yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (61)
  • medya (1)

  61. Vaktiyle yaşadığım ve acısını çok çektiğim durumdur. Kısa boylu, gözlüklü, bol giyinen çirkince bir ergendim. Açık açık çok çirkinsin diyemediler yüzüme ama boyumdan kiloma her şeyimle dalga geçtiler. Sonra yine lisede güzel bir ilişki yaşadım, özgüvenim biraz yerine geldi. Bu sırada 3-4 kilo aldım. Ama özgüvenim yerine geldiği için herhalde dalga geçmeler azaldı. hepsini bağışlıyorum, süperegosu vicdanı gelişmemiş ergenlerdi onlar da. Ama bunları yaşamamış olmayı dilerdim yine de. O kadar ağlatılmamış olmayı dilerdim.

  11 ağustos 21:57

  60. Tiroid yüzünden kilo almıştım. Benzer sekilde "kilo versen çok güzel kızsın" gibisinden, "masallah" gibisinden sözlere maruz kaldım. Sonra yine graves hastalığı yüzünden tek gözüm dışarı fırlamıştı 2-3 mm kadar ki bu bayaa kötü görünüyordu bence. Keza o durumda da "gözüne ne oldu yaagg ehegeg" gibisinden sözlere maruz kaldım. Ne mi oldu değerli genç arkadaşlarım, çok afedersiniz g.... bile sallamadım söylenenleri. Belki bunları yaşarken 30 yaş civarında olmamın etkisi vardır. Biraz daha olgun olmamın etkisi vardır. Sonra ameliyat oldum. Eski kiloda olmasam da kilo verdim, gözüm düzeldi ( tiroid ameliyatından sonra 2 gecede hem de) Bu arada bana bu lafları söyleyenlerin seviyesine asla inmedim. Onları incitici hiçbir şey söylemedim. çoğu da inanın kendi igrenç, kompleksli hayatlarının acısını çıkartıyordu. Sizinle ilgisi bile olmayabilir. Bu kadar da manyaklar. Benim naçizane tavsiyem; uymayın, umursamayın, Önemsemeyin. Kiloyu vermeye çalışmayabilirsiniz, belki yerken çok mutlu oluyorsunuzdur. Kemerli burnunuzla daha havalı hissediyor ve hepsi bir örnek kadınlara benzemek istemiyor olabilirsiniz. Bu hayata 1 kez geliyoruz ve çok kısa. keyfinize bakın gençler. Kendinizi de ezdirmeyin! Ne kadar takarsanız söylenenlere, o kadar işin içinden çıkamaz hale gelirsiniz. Günün günü var:) Öpüyorum o tatlış yanaklarinizdan. 

  11 ağustos 21:33 11 ağustos 21:34

  59. (bkz: body shaming)

  böyle bir şeye asla mahal tanımamak gerekir, yanlıştır.

  11 ağustos 20:14


  58. Milli acımıza parmak sokmaya, benzer problemlerden sorumlu olan insanlara oh be dedirtmeye geldim.

  Dalga geçmek olsun, öğüt vermek olsun, aşağılanmak olsun bilimum tüm versiyonlarını yaşadım, yaşamaya da devam ediyorum.

  En acı versiyonunu (kendimce) yaşadıktan sonra bu mesele beni dönüşüme uğrattı. Üniversitede en sevdiğim, en çok dinlediğim, en özel hocam bir dağ yürüyüşü tertip etti oraya gittim (kiloma rağmen) onunla okulu bitirmeden birşey daha paylaşmak istedim. Ve dinlenme alanında sen benimle biraz takılsan bilmem ne ne ne olursun falan kendince yaklaşık 100 kişinin önünde benimle bir konuşma yaptı. Sınıf koptu kakara kikiri. Detayları önemli değil sanırım hayal kırıklığı bedenimi öyle bir kapladı ki dinleyemedim bile. Hoca sustuğunda kendimi çok zorlayarak hocam ben **** hastasıyım dedim. Kadın şok, hiç bilmiyordum dedi. Bende, bilmenize gerek de yoktu alnıma yazıp gezemem ki ister yiyerek ister hastalıkla olsun farkeder mi? Sizin dalga malzemesi yaptığınız benim hayatımın kabusu, bilmenize de gerek yok sadece insan bir profesörden daha duyarlı olmasını bekliyor ve sonuç hayal kırıklığı dedim.

  Çok ağladım, çok üzüldüm zannetmeyin bu beni hırslandırdı da şöyle bir dönüşüm yaşadım, hala iyileşmedim kolay bir süreç değil zihnim değişime uğradı sadece.

  " aslında kilo versen güzel kızsın" "günde bir saat yürüsen... Olursun" "gelinlik giydiğinde..." " Erkekler .... Kadınları beğenir, .... Yap" bu ve buna benzer herşeye cevabım var. Bakın bu öyle bir hadsizlik boyutunda ki yoldan geçerken sözde sizin iyiliğinizi isteyen insanlar tanımadığı bir insanı çevirip nasihat verebiliyor.

  Ben herkese başımdan şu geçti şunu yaşadım demek zorunda değilim. Herkesin kendinde beğenmediği tarafı var kimsenin buna yorum yapma nasihat verme hakkı da haddi de yok.

  Yiyerek kilo alabilirim, psikolojik sorunlardan olabilir, bedenimi böyle sevebilirim. Herşey olabilir, oluyor da ve kimsenin kimseye kibarlık borcu yok kişisel alanıma bu kadar müdahale ederseniz, haddinizi bu kadar bilmezseniz aldığınız cevap beni terbiyesiz yapmaz, sizi hadsiz düşüncesiz bir koca burunlu yapar.

  Herkesin hikayesi var zayıfın kilolunun kendini sevenin sevmeyenin, bırakın bir başka insanı kendi kardeşinizin hikayesini tam anlamıyla bilemezsiniz. O yüzden şekilciyseniz kendi şeklinizle uğraşın bir başkasının değil. Ve bu tür bir şiddete maruz kalıyorsanız, kusurlu siz değilsiniz karşı taraf. Onları bir kusurunu bulup vurun demiyorum, kendinizi de savunun şundan bundan demeyin. Haddini bilmeye en sakin ve uygun yolla yönlendirin diyorum.

  Benim bedenim, benim hikayem, benim hayatım. Kimseye .... Borcum yok. Kimsenin kimseye yok. İyi niyetliyim, senin iyiliğin için kalıplarına sıkışmış yargılarını kendilerine iade edin arkadaşlar.

  Önemli olan sağlık. Sadece sağlığınıza bakın siz. Boşverin koca burunluları.

  11 ağustos 19:12

  57. Kalp kırmanın yanında travma da yaratandır. Ben de yaşıtlarımdan iri bir çocuktum. Hiç sağlık problemim olmamasina rağmen 'kusurluydum'. Kendini sevmeyen hep birinin onu korumasına ihtiyaç duyarak geçti çocukluğum. 'Sadece elma yersen kilo verirsin' 'mide kelepçesi taktırsana' tavsiyelerinden bıktığımdan kalabalık ortamlara girmek istemezdim hiç. Ergenlikten sonra kurtuldum fazlalıklarımdan. Bütün girdileri gözlerim dolu dolu okudum hepinize sımsıkı sarılıyorum ♡

  11 ağustos 13:17

  56. Bir de tespit bırakmak istiyorum. Zamanında kilo yüzünden dalga geçilen kadınların içleri hınç, nefret ve intikam duygusu ile doluyor. Ve kilo verdiklerinde bu hırs ortaya çıkıyor ve kendilerine gelen her eleştiriye bu duyguların etkisinde haliyle aşırıya kaçan tepkiler veriyorlar. Özellikle geçmişte obez seviyesinde olup bir şekilde zayıflayanlardaki karakter değişmesini gözlemleyebilirsiniz. 

  Ez cümle; şişmanları sevin, onların gözleri ve aynaları var. Şişman olduklarının farkındalar. 

  11 ağustos 12:44

  55. Çok ama çok kötü bir durum. Bütün ergenliğim genç irisi olarak geçti, yapı olarak basenli ve kalın bacaklıyım üstelik. Kendi ailem, teyzem, halalarım sürekli bunu vurguladı ancak hiç biri değiştirmek için adım atmadı. Ki o zamanlar internet falan yaygın değildi, beslenme/spor hakkında bilgileri televizyondan veya gazeteden duyup öğrenebilirdik.

  Posta gazetesindeki diyetlere başlar tabii ki sonunu getiremezdim çünkü ne zaman diyete girsem "aaaa olmaz daha gelişme çağındasın" diyerek sabote edilirdim. Yine de koca popomdan bahsetmeden edemezlerdi. 

  Neredeyse 30lu yaşlarıma kadar bunun utancı ile yaşadım, ne zaman evlendim o zaman rahata erdim. Tabii ki hala kilo fazlam var ve bedenim değişmedi ama ben bu şekilde de sevilebildiğimi anladım. Bedenimi beğendiğimi söyleyemem ancak artık düzgün besleniyor ve spor yapıyorum ve bu şekilde de okeyim. 

  11 ağustos 12:38


  54. hastalık+berbat bir dönem sonucu 38 kiloya kadar inmiştim. o zamanlar bir sevgilim vardı annesiyle tanışmıştık, birkaç kez de görüşmüştük. bana karşı çok iyiydi, güzel güzel muhabbet ederdik. aaaa ne kadar iyi bi kadın diyordum. taa ki sevgilim olacak çocuk "ya aşkım ya annem dio ki bunu bırak da sana ben burdayım diyen bi kız bulalım ahahaha" diyene kadar. hastalık yüzünden o halde olduğumu, hastalığın fiziksel tarafını geçtim psikolojik olarak beni nasıl berbat hale getirdiğini, aynalara bakamadığımı gayet iyi bildiği halde böyle yapmıştı.

  patavatsız biriydi ve sürekli kendince komik ama beni yaralayan şeyler söylerdi. en son dayanamadım "sen hayatıma girmeden önce asla uzun uzun aynada kendimi izlemezdim, aaaa şuram şöyle buram böyle diye düşünmezdim, yolda yürürken insanların yüzünü-vücudunu inceleyip kendimi o insanlarla karşılaştırmazdım, kendimi seviyordum. kusur denen bir şey yoktu hayatımda. bir insana bakınca kusur bulmayı senle öğrendim. her zaman hayatımda, yüzümde, vücudumda, düşüncelerimde kusur bulmam gerektiğini kafama vura vura sen öğrettin bana. şimdi hayatıma baktığımda sahip olduğum tek bir kusur var o da sensin, uzak dur benden artık." diyerek ayrıldım.

  beden algımı ciddi anlamda bozmuştu ki hala da tam anlamıyla düzeltebilmiş değilim ama artık saatlerce aynada kendimi izlemiyorum, yolda gördüğüm insanlarla kendimi kıyaslamıyorum en önemlisi kafamı her saniye kurcalayan "şu an dışardan çirkin mi duruyorum, nasıl görünüyorum, of kesin çok çirkin görünüyorumdur" düşüncelerinden kurtuldum.

  11 ağustos 00:10

  53. Yetişkinken neyse de çocukken çok çok kırıcı olandır.

  Ben hep zayıf bir çocuktum, 20 yaşlarımdan sonra nispeten normal kilolara eriştim. malum bizim yaşlı nesilin kilo et but sevdasını bilirsiniz. Sağlıksız seviyedeki fazla kilo bile bilinçaltlarında bereketi çağrıştırdığı için pek bir severler. Ben ne zaman yazları anneannemlerin yanına gitsem 'çok zayıfsın yavrum, çok üzülüyorum ben senin bu haline' diye acıyarak konuşurlardı, hatta bir keresinde otobüsten indiğimde dedem kardeşimi öpüp beni öpmemişti, nedenini sorduğumda 'sen çok zayıfsın, yemek yemiyorsun, öpmüycem seni' diyerek kendi cahil aklınca beni cezalandırmıştı. O kadar zoruma gitmişti ki, kendimden nefret etmiştim bu kilomla insanlara rahatsızlık verdiğimi düşünüyordum bir ara. Halbuki normal yiyen bir çocuktum ama metabolizma meselesi işte. Diğer çocuklarla aynı yerdim. Zayıfım diye 'sen yemiyorsun' diyip karnım patlayana kadar yememi isterlerdi, kaç defa zorlayıp kendimi karın ağrısı yaşadım.

  Şu an ise normal kilodayım ama yapı olarak yüzüm zayıf. Vücuda bakmayıp yüze bakarak ezbere 'sen zayıfsın' diyenlere hala gıcık oluyorum da vücut etli butluyken üstüne eklemenin manası yok. 

  10 ağustos 23:21

  52. lise 3-4 gibi annem aşşırı derecede kilo üzerine laf yapmaya başlamıştı. az ye, dışarda bi şeyler yiyosun sen yeme vs.. şakayla karışık söylerdi ama bilirdim bu kadının benle ilgili rahatsız oldugu bi şeyler vardı. gecen arkadaşım liseden fotoğrafımı attı ve boyum posum her şeyim yerindeymiş. annemin o kadar üzerime gelmesi beni daha cok yemeye itti ama aslında o lafların arkası o kadar bomboşmuş.

  bu konularda birini dinlememek çok önemli çünkü insanı daha cok yemeye itebilir. ondan kilo almışsın/vermişsin demiyorum kimseye sağlığınıza engel olmuyorsa siz rahatsız olmuyosanız zorlamayın. simdi bana o günlerimi verseler veya bi kopyam varsa gider o kıza aptal olma her şeyin çok güzel derdim. insanı yıpratan kendi estetik anlayışı değil başkalarının güzellik, kilo baskısı.

  hatırlıyorum mezuniyet için elbise alcam anneme gösterdim eve gidip annem al güzel olmuş dedi. aldım eve getirdim annem kilo ver kilo demişti, gitmemek istemiştim mezuniyete hüngür hüngür ağlamıştım. simdi mezuniyet fotoğraflarıma bakıyorum da annem o kadar yazık etmiş ki bana o kadar kompleksli bi insan yapmış ki beni dünya güzeli bi kızın kalbini çatır çutur kırmış. ki bunu öylesine demiyorum her şeyim cidden çok güzelmiş.

  10 ağustos 14:26 10 ağustos 14:29