girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (70)
  • medya (1)

70. Tadı güzel diyemeyeceğim ancak içmekten aşırı derecede zevk alıyorum. Hem sağlıklı hemde insanın midesini rahatlatıyor gibi.. Hoş süt ve süt ürünlerinin her şeyini çok sevdiğim için olabilir. Aromalılarını da denedim, en güzel sade olanı..

27 ağustos 22:46

69. Kefir mayasının il ve ilçelerde bulunan ziraat odalarında bulunabileceğini söyleyebilirim. (Hepsinde olmayabilir)

N 11 ve gittigidiyorda satılan canlı kefirler var ama tane ile yollanıyor.

Süleyman demirel üniversitesinin oluşturduğu bir çalışma var(link: https://www.kefirdanem.com Kefirdanem)

Piyasada altınkılıç markasının ki kısmen iyi demiyim ama hiç yoktan iyidir.(tadı hazırlandığımızdan daha ekşimsi)

Ekeri bilmiyorum,içimi çok beğenmedim.

Kalsiyum,b2 b12,fosfor,protein içeren kaynağı orta asya olan probiyotik içeren sütle yapılan bir içecektir (serin içiniz)

Kefir sütün içerisinde soğuk bir yerde kendi kendine çoğalabilir.

Kefir yapılırken metal kullanılmamalı imiş efendim.

Dipnot: kefir alıp çoğaltıp insanlık adına yayacağım çalışmalarıma başladım.

Edit:ekleme

Edit:eker marka kefir evde yaptığımıza oldukça benziyor,yoğun kıvamda daha az ekşi . (gizlinot: Koyunun olmadığı yerde keçiye abdurrahman çelebi derler )yine de evdekini tercih ederim.

27 ağustos 15:34 29 ağustos 12:02

68. bir ara sağlık icin ailecek iciyorduk evde zaten 3 kisiyiz annem babam ve ben.hepimiz 1 ay icinde rahat bir 4 kilo alinca birakip sigaraya basladik.bizim kefirle animiz boyle lol

27 ağustos 13:01


67. Komşumuzun verdiği maya sayesinde evde kendim yapıyorum.çokta güzel oluyor.hazır olanları asla içmeyen annem bile bayılıyor hatta çoğu zaman ben hiç içmeden hepsini o içiyor.yararları malum ki önyargılı olanların özellikle ev yapımı olanlara ulaşabilirlerse mutlaka denemesini tavsiye ederim ayrandan pek farklı  tadı olmuyor bana sanki çok yoğun ayran gibi geliyor.benim kullandığım maya bildiğiniz canlı mayalardan yani markette satılan toz şeklinde olanlardan değil.çay kaşığı kadar maya ile 1 lt kefir yapabiliyorum denemedim ama belki tek seferde daha fazlası bile yapılabilir.24 saat maya ile sütü karanlık oda sıcaklığında bir yerde beklettikten sonra süzüp yıkayıp su içinde bekletip hergün suyunu değiştiriyorum.sanırım bazı aktarlarda su içinde satılıyormuş.yapma niyetine olanlara duyurulur :)

27 ağustos 00:13

66. nedir ne değildir olduğuna dair güzel girdiler girilmiş zaten. ben kendimdeki 1 aylık etkisini anlatmaya geldim.

metabolik bozukluklar silsile şeklinde tüm vücut sisteminde kendini gösteriyor. hangisi ilk tetikleyici bilmiyorum ama doğru beslenme ile başedilebilir bir şey olduğunu da 1 yıllık süreçte gördüm. insülin direnci, polikistik over sendromu, zayıflığa rağmen karın yağlanması, kronik kabızlık, hemoroid... bunların hepsi metabolik hastalıklar altında değerlendiriliyormuş, hepsine de sahibim. bu nedenle işe geçen yıl sigara bırakmak, spora başlamak ve daha yoğun vejetaryen beslenmek (gizlinot: süt ürünleri yumurta ve ayda bir bile olsa kırmızı et-balık tüketiyorum) ile başladım. oldukça da iyi sonuç aldım aslında. yine de dışkılama sıklığı ve sert dışkılama sorununu tam çözemedim. bunun için de tüm ön yargılarımı kırarak kefiri denemeye karar verdim. açıkçası daha önce nasıl içmemişim diye hayıflandım çünkü ben ekşi yoğurda ve o yoğurttan yapılan ayrana bayılırım. kefir de tam olarak ekşi yoğurt ayranı tadında. yoğurt yapımında kullanılan bakteri grubu ile kefirinki farklı. her ikisindeki bakteriyi de bağırsaklar çok seviyormuş. neyse efendim, ben 1 aydır her gün, günde 200ml kefir tüketmeye başladım. her gün ve acı çekmeden dışkılayabilmek çok mutluluk verici bir şeymiş meğer. şimdi kendimi daha da sağlıklı hissettiriyor kefir. ayrıca 30 yaştan sonra vücutta kalsiyum emilimi yavaşladığı için ileri yaş kemik erimesi riski de artıyormuş. kefir ve yoğurt gibi mayalı sütten kalsiyum emilimi daha fazla oluyormuş. şimdiden kefir tüketiyor olmanın mükafatını da menapoz sonrası güçlü kemiklerle alacağım sanırım, daha erken ölmezsem tabi. 

kefiri şimdilik hazır alıyorum, eker’in 200 ml tek içimlik ambalajları kolay geldi (gizlinot: ambalajlar geri dönüşüme tabi) en kısa zamanda (alışkanlık haline getirene kadar) özgür mera ineklerinin sütüyle evde kendim yapmaya başlayıp hayvan hapishanesi “modern” mandıracılağa sağladığım geçici katkıyı da sonlandıracağım.

26 ağustos 23:14

65. Çocukluğumdan beri düzenli olarak içiyorum. Gece uyumadan önce içtiğim bir bardak kefir kusursuz bir uyku uyumamı sağlıyor. Bu aralar kefirle ilgili bir diyet deneyeceğim , normalde düzenli spor yapan ve dengeli beslenen birisiyim. Tam bir hafta sonra mezuniyet törenim var, 3 kilo vermek istiyorum ve yurdun son zamanları olduğu için yemekhanede yiyebilecek hiçbirşey bulamıyorum. Günlük rutinimi değiştirip, her sabah aç karnına 30 dakika ağırlık antrenmanı+ 20 dakikalık kardiyonun arkasından bir kupa bardak dolusu kefir içip kahvaltımı bu şekilde yapmayı planlıyorum.

Şu an 54.8 kilouyum. Tam bir hafta sonra burayı editleyeceğim.

Edit: 1 haftadan fazla zaman geçti ve biten internet paketim nedeniyle ancak şimdi editleyebiliyorum. Burda bahsettigim günlük egzersiz planini ve kefir kahvaltisini bie hafta boyunca uyguladim bir haftanın sonunda 52.5 kilograma ulaştım. Günün geri kalaninda protein ve sebze agirlikli beslenmeye dikkat ettim. Hedefledigim gibi üç kilo veremedim ama hedefe çok yaklaştım. Tavsiye ederim :)

29 mayıs 12:32 29 haziran 12:04

64. dane, kefirzadem markalı ürünü tavsiye ederim, çok ürün denedim ancak en lezzetlisi bu oldu, süleyman demirel üniversitesinin ürünüymüş, üniversite analizinden geçtiği için, içim rahat tüketiyorum. devamlı düşen bağışıklığıma çare olsun diye kullanmaya başladım bu ürünü, umarım iyi etkileri olur..

3 mayıs 13:51


63. Ben bunu evde kendim mayalıyorum. Bence gereksiz pahalı, hem de ilave şeker içerebiliyor. 

Eskiden AOÇ'nin vardı onun tadı efsaneydi ama şimdi hala var mı bilmiyorum.

 Neyse evde kendi mayalamak isteyenler için şunu diyebilirim şu ana kadar hiç tutmadığı olmadı ve ne kadar çok bekletirseniz o kadar ekşi oluyor ben çok ekşi sevmediğimden genelde 24 saat bekletiyorum. 

25 nisan 12:07

62. şişkinliği azaltan ve hafif ekşi bir tadı olan içecek. biraz daha ekşimiş halini de çok seviyorum ama, (yazar: bill) 'in yaşadığı şeyi yazın ben de yaşadım. dikkatli olmak ve kefiri olabildiğince çabuk tüketmek gerekiyor.

24 nisan 20:29

61. Bir pırasa, bir bamya, bir brokoli gibi başta ailem olmak üzere çevremdeki çoğu kişiyi şaşırtarak bayılarak içtiğim içecek. Çok seviyorum ya. "Günde 1 bardaktan fazlası zarar" diyerek annem ufak bi sınır getirdi bana. Hatta aynısını süt için de söyledi sonra bi günde iki şişe sütü tek başıma bitiriyorum diye ama onda yemedim. Normalde sağlıklı deyince sevmediğim şeyleri bile yapmaya yatkınımdır ama bunu sağlıkla ilgisi olmadan seviyorum ya inşallah yararını görüyorumdur hayırlısıyla.

17 nisan 21:43