yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (487)
  • medya (23)

  487. yeni bir başlangıç yapma ya da yeni bir başlangıca hazırlık yapma süreci

  16 ocak 22:52

  486. Benim en büyük motivasyonum sağlık. Ailemde hem genetik hem de fazla kiloya bağlı hastalıklar olduğundan ve bu hastalıklarla uğraşmanın ne kadar meşakkatli olduğunu gördüğümden "ben ileride annem babam gibi olmamak için kilomu koruyup sporu ve sağlıklı bir diyeti hayatıma adapte edeceğim" diyerek başladım ve yaklaşık 4-5 ayda 14 kg kadar verdim. Zaten hayatlarımız stresli, yediğimiz gıdalar kaliteli değil, globalde satılan aynı ürünün en düşük kalitelisi burada satılıyor, hava kirliliği desen ayrı bir problem. Bunları düşününce bari diyorum vücuduma iyi bakayım ki bir yerden toparlayalım. Zaten kiloyu verdikçe başka motivasyon kaynakları da kendiliğinden geliyor. Örneğin; kıyafetlerinizin üstünüze daha çok yakışması, eski kıyafetlerinizi giyebilmek, aynadaki görüntünüz, insanların iltifat etmesi, uçuyormuş gibi hafif hissetmek, bel-sırt ve bilimum ağrılarınızdan kurtulmak, dinç olmak gibi. Yani bu süreç tamamen bir kartopu etkisi şeklinde ilerliyor. Mühim olan başlangıç motivasyonunun güçlü ve sürdürülebilir bir şey olması. Bir de bence vücudumuzda fazlalık olan kiloyu kafamızda somutlaştırmamız gerekiyor. Örneğin; 20 kg fazlalığınız varsa vücudunuzda her gün neredeyse 1 damacana taşıyorsunuz ya da her gün kucağınızda 20 kiloluk birini gezdiriyorsunuz demek oluyor. Böyle düşününce bir durup "oha ben kendime napmışım" diyor insan. Elbette bu fazla yağ/su vücuda nispeten eşit yayıldığından, kucağına 20 kiloluk birini alıp taşımak gibi zor olmuyor ama uzun vadede düşünüldüğünde kas-iskelet sisteminize zarar vereceği kesin.

  16 ocak 22:40

  485. Birşeyi yemeden önce kendinize "bihter ziyagil bunu yer miydi" diye sormak

  14 ocak 22:01


  484. benim bu konudaki sarsılmaz ve yegane motivasyon kaynağım tükettiğim ürünlerin içindekiler kısmını okumaktır.

  kilo vermek için öncelikle kilo almayı durdurmanız gerekiyor. bu çok bariz olsa da pek çok kişi mental olarak bunu kabullenerek uygulamıyor. gündelik hayatta sizi en fazla gereksiz kaloriye boğan yiyecekler o masum gözüken abur cuburlar. ben hayatımdan abur-cuburları işte böyle paketlerin o muhteşem katlama sanatlarıyla gizlenmiş içindekiler kısmını okuya okuya çıkardım. çünkü kendisine azıcık saygısı olan insan metobolizmasına öyle şeyler sokmamalı.

  14 ocak 16:32 14 ocak 16:34

  483. Warning: ted talk

  Tüm serüvenimi anlatıyorum (ve hala da devam ediyorum) 2,5 yıl boyunca hiçbir zaman katı diyetler ve ağır sporlar yapmadım. Kendinde güç bulamayan süslülerim için yazıyorum bunları, yaptığınız ufak tefek değişiklikler bile büyük farklar yaratmanıza vesile oluyor. Hala çikolatamı yiyorum, bazen dışardan da yiyorum ama az miktarda, isteğimi bastıracak miktarda. 

   Boyum uzun olduğu için haliyle diğer insanlardan kilo olarak fazla oluyorum her türlü ve ben bunu kafaya çok takan bir insandım.  (1.75 boy)

  Bundan en son 3 yıl önce (ocak 2019) tartıldım ve gördüğüm sayı 98'di. 46 beden giyiyordum. (Ölçülerim 106-94-124'tü) 

  O günden sonra dedim noluyoruz 100'e 2 kalmış ben hala bir şeylerin farkına varamamışım.

  2019 yazı bir aydınlanma yaşadım ve dedim ki bunca yıldır diyetlerle uğraşıyorum ne kadar bozmasam da bir yerden sonra boka sarıyor ve verdiğim tüm kiloyu geri alıp en başa dönüyorum, aç bırakacak kadar katı ve kısıtlayıcı diyetlerin bir faydası yok diyerek o yaz boyunca beslenme alışkanlıklarımı değiştirme yolunda adımlar atmaya başladım. (Ciddi ölçüde yeme bozukluğum var, bunları yapmak bile benim için çok büyük adımlar olmuş geri dönüp bakınca)  Cips yemeyi, kola vb şeyler içmeyi ve çaya kahveye şeker atmayı bırakmak gibi dışardan bakılınca ufak tefek görünen şeylerle başladım, kendimi hiçbir zaman aç bırakmadım. Yaz boyunca daha fazla dışarı çıkmaya, hareket etmeye gayret ettim. Yaz sonunda 44 bedene düştüm. Okula gidip gelme yolumu değiştirdim, daha fazla yürüdüğüm alternatife geçiş yaptım ve beslenme alışkanlıklarımı kontrol etmeye devam ettim. 2020 başında 42 bedene düştüm, pandemi patlak verince kendimi yemek yemeye vermek istemedim ve sağlıklı beslenmeye başladım. (bu sürede yine azar azar çikolata vs yiyordum abartmadan. )

  Aynı şekilde 2020 ve 2021de de devam ettim, tek eksiğim spor yapmamak oldu. 

  Şu anda 38 beden giyiyorum ve en son 2 ay öncesinde ölçtüğüm üzere 93-72-103 ölçülerindeyim. 

  Spora hiç alışık bir bünyem yoktur (hatta her denememde de kendimi sakatlarım)

  Hala gym gibi yerlere gitmek benim için ciddi bir anksiyete tetikleyicisi, bu yüzden evdeki bozuk koşu bandımı tamir ettirip koşuyla kendi psikolojimi ve bünyemi spora alıştırmaya başlayacağım en yakın zamanda. 

  Hedefime oldukça yakın sayılırım, yeme bozukluğumun psikolojik kısmı ve diğer mental sıkıntılarım için de profesyonel yardım almayı düşünüyorum.

  Attığım diğer insanlar için küçük fakat benim için büyük adımların beni buraya getireceğini hiç düşünemezdim, hep insanların bakıp güldüğü, alay ettiği ve normal kıyafetlere bile giremeyen biri olarak kalacağımı düşünürdüm. 

  14 ocak 04:04

  482. sağlık ve görüntü açısından başka çarem olmadığını görmek.

  ömrüm boyunca fasulye sırığı, çiroz gibi lakaplar takılan bir yapıya sahipken birkaç yıl içinde sinsi biçimde kilo aldım. Çok ağır bir depresyon ve ağır yaşamlara beş kala yeme bozukluğu. Binge eating dediklerinden. Sonunda ideal kilomdan 20 kilo kadar fazla olduğumu gördüm. Uzun zamandır görüşmediğim arkadaşım kampüste görünce ya sen incecik kızdın nasıl böyle oldun deyince... yeter lan yeter noktasına geldim.

  kan değerlerinin fırlaması ya da dibe vurması, kolesterol, yürürken çabuk yorulmak, beğenmediğim kıyafetlere mahkum olmak, magma tabakasına kadar inmiş özgüven, kemik yapısı belli olmayan yüz...

  şekersiz 21 günle başladım, süreci hızlandırdı diyebilirim. Fırsat buldukça zumba, yoga ve yürüyüşle destekledim.

  O 20 kilo gitti, gençleştim resmen, bu kadar mı fark eder :) kırmızı elbise giydim ki normalde siyah, gri, beyaz, mavi ve yeşil tonlarından pek öteye gitmezdim, eski zayıf günlerim de dahil.

  Fotoğraflarda yüzüm gülüyor, yüzümdeki sivilce ve yağlanma azaldı.

  Sosyal anksiyete bozukluğum bile eskisi kadar sık yoklamıyor.

  Entry uzun oldu farkındayım, amacım tamamen gaz vermek.

  Ek: entry çok uzun demiştim, bir şey daha söylemeden rahat edemeyeceğim. Yeme bozukluğunuz varsa çözümü tabii ki psikolojik tedavi görmek. tedavide yol aldıkça hayata daha çok dahil olduğumu, boşluk hissinin yerini başka uğraşlara bıraktığını fark ettim. %100 iyileşmek çok düşük bir ihtimal, önemli olan yaşam kalitesinin yükselmesi. İlaçlarınızı da gözden geçirin derim, bazı ilaçlar hormonlarla oynuyor ya da sürekli açlık hissi yaratabiliyor. Doktorunuzla konuşarak önüne geçebilirsiniz.

  14 ocak 02:06 14 ocak 12:12

  481. Başlığı canlandırmak istiyorum, kilo vermeye niyetlendim, benim için motivasyon kaynağı nahoş bir şekilde reddedilmem oldu. 15 kilo fazlam var ve kurtulmak istiyorum artık, en azından kaybettiğim özgüvenimin bir kısmını geri kazanabilirim belki. Niyeti ya da hikayesi olan süslüler başlığa yazarsa daha da güzel olur.

  14 ocak 00:47 14 ocak 00:58


  480. benim için 35 yaşında olmak, çocuk doğurmuş olmak, haliyle pişi hamuru gibi bir göbeemin ve "masabaşı" çalıştığım bir işimin olması, vb. durumlardır. sonuç olarak böyle gitmez diyip girdim bir yola. bugün tartıda 60,1 i gördüm süslüler. daha ne bekliyorum ki kilo vermek için?

  5 mart 2021 14:10

  479. olivium adil ışıktan stok sonu ve en küçük tek bedeni (34-36) kalmış pantolonları, elbiseleri, bluzları 35 40 tlye alabilme arzusu benim için yeterli bi motivasyondu.. aah ah ne abiyeler topladım marmara forum veya istanbul forum mağazasında 700-1000 tl arasında olup oliviumda 40-60-100 en pahalı 300 liraya yakaladığım

  5 mart 2021 10:38 5 mart 2021 10:48

  478. göğüs bedeninin küçülme ihtimali (gizlinot: bel ağrıları) (gizlinot: uygun beden sütyen bulamamak) (gizlinot: askısız sütyen giyememek) (gizlinot: her abiye kıyafeti giyememek) (gizlinot: alt ve üst bikini arasında 2 beden fark olması)

  5 mart 2021 02:00