yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (7)
  • medya (0)

  1. tuvaletini her gün temizlerken gözucu ile kontrol yapılması, eğer 2-3 gündür kaka yapmadıysa, çiş yaparken zorlanma varsa ve kusuyorsa acilen hız kaybetmeden vete götürülmeli. idrar yolu problemi çok ciddidir ve zamanında müdahale edilmezse malesef üzücü sonuçları oluyor. eğer idrar yolu sıkıntısı çekmiş bir kediniz varsa, tedavi için verilen özel mama sonrası yine aynı şekilde idrar yolu sağlığı için geliştirilmiş mama ile devam edilmeli, tekrarlama riski var. erkek kediler bu rahatsızlığa daha yakın.

  bir de ev 2.kat bile olsa açık bırakılan her pencereye sineklik takılması zorunluluğunu not düşmek istiyorum. kedi sahiplerinin genelde erindiği ve kedi kaybının en çok olduğu nane.

  13 eylül 2019 13:14

  2. -mama geçişini aniden yapmamak.

  -taranmaktan hoşlanmayan kediler için (link: https://www.durbuldum.com/urunlerresim/buyuk/tuy-toplama-eldiveni-6-7823.png şu) görseldeki tüy toplama eldivenlerinden edinmek.

  -multivitamin maltı ve tüyleri çıkartabilmesi için tüy maltı kullanmak. (tüy maltını yedirmediğim için bağırsakları tıkanmıştı, önemli bir detay)

  -bir sorun olduğunda tek bir veterinere güvenmeyip minimum 3 yere danışmak.

  -yemek yeme, su içme ve tuvalet alışkanlıklarını her gün takip etmek. genelde hastalık ilk oradan belli oluyor :(

  14 eylül 2019 00:18

  3. Ukteyi verdikten sonra bir türlü kendi bilgilerimi toparlayıp yazamadım. 

  Öncelikle kedinizi çok iyi gözlemleyin. Ben bir sıkıntısı olup olmadığını böyle anlıyorum. Onlardaki bir farklılığı, sıkıntıyı hemen sezmeniz için çok önemli bence bu.

  Bebekken sert sevmemek elimi ısırarak oyun oynatmamak konusunda çok katıydım. Şimdi oynuyoruz boğuşuyoruz ama o anda kalıyor sonrasında bir alışkanlık haline gelmiyor. Güzel vakit geçirip oynayabilmeniz için önemli bence.

  Tüy dökülmesi asla tamamen bitmiyor. Dönemsel artıyor azalıyor. Sabırlı olun ne zaman artıyor, ne etkiliyor gözlemleyin. Mesela bizde sıcaklık çok etkili oluyor. İlkbahar ve yaz döneminde çok dökülüyor. Daha sık tarayın. Başlarda bizimki de taratmıyordu. Sabırla sakin anını kollanıp deneyin. Zorlayınca bir daha asla istemiyorlar. Ben müzik açıp önüne oynamayı sevdiği bir şeyi koyarak tarıyorum. Son zamanlarda sakince taratıyor. Tarak olarak eldiven şeklinde olanları ve furminatorleri öneririm. 

  Tırnak keserken de aynı şekilde kucağımda bir süre oturtup seviyorum. Sakince otururken kesiyorum. İstemediğinde ya da yarısında sıkılıp gittiğinde de zorlamıyorum. Paşa gönlü öyle istedi diyorum

  Kum olarak çok tozutan ve çok kokulu kumları almıyorum. Çünkü ben bile doldururken rahatsız oluyorum, kedim de sık hapşuruyor.

  Yemek konusunda asla yağlı,tuzlu,baharatlı vs bir yemek vermiyorum. Bizim yediğimiz bir yemekten asla yedirmiyorum. Çok isteyeceği bir şeyse ya dikkatini dağıtıyorum ya da ben yapıyorsam ona ayrıca yiyebileceği gibi küçük bir porsiyon hazırlıyorum. Zaten yemeğinizden vermeye hiç alıştırmazsanız bu bir sorun olmuyor.

  Kokulu temizlik malzemelerinden uzat tutmaya özen gösteriyorum.

  Dışarden gelen ayakkabı vs ile temas etmemesi için asla eve sokmuyorum. Bu benim de hijyen açısınsan tercih etmediğim bir şey zaten. 

  Mama olarak proplan ( hills nd çok ağır kokuyor hem çok sevmedi hem de tuvaleti çok kötü kokuyordu)

  Yaş mama olarak bazen purina felix veya proplan

  Kısa bir süre gimcat malt kullandım ama tüy kusma sorunu olmadı hiç arada aynı markanın multivitaminini veriyorum.

  Bağışıklığı düştüğü bir dönem veterinerim immuneks şurup verdi bir süre kullandık.

  Tarak olarak basit bir tüy açıcı tarak, eldiven şeklinde olan ve furminatör uzun tüylüler için olanı kullanıyorum. Eldiven en hayat kurtarıcısı

  İkea tüy ruloları devamlı kullandığım sağ kolum.

  Sıradan bir tırmalama tahtası kullanıyorum veterinerim küçükken mamasının yanında dursun alışması için demişti ve öyle alıştı.

  Genelde çelik, porselen vs mama kabı kullanıyorum. Yedek olarak kullandım plastik kaplarım da var tabi. 

  Mama ve suyu çok döktüğü için altında bunun için bir tepsi gibi bir şey kullanıyorum. Çok amaçlı şekilde satılanlardan.

  3 ayda bir iç dış parazit aşıları mutlaka yapıyoruz. Yıllık aşılarını yaptırdım ama karşı olanlar da mantıklı geliyor henüz net bir görüşüm yok bu konuda

  14 eylül 2019 01:57 14 eylül 2019 01:59


  4. Kediler camdan atlayabilir, düşebilir bunu kesinlikle unutmayın. Saçmalama hayvan salak mı niye düşsün diyenleri çok duydum ama kesinlikle aldırış etmeyin lütfen. Konuştuğum veterinerler özellikle yazın çok fazla düşme vakası geldiğini ve bunun kırık, çıkık ve hatta iç kanamaya yol açabildiği için ölümle bile sonuçlandığını söylüyor. Evde açılabilen sineklikler var ama elimizle çok fazla zorlayarak açabildiğimiz için kedinin açabileceğini düşünmedik. Zıplaya zıplaya açmayı başarıp apartman boşluğuna düştü. Yüksek bir mesafe değildi ama yaşadığı korku bizim hatamız ve hala vicdanımız çok rahatsız. Kimsenin başına gelmesin diye şöyle bir önerim var. Açılabilen sinekliklerin hepsine kanca yaptırdık. Şimdi kedimiz gönül rahatlığıyla dışarıyı izliyor kenarında. Açık balkonlar içinse özellikle hayvanlar için file gibi şeyler satılıyor adını bilmediğim, onlara bakabilirsiniz. Kedinizin sağlığı, sizin iç rahatınız için evinizi en güvenli hale getirin lütfen.

  14 eylül 2019 04:10

  5. -aşı hayat kurtarır. ben küçükken kedim aşısız olduğu için bizim giysilerimizden (gbkz: çapraz bulaşma) yoluyla sarılık kapıp uzun bir hastalık sürecinden sonra öldü. çok kötüydü. aşı çok ama çok önemli.

  -kedilerin akciğeri bizimki kadar büyük değil. temizlik malzemeleri uzun vadede astıma sebep olabiliyor. o yüzden evi temizlerken yerleri mutlaka (gbkz: sirkeyle) silin tekrardan. çamaşır suyu kokusunu alıyor, sirkenin kendi kokusu da çok kısa zamanda uçuyor.

  -(gbkz: çapraz bulaşma) demiş miydim? başka bie hayvana dokunmamış olsanız bile, dolmuş demirlerinde, havada, parada bizim bağışıklık edindiğimiz bir dolu mikrop var. sokağa, markete vs. çıktıktan sonra bile ellerinizi mutlaka yıkayın. sokak kıyafetlerinizle kediyi haşır neşir etmeyin. ayakkabılara sürünme huyu vardır kedilerin. çok ama çok zararlı onlar açısından. sokaktan gelen bir dolu mikroba maruz kalıyorlar. ayakkabılar çıkartılır çıkartılmaz doğruca dolaba konmalı.

  -bu sıpaların özellikle küçükken evde bulduğu ip vb. şeyleri yeme huyu vardır. o ip bağırsaklarına dolanır, ölümcül bile olabilir. ince saçaklı şeyleri evden atın, püsküllü halılara overlok yaptırın. yediğini gördüğünüzde kızın ve onun kötü bir şey olduğunu öğretin.

  -son olarak, kedinizle iletişim kurun. suratına bakın, konuşun, öperken göz teması kurun, kızdıktan sonra göz teması kurun. böyle alıştırınca gerçekten çocuğunuz gibi oluyorlar. bir şey olduğunda, korktuğunda veya içeride bir nane yediğinde koştura koştura gelip suratınıza bakıyorlar. başı sıkıştığında anasına gelsin sorsun yani (bkz: güvenli bağlanma).

  14 eylül 2019 11:56

  6. 3 kedili 16 yıllık kedi sahibi olarak koşun ben geldim.

  ilk olarak veteriner seçerken iyi seçin. aşırı samimi görünen paragözler daha yaygın bu meslekte. sonra bir bakarsınız olmamış şeyleri olmuş gibi anlatıp, bir mğdahale yapmadan faturanızı kabartıyorlar.

  kediler birbirlerinden görerek öğrenir. kardeş gibi büyüdüğü başka kediler varsa iyi alışkanlıkları pekiştirmek için kullanabilirsiniz. Mesela taranmaktan nefret eden kedim ablasının taranırken şekilden şekle girişini izlediğinden beri her sabah uyandığımda ilk taranmak için banyoda bekliyor.

  kedilerinizi sık sık muayene edin kendi kendinize, inceleyin. her sıkıntılarını onlar da anında anlayamayabilir. patilerini, göğsünü severken çaktırmadan zihninize kazıyın, bir değişiklik varsa fark etmeyi kolaylaştırır.

  kendi adıma hayır'ı öğretmek için eskiden avrupa yakasında seline kubilayın yaptığı gibi pıt yaptım. hoşlarına gitmiyor, canları acımıyor ve çocuk eğitimindeki gibi kızdıktan sonra barışmak önemli, o sırada öperek gönlünü alması da pek tatlı.

  kediler klozete tuvaletini yapmaya alıştırılabilir, kumdan kafayı yiyorsanız deneyin, ama daha çok sabır gerektirir alışma süreci.

  yemeğinizi paylaşacaksanız yemek masasında ve yemek sırasında vermeyin. daha sonra hayatı zindan ederler.

  beyaz kediler daha hassas oluyorlar. alerjisi çıkabilir, üşütebilir, gözü mikrop kapabilir; haberiniz olsun.

  eğer bir kere gözü mikrop kaptıysa doğru veterinere. basit bir mikrop kapma yerine bir hastalık belirtisi de olabilir.

  ne kadar yoğun olursanız olun, en azından yarım saat her bir kediyi kucağınıza alın, sevin, konuşun. size güvenmesi çok ama çok önemli. başına bir iş gelirse -bir başka süslünün bahsettiği balkondan düşme işi başıma geldi- zaten korkmuş acı içindeki kediniz size bile temkinli davranacaktır. o yüzden aranızdaki bağı güçlendirmek çok önemli.

  bu minikler bebek gibi biraz. temizlik malzemelerinizi kendiniz için seçmiyorsanız kedileriniz için doğal seçin. çünkü canı sıkılır yeri yalar belki, ya da duşa kabini açık unutursunuz su birikintisinden su içmeyi tercih eder.

  ah bir de piyasada görece en az alerjen içeren mamalar balıklılarmış. diğerlerine farklı şeyler katmak daha kolaymış.

  bir de malum mamada ucuza kaçarsanız, o fiyat farkının fazlasını hastalanan kedinizin veteriner masrafı olarak ödemek durumunda kalabilirsiniz.

  15 eylül 2019 08:42

  7. Flagly şurup. Eğer kediniz çok halsiz, ishal ve iştahsız ise ve veterinere götüremeyecek bir durumda iseniz kesinlikle azıcık bu şurup çok işe yarıyor.

  9 aralık 2019 12:30