sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (28)
 • medya (0)

28. Dışarıda ya da doğal ortamlarında yaşayan kedilerin/kedigillerin tuvaletlerini sadece kuma, toprağa yaptığı ve izini kaybettirmek için üzerini kapattığı bilinir.

Evdeki kediler içinse kedi kumu, yukarıda bahsettiğimin bir simülasyonudur. Aynı iç güdü ile aynı hareketleri yaparlar.

Doğal denince herkesin aklına gelen bentonittir, çok tozutur. Eve dağılır. Oldukça koku yapar.

Kristal/silika kum, kokuyu absorbe eder. Temizlemesi çok kolaydır, eve dağılmaz. Kanserojen yaptığı iddia edilir.

Talaş kum, sıvıyı hapseder, temizlemesi zordur. Çok tercih edilmez ama en doğalı budur.

Kişisel tercihim ise kristal/silika tarafındadır.

16 şubat 04:50

27. Hemen hemen her cesidini denedim . Kokulu kum bizim oglani oksurtuyor. Kokusuz burun mandali istiyor. Silika gorunce sanki kendi ayaklarimin bile acidigini hissediyordum . Rossmanda kendim icin gezerken onu gordum . 5 lt 10.99 tl . Killi kedi kumu . Cok dogal kokuyu muthis hapsediyor hem de cep dostu. Buldukca stok yapiyorum cocuklariniz icin deneyebilirsiniz .

28 ağustos 2018 23:30

26. evde iki tane b.klu olduğu için silika kullanıyorum. tüm gün evde yokum bentonit çok zor oluyor ve koku yapıyor. silikadan da memnun değilim ama haftada bir komple değiştiriyorum kumu koku yapmaması için. biraz param olursa otomatik olanlardan almak istiyorum artık. hayır bir de sıpaların pisliğini temizliyorum yine de sevdirmiyorlar :(

28 ağustos 2018 11:51

25. silikası bentoniti kalını incesi peleti meleti olan kedi ihtiyacı. silikası zaten zararlı kediler bile sevmiyor, pelet kullanmadım.. bentonitçiyim.

bentonit kum deyince aranması gereken 3 performans var, topaklanma, toz, kokuyu hapsetme. kimi kokuyu tutar topaklanmaz tek tek kumdan çiş parçası ararsın, kimi taş gibi olur leş gibi kokar, kimi kokmaz da topaklanır da ama her yer toz içinde kalır kediniz hapşırmaktan sümüklüböceğe döner. kalın alırsın patilere yapışıp eve dağılması az olur ama topaklanması kötüdür ince alırsın topaklanır ama her yer kum..

onlarca marka denedim, gerçekten ever clean ve diğerleri diye bir şey var. her ay içime otura otura 6lt liklerden alıyorum arada amaaan be yeter başka marka denicem deyip başka bi şey alsam da olmuyor çünkü çıtayı öyle bi yükseltti ki ne olsa onun rahatlıgına erişemiyor. ne bir gram toz ne bir koku, ne dökülen parçalar. parasını bu kadar hakeden başka bi ürün yok sanırım hayatımda bi düşünim.

11 temmuz 2018 15:46 11 temmuz 2018 16:52

24. Son 1 sene içinde fiyatları neredeyse %100 zamlandı yuh diyorum artık,silika kumun eskiden 8 adetli kolisini 60-70₺ ye gitti gidiyordan alıyordum,şimdi en ucuzu 130₺’den aşağı değil.ithal değil,bulunmaz hint kumaşı değil nedir bu fiyatlar ya? Bir de yeni kurnazlıkları 3.8lt olan paketler 3.6lt olmuş hatta bazı markalar 3.4lt ye kadar düşmüş.Yakında gramla satacaklar. Gerçekten şu ülkenin pet ürünü fiyatlarından nefret ediyorum.Evcil hayvanı olanları über zengin sanmaları tam bir çakallık.

3 temmuz 2018 08:36 3 temmuz 2018 08:44

23. Kum için 3 markayı tek geçerim;

- vancat (kullanıldığı zaman anında çıkan kokuyu maskeliyor ve taş gibi kupkuru yapıyor),

- sanicat (idrar taşı biraz fazla kırılgan tam olarak kurutmuyor),

- lindocat (koku maskeleme özelliği var ancak vancat gibi kullanıldıktan sonra sabun vs. kokutmuyor. sabun kokulu almamıza rağmen asla kokusunu alamadık. aynı vancat gibi herşeyi taş gibi yapıyor nem emmesi çok başarılı).

Bu üç marka muhteşem diye düşünüyorum. 3' ü de Beyaz Bentonit kumdan üretilmiştir ve asla ama asla koku dışarı çıkartmaz. Bizim kıza her zaman sabun kokulu alıyoruz ve aşırı mutluyuz. Hepsiburada' dan geçen ay lindocat' ın 10lt' sini 13.50 gibi bir fiyata aldım normalde 3 markanın fiyatı da bizim buralarda 25tl' den başlıyor. İndirimleri takip edince güzel fiyatlara alabiliyorsunuz bu markaları.

ek; bu markaları neden tercih ettiğimi ekledim.

2 temmuz 2018 18:13 12 temmuz 2018 22:02

22. bir sürü kedim var tek tavsiyem betonit kedi kumu.

kumun topaklanan cinsten olması cok önemli. her akşam kedi kumu küreğiyle kedilerimin bana bıraktıklarını topluyorum. kum temiz kalıyor. koku çok daha az oluyor. temizmama.com sitesinde uygun fiyatlı oluyor. oradan alıyorum.

2 temmuz 2018 17:44

21. Fiyatı alıp başını gitmiş olsa bile ever clean diyorum. Evde 3 tane kedimiz var. ever clean çok uzun bir süre gidiyor,topaklanma şahane,koku hapsetme başarılı. Bu yönlerini ele alırsak f/p olarak tatmin edici.Lavanta kokulu olanı diğerlerine göre daha kullanışlı. ayrıca toz oranı düşük,bizim miniklere dokunmadı.  Ama bu zam oranı ile devam ederse yeni bir kum markası arayışına girmemiz gerekebilir :)

29 haziran 2018 20:37

20. Herkes hazır almaktan bahsetmiş,ben evde yapılanından bahsedeyim size madem.

Öncelikle gazeteleri makas yardımı ile ince şeritler halinde kesin ve derin bir kaba koyun. Kabı kağıtların üstünü kapatacak kadar su ile doldurun ve bulaşık deterjanı ekleyin.Gazetelerin boyasının suya çıktığını gördüğünüzde suyu dökerek yeni su ve deterjan koyup bu işlemi suya boya çıkmaya dek bir kaç kez tekrarlayın. Islak gazetelerin üzerine bol miktarda karbonat serpiştirin ve elinize bulaşık eldivenlerini takarak karbonatın kağıtların tümüne yayılmasını sağlayacak şekilde yoğurun. Karbonatla ovduğunuz kağıtların suyunu elinizde olabildiğince iyi sıkın. Sıktığınız kağıtları kolay kuruyabilecekleri balkon gibi bir alana iyice yayıp kurumaya bırakın. Kuruyan ev yapımı kedi kumundan yeterli miktarda tüylü kankanızın kum kabına koyun, bu kadar :))

29 haziran 2018 13:21

19. mio nun topaklanan kumundan alıyorum 20 kilo civarı bize 2 ay gidiyor valla. ki benim kızım pis kuma hiç yapamaz. kapalı wc aldım ancak yinede kumlar evin içindeler . bir süslümün dediği papastan alıcam .

29 haziran 2018 12:00