girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (236)
  • medya (6)

236. sanıyorum bir daha asla alışveriş yapmayacağım kozmetik markası.

11. 11'de sitede bir indirim yoktu ama tüm alışverişlere çanta boy gündüz ve gece (midnight recovery concentrate ve onun gündüz versiyonu yani) serumları hediye edileceği yazıyordu. herhangi bir ihtiyacım olmamasına rağmen bu serumları alabilmek için avokadolu göz kreminden sipariş ettim. tam 10 gündür sipariş kargolanmadı, pazartesi gününden beri müşteri hizmetlerini arıyorum ve sürekli bir bahane sunuyorlar. ilk aradığımda (pazartesi) ertesi gün kargolanacak dendi. ikinci aramamda (salı) ertesi gün kargolanacak dendi. bugün aradığımda (çarşamba) siparişinizle ilgili teknik bir sorun oldu, ne zaman gönderilecek bilemiyoruz dendi. eğer bedavaya deneme boy ürün veremeyecekseniz bunu müşteriye sunmak ve reklamını yapmak neden? zaten herkesin indirim yaptığı bir günde indirim yapmamak ayrı saçmalık, bi de yaptığın promosyonun arkasında dur yani. ürünü sağlayamayacaksan siteye gönderilecekmiş gibi eklemek neden?

müşteri hizmetlerinin dürüst olmaması ve ilgisizliği yüzünden siparişimi bugün iptal ettim. bi daha da asla online'dan ürün alacağımı sanmıyorum. umarım paramı geri alabilirim :(

1 saat önce

235. tek bir ürününü kullandım, yağlı, gece yatmadan önce sürülen, s.o.s bakım yapan bir lip balmdı. bir bakınayım belki gene alırım diye girdim dükkana ve 129 tl olduğunu söylediler ki yaklaşık 2 sene önce 27 tl gibi bir paraya almıştım. o paraya yeni dudak alırım.

dün 21:21

234. Ciddi anlamda müşteri ilişkilerinden sorumlu müdürlerine uzaklastirma vermeleri gerektiğini düşünüyorum. İş bulmak zor o yuzden insafli davrandim. Arkadas! Zaten musterisi olan insanlara” indirim ister misiniz bakalim şapşikler?” şeklinde mail göndermenin anlami ne? neden indirim istemeyelim çatlak miyiz biz? Ayrica hayir!!! O salak çantalardan istemiyoruz. Bir bunlar bir de l'occitane markasi bu dangalakligi surekli yapiyorlar. l'occitane‘De her pazartesinin cilgin olduguna dair mailler atar ve sacma sapan 2 ml ürünle çanta verince o pazartesi’nin çılgın olduğu kanaatindeler. Bunlardan sorumlu kişiler neyle besleniyor acaba? Ondan biz de alalim da rahat edelim. 

dün 00:34


233. kiehl's sevdiğim ve bir çok ürününü kullandığım bir marka. içerikleri anlatıldığı kadar temiz değil evet ama ben paraben konusunda çok hassas değilim, sadece kiehl's ten değil başka markalardan da deneyip memnun kaldıysam ve cildime allerji vs yapmazsa paraben içerse de almaya devam ederim, bilgi bilgiden üstündür diye dermatolog bir meslekteşıma sorduğumda paraben mutlak kanserojen değil ve cilde hasar yaratması için krem içeriklerinden daha fazla miktara, uzun süre maruziyet lazım demişti. o açıdan içeriğine çok çok özen göstermedim, bana serumları ve göz kremleri iyi geldi ama maskeleri açısından başarılı diyemeyeceğim. saç ürünleri de deneyip memnun kalmadığım ve tekrar almadığım ürünlerden. yalnız dolardan önce bile çok zam yapmışlardı, şuan fiyatları uçmuş. bir eczane markası olarak başlamışolabilir ama şuanki üretimi ile değil. ben kiehl' s in dermokozmetik bir marka olmadığının bilinciyle alışveriş yapıyorum, mağaza konsepti açısından laboratuvar tarzı bir hava yaratsalar da nivea vs ile aynı ayarda benim için içerik olarak. ama cildimin daha hassaslaştığı dönemde tam eczane ürünlerine geçmeyi tercih ediyorum.

17 ekim 17:27

232. Cilt bakımına merak saldığım ilk zamanlarda çok severdim. Uzun süredir mağazasına girmiyordum, geçenlerde yeni neler var bir göz atayım dedim. Centella skin calming cleanser diye bir ürününü gördüm. Hassas ciltler için sakinleştirici bir temizleme ürünü olduğunu iddia eden temizleyicinin ilk içerikleri su, alkol, iki çeşit paraben ve sls. Fiyatı da 185 tl. İçeriği 10 tl'lik sıradan bir temizleyiciden bile kötü. Başka bir şeye bakmadan çıktım. Diyeceğim o ki bilinç her şey arkadaşlar. Elbette her markada iyi kötü ürünler var ama kendisini önemseyen herhangi bir insanın bu tarz ürünlere bu paraları vermemesi gerektiğini, zaten azıcık ilgi ve araştırma ile de vermeyeceğini düşünüyorum.

9 ekim 20:35

231. 149 tl üzeri alışverişlerde delüks boy ürün hediye vermesi ama zaten en ucuz ürününün 160 tl olması? (bkz: lol)

28 eylül 19:08

230. Ürünlerini alana tasarım bez çanta vaad etmesi bezdirdi adeta. Yahu zaten markanın ürününü alacak kadar seven ya da o an maddi durumu olan bez çantaya mı tenezzül eder, bari seyahat boy ürün hediyesi falan yapsalar da işe yarasa. Zaten çanta her yerde satılıyor uygun fiyatlı olarak hem de kendi zevkimize göre seçebiliyoruz tasarım (!) olmasa da. ben markanın göz kremini kullandım, memnun da kaldım ama fiyat artışlarından dolayı almıyorum aa çanta veriyorlarmış hem de tasarım hemen almalıyım demiyorum, hı diyen de çıkabilir tabi ama çok fazla kişi olacağını sanmıyorum. çanta o kadar tasarım falan kıymetliyse çantayı vermeyip ürünlerin fiyatından düşseler keşke. Ayrıca ben çalışanların hiç güleryüzlü olanına rastlamadım Ankara’ da, hatta kendilerini dermatolog sanıp sürekli üstten üstten bakma peşindeler. Sephora neyse khiel’ s de o gözümde.

23 eylül 10:11


229. Telefonuma sürekli 200 lira ve üzeri alışverişlerde çanta hediye/200 lira ve üzeri alışverişlerde 20 lira indirim diye bildirim gönderen marka. Ne zaman girdim sitelerine, ne zaman bildirimleri kabul ettim asla hatırlamıyorum. Tatlımmmm benim zaten kullandığım en pahalı ürün 20 lira diye haykırmak istiyorum bildirimlerini gördükçe :(

23 eylül 00:47

228. Göz altı kremlerini beğendiğim indirime girmeyen marka.

22 eylül 19:17

227. Çok uzun zamandır inceliyorum asla ama asla indirim yapmayan bir marka ve missha'nın avuç avuç verdiği tester ürünlerini sanki lütufmuşcasına kodla alışverişe ek veriyorlar bunu da kocaman kocaman yazıyorlar sitede, markanın bu davranışları beni o kadar itiyor ki asla alışveriş yapmayacağım sanırım.

15 ağustos 21:46 15 ağustos 22:00