yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (466)
  • medya (489)

  466. yaklaşık 4 yıldır bir kedim var. düzenli aşılarını sağlık kontrollerini yaptırdığım. eski evimiz 3.kat konfeksiyon duvarlarına bakan sadece bir boşluktan sokak görünen bir yerdi kedim camın mermerine çıkar balkonda rahatça izlerdi. camları açık bırakıp rahatlıkla saatlerce eve gelmezdik sorun olmazdı pısırıktı korkardı biraz. ama bu kedim bahçe katı ev alıp taşınınca canavara dönüştü dışarıda çok kedi olduğundan koku alıyor ve beni bırakın diye yalvarıyor resmen. camalrda sineklik var kedi görünce bir pati darbesi yetiyor onu itip çıkmasına. herkes kaçacak bu hazırlanın diyor ama kedisi olan dostlar anlar evladımı nasıl bırakayım ben. vücut tasması aldım şimdi onu bekliyorum belki ara ara ben gezdirirsem tatmin olur. akıl verebilecek süslüm morartırsa sevinirim.

  bugün 10:54

  465. Bir şu başlığa bakınca bir de instagramda hospiveteriner hesabına girince veteriner hekim olup her gün böyle yavrucukları yumurasım geliyor :d

  2 temmuz 12:22

  464. 2018 haziran itibariyle 4 kedim vardı. 2020 mart itibariyle 8 kedim var. biri kör diğerleri sağlıklı. ben ampute çocuklara da bakmayı isterdim ama nasip bu tipitiplere oldu. ara ara bebelerimle ilgili anıları yazmak istiyorum bu başlığa. adlar: köroline (körolayn), kral, ortanca, izzet, kırçılkız, cingöz, kevoş, hitler.

  ilk dört kedim mamadan başka bir şey yemedikleri için beni sinirden ağlatmışlardı. ne balık ne tavuk ne et hiçbir şey yemediler kuru mamadan başka. 30 saat aç bırakmayı denedim onda bile inat ettiler. neyse bunları 1 yaşından sonra yaz tatilinde izmite götürüp anneannemin bahçesine saldık, ankarada apartman dairesinde bunalıyordu bebeler ot mot takılsınlar dedik. ve dımtısss diğer kediler ne yerse onu yemeye başladılar. inadına mı yoksa arkadaş olmak için miydi emin değilim. ciğer, sote et yemeyen kediler yumurta makarna ve peynir yiyordu, dehşete düşmüştüm nası olur diye. top gibi sağlıklı büyüdüler bu süreçten sonra.

  şimdi birkaç iş için geldim ankaraya izmitten, onlardan ayrıyım bir haftadır.. üstüme çıkıp uyurken kımıl kımıl pati atarak deli etmelerini, beynimin üstünde koşmalarını özledim.

  1 temmuz 18:24


  463. 2 kardeş. :) Anneleri o kadar güzel ki o kadar güzel bakıyor ki, severken anlamlı ve uzun bakıyor. Bebişler beni görünce kaçıyorlar ama çok güzel bir şey oldu. Ben annelerini sevip ''keşke bebeklerini de sevsem yaa..'' diye içimden geçiriyordum. Anne kedi yine bana uzun uzun baktı ve gidip bebeklerin saklandığı deponun kapısının önünde onlara seslendi. Miyavlama olarak da değil, ağzını iki kere oynattı hafifçe gırıldadı ve bebekler kafalarını çıkarıp önce annerine baktılar sonra bana doğru koştular. Anne yine dönüp geldi yanıma güzel güzel bakarak. Ben bebeklerle oynarken o da bir köşede kendini temizliyordu. Delirmemek elde değil. O kadar güzeller ki. Sahipsiz değiller en azından. 2 sokak arkamdaki site çok güzel bakıyor hepsine. Ben de her sabah gidip mıncıklayıp yumuşturuyorum. :)

  ilgili medya:
  1
  12 haziran 10:25

  462. Bir adet hiperaktif olmasi gereken ama tembel olan ondan anası yani benim gibi kolay kilo alan köpeğe sahibim. Köpeğim köpekleri sevmiyor. Kedileri seviyor ama genelde dayak yiyor. Sitede beyaz bir kedi var doğurdu yavrulari var hepsi başka renk. Yavrular asla ele gelmiyor kaçıyor ma anne kedi tüm gün kucakta. Eşimin alerjik astımı yüzünden bazen gizlice eve girmesine izin veriyorum. Kopegimin yerinde yatıyor bir bakiyorum komşunun evine giriyor. Çok ilginç bir kedi baska komşunun portmantosunda doğurmuş mesela. Tum siteyi yuvası olarak görüyor.

  11 haziran 19:41

  461. tanım: dünyanın gizli sahipleri, bütün insanlığı perde arkasından yöneten mastermind canlılar. (link: https://i.pinimg.com/originals/01/cb/0c/01cb0c100b8bc2310ffa9a995553752c.jpg kanıt).

  kedi genetiği 101 dersimizin ikinci girdisiyle karşınızdayım. ilkine (link: https://www.suslusozluk.com/kedi?i=1157719 şuradan) ulaşıp kürk renginin neden siyah ya da sarı olduğunu okuyabilirsiniz (ilk girdide major değişiklikler yaptım, tekrar okumanızı tavsiye ederim). bugün siyah ya da sarı kürkten değil, beyazdan bahsedeceğiz.

  siyah otozomal, sarı x kromozomunda (eşey kromozomu) kodlanan genlerdir ve bir dişide 2 adet x kromozomu olduğundan hem sarı hem siyah olma ihtimali vardır. bu yüzden hem sarı hem siyah kürke sahip kedilerin dişi olduğunu biliyoruz. erkekler ise sadece tek x kromozomu taşıdığı için hangi gen varsa o renk olur. çekinik sarı varsa siyah, baskın sarı varsa sarı.

  beyazdan hiç bahsetmedim şimdiye kadar. onun sistemi bambaşka. x kromozomuyla falan alakası da yok zaten. onu da şimdi anlatıyorum. dayanamayıp yine ilk entrynin özetini geçtim.

  (gbkz: melanophilin) diye bir protein var. dilüsyon faktörü olarak da geçer bu. bu proteinin görevi çok basit aslında. uzamakta olan kıl tanesine melanin transportasyonunu kontrol eder. biliyorsunuz ki saç, kıl, tüy vs canlı değil. hücre değil bunlar yani. hücrede üretilip dışarı salınan proteinlerden falan oluşan yapılar. şöyle düşünün, odanızı boyayacaksınız ama küçük kardeşiniz ayak altında dolanıp duruyor. al şu parayı git bakkaldan kendine çikolata al diye kovalayıp duruyorsunuz. ne kadar çok kardeşiniz varsa size o kadar engel olacak yani. ne kadar çok melanophilin proteini varsa o kadar çok engel olacak kıllara renk pigmenti (pheomelanin veya eumelanin) taşınımında.

  bunun da özeti şu: melanophilin ne kadar çoksa o kadar açık renkli olur kediniz.

  şöyle ki, kedi simsiyah genlere sahiptir. çatır çatır siyah, eumelanin üretiyordur ama melanophilin de yüksektir, kıl kökünde haraç kesen bekçi gibi durur bu amcamız. melaninin kıllarda depolanmasını engeller. kıllara renk pigmentinin taşınmasını (link: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/d/de/Down_Awn_and_guard_hairs_of_cat_2012_11_13_9203r.JPG/440px-Down_Awn_and_guard_hairs_of_cat_2012_11_13_9203r.JPG şu) fotoğrafla çok daha iyi anlarsınız bence. canımız ciğerimiz (gbkz: tekir) kedi de işte böyle oluyor. şu (link: https://kittentoob.com/wp-content/uploads/2017/10/Tabby-Cat-11-750x500.jpg tekir) de mesela melanophilin taşır, şu (link: https://kittentoob.com/wp-content/uploads/2018/03/oil-750x469.jpg minnoş) da. aralarındaki fark sadece tekirimiz siyah gen taşırken turunculu kedi turuncu gen taşır (daha doğrusu ikisi de siyah gen taşır otozomal kromozomlarında. sadece tekirimiz x kromozomunda baskın turuncu gene sahip değildir, e turuncu kedide turuncu gen var dememe gerek yok sanırım).

  bu renk muhabbeti daha da devam eder aslında ama onlar başka entrylerin konusu olsun. artık hepimiz siyah-turuncu kedilerin hepsinin dişi olduğunu (eğer (gbkz: klinefelter sendromu) yoksa), dümdüz turuncu kedilerin çok büyük ihtimal erkek olduğunu söyleyecek kadar biliyoruz. artık eşinize dostunuza üstünlük sağlayabilir, ortamlarda hava atabilirsiniz. kolay gelsin.

  10 haziran 20:05

  460. bu da benim biberim. önümüzdeki hafta 5 aylık olacak.

  çok yeni de bir (link: https://www.instagram.com/p/CBNs27aj5lx/ instagram sayfası var). takip ederseniz çok mutlu oluruz (gizlinot: swh)

  @biber.i.ye

  ilgili medya:
  2
  10 haziran 20:04


  459. Evde bir tane var bundan. Bebeğim benim bazen kendimi kaybediyorum severken.

  29 mayıs 16:44

  458. Bunlar kesinlikle insan dilini anlıyorlar ama iş yaptırırız diye salağa yatıyor. Çakallar

  28 mayıs 21:32

  457. en kolay ve hızlı sevebildiğim canlı. hayata ve ilişkilere dair güzel öğrenmeler yaşayabilirsiniz, görmek isterseniz eğer hazretlerinden. bir de üstteki linklere tıklayınca özellikle ikincide ellerimi vurup ahhh dedim :)

  28 mayıs 20:47