yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (9)
  • medya (0)

  1. Başlıktaki saygıyi hem öz hemde çevremizdeki insanlara olarak düşünebiliriz. Benim bu konuda önyargıya varmak üzere olan fikirlerim var ve sizinde fikirlerinizi merak ediyorum. Evet esas konuya gelirsek, etrafımda kişisel bakımında bariz eksiklikler gördüğüm insanların karakterini tanımak istemiyorum ne yazikki. Yani sokağa dişlerini bile fircalamadan çıkan bir insan bana ne katabilir? Galiba yanlış bir yoldayım süslüler farklı pencerelere ihtiyacım var.

  9 nisan 2016 22:25

  2. Yari yariyadir.

  %50si ozsaygiysa %50si kendini baska bir 'kadin'a begendirme cabasidir. Cunku tum kadinlar kiskanc oldugu gibi kiskanilmayi da sever.

  Arkadasiniz dahi olsa ay canim rujun ne guzel markasi ne bende alicam sana cok yakismisssss cumlesini duymak kadinlari mutlu eder.

  10 nisan 2016 02:13

  3. markete giderken saçımı bile taramadan, makyajsız ve paspal çıktığımda kendimi görünmez gibi hissediyorum. kimse fark etmiyor beni çünkü benim daha kendime saygım yokken bunu başkalarından bekleyemem. yürüyüşüm de sönüktür. oysa dışarıya çıkmak için saçımı düzgünce topladığımda, yüzümde doğal ve hafif makyaj bile olsa, sırtım dikleşiyor, kendime güvenim geliyor. yaydığım enerji dolayısıyla fark ediliyorum.

  kişisel bakım, özsaygının yansıması.

  10 nisan 2016 18:30


  4. Söze, buradaki kişisel bakımdan makyaj anlaşılmamalı asla diyerek başlamak istiyorum.

  Mevzunun öz saygı boyutu için konuşuyorum, kimse kaşı bıyığı salmış yağlı saçla suratla, temiz bir yüz ve vücutla olduğundan daha iyi hissetmez. Ya da tüylerini almadı terledi ama ben böyle mutluyum dedi, inanmayın üşeniyor o. Bilekte pantolonunun altından bacak kılları millete el sallarken de "rahatım ben yeeaaa" diyen insan da üşengeç. Bunların bir başkasını rahatsız etme boyutu bir yana kişinin kendine duyduğu saygı ve özenle ilgili. Hadi burası bizi bağlamaz diyip diğer boyutunu konuşalım.

  Bir kere birey bir hastalığa sahip değilse ve dış fırçası ve macununa sahip olabilecek ekonomik güce sahipse toplum içine ağız kokusuyla çıkmaya hakkı yoktur, net. Ayrıca evde sıcak suyu ve sabunu varsa hadi belki bir de deodorant tamam. Onun da hakkı yok, çok istiyorsa kokmayı otursun evinde köksun. Ha bir de karşıdaki insanın 3 gün önce yediğinin bile artığını dişlerinin arasında görmek kimseyi mutlu etmiyor.

  İfadelerim biraz sert gelmiş olabilir ama toplu taşıma araçlarında hastanelerde kapalı ortamlarda biriken o koku uzaydan gelmiyorsa insanlar sorumluysa dikkat etmeliler. Zaten çekilmez olan her ortamı bir de yaşanmaz hale getirmenin ne gereği var. Kadın olsun erkek olsun, küçük yaştan kazanılacak güzel alışkanlıklar ve rutinlerle mis gibi olmak varken diğer türlüsünün savunulur yani yok bence.

  10 nisan 2016 20:20 10 nisan 2016 20:23

  5. kişisel bakım özsaygıdır . kendisine saygısından temiz olmalı insan. kendisine saygısı yoksa bizler için de temiz olmayacaklardir. çünkü birisi pis bakımsız demesin diye düşünüyorsa , 10 gün evden cikmayacaksa o on gün yikanmayacak t ı r

  10 nisan 2016 20:35

  6. Çok yüksek bir korelasyon mevcuttur. Kişisel bakım demek makyaj yaptım, rujumu sürdüm, ojemi sürdüm , saçımı yaptım demek değildir. Kişisel bakım bir yerde “temiz olmak” demektir. 

  Şimdi size soru cevap aparatından uzun zamandır arada anonim olarak sorulan sorulardan derleme yapabilirim. İç çamasır değisikliği süresinden, banyo yapma süresine kadar ama yapmıcam cünkü gercekten tiksindim bazı cevaplardan.

  Bahsetmek istediğim şey şu; eğer kendinize saygınız varsa kisisel bakımınıza dikkat edersiniz. Ve isterseniz saçınız haftada bir yıkanmıs sekilde fönlü gezin, parfüm kokularıyla haftada bir aldığınız duş ile kokunuzu bastırmaya calısın anlasılıyor. kimse böyle kişilere saygı duymaz. Ben duymuyorum. Bir insan günde en az 2 defa dişleriniz fırcalamaktan aciz olmamalı. Kişisel bakım aile öğretisiyle baslar. Hadi Diyelim ki size aileniz gerekli bilgileri veremedi ve bu konuya dair alıskanlıkları kazandıramadı. Siz kendinizi yetiştirin. Bir de Burada şunu fark ettim kişi kendini yetistirmekten daha cok sahip olmadığı  kişisel bakım alışkanlığını kabul ettirmeye çalısıyor. Cok yanlış.

  Bilemiyorum ya ben ortalamanın çok üstünde kişisel bakıma dikkat ediyorum ya da ortalama çok düsük.

  2 nisan 2018 19:50

  7. karşınızdakinden saygı bekliyorsanız önce kendinize saygı duymalısınız. kendine saygı duyan kişi zaten bakımını da yapıyordur benim fikrimce. tabii ki burada bakımdan kasıt makyaj değildir.

  2 nisan 2018 20:39


  8. Bence kişinin başkasından çok kendisine olan saygısı ile alakalıdır. Kendisine saygısı olan insan zaten duşunu alır, deodorantını sürer ve hayatına devam eder.

  2 nisan 2018 21:06

  9. Ben kişisel bakımın, kişinin kendisine olan saygısını gösterme şekli olarak düşünüyorum. Kendi bedenim yaşlanıp, ölene kadar benimle olacağı için ve kıyafet gibi değiştirebilme ihtimalim olmadığı için kendime saygı gösterip, uzun yıllar bana en iyi eşlik edebileceği şekilde ona bakım yapıp, dikkat etmeye çalışıyorum. Bu benim bedenim her şeyden üstün, onu çok seviyorum tarzı megalomanca bir yaklaşım değil ama nasıl vücudumuzun enerji ihtiyacı için yemek yiyoruz, bedenimiz için de aynı şeyi kişisel bakım ile sağlıyoruz. Aksi takdirde terden kokan bir bedene sahip insana kimse saygı duymaz diye düşünüyorum, çünkü kişi kendisini temiz tutacak kadar bile öz saygıya sahip biri değilmiş gibi geliyor bana.

  3 nisan 2018 14:21