yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (591)
  • medya (9)

  591. bundan yaklaşık 4 sene önce 95 kiloydum. doksanbeş. sağlıksız beslenme, hareketsizlik, zor bir okul, alkol, aburcubur, depresyon sayesinde 95 kiloya ulaştım. Boyum uzun, 172. Obez durmuyordum ama gaayet kiloluydum. 44 bedendim öyle söyleyeyim.

  okulu bitirip ülkeye geri döndükten sonra bir şeyler yapmam gerektiğine karar verdim. önce kendim biraz yediklerime dikkat ederek (sporsuz) 5 kg kadar verdim.

  90 kg'da çok iyi bir diyetisyene başladım. reklam olmasın diye isim vermiyorum ancak yaptıdığı çok basit olarak IF + Karataydı. Sabah ve öğlen çok sıkı yemek verip, ara ögünsüz, akşam çorba içilen bir diyet. 12 seans gittim. kaç ayda verdim bilmiyorum ama tam 80kg'a düştüm. 42 bedene düştüm. inceldim.

  Diyetisyeni bıraktım ancak bu şekilde yeme düzenini kısmen devam ettirdim. İşe başladım bu dönemde, o yüzden ara öğünsüz 2 öğünden yine ara ögünsüz 3 ögün yemeğe geçtim ancak yediklerimi yine sağlıklı şekilde tuttum.

  spora başladım. bundan tam 2 sene önce :) hayatımda yaptığım en iyi şeydi. cardio değil, %70 ağırlık + %30 cardio olarak çalışıyorum. 1 saat spor yapıyorsam 15-20 dakikası cardio yani. hala bugün bile çok düzenli spor yapıyorum. spor ile 7 kg verdim. şu an 73 kiloyum, ve 38 bedenim! spora başladığımdan beri sadece 7 kg verdim 2 senede, ve 42 bedenden 38'e düştüm!

  kimseyi 73 olduğuma inandıramıyorum. 60kg olduğumu düşünüyorlar. ölçümlerimde kas kütlem yüksek, yağ kütlem düşük ve bel çevrem ince olduğu için sanırım. görsel ekleyecektim ancak utandım. :)

  bu sürede hiç mi diyetimi bozmadım, tabii ki bozdum. ancak hiçbir zaman yelkenleri suya indirmedim. tatlı mı yedim, yetmedi üstüne burger mi yedim? hiç önemli değil, olmamış gibi davranıp devam! yani "ben zaten bozdum, amaan bugün komple bozayım, yarın devam ederim, ya da bu hafta gitti zaten pazartesi devam ederim" kafasında HİÇBİR zaman olmadım.

  şu an hedefim 65-68 kg bandında olmak. bu benim için çok ideal bir kilo. 5-6 kg kadar daha yağdan vermek istiyorum. hala sağlıklı besleniyorum, hala spor yapıyorum. kaçamakları azaltarak bir miktar daha kilo verip istedğim bedene kavuşacağım inş <3

  24 temmuz 13:41 24 temmuz 13:43

  590. Sağlık açısından bir aciliyeti yoksa, kilo vermeyi hayatınızdaki en öncelikli şey haline getirmeyin. 

  24 temmuz 02:24

  589. Vücudunuzda vitamin eksikliği olmamasına dikkat etmeniz gerekiyor, omega 3 takviyesi vb. Malesef vitamin eksikliği yaşayarak verilen kilolar, birazcık diyetinizi bozduğunuzda hızla geri alınıyor. Önemli olan sağlıklı kalmak. Sevgiler.

  24 temmuz 00:56

  588. Belki klasik bir cümle olacak ama gerçekten isteyin. Hani olayı kafada bitirmek derler bazıları, deneyimleyince anladım ne kadar doğru bir söz olduğunu.

  Zamanında şok diyetler, arkadaşlarla diyetler deneyen ve en fazla 3 kilo veren biri olarak anladım ki o diyetlere kendime inanmadan, kafada bitirmeden başlamışım.

  Mezun olduktan sonra kendimden emin oldum, kendime en uygun diyeti buldum, spora başladım ve bıkmadan devam ettim. Bunların sonucunda 85 kilodan 69a düştüm. Hiç başlamadan bu sefer diyete başlamak benim için son olacak demiştim.

  Bana göre diğer önemli nokta da eğer diyetisyene gitme imkanınız yoksa deneyerek, kendinize zaman tanıyarak uygun diyeti bulmanız. Ben sırayla if, karatay ve if+karatay denedim. Karatay diyetiyle istediği kiloya ulaşan arkadaşlarıma inat ben kilo veremedim. Bu kadar kiloyu if ile verdim. Kısacası kendinize uygun diyeti bulduğunuzda, hayatınıza hareket kattığınızda ve sabırlı olduğunuzda gerisi geliyor. (Sağlık problemleri olanları ayrı tutuyorum bu söylediklerimden.)

  23 temmuz 14:17 23 temmuz 17:56

  587. kilo vermeyi gerçekten isteyin. sonra da ilk adımı atın. iki sene kadar öncesinde başlayan kilo problemime bir çözüm bulmayı, bu sene şubat ayından beri gerçekten istemediği farkettim. bu kez gerçekten istiyorum ve yolumun en zor kısmını geride bıraktım. işin diyet kısmı diyetisyenlerin uzmanlık alanı elbette. ben sadece sporu hayatıma katmak konusunda nasıl bir yol izlediğimi paylaşmak istiyorum.

  hayatı boyunca sporla alakası olmayan, beden eğitimi dersinde bile arkadaşlarıyla dedikodu yapan biri olarak, hayatımda ulaşacağımı hayal dahi edemeyeceğim bir kiloya ulaşınca (kötü manada elbette:) ) spor yapmam şart olmuştu. 'önce kilo ver sonra spor yaparsın yağların kas olur' lafını umursamadım, size de aynısını yapmanızı öneririm. kilo verdiğim süreçte takır takır yağlarımdan kurtulurken sadece 1.5 kilo kadar kaslandım. dısardan sporculara özel destek gıda almadan öyle bir anda badici olmuyorsunuz yani, spordan korkmayın.

  ben işe reformer pilates ile başladım. mantıksız gelebilir zira reformerın kilo verdirme vaadi asla yok. zaten kilo da vermedim o süreçte. sadece hayatıma hareket kattım, ucundan kıyısından spor kattım, bir miktar da incelip sıkılaştım. sonra belediyenin kadınlara özel ve haftada sadece 5 saat açık olan salonuna gittim. cardio ve ağırlık işlerine de burada aşina oldum birkaç hafta. en sonunda, gerçek manada kaslı abilerin falan çalıştığı bir salona başladım. şimdi bakınca farkında olmadan kendimi hazırladığımı görüyorum. bir anda protein tozunun su gibi aktığı bir ortamı benim gibi garipseyecek olanlar, önce ufak ama mutlaka düzenli yürüyüşlerle, belki pilatesle kendilerini spora hazırlayabilirler. salona başlamamak için bahaneler üretmemiş olurlar böylece. çünkü insan bazen ne bahaneler ürettiğine kendisi de şaşırıyor:) başladıktan sonrası zaten geliyor. şimdi haftada 5 bazen 6 gün koşa koşa mutlu şekilde sporuma gidiyorum. çok değil 2-3 ay sabredin. 'sen kilo mu aldın' diyenlerin 'nasıl incelmişsin kaç kilo verdin böyle' demeye başladığını gördükçe daha da şevkleneceksiniz. ve sporu katınca emin olun mevcut kilonuzdan da zayıf göstereceksiniz süslüler.

  23 temmuz 13:43

  586. hayatımdan abur cuburu, gazlı içecekleri, hamurişini vs. tamamen çıkardım. 2-3 günde bir yediğim 2 top dondurma haricinde tatlı bile yemiyorum. düzenli ve sağlıklı besleniyorum. haftanın 4 günü spor yapıyorum. Bütün bunlara rağmen 1 kilo ancak verdim. bu bahsettiğim rutini 2 aydır yapıyorum. Bence benim metabolizmam ölmüş başka açıklaması olamaz. benim durumumda olan başkası varsa tavsiyeye açığım. Çok değil 5 kilo vermek istiyorum :(

  1 temmuz 00:15

  585. son bir ayda 7 kilo verdim ve bence kilo vermemde en etkili olan şey sekeri tamamen kesmemdi. hayatımdan beyaz şeker ve beyaz unu tamamen çıkardım. vücudum için gerekli şekeri meyvelerden ve sütten alıyorum, unu da yulaf ezmesini blenderdan çekip yapıyorum, yağı da zeytin yağı ve fındık yağından alıyorum.

  bir sene öncesine kadar çok zayıftım 49 kiloydum ve boyum 163, son bir sene icerisinde fazla alkol ve fazla yemek ile birlikte 63 kilo oldum. sürekli zayıflamayı denedim ama maalesef aç kalarak zayıflanmadığını da bu sayede öğrenmiş oldum. son bir aydır yemeği bir zevk olarak görmeyi bırakıp sadece vücudumuz için gerekli yakıt olduğunu kabullendim. onun için tıka basa asla yemiyorum. enerji olsun diye yiyip kalkıyorum sofradan. herşeyin sağlıklı bir alternatifinin olduğunu farkettim, canım bir şey çektiğinde sağlıklı bir şekilde bastırıyorum açlığımı ve akşam 6dan sonra hiç bir şey yemiyorum. alkol hiç kullanmadım bu süreçte fakat haftada bir kaç kadeh şaraptan bir şey olmaz diye düşünüyorum. son olarak günde en az 10000 adım atmaya çalıştım ve her gün mutlaka evde kendi kendime egzersiz yaptım 1 buçuk saat. şuan 56 kiloyum ve kendimi vücudumdaki tüm zararlı maddelerden arınmış hissediyorum. bunu diyet olarak değil de beslenme alışkanlıklarımı kökten değiştirmek için yaptım. bu düşünceyle yaptığım için bundan sonra da bu şekilde devam etmekte kararlıyım, son 6 kiloyu da verdikten sonra sabitlemek için porsiyonlarımı arttırırım biraz sanırım o kadar.

  pek tavsiye gibi olmadı girdi farkındayım ama kendi son bir ayımı tavsiye niteliğinde örnek olarak vermek istedim süslüler.

  30 haziran 20:52

  584. yaklaşık 1 haftadır gün aşırı 30 dk tempolu yürüyüş,

  20 dk bisiklet, 5 dk eliptik ve 3x15 mekik yapmaktayım.

  Bunun yanında ekmeği azalttım, her tür tatlı ve paketli gıda yemiyorum.

  sanki değişim varmış gibi, zamanla editlerim.

  Büyük konuşmak istemiyorum ama bundan sonra diyetisyene gitmek istemiyorum,

  Hareketli + spor içeren yaşam ve kötü gıdalardan uzak durarak bu işi götürmeye çalışıcam..

  Edit (5/8): Bahsi geçen egzersiz rutinimi spor hocasının tavsiyesi ile bıraktım.

  Artık haftada 3 gün (gün aşırı) 35 dk lık spinning yapıyorum.

  Yukarıda saydığım beslenme şekli ile yaklaşık 1 ayda 2,2 kg vermişim.

  (Bu süreçte hipotiroidi ile de savaştaydım, tsh değerim daha yeni normale düştü).

  30 haziran 17:59 5 ağustos 22:24

  583. Motivasyon sağlamak için “zararlı” yiyeceklerin beden üzerindeki etkilerini anlatan belgeseller izleyip kendine bunu yaptığın için üzülmekle başlanabilir. Ben “that sugar film” izleyip şekeri bir süre tamamen kesmeyi başarmıştım ve sonrasında az da olsa tükettiğimde hala vicdan azabı çekiyorum. Şeker ve karbonhidratı asgariye indirince zaten yiyebilecek çok da zararlı bir şey kalmadığından(gizlinot: Paketli ürün de tüketmiyoruz haliyle) epey hızlı kilo verdim. Sağlığım için iyi bir şey yapıyorum hissi, incelmekten daha sağlam bir motivasyon kaynağı bence, buna yönelmeli. 

  30 haziran 01:52

  582. Kesinlikle ip atlamak.

  Bu kadar maliyetsiz, kolay ve aşırı etkili yöntem nadirdir bence. 1 saat yüksek tempo ip atlamak 800 kalori kadar yakabiliyormuş(nette okuduğum bilgiye göre). Biraz da yemek kontrolü olursa çok rahat verilir hem de sarkma olmadan.

  30 haziran 01:33