sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (52)
  • medya (0)

  52. size zayıflara yapılan baskılar önemsiz bir şeymiş gibi kilolulara olan baskılar çok kırıcı gelebilir. Fakat ikisini de az çok yaşamış birisi olarak ikisinin birbirinden farkı yok diyorum. eskiden kiloluydum(aşırı kilo açısından demiyorum sadece arkadaşlarımla karşılaştırınca) arkadaşlarıma göre(onlar 40 kiloyken ben 60 şekilde). direk yüzüme yüzüme sen çok kilolusun demeseler bile alttan alttan diyorlardı kilolu olduğumu. sonra 66 kiloya varınca geçen sene kilo verme kararı aldım ve diyete başladım. 53 kilo olmuştum ve boyumla düşünürsek normal kilodaydım ama insanlar sanki irem derici(onunla aynı zamanda kilo verdiğimiz için onu örnek verdim) gibi et kemik kalmışımcasına davrandı. ay yüzün çok çökmüş, ay irem derici gibi hastanelik olma sakın ye boş ver zayıfsın, ay kilo mu alsan acaba artık, zayıflık sana yakışmamış eskiden daha iyidin tarzı baya psikolojik baskıya maruz kaldım. çok normal gelebilir size bunlar çünkü eskiden bana birisi deseydi bana normal gelirdi ama yaşamış birisi olarak öyle bir şey olmadığını söylemek isterim. çünkü kendini mutlu hissettiğin anda size kırıcı bir şey söylüyorlar ve sudan çıkmış balık gibi nolduğunu şaşırıyorsun. benim verdiğim örnek çok saçma gelebilir farkındayım ama en mantıksız örnekte bile bir insanın nasıl kalbinin kırılabildiğini anlayın diye yazdım. Ama açıkca söylemek gerekirse kilolu kelimesi çıkarsa başlıktan ben daha mantıklı bir başlık olabileceğini düşünüyorum. tamam kilolular da yapıyordur bu baskıyı yapmaz diyemem fakat çoğu kilolu baskı altında kaldıp kırıldığı için kendisinin kırıldığı gibi başkasının da kırılmasını istemiyor. ayrıca sadece kilolular değil, zayıf insandan 5 kilo fazla kiloya sahip olan da, normal kiloda olan da, kilolusu da yapıyor. sadece kilolu diye sınırlanırmak yanlış olur.

  17 eylül 2018 18:02

  51. Bu başlık altında neden kilolu insanlara acımasızlık yapılmıyor denilmiş gibi girdiler var anlam veremedim. Kilolu insanlara yapılan acımasızlıklar zayıf insanların kendilerine yapılan acımasızlıklara karşı çıkmasına neden engel teşkil etsin ? Doğal olarak kilolu olanlara zayıflar, zayıf olanlara da kilolular acımasızlık yapıyor. Başlıkta da bir sorun göremiyorum ben bu yüzden.

  Anlaşılmayan nokta şu, fazla kilosu olan insanlar için daha hassas bir konu olduğundan onlara daha çok yükleniliyormuş gibi görünüyor. Fakat kilolu bir insana onun sağlığı için yemek yememesi gerektiğini söylemek ayıp karşılanırken zayıf birine onun sağlığı için çöp gibisin kilo al biraz demek ayıp karşılanmıyor çoğu insan tarafından. Bu başlık altında da zayıf insanların uğradığı zorbalıkları anlattığı girdilerin eksilenmesi ayıp karşılanmadığını epey kanıtlıyor. Zayıf bir insanı onun sağlığı için tamamen sağlıksız şeyleri yemeye zorlayabilirsiniz. Sonuçta kek börek yemiyorsa kesin kilo vermek için diyet yapıyordur, o gıdaların sağlıksız olmasıyla veya sevmemesiyle hiç ilgisi olamaz. Mayonez yemediğim için yeme bozukluğum olduğunu söyleyen insanlar oldu ya. Öyle iştahım kapalı falan da değildir, çevremde ki çoğu insandan daha çok yerim. Dışarıda yemek yemeyi, fazla yağlı şeyleri sevemiyorum. Cildime de etki ettiği için çok canım istemezse tercih etmiyorum. Ama insanlar için sağlıklı beslenmek=kilo takıntısı ve yeme bozukluğu.

  Ben öyle çok zayıf görünen, zorbalık yapan insanların tabiriyle anoreksik görüntüde birisi değilim. Ben artık söylenenlere bu kadar katlanamayacak duruma geldiysem gece uyumadan önce kilo almak için makarna yeme seviyesine getirilen insanlar kim bilir neler neler duydu. Şunu anlamıyorsunuz, nasıl ki kilolu olmak her zaman fazla yemek yemeye bağlı değilse zayıf olmakta her zaman hiçbir şey yememeye bağlı değil. Ya da iştah bireyin elinde olmadan fazla açık olabileceği gibi bireyin elinde olmadan fazla kapalı da olabilir. Bir insan size kilonuzla ilgili çirkin şeyler söylediyse dönüp cevabınızı ona verin, gidip size saygısızlık yapmayacak birini bulup intikamınızı ondan almayın. Bunu hem kilolu hem zayıf insanlar için diyorum. Diyetisyeni, antrenörü, ailesi değilseniz kimsenin kilosu hakkında yorum yapmak haddinize değil. Ki ailesi bile olsanız yapıcı bir şekilde destek olmalısınız, hakaretler ederek değil. Umarım bir gün fiziksel özellikler üzerinden yapılan tüm zorbalıklar son bulur, önemli olanın insanın kalbi olduğu anlaşılır.

  17 eylül 2018 03:43 17 eylül 2018 03:52

  50. Doğrudan soruldugu için doğrudan cevap vereceğim destan yazıp hayatımı anlatacak değilim burda ama böyle bir şeyin de olduğunu bilin demek istiyorum sadece. Az olması ya da sizin çevrenizdeki insanların yapmaması bu başlıkta yazanın hiç olmadığı anlamına gelmiyor. Bugüne kadar tek bir kilolu insana bile kilosuyla, vücut ölçüleriyle ilgili tek bir laf etmişliğim yok haddim de degil zaten hani ben onun iyiliği için söylüyorum diyenlerden hele hiç değilim. Ama nasıl ki ben yapmıyorum diye "kilolu insanlara acımasızlık yapılmıyor" diyemezsem, Başkaları da hadi canım kim zayıf insanlara acımasızlık yapıyor onlar nereden bilecek ki diyemezler, dememeliler. Çünkü kilolu insanlara yapılan acımasızlığı en iyi yine acımasızlığa uğrayan diger insanlar anlayorlar. Yapmayın etmeyin.

  Kız gelmiş bana ayyy akhyls senin bacakların ne kadar ince ya nasil duruyorsun üzerinde nasıl yürüyebiliyorsun diyor durduk yere aklına estiğinde. Ben gelip sana soruyor muyum ya da ben böyle olmak istiyor muyum soran yok. Bütün gün homini gırtlak teyzeler hadi beni geçtim anneme ayıp ederek ayy yavrum annen seni hiç yedirmiyor mu gel ben seni besleyeyim sen aç kalmışsın burda diyor. E pes. Stajda daha 1 ay olmamış tanıyalı kadın gelmiş bana ay bisey söyliycem sen hep elbise giy bu ne ya pantolon giyince göremiyorum seni diyor. Oldu ne giyeceğimi de size soracaktım. Alışverişe giderim yandaki kız benle aynı şeyi giymiş diyor ki arkadaşına bu beni iyice kilolu mi gösterdi göbeğim popom çok çıktı sanki diye. Arkadaşının tepki şu; beni süzüp ağzını da büzüp ay saçmalama senin en azından popon var baksana diye iğrenircesine güya sessizce cevap verir. Bunları diyenler de öyle "normal" kiloda süper saglıkli vücutlarda değiller. Ortaokuldayız sınıftaki erkeklerin kilolu diye iğrenç dedigi bir kız vardı ki ben utanırdım onların yerine nasıl böyle bakabiliyorlar diye ama o kızda gelip ben çok zayıfım diye bana zorbalik yapmasına sonra ne denir onu bilmiyorum işte. Kendimi bildim bileli yarım kilo alinca seviniyorum. Canım sıkkın olunca mideme vuruyor iyice yiyemiyorum o bile suç oluyor hemen ayyy diyet mi yapıyorun zaten zayıflıktan öleceksin diye göz devirmeler.

  Ay amaan neyse ne istemediğim kadar yazdım benim diyeceğim şudur ki özetle her türlü acımasızlık var belki onlar başkasından acımasızlik görüyorlar diye bunu bana yapıyorlar ama bu kimseye iyi gelmez kimseyi iyileştirmez ben bunun tersini yapabileceğimi hayal daha edemiyorum bu bana kendimi daha da kötü hissettirir. Iyilesmek icin daha güzel yollar var kimseye acı çektirmek kimseyi iyileştirmez bunu göz ardı etmek de öyle...

  17 eylül 2018 02:39

  49. Tersi de elbet var ama 1. Elden sahit olduğum bir durumu yazayım. Bu sene kuzenime gelinlik bakıyorduk. Tabi tüm gelinlikçiler denetmek için olan gelinlikleri 38-40 beden yapıyor ki gerekirse arkasından yanından iğneleyip ya da arkasını kapatmayıp denetsin. Kuzenim ise ortalama altı sayılacak kısa boylu, boyuna göre kilosu normal 34 beden falan giyen minyon bir kız. İstisnasız her gelinlikçi off ne zayıfsın, sana da uygun bulmak zor, neyseki özel dikim olacak diyip durdu. Ölçülerini alırlarken böyle ölçü mü olur, neyse evlenince nasılsa kilo alacaksın ( neden alacaksa artık) dediler hepsi. 1-2 kişi değil bu dediğim. Kız zayıf ya da anoreksik görünmüyor üstelik. Kısa boylu ve minyon. Ne yapsın 40 beden olsa bu sefer de şişko diyeceklerdi. Çekememezliğinden ya da sadece laf sokmak için ağızı olan konuşuyor işte. 

  15 eylül 2018 18:56 15 eylül 2018 19:11

  48. Allah aşkına ya bunca şişman şakası varken, yıllarca yerilen kilolu kadınlar nedeniyle,bu zayıflık baskısından doğan 2000li yıllara özgü bunca hastalık varken siz kilolu insanların acımasız olduğuna emin misiniz?

  Ablam 30 yaşına kadar 120li kilolarda idi. Yıllarca her akraba ziyareti,her düğün,her özel gün ve hatta dolaşmaya gittiği avm bile ona çile oldu.(gizlinot: ablamin Kilosuna şaşırıp acaba ne kadar şişman

  Diye ölçebilmek için arkasından yürüyen merdivenlere bir daha binen insan gördüm ben ya ) Zaten yeterince zor kıyafet buluyorken (gizlinot: Ki o zamanlar büyük beden modasi böyle degildi. Ancak babanne tipi kıyafetler olurdu ya da terziye tonla para döküp özel diktirmek zorundaydin) , hayatına kimse girmiyorken, iş yaşamında dahi görüntüsü nedeniyle belli mevkilere gelemiyorken yaşadığı buhranı ben biliyorum.

  Ona rağmen ablam hep inanılmaz şakacı,esprili,komik,kendiyle barışık biriydi.

  Kendiyle barışık olmayı da insanların baskısından yılmamak için bir kalkan olarak kullandığını mide küçültme ameliyati sonrasında bir gün söyleyince anladık.

  Daha hala her düğünde acaba kilo aldı mi, acaba sarkık kalan yerler toparlandı mı, ay yüzü mü çökmüş biraz kırışıklıklari mi belli olmuş diyen tiplere karşı yine dik durmaya çalışıyor. hatta artık insanları "çok çabaladım anca bu kadar oluyor beğenmeyen küçük oğluna almasın" diyerek susturuyor. Bizim insanımız anlamaz ama her halti sormayi kendisine hak bilir, had bilmez.

  Bir insan hasetse,kötüyse ,içten pazarlikliysa,kusur arayıcısı ise bunun 36 ya da 46 beden olmakla ilgisi yok. Bu nerelisin dendiğinde verilen cevaba göre insan ayırt etmek kadar saçma.

  Asıl acımasız olan ne biliyor musun? Açtığın bu başlık.

  15 eylül 2018 13:31 15 eylül 2018 13:33

  47. kiloya değil insanın karakterine bağlı olan bir şey acımasızlık. kim olursa olsun uzak durulması gereken insan tipi.

  15 eylül 2018 13:01

  46. diyetisyen başlığında yazmıştım bi ara 30 kiloya aşkın kilo verdim ben. kilo vermemin en büyük neden bana yapılan laflar yüzündendi. düğünde bana herkesin içinde balina gibi olmuşsun deyip beni rencide eden mi ararsınız misafirlikte kek ikram edilirken "sana yarım vereyim daha fazla yememilisin" deyip kuzenimin önünde rencide eden mi ararsınız kilo ver yoksa yalnız öleceksin diyen mi ararsınız, mağazada denediğim kıyafetin bir beden büyüğü var ı diye sorunca görevlinin şağılayarak gülüp bir beden büyük olacağına emin misin diye sorması mı dersiniz vs vs.

  ben bu laflardan korunabilmek için kilolarıyla barışık pozu vermek zorunda kaldım. bunu yaptıkça insanlar daha da çok konuştu zaten barışık diye filmlerde ki nerde kilolu komik karakterler var karakter olarak bana benzemesede onlara benzetildim. buna tepki gösterdim, kompleksli dendi itici dendi. hiçbir konuda özgüven gösteremedim. özgüvenli başarılı olduğum konularda kilolurda ki gereksiz özgüven dendi hakaret olarak şişko diye söylendi arkamdan sindim yerime oturdum. 3 koca yıl asosyal yaşadım. paraya ihtiyacım oldu iş bulamadım bunu da ekleyeyim. bıktım yıldım bu durum beni insanlardan nefret eden bir hale soktu.

  şimdi kilo verdim bu seferde yüzün çökmüş diyorlar daha fazla zayıflama iskelet gibi oldun diyorlar kas gelişirmek için ağırlık kaldırıyorum yapma diyorlar konuşuyorlar. ama hiç biri hiç biri kilolu dönemlerimde maruz kaldığım psikolojik baskı gibi değil yanından bile gezmez. siz psikolojik baskı görmemişsiniz

  15 eylül 2018 12:52 15 eylül 2018 14:05

  45. ben sadece yaşadığım bir durumu anlatmak istiyorum. öyle aman aman zayıf birisi asla olmadım normal bir kilodayım, kendime göre dönem dönem fazlalıklarım olduğunu veya vücudumun şekilsiz olduğunu düşündüğüm oluyor her insan gibi.

  çocukluğumdan beri arkadaş olduğum iki kişi var kardeşler. ikiside kiloluydu ve sürekli psikolojik olarak bana sen zayıfsın, senin neyin var ki, sen zaten onu yiyemezsin gibi bir sürü gereksiz etiket yapıştırdılar. ben onlara zayıflamanız lazım demezken(diyemezken) onlar bana her fırsatta kilo almam gerektiğini söylediler. ben onların kilosuyla ilgili hiçbir şey söylemezsen bana küçüklüğümden beri yapılan bu muamelenin yanlış olduğunu düşünüyorum. aynı şeyi şimdi annelerine de yapıyorlar, kardeşlerden biri çok güzel zayıfladı diğeri şimdi ona da yapıyor.

  belki bazılarınız için çok saçma bir olay olabilir veya ne var ki bunda denilebilir. ama ben normal kiloda bir insanken psikolojik olarak bu şekilde etkilendiysem, gerçekten genetik olarak veya hastalıklarından dolayı zayıf, çok zayıf insanların neler yaşandığını düşünemiyorum. toplum olarak hep kilolu insanların zorbalıklarla karşılaştığını sanıyoruz ama zayıf insanlar da böyle şeylerle o kadar çok karşılaşıyor ki. önemli olan tartıya çıktığımızdaki rakamlar değil, önemli olan sağlığımız. çok zayıf olarak gördüğünüz bir insan sizden kat kat sağlıklı olabilir veya aynı şekilde kilolu olarak görülen birisi sizden sağlıklı olabilir. insanları zayıf veya kilolu diye kötü anlamda etiketlemeyelim lütfen.

  15 eylül 2018 12:24

  44. 30 yıldır zayıfım, böyle bir acımasızlığa maruz kalmadım. Acımasız, patavatsız, kompleksli olmak kişilik özelliği, kiloyla alakası olduğunu sanmıyorum. 

  15 eylül 2018 02:10

  43. Bir zamanlar anoreksinin kıyılarında gezen biri olduğum için normal kilosunun altında olduğunu düşündüğüm (kemikleri etini zorlayan, yanakları çökük, bakışlarının feri gitmiş olanlar) insanları şakayla karışık uyarmaya çalışıyorum. Son zamanlarda edindiğim 10 kiloluk fazlam sayesinde ben de zayıflara acımasız davranan kilolu insan sınıfına girdim demek(gizlinot: swh).

  15 eylül 2018 00:37