yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (9)
  • medya (0)

  1. kedinin cinsine göre farklılık gösterebilecek ama genel olarak sizi çok uğraştırmayacak bakımdır.

  ilk başta şunu belirtmeliyim ki kediler; eğer çamura, petrole, yağa v.b. maddeye bulanıp ciddi şekilde kirlenmediyse yıkanmaz. tükürükleri antiseptik, dilleri de oldukça pürüzlü bir yapıdadır. bu vasıtayla ve genetik olarak barındırdıkları temizlenme iç güdüsüyle kendilerini sürekli yalarlar ve tertemiz yaparlar. ekstra bir temizlik işlemine gerek kalmaz.

  kedilerin tüyleri, normal şartlar altında dökülür. dökülmenin şiddeti mevsimlere göre farklılık gösterebilir. bazen de bir sağlık sorunundan dolayı aşırı dökülme de olabilir. ama her durumda kedilerin tüy dökmesi çok çok normaldir. yalandıkları sırada bu dökülen veya dökülmek üzere olan tüyleri de yalayıp yutarlar. yutulan tüy miktarını minimuma indirmek ve kediyi rahatlatmak için uygun bir kedi tarağıyla düzenli olarak taramak gerekir. tarama öncesinde bebe pudrası serpilmesi de tüylerin toplanmasının etkinliğini artıracaktır. bir de, yaladıkları ve sonuç olarak midelerinde biriken bu tüylerden ve tüy topaklarından kurtulmaları için kedilere düzenli olarak kedi çimi yedirilmesi veya kedi malt macunu verilmesi uygun olur. bu sayede vücutlarında birikmiş tüyleri dışkı vasıtasıyla atarlar veya kusmaya benzeyen bir hareketle kapsül şeklinde çıkarırlar.

  istenirse kedilerin tırnakları da kesilebilir. bunun için özel kedi tırnak makasları vardır. çoğu durumda ön iki patideki tırnakların kesilmesi yeterli olur. burada en dikkat edilmesi gereken şey, tırnakların sadece sivri uçlarının kesilmesi ve fazla derine inilmemesidir. çünkü bu bölgede çok fazla kılcal damar bulunur ve biraz derine inip yanlışlıkla kesilirse, çok zor durdurulabilecek bir kanama olabilir.

  kedilerin yavru dönemlerinden itibaren düzenli olmaları gereken aşılar vardır bir de. bana göre en önemli aşılar, kedinizi ilk sahiplendiğinizde(gizlinot: özellikle de sokaktan sahiplendiyseniz ) hemen yaptırmanız gereken iç ve dış parazit aşılarıdır. bunları evde kendiniz de yapabilirsiniz. iç parazit aşısı tablet, dış parazit ise damla olarak satılır genelde.

  bu tatlı hayvanlar bir de tırnaklarını düzenli olarak "törpüleme" ihtiyacı duyarlar. o yüzden daha yavruyken bir tırmalama çubuğuna alıştırmanız ve tırmalama ihtiyacını bu eşya vasıtasıyla gidermesini sağlamanız iyi olur.

  bir de günlük kum kabı temizlikleri, 15 gün veya 1 aylık periyotlarda kumun tamamen yenilenmesi, sularının/mamalarının tazelenmesi ve kaplarının yıkanması var tabi.

  kedi bakımı kapsamında benim aklıma gelenler ve kedilerime de düzenli olarak uyguladıklarım bunlar. zaten kedi dediğimiz hayvan; günün neredeyse 20 saatini uyuyarak geçirdiği, kalan zamanlarda da afacanlık, oyun ve yemek peşinde olduğu için, kendisi arzu ettiğinde ve gönlü olduğunda yapılabilecek şeyler bunların tamamı.

  24 kasım 2015 15:43 24 kasım 2015 15:45

  2. Ben de yazılanları çok yeterli buldum ekleyecek pek bir sey gelmedi aklıma ama şunu ekleyebilirim. Ozellikle sokak kedisinin karnını doyurayım diye akla ilk süt vermek gelir. Bildiğim kadarıyla kediler sütü sindiremiyor bu da sağlığına zarar veriyor. Yani kaş yapayım derken göz çıkarmayalım. Eğer sütten başka bir seçeneğimiz yok ise de sütü koyduğumuz kaba aynen süt miktarinda su ekleyip seyreltmeliyiz. Icine ekmek vs. de doğranabilir.

  24 kasım 2015 16:29

  3. (yazar: Adreena) süt konusunda hakli. Circir oluyor yavrucaklar. O yuzden ozellikle yavrulara cok sık süt vermek faydadan cok zarar verir.

  24 kasım 2015 16:49


  4. ısırma meselesi tüm çabalarınıza rağmen devam ediyorsa ve önünü alamıyorsanız elinize çok az miktarda viks sürebilirsiniz. kokusundan hoşlanmadıkları için başta bir iki tahammül edip sonrasında zamanla elinizi unutuyorlar.

  bol bol konuşun. zamanla ne kadar çok kelime öğrenebildiğine inanamayacaksınız ^-^

  20 nisan 2017 00:50

  5. çok uğraştırmaz. zira kedi kendi kendine yetebilen bir bireydir. mamasını, suyunu, aşılarını eksik etmezseniz pur pur ses çıkarır bi süre sonra göbişini bile sevdirir. benim kedim biraz titiz olduğu için günde 2 kez kumunu temizliyorum. ara ara tüy taraması yapıyoruz kalan zamanda kafa sevme etkinlikleri düzenliyoruz. korkmayın kedi kolay hayvandır. zorlamaz. her eve bir kedi.

  12 eylül 2017 15:06

  6. çocukken az su içtiğimi farketmiştim ve bunu nasıl aşarım diye düşünerek yanımda daima bir şişe su taşımaya karar vermiştim. gerçekten de farketmişti. normalde günde 1-2 maksimum 3 bardak su içiyorken bir anda miktarı yeteri kadar arttırabilmiştim. bu alışkanlığı kazanmak bana çok şey kattı. kediler de bizler gibi daha doğrusu her canlı gibi ihtitaçları olan yeterli suyu tüketmeliler.

  nisan ayından itibaren bir kediyle birlikte yaşamaya başladım. ismi biber :) ihtiyacı olan temel eşyalarını, mamasını, vitaminini vs aldıktan sonra bir de kedi şelalesi almıştım. (gizlinot: soru cevapta uygun fiyatlı ama içeriği güzel mamalar hangileri diye sorduğumda linç yemiştim. paradan kısacaksan kedi sahiplenme filan demişlerdi. halbu ki cimrilik yaptığım falan yoktu. aylardır işsizlik maaşıyla geçiniyorum ama biber için hiçbir masraftan kaçmadım. mama olarak da elimden gelenin en iyisini veriyorum. hatta şuanki durumuma bakılırsa elimden gelenden iyisini veriyoum. keşke insanlar anlamadan dinlemeden duyar kasmasa.)kediler akan suyun daha çok seviyorlarmış diye okumuştum çünkü. gerçekten de doğruymuş. kedi şelalesi biberin çok hoşuna gitti ve daha sık su tüketmeye başlamıştı. öyle aman aman bir fark yoktu ama şelaleyi seviyordu. arada cihaz dinlensin diye kapattığımda neden kapattın dercesine yanımda bitiyordu hatta asdfghgfds

  her neyse. biber bir gün ishal olmuştu ve ben de o gün evin başka başka noktalarına daha su kapları yerleştirdim. yeteri kadar su içsin de kaybettiği suyu geri alsın diye. işe yaradı. eskisinden daha çok su içiyor. bu yöntem kedi şelalesinden bile daha etkili çıktı biliyor musunuz. kaldırmadım ben de. o günden beri evde kedi şelalesi hariç 5 noktada daha su var. o farklı farklı noktalardan gidip gelip su içiyor. tavsiye ederim :) eğer kedi şelalesi alamayacaksanız evin 3-4 noktasına daha su koyun.

  edit: buarada aldığım şelale (link: https://tr.aliexpress.com/item/4000872636142.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.55324c4dfij8Y3 buydu.) ekstra filtre almanıza gerek yok. ben almıştım ama ilki bittikten sonra bi filtresiz deneyim dedim gayette güzel çalışıyor. arada bi temizlediğiiniz sürece sorun yok

  20 ağustos 2020 00:28 20 ağustos 2020 00:42

  7. Bir kaç hususa dikkat edildikten sonra oldukça zahmetsiz ve keyifli bir faaliyettir. Burada gayet güzel bilgiler verilmiş zaten ben de bir kaç tane kendi deneyimlerimle bağlantılı şey ekleyeyim. Eğer zaten belirtilmiş ve atlamışsam kusura bakmayın tekrar için şimdiden.

  1. Kumunu sık temizlemeyi ihmal etmeyin. Birden fazla kediniz varsa, birden fazla kum kabı kullanmanız daha iyi olur. 

  2. Evin içinde erişebilecekleri yerlerde boş poşet bulundurmamaya çalışın, oynarken dolanıp kendilerine zarar verebilirler. Aynı şekilde oyuncaklarını parçalamışlarsa çok küçük parçaları çöpe atın, yutabilirler oynarken. İp yumağı ile oynatmak isterseniz mutlaka kontrolünüz altındayken oynatıp sonra yumağı kaldırın. Kendi kedilerimde olmadı ben yumakla oynatmıyorum (aslında çok seviyorlar) ama tanıdığım bir minnoş yumak iplerini yutup ameliyat olmak durumunda kalmıştı. 

  3. Yaş mama veriyorsanız çok sık vermeyin, ben haftada en fazla 2 kez veriyorum veteriner hekimimiz bu şekilde daha sağlıklı olduğunu belirtmişti. Sanırım yaş mamaların tuz ve yağ oranları ile ilgili sorunlar olabiliyormuş ileride.

  4. Suyunu sık sık kontrol edin, mutlaka erişebileceği bir yerde su olmalı her zaman, yoksa özellikle böbrek sorunları yaşayabiliyorlar. 

  5. Mecbur kalmadıkça yıkamayın. Kendilerini temizliyorlar zaten siz cilt ve tüydeki dengeleri bozabilirsiniz sık yıkayarak. Tükürüklerinde antiseptik özelliği var zaten, yani kendilerini dezenfekte edebiliyorlar gayet güzel bir şekilde.

  6. Sizle temas etmeyi, kucağınızda uyumayı seven bir kediniz varsa ve gün içinde evde çok olamıyorsanız, en sevdiği yerlerin bir kaçına kullanmadığınız t-shirt vs. gibi giysilerinizi koyun. Siz yokken kokunuzu alarak daha güvende hissedebilirler. 

  7. Miyavlamalarını dikkatli dinleyin, farklı şeyler için farklı şekilde ses çıkardıklarını görüp inanamayacaksınız. Örneğin mama miyavlaması ayrı, oyun oynama miyavlaması ayrı, merak miyavlaması ayrı :) farkedince çok keyifli oluyor.

  8. Son olarak minnoşunuz/minnoşlarınızla uzuuun ömürlü keyifli ve sağlıklı bir birlikteliğiniz olsun...

  20 ağustos 2020 11:35


  8. 1 yaşında tekir kedime kapalı kum tuvaleti kullanıyorum ve proline kum kullanıyordum sık sık değiştiememe rağmen sürekli koku oluyordu bu sorundan akkum aktif karbonlu kum kullanarak tamamen kurtuldum.benim gibi kum konusunda çaresiz kedi analarının denemesini şiddetle tavsiye ediyorum.bu yaz sıcağında kedi kumu yüzünden annemle tartışmaktan ve sürekli kumu baştan temizleyip yer gök yıkamaktan kurtuldum.

  20 ağustos 2020 21:56

  9. Diş bakımlarını ihmal etmeyin ki ileride ciddi diş ve diş eti sorunu yaşamasınlar, diş çekimine kadar varmasın. bu tarz bir jel kullansanız bile olur (link: https://www.petzzshop.com/trixie-kopek-ve-kedi-icin-dis-temizleme-jeli-100gr link)

  29 ağustos 2020 20:33