girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (21)
  • medya (0)

21. -hayallerimdeben: gerçek adı ebru'ydu sanırsam. ist üni.-bilgisayar müh. okudu ya da okuyor. çok güzel vlogları var.erasmuş ve interrail yapmış. ayrıca müzik zevki bence güzel

-ılgın özgan: zaten biliyorsunuz.

-140journos: ekside okumuştum 140 twitter'daki karakter sınırını, journos ise gazeteciler anlamına karşılık geliyormuş.editleri harika ötesi olan bir kanal. tr gündeminde pek dile getirilmeyen, unutulmaya yüz tutmuş bir çok olayı eşsiz biz şekilde gözler önüne seriyor. ilk izlediğimde videolarını olayları araştırmaya başlamıştım.tavsiye ederim

-32.gün arşivi: mehmet ali birand'ın arşivlerinden. tr siyasi tarihi için tarafsız anlatım bence.

-khanacademy: sayısız videolarıyla her kesime hitap eden bir kanal. kurucusu salman khan "herkese ücresiz eğitim" mottosuyla bu yola çıkmış. türevden da vinci'ye, anatomiden ekonomiye kadar çok güzel dersleri vardır.

-asapscience: bilimsel bilgiyi okulda gördüğümüz kompleks anlatımın tersine 3-5 dk. gibi bir süreyle güzel bir görsellikle gayet basitçe anlatan kanaldır.

-ted: ted'in bir çok konseptte, mekanda videoları vardır. alanında uzman kişiler, başarılı insanlar konuşma yaparlar. mesela benim ilk izlediığm ted videosu emin çapa'nın türkiye eğitim sistemi hakkındaki videosuydu. bir insan bu kadar mı güzel anlatır demiştim. şurada o videosu: https://www.youtube.com/watch?v=__yTofXY-Kg

bbc: bbc'nin belgeselde ne kadar uzman olduğunu biliyoruz zaten.youtube kanalında ise belgesellerinden kısa kısa kesitler sunuyor. bbc radio, bbc news gibi bir çok yan dalı da mevcuttur.

Broadly: kısa haber niteliğinde. kuran kişi, çalışanları vs. hep kadın sanırsam. adnan oktar röportajı vardı onu izlemiştim. kızlar amerika'dan kalkıp bu adamın yanına röportaj yapmaya gelmişlerdi ve tabii ki gizli çekim yapmışlar birazcık da olsa. izleyin derim.

crash course: khan academy, asap science tarzı ama grafikleri falan daha güzel olan eğitime dayalı bir kanal.

English Speeches: bir çok ünlünün ingilizce konuşmalarını altyazıyla veriyor.ee ne farkı ar youtube zaten yapıyor diyeceksiniz ama snu söyliyim; zamanına göre o altyazıyı veriyor, yeri geliyor vurguladığı kelimeyi farklı bir renkle gösteriyor. listening için ideal bence. hem kendiniz nasıl konuşuyorsunuz onu kıyaslamis olursunuz.

evrim ağacı: ben nasıl unuturum seni ya dediğim hemen eklediğim kanal. odtü-moleküler biyoloji ve genetik öğrenciler tarafından(?) sanırım kurulmuş. biyoloji ve bir çok konu hakkında çok güzel vdeoları olan bir kanal. aynı zamanda canan dağdeviren, mete atatüre gibi kendini dünyada kanıtlamış türk bilim insanları ile konuşmaları da mevcuttur. öğrencilere yönelik motivasyon videolarınızı çok beğeniyorum lütfen devam edin.

filmegitmedenonce: filmlere ilgili bir insansanız mutlaka takip edin derim. videoları seslendiren çocuğun babası. babası da arka sokaklardaki komiser :) bence güzel film zevki olan bi insan. hangi filmi izlesem diye düşünüyorsanız bir bakın derim.

fizikist: evrim ağacı gibi ama adından da anlaşılacağı gibi daha çok fizik videoları içeren bir kanal. lise de hocamız önermişti.

garajımdakiejder: ben bunu ilk film çevirilerinde falan görüyordum sonra bi girip bakayım kimmış bu dedim. youtube'daki videolarına baktım ve gayet güzeldi. aslında yaptığı çok aman aman bir şey değil altyazı ekliyor ama konuları cidden çok güzel. din ve bilim hakkında kafanızda soru işaretleri varsa mutlaka izleyin derim çünkü Neil deGrasse Tyson, Stephen Hawking, Celal Şengör gibi insanların konuşmaları mevcut.

zaman buldukça bu liste uzayacak..

+++++++

çilem akar: şimdi keşfettim. aslında önceden de görüyordum ama açmamıştım. ingilizce ile alakalı videolar paylaşıyor, bana çok faydalı olacağını düşündüğüm için açtım sekmelerde izliyorum şu an. tebrik ederim kendisini bu arada 10+ dk içinde faydalı şeyler yapan az sayıda youtuberdan biri.

9 ağustos 19:33 13 eylül 15:31

20. (link: https://www.youtube.com/user/Kurzgesagt kurzgesagt- in a nutshell) bilimsel mitler, paradokslar, bazı teknolojilerin çalışma prensipleri, felsefi terimlerin açıklaması gibi birçok alanla ilgili temel bilgi veren kısa animasyonlar yapan bir kanal.

9 ağustos 00:58

19. (link: https://www.youtube.com/channel/UCIvykQC_8j2-u2D6A_c1K9w/videos acemi filozof)

tarihçi ceren kayçı sungur'un kanalı. can sungur'un eşi olduğunu birlikte yaptıkları bir yayını izlediğimde öğrenmiştim. islamiyet sonrası osmanlı kuruluş devri alanında uzman, dinlerken zamanın nasıl geçtiğini anlamadığım tarihçi. sempatikliği de cabası.

(link: https://www.youtube.com/watch?v=91PTSumPJyM&t=10s şu) yayın çok keyifliydi, izlemenizi tavsiye ederim.

8 ağustos 21:12


18. 1- Başak Kablan. Evet biraz hızlı konuşuyor, ama videoları çok da uzun olmadığı için izleme süresince rahatsız etmiyor zaten kadının yapısı böyle hareketli bir kişilik. Ele aldığı konuların özellikle bazıları çok hoşuma gitmişti. Yasam tarzının sadeliği, deneyim ve bilgilerini aktarım açısından faydalı buluyorum.

2- Refika Birgül: Hem pratik ve kolay yemekleri var hem de dışardan söylediğimiz yemeklerin daha güzelini daha ucuza yapabileceğimizin yaşayan kanıtı. Kameraya çok yakışan, her şeyi püf noktasıyla anlatan, seyircisini manevi bağlamda önemsediğini tam hissettiren bir youtuber/şef. Ekibi de gayet iyi ayrıca bu kanalda (gizlinot: Refika'nın mutfağı) bir de pasta, hamurişi vb tarifleri püf noktalarıyla veren Burak bey var kendisine pek ısınamadım ama tarifler güzel.

3-140 journos: makyajdan yemekten vs sıkıldıysanız açın izleyin ele alınan konular güzel.

4-barış özcan'ı zaten çok yazan olmuş :)

5- Amacı aslen eğlendirmek olsa da tepkikolik kanalı da bazen değişik şeyleri konu alıyor dünyanın en kötü kokan balığı, yeni akımlar hakkında bilgiler, astronot yemekleri vb. Merak edenler için bazı videoları izlenebilir çünkü bir yandan tepki verilirken diğer yandan da bilgisi geçiliyor arkadan.

8 ağustos 17:46

17. Barış özcan demeyeni vururlar herhalde :)

2. Önerebileceğim kanal Beyhan Budak. Kendisi bir klinik psikolog. Bir psikoloji öğrencisi olarak severek takip ediyorum. Bir de Merve Okhız. O da klinik psikolog ve güzel videoları var ama ben biraz sıkılıyorum onu izlerken.

8 ağustos 16:33

16. şimdi bununla ilgili uzun bir yazı yazacağım. çünkü bu konuda dertli sayılırım. doğru bilgi kaynağına nasıl erişebileceğimi yıllarca sorguladım ve ayırt etmek zor oldu. bir gün doktora ders döneminde biliş ve uzmanlık diye bir ders aldık ve o zaman doğru bilgiyi nereden almam gerektiği konusu netleşti. sizle paylaşacağım bu bilgiler tamamen bilimsel çalışmalardan öğrendiklerime dayanmaktadır. evet, bilgiyi alacağımız uzman kimdir ve hangi kaynaklara güvenilebilir? başlayalım:

1- bilgiyi hangi kanaldan veya kaynaktan ediniyor olursanız olun, bu ister bilimsel bir konu olsun ister estetik veya sanatsal bilgi olsun; anlatan kişiyi iyice bir gözlemleyin. söyleşinin nerede yapıldığı, ne kadar iyi bir organizasyon veya kanal tarafından sağlandığı, adamın/kadının hangi ödülleri almış olduğu, kendisini "ne uzmanı" olarak anlattığını veya salondan/izleyiciden ne kadar beğeni ve alkış aldığını bir kenara koyun. araştırmalar gösteriyor ki anlatıcılar kendisinin "uzman" olduğunu vurguladıkça izleyicilerin onların uzman olduğunu düşünme olasılığı artıyor. ki bu da şarlatanların izleyicilerin bu yönünü manipüle ederek yükselmelerine olanak sağlıyor. manipüle olmayın!

2- bunu başlarda belirtmek önemli: anlatıcı kişisel gelişim koçuyum, yaşam koçuyum, alternatif şifacı tıpçıyım gibi şeyler söylüyorsa zaten onu esgeçin. bu kişiler diploma almaya üşendim o yüzden bari hayat tecrübemi dinleyin demekten fazlasını yapamazlar. dünyanın en iyi yaşam koçu olduğunu iddia etse bile bir kere gidiş yolundan kaybetmiştir. haketmedikleri primleri vermeyin. ne var ki diplomaya da her zaman aldanmayın.

3- lisans diplomam var ve uzman psikologum, bilim adamıyım, yazarım, sanatçıyım, reikiciyim, make-up artistim vs. diye karşınızda uzman olduğunu söyleme hakkı bulanlar olabilir. günümüzde diploma almak çok kolay. peki nasıl ayırt edeceğiz? öz geçmişine bakın. ilgili alanla kaç senedir haşır-neşir? ne eğitimler almış bunun üzerine (ücretli sertifikaları gözünüze sokuyorsa es-geçin), kimlerden almış, kaç yaşından beri almış? üzerine günde kaç saat pratik yapmış? hayatının erken ve genç dönemlerini ilgili alana yönelik kasıtlı pratik yaparak mı geçirmiş, pratik yapmaya durmadan devam mı etmiş yoksa eline diplomasını bir şekilde aldığı gibi hemen "uzman"lığından mı söz etmeye başlamış?

araştırmalar şunu gösteriyor ki uzmanlar hangi alanda olursa olsun (spor, bilim, müzik, sanat) küçüklükten beri o alan üzerinde çalışırlar, buna ciddi zaman ve efor sarf ederler. ayrıca bulgular göstermiş ki bir alanda uzman olmak için üzerine en az 10 yıldır çalışıyor olmak gerek. ama doğru yönde, amaca yönelik çalışıyor olmak. buna göre uzmanlığın pik yaptığı yaşlar genellikle 20'lerin sonları ve 30'ların başlarına denk geliyor. dikkat: bu aşamalarda uzman oldum artık oley diyerek çalışmayı bırakırsanız gerilemeye başlarsınız.

4- araştırmalar gösteriyor ki uzmanlık yalnızca kısıtlı bir alana özgü olabilir. örneğin genellikle, ben uzman müzisyenim demezsiniz. uzman piyanistim, uzman solistim ya da uzman gitaristim dersiniz. çünkü bililsel kısıtlılığımız belli bir başlık altında yalnızca seçili alanlar üzerinde uzmanlaşmamıza izin verir. ben hem yazarım, hem oyucuyum, hem şarkıcıyım, hem bilim adamıyım ve tüm bunlarda uzmanım diyen, ya da bugün kişisel bilmemne koçuyum, yarın make-up artistim yarın şifacı reikiciyim, öbür gün işime gelirse yazarım diyen tiplerden uzak durun. her alanda uzman olamazsınız!

5- ted x konuşmalarına bir bakın, çünkü bahsedeceğim şeyin karşılığı tam olarak bu konuşmalarda mevcut ve maalesef bir sürü izleyici buradaki konuşmaların bilgilendirici olduğunu düşünüyor (istisnalar olabilir ama ben kendi açımdan daha rastlamadım). karşınızdaki kişi aktarım süresince sürekli kendinden bahsediyorsa, kendini ve uzmanlığını övüyorsa uzak durun. bunu açık bir şekilde yapmıyor olabilir veya her zaman ayırt edici olmayabilir; o zaman o kişinin aktardığı şeyin bilgi, mantık ile bağlantısı olup olmadığını sorgulayın. ayrıca, ben bu videoyu izlemeden önce farkında olmadan bildiğim ve kafamda şekillendiremediğim şeyleri şu anda net bir şekilde sınıflandırdım mı? diye sorun. cevabınız evet ise o kaynak muthemelen izlemeye değerdir.

6- yazdıklarım illa bilimsel bilgi arayın gibi bir önerme anlamına gelmemektedir. bilgiyi hangi yoldan arıyorsanız arayın aktaran kişi o alanda uzman olursa o kaynağa başvurduğunuza daha az pişman olursunuz. make-up artist de olsa, astronot da olsa bu konuda yıllarca çalışmış, deneyim elde etmiş, kendini geliştirmeye devam eden, basmakalıp söylemlerden kaçınan ve ufkunuzu açan kimseler doğru kaynaklardır.

8 ağustos 16:15

15. Video Eğitim.

Efendim kişisel gelişimle ilgili yolculuğumuz için içerikler hazırlayan, genel kültürle ilgili konuları herkesin anlayacağı türden anlatan,  ingilizce başta olmak üzere bir çok yabancı dili adım adım öğreten videolara sahip, temel office programlarını öğrenebileceğiniz çok faydalı bir çok içeriğe sahip kanal.

Haluk Tatar kurucusudur ve yardımseverliğiyle ünlü bir akademisyendir. Kanaldan sağladığı geliri öğrencilere burs olarak dağıtmaktadır.

Mutlaka incelemelisiniz. (link: https://www.youtube.com/channel/UCrVR30q-Seo82gBhmAe_1uQ Video Eğitim)

8 ağustos 16:00


14. Crash course (tarih, psikoloji, edebiyat, sosyoloji, mitoloji ve daha bir çok konu hakkında genel kültür edinmenizi sağlayacak çok güzel serileri var)

Ted-ed ( Ted talkstan farklı) (İlginç konularda bilgi veren animasyonlar var)

 Psikolog merve okhiz (günlük yaşamda faydalı olabilecek güzel tavsiyeleri var)

Yüzüklerin efendisi-orta dünya (açıklamaya gerek yok sanırım)

Geekyapar (Geeklerin sevdiği film,dizi,oyun vb. konularda videolar var, genelde 3 kişinin muhabbet eder tarzda kendi yorumlamaları da oluyor, eğlenirken bu konular hakkında bilgi de edinmiş oluyorsunuz)

Khanacademy (Ders çalışırken faydalanmış olanlar vardır, sözel konularda da videoları olduğu için genel kültür edinmenize de yardımcı olur. Youtube kanalı dışında kendi sitesinden videoları izlerseniz çok daha çeşit var mesela sanat tarihi serileri var.

School of Life (Hayata dair çeşitli konularda güzel perspektifler sunuyor, felsefe serileri de güzeldir)

8 ağustos 15:56

13. Ted , ted-ed , tedxyouth , tedxtalks 

8 ağustos 15:11

12. Ortapia -Serkan Karaismailoğlu kendisi sinir bilimi üzerine çalışıyor. Videolarını severek,sıkılmadan takip ediyorum. İzleyiniz efenim.

8 ağustos 15:10 8 ağustos 15:21