyi rahatlatmak ama bunu kedinin tüyleri kusmasını sağlayarak yapıyor. kedinize bu eziyeti çektirmek yerine malt verebilirsiniz, malt tüyleri sindirmesini sağlıyor. veterinerlerde de var, n11 vs. gibi sitelerde de var.

15 eylül 22:13

5. Suslulere katılmakla birlikte, kedi çimi yemeyen kediler için gimmet malt faydalı oluyor.

15 eylül 10:24

4. internetten sipariş vermek yerine aktardan yulaf ve arpa alarak giriştiğim olay. balkonda saksıda ufaktan boy vermeye başladılar; bitki de olsa bir canlının büyüdüğünü izlemek de muhteşemmiş. :) bakalım evlatlar benim aloe verayı tırtıklamak yerine çimlerine dalacaklar mı? süreç benim için oldukça merak ve heyecan dolu :)

14 eylül 14:59

3. yaklaşık fiyatı 10-15 arasındadır. mama için online alışveriş yapıyorsanız genelde hediye olarak gönderim yaparlar.kendi oğlumda etkili olmamıştır.

not: angaralı oğlum çok seçici.

12 mart 2017 04:22


2. Benim kedilerim hiçbir zaman yemediler, daha çok iterek oynamayı sevdi zalimler. Saksı çiçeklerini yemeğe devamız.

11 mart 2017 21:28

1. tüylerini yuttuklarından dolayı mide ve bağırsaklarında oluşan sıkıntıların rahatlatılmasına yarar. çok fazla para verip almanıza gerek yok çünkü satılanlar bildiğiniz çim. normal çimden pek farkı yok diye düşünüyorum. ben arpa ya da buğday tanelerini toprağa ekip çim yapıyorum. zaten bir kaç günde çıkmaya başlıyorlar hemen. fiyat bakımından çok çok daha uyguna geliyor hem.

ukte: (yazar: sorry not sorry)

11 mart 2017 17:02